Roubas Online Roubas komentáře u knih

Asfaltová pustina Asfaltová pustina S. A. Cosby

Mám doma všechno, co u nás vyšlo a napsali to páni Lehane a Pelecanos. Od doby, co jsem Asfaltovou pustinu viděl v edičním plánu, jsem se těšil, že se tu konečně objeví něco v jejich stylu. Parádní a drsná kriminálka, kde se klouže po hraně zákona, lidi jsou z masa a kostí a chybují a kde rána pěstí někdy řekne více než tisíc slov. A pan Cosby mi to všechno splnil. Nejenom, že vytvořil dokonale plastickýho chlapa, kterej je jak milujícím otcem a manželem, tak bývalým řidičem z podsvětí, co když sedne za volant, tak lítá a když si nekdo troufá, tak se mu plaší kladiva, ale zároveň to všechno zasadil do šipanavých kulis americkýho Jihu, kde se dá narazit na pěknou porci zákeřných parchantů, nebo tak kilometry na vůbec nic. No a když se "Bug" nechá ukecat na poslední prácičku, protože servis drtí konkurence a tři děti něco stojí, zadělá si tím na hodně problémů, který nejdou řešit verbálně.
Cosby to má absolutně v malíku, zvládá zápletku, tempo, hlášky, násilí, osudový dialogy, vztah otce a syna i emoce.
Kupte si to, protože bych si hrozně přál, aby se k nám dostalo všechno, co tenhle drsňák z jihovýchodní Virginie napsal.

18.10.2022 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

S Holdenem mi bylo skvěle, rozuměli jsme si, protože jsou v něm všechny ty pocity doprovázející mladí, nenásilně a upřímně sdělené, přiléhavé i na dnešní dny. Správný roman má být o ničem a o všem. Tady Salinger v tom pro někoho "ničem" řekl všechno.
Pokud hledáte šok a kontroverzi, sáhněte po dnešním mainstreamu, tady jste špatně. Tohle je nadčasových dvě stě stránek o údělu mladí v dospělém světě, kam chtě nechtě míří.

13.10.2022 5 z 5

Magořina Magořina Carlton Mellick III

Magořina začíná jako klasický slasher (holky, kluci, alkohol a chata), ale zdání pekelně klame. Postupně se začínají vynořovat tajemství, úchylky a preference jednotlivých protagonistů, které radši měli zůstat zamčené, u silnice leží mrtvá zvířátka a všude je pusto a prázdno. Zatímco postavičky po příjezdu na místo pijí a plánují večerní radovánky, přijde na přetřeš děsivá historka o místních lesích, která, jak se ukáže, není tak docela smyšlená.
Na začátku jsem měl radost, protože mám slabost pro slashery. Postupně mi padala brada, čekal jsem ledacos, ale Mellick mi ukázal, že umělecký projev přece jen nemá absolutně žádné hranice.
Takže se připravte, že je tam fakt hodně bizarností, nechutností, ale co, já se hlavně ke konci vážně nasmál.

12.10.2022 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Namísto stostránkové exkurze po jatkách (zjevná a zbytečná snaha šokovat) a vykalkulovaných scén na brutalitu (štěňátka!) bych radši nahlédl do světa po velké změně širší optikou, než jen skrze hlavní postavu a jeho práci, která se mu ze srdce hnusí. Příběh odsýpá, má super bezútěšnou atmosféru, kterou dokresluje strohý styl, ale chyběla tomu hloubka, jít o schod dolů pod povrch. Ten námět je zajímavý a skrze kanibalismus pomrkává po spoustě současných problémů (lidi bez mozku). Určitě se z toho nápadu dalo vykřesat o něco víc. Ale na druhou stranu i tak stojí Znamenitá mrtvola za přečtení a dostanete od ní přesně to, co slibuje povedená obálka.

09.10.2022 4 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Vynikající debut. Stísněná atmosféra Orlických hor, námět z temné slovanské mytologie, uvěřitelné postavy a skvostný jazyk (naposledy jsem si takhle užíval obratnost u Jess Kidd). Autorka navíc umně brnká na to dětské v nás, na doby, kdy stín v pokoji byl jednoznačně duch a ne špatně pověšený oděv. Tuhle sentimentalitu ohledně doby, kdy všechno vonělo dobrodružství do temného příběhu zakomponovala výborně. Jediný vážnější problém mám v tomhle případě s rozsahem, kdy těch pocitů a popisů každodenních úkonů Petra bylo moc. Byť v některých momentech (strach, napětí, emoční vypětí) tyhle popisy jen prohlubují autenticitu situace.
Sečteno a podtrženo se nemůžu dočkat dalšího příběhu.

P.S.: Dneska už se v trestněprávní praxi detektor lži takřka nepoužívá.

06.10.2022 4 z 5

Poslední léto ve městě Poslední léto ve městě Gianfranco Calligarich

Jedna z nejlepších knížek, co jsem četl.
Leo je klasickým antihrdinou s prázdnou kapsou a melancholickou myslí ploužící se Římem, pozorovatelem života jiných. Nelze mu přistoupit na "dospělý" život, postavit se zodpovědnosti a zařadit se do společnosti. Namísto toho si čte, chodí přepisovat mizerné články do sportovních novin (i když má navíc), pije, schází se s přáteli jen aby někde trávil čas. Poetika knihy mi připomněla Fanteho a jeho Bandiniho.
Z pochmurné apatie ho vytrhne Arianna, u které čtenář tuší, že by u Lea mohla zažehnout plamen, nebo jej definitivně uhasit.
U některých částí jsem se smál, u jiných smutnil.
Pokud tohle někdo napsal v šestadvaceti letech, klobouk dolů.
Poslední odstavec knihy je něco, na co se těžko dá zapomenout.

11.09.2022 5 z 5

Náhradnice Náhradnice Tania Carver

I v rámci vyprávěnek o sériových vrazích si Náhradnice potykala s poměrně těžkým kalibrem, zejména pro maminky, či již těšící se budoucí maminky (nečíst!). Události v knize obsáhnou všeho všudy pár dní, ale umožní poznat všechny důležité postavy z policejních řad a i tu stojící na druhé straně barikády. Občas mi to přišlo moc ukecané, kdy pár vět po sobě opakovalo to samé. Jinak je to ovšem super thriller s parádní mytologií kolem vraha, ze kterého se vám zvedne nejeden chloupek na ruce a navíc thriller s dechberoucím závěrem.

31.08.2022 4 z 5

V mysli vraha V mysli vraha Mike Omer

Thrillerová jízda pro všechny fanoušky nahánění psychopatických jedinců, co jim jedna vražda nestačí. Má to všechno, co to má mít (nesourodou a sympatickou dvojici, parádní modus operandi i pozadí vraha, krátké kapitoly, tempo bez zbytečných popisů), jak už tu bylo řečeno všemi ostatními. Co je tady jako bonus navíc, je schopnost autora vložit do knihy nenuceně i humor.

22.08.2022 5 z 5

Prokletí Harrow Lake Prokletí Harrow Lake Kat Ellis

Výborný horor s nápaditým námětem, super lokacemi a postavičkami ze sevřeného maloměsta, které žije pouze slávou filmu Lelek, který tam byl kdysi natočen. Festival, kdy se lidé oblékají do kostýmu postav z onoho filmu, má už sám o sobě perfektní atmosféru. K tomu je potřeba přičíst sympatickou Lolu, která je nucena se vrátit do městečka, kde její otec točil nejslavnější film své kariéry, v němž hrála hlavní roli její matka.
Autorka si výborně hraje s představami, které v lidech probouzí strach z neznáma a zejména náznaky, kterým se snaží uvěřit, aby je dovedli k šokujícím odhalením.
Podobnou hororovou zábavu jsem čekal od nového Klauna v kukuřičném poli. Ten zklamal. Harrow Lake zabodovalo.

22.08.2022 4 z 5

Rozsudek ráže 9 Rozsudek ráže 9 Michael Connelly

Podobné (a stejně fungující) schéma jako u knihy advokát. Connelly má neuvěřitelně široký informační záběr o policejní práci stejně jako má v merku fungování koleček v kolosu jménem justiční systém. Kdybych to měl srovnat, tak u rozsudku se více vlekl a drhnul začátek a ty zvraty na konci mi připadaly maličko našroubované a zrychlené. Bosche znám jen ze seriálu, ale tenhle příběh parádně oživil.
Mickey je ale tak jako tak okouzlující postavička, jeho osobní život zajímavej, LA barvité a spravedlnost slepá - takže tuhle sérii dám určitě celou.

06.08.2022 4 z 5

Později Později Stephen King

Zábavná kniha, v níž hraje prim sympaťák Jamie a jeho vnímání každodenních peripetií dětského a později i pubertálního světa, a to hlavně vztah jeho matky a finanční problémy táhnoucí se za její literární agenturou, kterým se musí protloukat společně s nebožtíky. Duchům je občas nucen pokládat dost nepříjemné otázky.
Ten avizovaný horor sice naplno nepřišel, byť náznaky byly a nejedna studená postavička se dala využít k pořádně zlovolným skutkům. I tak si troufnu říct, že to příběhu nikterak neuškodilo.
Potěšilo mě naprosto neokoukané a černohumorné (možné) zdůvodnění Jamieho schopností.

26.07.2022 4 z 5

Ukradené světlo Ukradené světlo Emanuele Altissimo

Atmosférou a náladou, stejně tak úspornými dialogy a znepokojivým chvěním podprahových psychických traumat a smutku, mi tahle zapadlá italská knížka připomněla tenhle rok vydané Z popela (Ukradené světlo se mi líbilo víc) - rovněž od Hostu.
Nevím, čím přesně to bylo, ale příběh na mě zapůsobil a nedělalo mu sebemenší problém ze mě vytáhnout emoce. Zároveň mě to vření vztahu mezi bratry nutilo otáčet stránky s napětím jako u thrilleru (+ krásné prostředí italských hor).
Nejvíc mě ovšem dostala Olmova bezbrannost vůči všemu, co se kolem něj dělo.

20.07.2022 5 z 5

Klaun v kukuřičném poli Klaun v kukuřičném poli Adam Cesare

Příjemná letní vyvražďovačka, u které, alespoň za mě, první polovina jasně převálcovala druhou. Příjezd do nového městečka, kde chcípl pes, vyházet krabice do domu, co potřebuje trochu novej makeup, seznámení se s novými spolužáky, klasické úvodní scény, které autor zvládl výborně. První vraždy byly perfektní, nápadité a mrazivé.
Čtení na tři zábavné večery.

16.07.2022 3 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Zasněžená jízda plná napětí a adrenalinu, která vás přinutí otáčet stránky a odložit spánek. Darby je skvělá hrdinka, které budete zuby nehty fandit. Jediné, co chybí k dokonalosti je přehršel závěrečných zvratů (nemyslím epilog, ten byl super), kdy některé jsou už krapet přitažené za vlasy, ale ruku na srdce, moderní thriller snese dost.
Když autor umí, stačí pět lidí, jedna dodávka, odpočívadlo a pár hodin v bílém pekle. V té jednoduchosti je krása.

12.07.2022 4 z 5

Psí život Psí život Jaroslav Irovský

Lehká a zábavná četba o psích kamarádech s výborně vypointovanými vtípky na adresu lidí a společenských neduhů. Líbí se mi lehkost, s jakou autor vnáší do humorné knížky těžší témata a hlubší emoce.
Každý, komu někdy pes zesral podlahu, se nechá zahřát a vykouzlit si úsměv.

08.07.2022 5 z 5

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Åsne Seierstad

Málo hvězdiček.
Napínavý a literárně dokonalý portrét norské tragédie, který se nečte jako literatura faktu, ale jako vrstevnatý kriminální román.
Odstrkované dítě, nedoceněný sprejer, podnikatel a politik, závislý hráč her, ufňukaný metrosexuál, fanatická zrůda. Nikdy mě z žádné knihy takhle nemrazilo. Ať už z konfrontace naivity a čistoty mládí, jejich strachu oproti chladnému vrahovi, nebo z fatální neschopnosti norských bezpečnostních složek v naprosto banální komunikaci a mobilizaci.
Nejšílenější je ona Breivikova víra v hlásané a vykonané, že začíná jakousi revoluci, že má stoupence. Doufejme, že pojde sám, v tichu, bez pozornosti, zapomenutý a s výhledem na těch pár stěn. Jak je řečeno v knize Zátah na ďábla - Sláva je vrahův poslední zločin.

06.07.2022 5 z 5

Tenkrát v Hollywoodu Tenkrát v Hollywoodu Quentin Tarantino

Quentin obstál i coby spisovatel. Kniha je černohumorná, vulgární, prošpikovaná popkulturními odkazy a výbornou atmosférou Hollywoodu šedesátých let, kterou uťal jeden životem zhrzený "uslintaný a neschopný pasák zasyflených holek pod zákonem".
Potěší hlavně pozadí postavy Cliffa (víme jestli to ta manželka koupila nebo ne) a další historky, které postavu vykreslují v temnějším duchu, než jen jako sekáče v havajské košili, co nejde pro ránu daleko.
Doufám, že až Tarantino nechá režírování, bude ze sebe chrlit knížky jako smyslu zbavený.

01.07.2022 5 z 5

Stříbrné oči Stříbrné oči Scott Cawthon

Hrozný zklamání. Hru neznám, nehrál jsem, ale samotný nápad je zajímavý. Pokud by ovšem nebylo provedení spíchnutý horkou jehlou. Ve skrze toho na knize funguje pramálo. Postavy jsou ploché, infantilní (vím, že je jim 17, ale stejně) a jejich chování nelogické, a to za hranou pochopitelnosti v rámci béčkovosti hororů. Autoři někdy přeskakují v ději celé úseky, které by mohly být napínavé.
Celkově mi přišlo, jako kdyby dostali měsíc na napsání knihy a ani o den víc. Sečteno podtrženo, ztráta času.

26.06.2022 2 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Mám moc rád thrillery, kde se vytahují bubáci v rámci malé komunity lidí. Navíc britská městečka a vesnice nesou nezaměnitelnou atmosféru. Přidejte k tomu mysteriózní zápletku, sem tam nějakej přízrak, až okultní tématiku (sada na vymítání, páleničky), mučednickou historii, sympatický pohled na víru a postavu faráře a dílko je na světě. Tahle knížka je jako biják, který vám nedovolí odběhnout si na záchod. A až po titulkách s bolavým měchýřem půjdete, zkontrolujete si, jestli máte na noc zamčeno.

12.06.2022 5 z 5

Čtyři strany mince Čtyři strany mince Lukáš Záleský

Skvěle napsané hororové povídky s dobrými nápady (zde nejméně oblíbené Šedé sako), které dokážou být v jistých momentech minimálně znepokojivé. Je to zábavné čtení na jedno odpoledne, které potěší každého fanouška děsivých příběhů. Jen je škoda, že když už se jedná o českého autora, který takhle umně zabrousil do hororových vod, netroufl si zápletky zasadit do českého prostředí.

05.06.2022 4 z 5