Romča11 Romča11 komentáře u knih

Sucho Sucho Neal Shusterman

Tohle bylo neuvěřitelné. Nejvíce mé fascinovalo, jak to bylo čtivé! Navíc to jednoduše bylo dokonalé vykreslení toho, jak by to konkrétně vypadalo, kdyby v Jižní Kalifornii opravdu došla voda. Prostě obdivuji, jak autor dokázal tu situaci tak reálně popsat, co se stane s vyspělou situací, když najednou nemá vodu a neví, kde ji sehnat, protože nikde není.

Příběh byl strašně dobře postaven, krásně plynul a postupně gradoval a nabýval na dramatičnosti až v jednu chvíli náhle vygradoval. Autor dokázal ve čtenáři vyvolat přesně to napětí, aby čtenář měl pocit, že musí číst dál a dál, aby se dozvěděl, co se nakonec stane, zda vodu hlavní hrdinové najdou nebo zemřou.
Popisy byly také neskutečné! Vůbec vymyšlení konceptu vodních zombie a jejich dokonalé popsání. Díky popisům má čtenář pocit, že se v příběhu ocitl s hrdiny.
Styl psaní ve spojitosti s dobře vystaveným příběhem působil také kouzelně, žádné složité věty, žádné zádrhely, příběh jednoduše odsýpal.
Kniha je napsána v ich-formě, kdy se ve vyprávění střídají v podstatě všechny hlavní postavy, což znamená, že se tu střídá asi 5 úhlů pohledu. S tím se pojí, že každá postava měla v určitých chvílích příběhu své úvahové pasáže, které jediné působily občas nudně a příběh trochu zpomalovaly a nebavily mě.
Vykreslení postav bylo také velmi dobré, ale bohužel mi skoro žádná postava nepřirostla k srdci. Někteří byly divní, jiní přechytralí a vlastně mi byl sympatický snad jen Garret a trochu Kelton, kterým jsem fandila, na jiných mi nezáleželo.
Jediné co mi na knize trochu vadilo byl konec. Celý příběh byl dramatický, voda nikde a v poslední kapitole je v podstatě happy end? Takhle to v realitě nedopadne. Takhle prostě ne. To mě hrozně iritovalo.

14.05.2020 4 z 5

Kdo chytá v síti Kdo chytá v síti Marika Pecháčková

Za mě je tato kniha velmi dobře zpracovaná.
Z rozhovorů se čtenář částečně dozví, co k takovému jednání predátory vede. Dozví se to jak z pohledu predátora, tak z pohledu odborníka. Rozebírají se zde i různé sexuální poruchy jako je hebefilie.
V rozhovorech je probírána třeba i historie samotných zpovídaných, ale hlavně jsou zde do detailu rozebrány jednotlivé případy, co se vlastně stalo a jaké to třeba mělo následky.
V rozhovorech s odborníky se hovoří zejména o tématech jako je internet, který zapříčiňuje anonymitu atd.
Tahle kniha mé hrozně vtáhla, je velmi čtivá. Rozhovory jsou sestaveny velmi dynamicky, ale i krásné chronologicky. Občas se čtenář ztratí v dlouhých odpovědích na určitou otázku.
Kniha má rozhodně přidanou hodnotu, vyskytuje se zde plno informací, na které by se nemělo zapomínat a celkově kniha s filmem nabádají rodiče, aby se svými dětmi mluvili a tím takovýmto příběhům předcházeli, i když je to někdy těžké.

Prostě nemám nic, co bych téhle knize vytkla. Ale rozhodně bych doporučovala si ji přečíst až po shlédnutí filmu, poskytne vám to ucelenější obrázek o tématu celkově a odnesete si tak z knihy více.

24.04.2020 5 z 5

Deník pražského studenta Deník pražského studenta Pavel Kos

Tahle kniha je velmi průměrná podle mě. V knize se jedná hlavně se o krátké historky, které se týkají určitých témat jako je pračka, kolej, samotné studium apod.
Se stylem psaní autora jsem neměla problém, věty jsou vystavěné dobře a čtenář se nezadrhává. Co už ale pokulhává je samotný příběh. Samotná kniha mě nikdy nechytla tak, že bych ji nemohla odložit a musela hned vědět, co bude dál. Navíc tím, že na sebe jednotlivé historky nenavazují, se celý příběh trhá a nepůsobí úplně sourodě.
Postavy mi přišly velmi nesympatické, hlavní hrdina mi přišel velmi arogantní a namyšlený. To jak přistupoval ke škole lajdácky, celkové chování postavy, to všechno mě velmi iritovalo. A ostatní postavy k tomu moc nepřidaly. Žádná mi nebyla nijak moc sympatická a rozhodně mi žádná nepřirostla k srdci.
Co musím ocenit je grafické zpracování knížky. To se mi velmi líbilo, hlavně barevná ořízka, kterou mnoho knih nemá.
Co ale knize musím přiznat je to, že obsahuje několik zajímavých myšlenek, vět, které jsem si poznamenala a která mají dlouhodobý přesah. Bohužel jich je poskromnu.
Tuhle knihu jsem si vybrala, jelikož byla útlá a myslela jsem si, že bude fajn, že alespoň poznám trochu jinou perspektivu studentského života, ale tahle knížka mě opravdu zklamala. Největší problém prostě byl, že samotná postava hlavního hrdiny/autora mi byla jednoduše nesympatická a k tomu jeho vyjadřování, které provázelo celou knihu mi také jednoduše nevyhovovalo. Za mě nemá kniha žádnou přidanou hodnotu.
Závěrem musím říct, že tuhle knihu moc nedoporučuji, je to až ztráta času a existují mnohem lepší a kvalitnější knížky.

05.03.2020 3 z 5

Jenom lidé Jenom lidé Sylvain Neuvel

Tenhle díl se mi opět líbil stejně jako ty díly předchozí a znovu se opakuji, ale tohle je geniální série. Po celou dobu čtení jsem jen žasla, co všechno autor dokázal vymyslet, v jakých oblastech se vyzná a jak má všechno propojené.
Co nejvíce oceňuji jsou nadčasové myšlenky, které se dají aplikovat na mnoho situací.
Musím říct, že na celé knize je prostě vidět, že ji psal někdo, kdo je opravdu chytrý, inteligentní a má doktorát z lingvistiky.
K ději tedy musím říct, že se mi zdal lehce natahovaný, v jednu chvíli mi už to bylo celé dlouhé, některé dokumenty by se asi daly vyškrtat, ale ve většině připadů tam měli své místo a děj krásně plynul a postupně gradoval k zápletkám a poté krásně ke konci.
Kniha pokračuje v zajímavém zpracováni a to tedy, že je napsána formou různých záznamů rozhovorů a osobních deníků, což velice oceňuji a moc se mi tento formát líbí.
Postavy máme ve většině stále stejné, ale nově se nám přidávají postavy z nově objevené planety. Jejich chování a pravidla mi byla docela nesympatická, hlavně záměry císařovny. Poté se nám zde objevuje jedna z hlavních vedlejších postav Kathrine. Ta mi byla krajně nesympatická, hlavné to její předstírání kamarádství a neviňátka. Tu jsem nesnášela. Ale Vincenta, Rose a Evu, ty jsem si zamilovala, ty jsou moc sympatičtí.
Celkově jsem byla z této knihy velmi nadšená, hlavné z toho, jak se všechno skládalo dohromady, ale jak i měli mezi sebou hlavní postavy konflikt, ale zároveň do sebe vše zapadalo a všechno bylo tak promyšlené a hlavně je to sci-fi a tématem jsou mimozemšťané a jejich roboti!
Pokud máte rádi sci-fi, tak rozhodně doporučuji! Já si tuhle sérii opravdu zamilovala. ❤

26.02.2020 5 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Musím říct, že tahle kniha byla skvěle napsaná a tak čtivá! Ten styl psaní autorky mě nutil číst dál a dál a vůbec jsem se do čtení nemusela nutit, prostě jsem vědět, jak děj pokračuje.
Samotný děj - v první dějové lince má docela velký spád, v každé kapitole se déje skoro něco velkého. V druhé lince je děj naopak pomalejší, jelikož se autorka snaží vystihnout, jak moc dokáže pevný partnerský vztah rozložit problém jako je neplodnost a snažení se o dítě 6 let.
Myslím, že samotné to hlavní téma, tedy neplodnost, bylo popsáno a vykresleno velmi dobře, hlavně tedy to, jak tento problém dokáže rozložit až skoro zničit pevné manželszví. To se mi moc líbilo a oceňuji to, jelikož v dnešní západní společnosti je to velký problém.
Co se mi už líbilo na knize méně, je ta celková idylkovost, to jak se Quinn a Graham k sobě dokonale hodili a podruhém setkání se vlastně dali dohromady a pak bez sebe nemohli být a po pár měsících se hned brali. To mi nepřijde reálné a prosté moc růžové.
Postavy byly také vykresleny velmi dobře, Quinn mi byla o něco méně sympatická, i když jsem chápala, proč je zoufalá a tak. Graham byl velký sympaťák a myslím si, že takového chlapa by si přála snad každá svobodná holka. Na druhou stranu, byl také až moc dokonalý. Takového chlapa s takovým cítěním jen tak na světě žádná nenajde.
Celkově se mi kniha líbila, nejvíce to, jak bylo zpracováno hlavní téma knihy, co ale knihu kazí, je právě ta přehnaná dokonalost, která je nereálná.

28.01.2020 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 2 Srdcerváči. Kniha 2 Alice Oseman

Druhý díl komiksové série Srdcerváči byl opět skvělý, dokonce snad lepší než ten první! ❤

Tento díl se zabývá převážně comnig outem Nicka a ukazuje ho tak, jak by měl ideální comig out vypadat, což bylo hrozně krásné. Celé je to pomalé, Nick má čas si rozmyslet, kým vlastně je, Charlie na něj trpělivé čeká a když se konečně vysloví okolí, přijme to docela klidně, včetně Nickovi rodiny.

Musím znovu říct, že komiks má nádhernou kresbu a opět skvěle vykresluje emoce, které z těchto kreseb jenom čiší a většině čtenářů jsou naprosto jasné.
Dialogy v bublinách jsou tentokrát opět přesné a trefné.
Postavy jsou opět vykresleny a nakresleny také velmi povedeně.
Dějový spád je tentokrát o dost pomalejší, jelikož se tento díl soustředí na jedinou véc a to je ten coming out, tím pádem je hodně kreseb z jedné situace.
Styl vyprávění je opět také dobrý.
Jediné, s čím nesouhlasím, je české slovo: vyoutovat. Nějak mi tam prostě nesedělo. Za mě je prostě lepší coming out i v češtině.

Celkově musím prostě říct, že mě druhý díl dostal víc než ten první a to hlavně tou upřímností a snahou dát Nickovi ten nejhezčí coming out a ukázat zároveň čtenářům, jak by takový krásný, klidný coming out měl vypadat. Bylo to mnohem více upřímné a ještě milejší než ten první díl.
Opět doporučuji, pokud si chcete trochu oddechnout, je to ideální odpočinková četba.

23.01.2020 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Srdcerváči jsou romantickým příběhem dvou britských středoškoláků. Příběh je trochu jinak strukturovaný, jelikož se jedná o grafický román, musím však říct, že se mi líbil. Není to nic převratného nebo světoborného, ale je to milým pohlazením po duši, krásný romantický příběh s pár vedlejšími linkami. Je dobře vystavený, většinu času odsýpá a má pár hezkých zápletek.

Postavy mi byly docela sympatické, jen nékdy chvilkami, v některých scénách mi jejich chování nepřišlo úplně autentické, nemyslím si, že by se takhle v realitě zachovaly. Ale na druhou stranu byly Cahrlieho rozpaky roztomilé a někdy mi ho bylo také líto.

Kniha se velmi dobře a rychle čte, jelikož, jak jsem již zmínila, jedná se o grafický román. Měla jsem celou knihu přečtenou za jedno dopoledne.

Styl vyprávění autorky byl docela dobrý, jak jsem již zmínila, autorka neodbíhala moc od hlavní dějové linky, rozvíjela krásně příběh a dokázala u skvěle vykreslit emoce.

Autorka sama i celý komiks nakreslila, za což má můj obdiv a musím říct, že i její kresby jsou dost povedené a hezké, pastva pro oči.

Celkově jsem na této knize nenašla skoro žádné mínusy a velmi se mi líbila. Je to hlavně takové romatické, roztomilé pohlazení po duši, oddechová kniha na 2 hodinky za to ale s krásným příběhem.

10.01.2020 5 z 5

Karlaz: Cesta člověka Karlaz: Cesta člověka Tomáš Gavlas

Karlaz: Cesta člověka je kniha o sebepoznání, seberozvoji a duchovnu.
Kniha se dělí na 4 části - Zasvěcení, Příprava, Cesta a Cíl. Autor se v této knize věnuje tématům jako je smysl života a životní poslání, kdy postava Karlaz, která představuje moudrého, starého muže instruuje toho mladšího, který se jmenuje Eliáš a pomocí jejich rozhovoru a Karlazova vyprávění se postupně dozvídáme o dvou městech za sněžnou čarou a dále jak napravit situaci okolo nás, tedy mezi námi a lidmi a poté se zabývá naším vnitřním nitrem, jak vlastně nalézt svoje životní poslání a poslední část se věnuje samotné zkoušce Eliáše, který prošel všemi lekcemi a nakonec prochází zkouškou.
Tahle kniha za mě působí velmi inspirativně a v jistých věcech velmi inspirativní je. Jak jsem již zmínila, vlastně radí, jak žít dobrý život a po smrti skončit v tom dobrém městě za sněžnou čarou neboli v nebi.
Autor založil knihu na tom, že přečetl Bibli, svaté texty budhismu a další svaté texty a z těchto textů pak vybral to potřebné pro svou knihu. Autor tady tedy míchá dohromady hodnoty křesťanství, ale i budhismu. Tato věc mi docela vadila v průběhu čtení, jelikož podle mě, když už člověk věří v Boha nebo v Budhu, měl by věřit prostě v tu jednu svou víru.
Co se týče té literární stránky knihy, tak se mi kniha velmi dobře četla, různá učení o duši, o vztazích atd. byla prokládána ukázkovými příběhy, které čtenáři krásně pomohly si představit a vstřebat tu danou problematiku.
Kniha byla napsána velmi čtivě a musím uznat, že i ty těžší části byly napsány docela stravitelně.
Postavy mi byly sympatické, převážně ty hlavní. Karlaz je ukázkový příklad toho starého, moudrého muže, který předává moudra mladšímu, aby mu v podstatě předal štafetu v tom, aby šířil moudra mezi širokou veřejnost.
Eliáš je zase ukázkový příklad dnešního člověka, který potřebuje duchodní změnu a osvětu.
Mínusem v této stránce knihy jsou za mě gramatické chyby typu mě/mně a různé překlepy, ale bylo jich pomálu.
Celkově se mi tato kniha líbila, ale závěrem chci říct, že jsem si z této knihy odnesla jen některá moudra a rady a nebudu se podle ní řídit na 100%.

27.12.2019 4 z 5

Druhý díl série Divné hlášky z knihkupectví opět obsahuje perličky, které kdy lidé řekli v knihkupectvích, knihovnách a tentokrát i na autogramiádě prvního dílu.

Musím přiznat, že tentokrát už jsem se nesmála tak často jako při prvním díle. Nevím zda to bylo proto, že jsem byla ve špatném rozpoložení, ale rozesmálo mě pár hlášek na začátku knihy a poté na jejím konci.

Pokud jste četli první díl a líbil se vám, tak klidně doporučuji. Klidné si knihu přečtěte, i když jste nečetli první díl, na tom tady nesejde, nenavazují na sebe.

Autorka ale opět odvedla skvělou práci, když sesbírala perličky ze svého knihkupectví a poté i z ostatních a z autogramiád. Opravdu to zní věrohodně, že takové blbosti a perličky lidé vyslovili.

Knížka je i krásné graficky zpracovaná, má hezké jednoduché ilustrace a hlášky a rozhovory jsou většinou krásné oddělené.

Za mě tentokrát bohužel docela špatné. Kniha mi přišla horší než její první díl, proto jsem strhla jednu hvězdičku oproti prvnímu dílu a proto tak nízké hodnocení.

20.11.2019 2 z 5

Divné hlášky z knihkupectví Divné hlášky z knihkupectví Jen Campbell

Divné hlášky z knihkupectví je knížka přesně pro ty, kteří se chtějí zasmát a občas se trochu pozastavit nad lidskou naivitou nebo až hloupostí. A také nad tím, co všechno dokáží lidé vypustit z pusy v knihkupectví a jaké mají nesmyslné požadavky.

Tolik jsem se nad knížkou nezasmála už dlouho. Je až neuvěřitelné, co někteří lidé dokáží vymyslet, na čem trvají nebo jak moc dokáží být někdy drzí.

Každopádně pokud máte špatnou náladu, tak tahle knížka vás zaručeně rozveselí. Nad některými hláškami jsem se opravdu zasmála od srdce.

Hodně oceňuji, že autorka dokázala sesbírat tolik hlášek a pamatovala si je takto přesně. Já sama občas zapomenu, co mi člověk řekl po pár minutách.

Na druhou stranu tato kniha nemá moc přidanou hodnotu. Máte ji přečtenou za chvilku, pobaví vás, ale nic vám to nedá.

13.11.2019 3 z 5

Zmije Zmije Bex Hogan

Tahle knížka se mi hodně líbila a trochu mé uchvátila. Miluju svět, který je zasazen do období raného novověku, kde je království, vyjednávání a bitev.
Tahle knížka je velmi čtivá, začetla jsem se skoro okamžitě a dost často jsem se nemohla odtrhnout!
Autorčin styl psaní je také dost dobrý, jen jsem někdy měla problém, když najednou přepla z přítomného do minulého času. Chápu ji, ale někdy to bylo až bezdůvodné a mátlo mě to.
Příběh byl nabitý akcí a hodně odsýpal až na výjimečné momenty, kdy se hlavní hrdinka Marianne zahloubala do svých myšlenek a děj se tak skoro zastavil.
Postavy jsem si naprosto zamilovala! Marianne mi byla sympatická, tím jak chtěla všechny léčit. Někdy byla až moc urputná nebo tvrdohlavá, ale celkově jsem si ji zamilovala. Další zajímavou postavou pro mě byl princ Torin, jelikož z většiny knih jsem zvyklá na arogantní, agresivní a jednoduše nesympatické prince. Tohle bylo pro mé příjemné překvapení a těšila jsem se na každou scénu s ním.
Postavy mi prostě přišly dobře vykreslené a popsané. Dokázala jsem se do Marianne vžít.
Jediné, co mi vyložené vadilo, bylo to, že autorka do této knihy zakomponovala LGBT tématiku. Byla tam sice v malé míře a bylo to zajímavé, zajímavá úvaha, ale nesedělo mi to tam. Trochu to narušovalo tu atmosféru toho fantasy prostředí s piráty a královstvím.
Dalším mínusem by mohly být některé klišoidní momenty a prvky, ale ty k fantasy pro mé tak nějak patří a až na výjimky mi nevadily.
Celkově se mi ale kniha líbila a hodně mě nadchla. Pokud máte rádi Piráty z Karibiku nebo jen to prostředí a atmosféru dávných časů, kde panují království, tak tohle je něco pro vás a doporučuji!

01.11.2019 4 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Tahle knížka byla hodné zajímavá.
Zpočátku to vypadalo, že to bude zajímavějšj detektivka, ale nakonec se z toho vyklubala dosti psychologická kniha, která pojednává o tom, jak ta tragédie z dětství dokázala Elišku ovlivnit na celý život.
Kniha má také velmi otevřený, ale svým způsobem uzavřený konec a má taky plno nedořešených a nedotažených veldješích linek. Dost by mě to štvalo, ale po tom, co jsem měla možnost setkat se s autorkou a slyšet její slova, ten konec a ty linky docela chápu a dokonce se mi to i trovhu líbí. Nejvíc se mi však líbilo, jak autorka prozradila, že sama konec knihy nezná a ani ji to netrápí. To mi přišlo fakt skvělý!
Co se týče postav, tak hlavní hrdinka mi byla rozhodně hrozně nesympatická a neměla jsem ji moc ráda. Měla kolem sebe skvélý lidi a pozdéji i přítele, ale ona se furt musela nípat v případu své matky a v sobě. Do teď nepochopím, co na ní David viděl a proč se s ní dal dohromady. Ten mi byl mnohem sympatičtější, i když bylo otravné, jak Eliška něco řešila a on na to hned měl počítačový program. Znělo to dost nereálně.
Styl psaní autorky a celkově vyprávění se mi ale hodně líbilo! Bylo velmi poutavé, kniha se četla skoro sama a měla jsem hodné často chuť se ke knize vrátit a zjistit, jak příběh pokračuje. To se mi až tak často nestává.
Co mi ale někdy vadilo, byly sálodlouhé popisy například případů dalších matek vražedkyň a jejich případů. Bylo jich moc a byly skoro všechny najednou, takže se mi začaly nakonec plést a nebavilo mě to. Nebo neustálé popisy Elišččiných snů a jak tam honí svou matku nebo ona ji. To bylo úmorné.
Kniha se mi velmi líbila a rozhodně to není moje poslední kniha od této autorky. Doporučuju i přes ten otevřený konec!

01.10.2019 4 z 5

Probuzení bohové Probuzení bohové Sylvain Neuvel

Probuzení bohové jsou druhým dílem knižní, sci-fi trilogie Akta Themis.

Děj navazuje na první knihu s časovým odstupem deseti let a i když se v prvním díle zdá, že už vše bude v pořádku a klidu, tak tomu tak není a hlavní hrdinové z prvního dílu musí čelit dalším problémům spojeným s tím, že doktorka Rose Franklinová objevila robotku Themis.

Tahle kniha a vlastně celá série je tak neskutečně promyšlená! Naprosto obdivuji do jakých detailů v oblasti chemie, biologie a fyziky se dokázal autor rozepsat, i když je vystudovaným lingvistou.
Kniha je také neskutečně dobře napsaná. Právě všechny vědecké složitosti jsou tu vysvětlovány postavám, kteří jsou laici v oboru, do kterého problém spadá, takže čtenář všechny tyto složitosti dokáže nadno pochopit.
Také se mi neskutečně líbí jakým zpúsobem je kniha zpracována. Naprosto jsem si zamilovala knihu napsanou pomocí různých dokumentů, záznamů a rozhovorů. Kniha se tak čte rychleji a působí mnohem dynamičtěji.
Postavy jsou zde vykresleny velice dobře. Naprosto jsem si zamilovala Vincenta, Karu a i jejich bezejmenného přítele. Jediný, kdo mi neseděl, byla Eva. Na desetileté dítě byla taková až moc vyspělá, chovala se moc dospěle. Měla jsem spíše dojem, že je jí 16 a ne 10, ale to byla jediná chybička.
Celý děj je naplněn akcí, v knížce se pořád něco děje, déj prostě nestojí a to je skvělé. Stránky vám prostě mizí před očima a pod rukama a ani nevíte jak.
Navíc pro mě byl děj dost často nepředvídatelný, což je za mě velké plus.
Tuhle knížku jsem si jednoduše řečeno prostě zamilovala. Není to jednoduchá, přeslazená romaťárna, kde náctiletá holka rozebírá jen svoje city, ale je to kniha plná strategie, boje, vědy, vědeckých zkoumání... Kniha je prostě komplikovaná a tím mě učarovala a vtáhla. Celkově miluji poslední dobou žánr sci-fi a tahle kniha je toho dost velkou příčinou.
Musím přiznat, že kniha také obsahuje vztahové a osobní problémy až krize, ale vše je tak dobře zakomponované, ze mi to ani nevadilo.
Pokud hledáte kvalitní literaturu, která je složitá a komplikovaná tak akorát, abyste se mohli odreagovat a ještě milujete sci-fi, tak je tahle kniha přesně pro vás.
Miluju to! Miluju tuhle trilogii!

01.09.2019 5 z 5

Dash & Lily: Kniha přání Dash & Lily: Kniha přání Rachel Cohn

Dobrá knížka. Dash a Lily jsou krásný pár. Knížka stojí za přečtení :)

10.07.2019 4 z 5

Candide Candide Voltaire (p)

Povinná četba. Ale hodně dobrá. Putovaní po světě ve středověku je záživný. Opravdu

Eleanor a Park Eleanor a Park Rainbow Rowell

akt úžasná knížka. Příběh o krásný lásce a krásně skoro neobyčejně vykreslenej. I s pár hlubokými myšlenkami. Doporučuju i nečtenářům, prostě všem.

10.07.2019 5 z 5

Malý bratr Malý bratr Cory Doctorow

Tahle knížka ukazuje jak se může moderní technologie a zajišťování bezpečnosti zvrtnout. "Soukromí je součastí bezpečí ne jeho opakem". Stojí za to si přečíst, věřte mi.

Nespavost Nespavost R. Jenn Johansson

Zajímavá knížka. Trošku psychologická. Ale ty překlepy si YOLI mohlo odpustit.

Až na dno blahobytu Až na dno blahobytu Jan Keller

Povinná četba do školy, ale velmi poučná. Měli bychom se nad sebou opravdu zamyslet a přestat ničit planetu a začít ji chránit jak jen to jde :)

Solitaire Solitaire Alice Oseman

Knížka o tom že i pesimisti a zatrpklí lidé můžou navázat krásný vztah.