Romča11 Romča11 komentáře u knih

Gender Queer: Autobiografie Gender Queer: Autobiografie Maia Kobabe

Tenhle komiks je naprosto skvělej!
Velmi věrně a skvěle zachycuje, jaké to je objevovat to, že je člověk nebinární. Jaké to je v dnešní společnosti necítit se ani ženou, ani mužem. Nechtít být ani jedním.
Tenhle komiks se četl sám. Jen jsem obracela stránky a hltala ho. Je strašně čtivý a rychle se čte.
Taky jsem se dozvěděla spoustu nových informací, například že nebinarita vzniká už při prenatálním vývoji. A takových informací je komiks plný!
Vykreslení postav bylo také naprosto skvělé. A stejně tak pocitů. Naprosto jsem se dokázala vžít do hlavní hrdinky a chápala její pocity.
Celkově je to velmi povedený komiks, který velmi dobře a přesně zachycuje, jaké to je být nebinárním člověkem a s jakými těžkostmi se takový člověk musí potýkat.
Velmi se mi líbil a mnoho nového jsem se dozvěděla.
Je to prostě skvělý komiks, který můžu všem jen doporučit!

31.05.2022 5 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Colleen Hoover je prostě mistryně překvapivých zápletek. Vždy mě dokáže překvapit totálním zvratem, kdy příběh převrátí vzhůru nohama. I tady tomu bylo podobně, jenže... něco mi na tom tentokrát nesedělo.
Tenhle příběh měl originální námět, kdy se postavy setkávaly jen jeden den v roce a jinak spolu nemluvily. A jedna z postav o tom pak dokonce začala psát knihu. To mi přišlo jako dost originální nápad.
Většinu knihy to vypadalo na obyčejnou oddechovku a feel good romanci.
Jenže v poslední třetině knihy přišel velký zvrat typický pro Colleen. Jenže... tentokrát mi přišel trochu laciný. Nevím, jestli je to tím, že jsem už odrostla dobám, kdy jsem její romány hltala nebo je tenhle román tentokrát slabší.
A konec příběhu tomu moc nepomohl. Naopak mě v dojmu utvrdil a knihu mi trochu shodil.
Colleen jako vždy píše skvěle, čtivě. Kapitoly jsem jen hltala.
Postavy byly vykresleny dobře, přesvědčivě až... na ten konec, kdy jsem nepochopila, jak se Fallon zachovala. Nepřišlo mi to prostě reálné.
Celkově se mi příběh velmi líbil a hltala jsem ho. Je dobře napsaný, jen ten dějový zvrat mi přišel slabší, až laciný a konec mi nepřišel realistický. Ale jinak doporučuju!

05.05.2022 4 z 5

Byli jsme tu vždycky Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach

Tohle je naprostý skvost.
Tahle kniha nám v tom našem českém rybníčku chyběla.
Jak už anotace napovídá, kniha se zabývá queer lidmi, jsou zde například rozhovory s trans lidmi, nebinární lidmi. Dále tu jsou také rozhovory o problémech queer lidí, které často bohužel často pramení z nepochopení většinovou společností.
Filip Titlbach tohle téma pojal naprosto skvěle a skvěle ho zpracoval.
Hodně se mi líbilo, že pomocí rozhovorů můžeme nahlédnout docela hluboko do myslí jednotlivých queer lidí. Přišlo mi, že poté jsem měla pro ně nebo oblast, kterou se zabývají, mnohem větší pochopení a celkově jsem se o dané oblasti mnohem více dozvěděla.
Na knize bylo hodně znát, že se autor umí ze své praxe velmi dobře ptát, že pokládá velmi dobré otázky a následně doplňující otázky a právě díky tomu má čtenář možnost nahlédnout tak hluboko do mysli jednotlivých queer lidí.
Také se mi velmi líbily poznámky na okrajích stránek, podobně jako to bývá v učebnicích. Necítila jsem se pak ztracená v tom, o kom nebo o čem se v dané otázce mluví. A je to mnohem originálnější a hezčí než obyčejné poznámky pod čarou.
Tahle kniha mi dala z oblasti queer hrozně moc nových informací, dojmů a hlavně mnohem více pochopení pro qeer lidi a jejich problémy.
Opravdu jsem z knihy velmi nadšená a doporučila bych ji snad každému!

19.04.2022 5 z 5

Bez vlasů Bez vlasů Tereza Drahoňovská

Tak tohle je geniální komiks. Věrně zachycuje, jaké to je začít postupně ztrácet vlasy a pak vlastně zjistit, co že to ta alopecie vlastně je a následně se s ní naučit žít.
Autorka spolu s ilustrátorkou dokázaly velmi dobře čtenářům komiksu nemoc alopecie přiblížit. Zároveň se mi velmi líbilo, že se zároveň snažily čtenáře naučit, jak se k lidem s takovou nemoci chovat. Jak by si lidé s touto nemocí přáli, aby se k nim lidé chovali.
Také se mi líbily jednotlivé "zastávky" ve vyprávění příběhu Terezy, kdy jsme se měli možnost například zastavit u výběru paruky nebo se detailně seznámit s alopecií i trochu z medicínského hlediska.
Hlavně se mi líbil konec, takhle by to nejlépe dopadlo s každým pacientem s alopecií v ideálním světě. Tereza měla obrovské štěstí na lidi, které ve svém životě a okolí měla.
Kresby v komiksu jsou také naprosto úžasné. Moc se mi líbily.
Celkově jsem z komiksu byla velmi nadšená a každý by si ho měl přečíst.

16.04.2022 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Tak tohle byl úžasný příběh. Bohužel nemůžu říct, že úžasný obsahem, který je dosti smutný a znechucující, ale je úžasný jeho zpracováním. Opravdu oceňuji autorku, že zvládla tak bravurně zpracovat tak těžké téma.
Příběh je navíc zpracovaný dost kreativně, kdy autorka místo klasického zachycení rozhovorů mezi postavami, jaké v románech bývá, použila formát z dramat, působí to jako by člověk chvílemi četl přepis divadelní hry. Což se k příběhu, kdy jedno z hlavních témat je divadlo, velmi moc hodí.
Na druhou stranu některé kapitoly byly opravdu dlouhé, až zdlouhavé, hlavně svým popisem některých situací. Ztrácela jsem pak už pozornost, co vše se vlastně v kapitole stalo.
Ale jinak se kniha četla velmi rychle, stránky mi mizely pod rukama, děj je napínavý.
Postavy jsou v tomto příběhu vykresleny velmi dobře, hlavně ty dětské a obzvlášť hlavní postava Františka. Ta její naivita a zápal pro divadlo. Autorce se opravdu podařilo zachytit, jak by dané situace vnímalo dítě.
Zároveň se jí podařilo dokonale zachytit i chování vedoucího divadelňáku, Mirka. Sice bylo značně nechutné, ale myslím, že takhle přesně by se ten člověk choval i v realitě.
Navíc kniha obsahuje ještě velmi povedené a krásné ilustrace.
Celkově jsem byla z knihy velmi nadšená a doporučila bych ji každému, kdo se nebojí těžkých témat.

16.04.2022 5 z 5

William a Harry: Bitva bratrů William a Harry: Bitva bratrů Robert Lacey

Po dlouhé době jsem se zase jednou pustila do literatury faktu. O těch dlouhých večerech v lockdownu, kdy jsem se snažila odreagovat, jsem se začala více zajímat o britskou královskou rodinu. Když pak na podzim vyšla tahle tlustá kráska, hned jsem si ji toužila přečíst.
Vždy mě zajímalo, co se vlastně mezi bratry Williamem a Harrym stalo. Proč spolu teď nemluví. A tady jsem našla odpověď! A takovou, kterou jsem opravdu nečekala.
Kniha začíná vztahy prince Charlese a končí u pohřbu prince Phillipa, takže zevrubně zachycuje všechny vztahy a jejich problémy v téhle rodině. Zachycuje už od dětství princů možné příčiny toho, proč spolu nemluví.
Podle mě je tato kniha hodně dobře zpracovaná a našla jsem v ní mnoho odpovědí na svoje otázky o královské rodině.
Pokud jste fanoušci britské královské rodiny, rozhodně doporučuju! Mě moc nadchla!

23.03.2022 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Ruta Sepetys jako autorka opět nezklamala. Tohle byla výborná kniha.
Mlčící fontány věrně a krásně zachycují francovské Španělsko. Na knize je velmi vidět autorčina důkladná příprava a studium této ponuré doby ve Španělsku. Opravdu máte při čtení pocit, jakoby sama autorka v té době žila a zažila ji.
Samotný příběh je velmi zajímavý, až dechberoucí. Jediná vada na kráse pro mě byla, když jsem jeden zvrat v knize uhodla.
Velmi moc se mi líbilo propojení vášně hlavní postavy Daniela - fotografování a celkově snahy autorky vylíčit tuto ponurou dobu. Bylo to krásně zakomponované.
V příběhu samozřejmě nesměla chybět romantická linka, která ale nebyla z počátku tak přímočará a celkově do příběhu hezky zapadla. Na druhou stranu byl díky ní konec knihy velmi předvídatelný. Na další stranu to těm postavám ale budete ze srdce přát po tom, čím si prošly.
Většina postav mi byla sympatická. Obzvlášť ty hlavní.
Celkově mi kniha přišla úžasná a její čtení jsem si užívala. Pokud se chcete mnoho dozvědět o francovském španělsku a o lásce mezi Američanem a Španělkou v této době, tak doporučuju!

08.03.2022 5 z 5

Mimoňka Mimoňka Sarah Andersen

omiksy od Sarah Andersenové jsou již celkem klasika. Opět taková krátká jednohubka, kterou máte přečtenou za hodinu. Opět byly milé a vtipné. Bohužel musím říct, že s každým dílem vtipnost těmhle komiksovým sériím ubývá. Ano, nad některými stripy jsem se zasmála, nad jinými usmála, ale dost z nich mě nechalo chladnými nebo jsem je vůbec nepochopila.
Co se mi ale velmi líbilo, byly stripy o kočkách. Ty mi připadaly naprosto vtipné a výstižné.
Jako vždy Sarah Andersen krásně a výstižně kreslí.
Pokud máte rádi tuto komiksovou sérii od Sarah Andersen, tak si ji rozhodně přečtěte. Musím ale prostě ještě jednou říct, že předchozí sbírky stripů od této autorky byly lepší.

18.02.2022 3 z 5

Letos v zimě Letos v zimě Alice Oseman

Letos v zimě je krátká, útloulinká knížka především pro milovníky a fanoušky komiksové série Srdcerváči.
Knížku jsem měla přečtenou za pár dní (kdybych neměla ještě dobíhající zkouškové, zhltla bych ji za den, spíš za pár hodin.)
Kniha je kraťounká, lehce se čte, i když pojednává o tom, jak Charlie, který trpí poruchou příjmu potravy, prožívá Vánoce po návratu z léčebny, kde se s touto nemocí léčil. Téma je to tedy velmi zajímavé a dobře pojaté. V knize je hezky a dobře vysvětleno, jak by se příbuzní a známí měli k lidem, kteří touto nemocí trpí, měli chovat.
Styl psaní je také lehký, jednoduchý, kniha se díky němu dobře čte, jen jsem občas měla problém s vyjadřováním některých časů. Často se střídal minulý a přítomný.
Postavy jsou staré známé z komiksové série, opět skvěle vykresleny. Kdo by prostě nemiloval Nicka a Charlieho?
Na konci knihy ještě najdeme ukázku z autorčina debutového románu Solitaire, první kapitolu.
Kniha je prostě tenká, lehká, napsaná především pro fanoušky Srdcerváčů a taky je to autorčin způsob, jak znovu upozornit na její první román Solitaire. Pokud máte rádi Srdcerváče, pak do ní určitě jděte, pro ostatní by to byla zbytečná. Za mě je tato kniha průměrná. Ráda jsem se zase vrátila do světa do světa Nicka a Charlieho, ale jinak mi kniha nic moc nedala.

12.02.2022 3 z 5

Hygge a polibky Hygge a polibky Clara Christensen

Hygge a polibky pro mě byla knihou, která mě pohladila po duši. Je to romantická oddechovka, u které si prostě můžete odpočinout a zasnít se. Naprosto splnila má očekávání, kdy jsem se na příběh vždy těšila a toužila jsem vědět, jak bude pokračovat dál, i když byl zčásti dost předvídatelný.
Opět jsem ji četla v náročném období jménem zkouškové, do kterého mi kniha náramně sedla. Četla se velmi lehce, rychle a vždycky jsem se u ní dokázala odreagovat a soustředit se na romantický příběh hlavní hrdinky Bo.
První část je dosti smutná a ponurá, až depresivní, ale to vás nesmí odradit. Od druhé části se kniha více rozjíždí a kniha dostává to pravé romantické kouzlo. No a v třetí části je kniha z části dost pohádková, kdy si hlavní hrdinka plní svůj sen. Ale i přesto, že to zní jako klišé, mi to udělalo radost, potěšilo mě to a naprosto to krásně do příběhu zapadlo.
Jediný problém, který jsem s knihou měla, byly vztahy mezi některými postavami a takový překotný vývoj jedné postavy a jejího vztahu. Znělo mi to tak trochu nevěrohodně a neautenticky. Nebo jsem nechápala vztah mezi dalšími dvěma postavami a jejich chování mezi sebou.
Hygge a polibky je přesně tou romantickou oddechovkou, u které si odpočinete a vypnete hlavu. Pokud máte náročné období nebo zbožňujete romantické knihy, tak nesmírně moc doporučuju!

01.02.2022 4 z 5

Divná planeta Divná planeta Nathan W. Pyle

Komiks Divná planeta je opravdu velmi originální. Nahlíží na svět lidí velmi specifickým pohledem, kdy se vlastně podivuje nad tím, co všechno lidé dělají a proč. Akorát místo lidí se v tomto komiksu vyskytují mimozemšťané. (Jsou vyobrazeni tak, jak si je lidé typicky představují.) Popisuje to jednoduše pomocí těch mimozemšťanů, tak zvláštním způsobem až je to vtipné.
Komiks máte přečtený za chvilku, je opravdu velmi jednoduchý, svižný a lehký.
U komiksu jsem se dost nasmála, některé situace byly vystihnuty opravdu velmi vtipně a nápaditě.
Opravdu mi to odlehčilo jeden den zkouškového, kterého jsem měla náročný a tohle mi ho zlepšilo.
Jediný problém, který jsem s komiksem měla, je že jsem se nesmála tak často, jak jsem čekala. Některé situace a popisy za mě jednoduše vtipné nebyly a přišly mi buď zvláštní nebo nudné.
Pokud se chcete zasmát, udělat si lepší den a podívat se na chování lidí specifickým úhlem pohledu, tak rozhodně doporučuju!

01.02.2022 4 z 5

Budoucí královna Budoucí královna Flora Harding

Tohle je nejvíc romantická kniha, kterou jsem za poslední sobu četla. A byla opravdu skvělá.
Moc se mi líbil ten vykreslený a velmi dobře popsaný vývoj vztahu mezi Phillipem a Alžbětou. Vývoj byl velmi pozvolný, ale měl přesně to správné tempo, které je pro tu dobu, ve které se příběh odehrává, a královskou rodinu typické.
Velmi se mi také líbila historická věrnost. Na knize je velmi vidět, že autorka má královskou rodinu a dané období velmi nastudované a dokázala tím vystihnout chování všech postav, hlavně Alžběty a Phillipa.
Také se mi líbilo, že ani ve vztahu mezi těmi dvěma nešlo všechno po másle jako v pohádce, ale že měli i své neshody a povinnosti.
Děj knihy krásné plyne a postupně graduje až dojde ke kýžené katarzi a pak už si čtenář může užívat jen štěstí toho páru.
Styl psaní je velmi čtivý, jemný a poutavý.
Postavy jsou krásně popsané a vykreslené a působí velmi autenticky.
Jediná nevýhoda je, že děj se místy trochu táhne, ale je to jen výjimečně.
Celkově kniha působí velmi věrohodně a autenticky. Navíc obsahuje krásný romantický příběh. Tahle kniha je prostě výborná oddechovka. Přesně to pravé pro ty, kteří mají rádi královské prostředí a romantiku. Za mě naprosto skvělý příběh. Doporučuji!

16.01.2022 4 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Tahle kniha byla hodně zvláštní. Celý příběh se nasáklý smutkem a depresivitou. Rozhodně bych nedoporučila ho číst, když člověk nebude mít zrovna šťastné období, mohlo by mu to ještě víc uškodit.
Každopádně co mě na téhle knize zaujalo je téma antidepresiv a hormonů, jejichž tvorbu antidepresiva podporují a které hormony naopak tlumí a jaký mají na člověka vlastně vliv. Že ho neučiní šťastným, ale jen potlačí deprese a stabilizují ho v takovém melancholickém stavu.
Dost mi v příběhu vadil postoj hlavní postavy k ženám, kdy na jednu stranu byly pouhým nástrojem fyzického uspokojení a na druhou stranu hlavní postava vzpomíná na svou životní lásku a jak ji stále miluje, i když se dávno rozešli.
Hlavní postava mi tedy byla krajně nesympatická. V podstatě celé dny nic nedělal a postupně čím dál víc bláznil.
Navíc mi také moc nevyhovoval autorův styl psaní, kdy hodně využívá asociace. Hlavní postava ve vyprávění neustále někam utíká a mě to hrozně rušilo.
Tahle kniha je zajímavou sondou do hlavy jednoho francouzského muže, který vzpomíná na svůj život, zatímco "umírá smutkem". Nicméně mě ale moc nezaujala a vadil mi autorův přístup celkově k životu.

04.01.2022 3 z 5

Naprostá šílenost Naprostá šílenost Tereza Kopecká

Tenhle komiks je geniální! Velmi dobře popisuje, co prožívá člověk, který má úzkosti. Opravdu jsou tam ty situace velmi dobře vykreslené a čtenář se dokáže do hlavní postavy Anny velmi dobře vžít. Navíc se mi velmi líbilo, jak Anna postupem času se svou nemocí bojuje, vystavuje se čím dál větším výzvám a zvládá to a to i bez léků.
Komiks se čte velmi svižně a lehce, za hodinku ho máte přečtený a i pořádně prohlédnutý.
Postavy jsou velmi dobře vykreslené, hlavní hrdinku Annu jsem si hned oblíbila a většinu knihy s ní soucítila.
Příběh je velmi dobře vystavěný, postupně krásně graduje a vy jste napnuti a chcete číst dál a dál.
Jediná věc, která mi na komiksu vadila byla až lhostejnost rodičů Anny. V jednu chvíli Anna odjíždí se svým kamarádem pryč a zdá se, že je to jen na odpoledne. Oni se ale ten den už nevrátí a jedou do zahraničí nakonec na několik týdnů. A jediné, co na to Annini rodiče řeknou je, že ať dává na sebe pozor a sami odjedou do Egypta. Anna je teprve středoškolačka, tohle mi prostě nepřišlo jako adekvátní reakce rodičů středoškolačky.
Velmi povedený český komiks! Doporučuju!

30.12.2021 4 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Karel Čapek je prostě geniální autor! Hlavní rozebírané téma mě neskutečně dostalo! V prvním dějství se navíc příběh zabývá soudním sporem, který se táhne už skoro sto let, ale potom se na scéně objeví paní Marthy a krásně postupně se drama dostává k hlavní myšlence díla a to je, že lidský život není na dlouhověkost stavěný. Kdo by se ženil/vdával, kdyby věděl, že je to na 300 let? Nehledě na to, že po delší době začne člověku připadat všechno plytké, nudné.
Prostě naprosto geniální myšlenka a k tomu naprosto skvělá gradace příběhu, která je nejdříve nenápadná a potom nabírá na čím dál větší rychlosti, až přijde to rozuzlení skoro ke konci. Prostě skvěle vystavěný příběh.
Postavy jsou také skvěle vykreslené a posané, hlavně ústřední postava paní Marthy.
Co by na knize mohlo někomu vadit je jazyk a celkově těžší slova, což je způsobeno tím, kdy byla kniha napsána. Ale i tyto těžší části textu rozhodně stojí za to, je překonat.
Kniha je dramatem, takže se navíc čte velmi rychle, stránky vám mizí pod očima. Nejlepší kombinace tohoto a toho, že příběh je velmi chytlavý až napínavý a čtenář má potřebu vědět, jak to vlastně dopadne.
Tahle kniha se mi neskutečně moc líbila, především díky své geniální myšlence. Celkově mám Karla Čapka a jeho tvorbu moc ráda, ať už se jedná o drama nebo román. Považuji ho za geniálního autora a každé jeho dílo prostě rozebírá nějakou důležitou a skvělou myšlenku. Doporučuji všemi deseti!

15.12.2021 5 z 5

Praskliny Praskliny Klára Vlasáková

Tahle kniha byla geniální! Velmi originální námět a k tomu dost dobré a zajímavé zpracování. Před autorkou klobouk dolů. Velmi se mi líbilo pojetí celého příběhu, kdy nejdříve lidé zkoumají, co je koule vlastně zač a proč se na Zemi objevila a jak následně postupně a nepozorovaně přítomnost koule začne všechny klimatické, společenské nebo psychické problémy zhoršovat. Následné reakce lidí na tento fakt a jak se to snaží řešit. Jak se chování společnosti postupně mění. Prostě geniální!
Nejvíc se mi líbila závěrečná myšlenka: Budou postavy tyto jevy dál trpět nebo zatáhnou společně za jeden provaz, kouli rozbijí a budou z ní moci vystoupit?
Styl psaní autorky byl také skvělý, ale na mě někdy až velmi náročný. Text byl na mě někdy až moc těžký a zdlouhavý, až jsem si musela dávat pauzy. To ale jistě souvisí i s tématem knihy, které bylo velmi těžké.
Značný problém jsem měla s postavami. Připadaly mi takové ploché. Až na jednu, dvě výjimky mě žádná z nich nijak víc neoslovila, nepřirostla k srdci. Nezáleželo mi na nich. Měla jsem pocit jako bych je dostatečně neznala.
Celkově se mi kniha ale velmi líbila. Hodně oceňuji originální námět a jeho zpracování. Bohužel na mě byla kniha trochu těžkopádná, moc hutná. Ale vřele ji doporučuji.

08.12.2021 4 z 5

Člověk nemůže mít všechno Člověk nemůže mít všechno Simona Paulišinová

Tahle kniha má skvělý námět. Z anotace zní kniha celkově velmi slibně a zajímavě. A díky námětu i zajímavá je. Člověk opravdu nemůže mít v životě všechno a musí se s mnoha nepříjemnostmi a tragédiemi v životě poprat a vyjít z nich silnější.

08.12.2021 2 z 5

V bílém plášti V bílém plášti * antologie

Tahle tenounká knížka byla sondou do vod českého lékařství. Sedm povídek, které byly z pohledu lékařů nebo pacientů. Některé s otevřeným koncem, některé s uzavřeným. Některé se šťastným koncem, některé se smutným. Všechny příběhy ale byly něčím zajímavé. Některé až děsivé. Celkově se mi kniha ale četla dobře, povídky jsou kraťounké a odsýpají, knihu máte přečtenou za chvilku.
Povídky se mi vlastně dost líbily, člověk se zase něco nového z lékařství dozvěděl a mohl se na svět znovu koukat jinýma očima. Dokonce v jistých momentech mě kniha donutila se zamyslet nad vlastním životem. Některé povídky byly takové více na zamyšlení, jiné zase byly velmi dramatické a vtáhly vás do děje. Prostě povídky byly velmi různorodé.
Zároveň jelikož se jedná o formát povídek, příběh se nestačí rozjet a už skončí. A některé povídky mi vyloženě nesedly a připadaly mi velmi zvláštní. Nebyly zrovna můj šálek kávy.
Některé postavy mu byly velmi sympatické, nad jinými se jsem se pozastavovala a nad některými jsem vyloženě kroutila očima a nechápala jejich chování, zvlášť když dostávaly varování.
Prostě pokud máte rádi lékařské prostředí a zároveň formát povídek nebo něco kratšího na čtení, takovou jednohubku, tak tohle doporučuju.

22.11.2021 3 z 5

Srdcerváči. Kniha 4 Srdcerváči. Kniha 4 Alice Oseman

Tak tenhle díl tohohle komiksu byl dokonalej! Snad nejroztomilejší a nejdojemnější ze všech!
Zatímco v předchozím díle autorka téma poruchy příjmu potravy jen nakousla a do toho dílu mi nesedělo, tady ho krásně rozpracovala a vykreslila a do příběhu zapadlo krásně. Hrozně moc se mi líbilo, jak bylo to téma pojaté, jak Nick postupoval ukázkově a snažil se být pro Charlieho tím správným přítelem a snažil se mu pomoci. Jak poté společně se snažili hlefat pomoc a nakonec se autorka snažila na Charliem ukázat, jak se porucha příjmu potravy léčí a co všechno obnáší. Bylo to takovou krásnou a lehkou formou. Prostě dokonalý. Přesně takhle bych si přála, aby to v reálném životě probíhalo a aby si z toho nějací teenegeři vzali příklad.
Dál se mi líbilo i druhé téma a to vyznání lásky jeden k druhému. Čekání na tu správnou chvíli a pak trochu trapna a pak už jen štěstí, prostě dokonalý.
Postavy byly jako vždy roztomilé a krásně vykreslené. Hrozně se mi líbilo, jak se Nick snaží Charliemu pomoci a Charlie se snaží se z toho dostat. Jak krásný mají mezi sebou vztah.
Prostě pokud máte rádi romantické příběhy a zároveň se chcete dozvědět, jak postupovat, pokud někdo ve vašem okolí trpí PPP, doporučuju.

22.11.2021 5 z 5

Se špetkou skořice Se špetkou skořice Elizabeth Acevedo

Tahle kniha mi moc nesedla. Je typickým příkladem young adult a znovu mě utvrdila v tom, že bych tenhle žánr měla definitivně opustit. Hlavní postavě Emoni se v patnácti narodila dcera, kterou teď vychovává spolu se svojí babičkou. Do toho chodí do školy, pracuje a ještě de snaží věnovat své vášni - vaření. Celá tahle kniha mi prostě přišla neuvěřitelná, nereálná. Celý ten příběh na mě působil až nevěrohodně. A měla jsem s tím problém celou dobu, kdy jsem knihu četla. Navíc pak se do toho ještě zamotá Emonin nápadník, kterému se dlouho brání a pak během pár týdnů udělá další velmi nevěrohodné rozhodnutí.
Co se ale musí knize nechat je příběh, který je velmi dobře vystavěn. Krásně postupně graduje a konec je uzavřený a trochu jako z pohádky. To je ale bohužel další dost nevěrohodná věc. V reálném životě to takhle moc často nekončí.
Postavy jsou velmi dobře vykreslené a hlavní hrdinka mi byla docela sympatická až na to jedno dost zvláštní rozhodnutí na konci knihy.
Celkově bych to asi shrnula tak, že je to velmi oddechová kniha, u které vypnete a začtete se vlastně do zajímavější pohádky, kde se hlavní hrdince všechno daří a všechno dobře dopadne. Taková moderní pohádka.

22.11.2021 3 z 5