Karlaz: Cesta člověka

KARLAZ v dvaceti devíti promluvách vysloví, co je v životě důležité. Oživí příběhy dávno zapomenutých klášterů, pouštích oáz i zaniklých měst. V nadčasových rozmluvách s chromými poustevníky, zkušenými léčitelkami a mocnými vládci nabídne praktické instrukce k řešení zásadních životních otázek. Dotkne se témat, jako jsou vztahy, sebepoznání, mluvení, hřích, temná noc, strach, bolest, víra, čas, smrt, pořádek, peníze, vděčnost, odpuštění, lpění, meditace, cítění, myšlení a hledání životního poslání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419948/big_karlaz-cesta-cloveka-i29-419948.jpg 437

Kniha Karlaz: Cesta člověka

hana.lana

Krásná knížka.
Krásná témata, krásné myšlenky, velké poselství.
Doporučuji doplnit i sérií podcastů, které ke knize autor připravil.
(A které výrazně rozšířují zážitek ze samotné knihy)

“Volám k těm, kterým bylo dáno srdce objevitelů, ať se vydají na místa, kde ještě nikdo nehledal.” Přineste léčivou vodu, která uzdraví nemocné. Objevte zlato, které potěší ty, kteří žebrají. Odhalte útěchu pro ty, kteří pláčí. Probuďte v sobě sílu vůdců a veďte lidstvo na pouť k dalekým mlhovinám. Buďte vybíraví, zvolte si svou věc a jděte ji vykonat nejlépe, jak dokážete!”

Eva2424

Eliáš je mladý muž, který právě zjistil, že jeho život nejspíš postrádá smysl. Karlaz, starý muž, jelikož už ví úplně všechno, ho zasypává radami. Na své pouti potkává Karlaz množství lidí, kteří po něm pořád chtějí nějaké odpovědi. Povolávají ho dokonce ti nejvlivnější, aby jim poskytl moudrou radu. Karlaz tedy promlouvá o vztazích, bohatství, dětech, hříchu a o různých dalších závažných aspektech života. Tázající postavy jsou jako figurky v loutkovém divadle, všechny stejné a všechny se tážou stejně. Samozřejmě, někdo se ptát musí, jinak by jim Karlaz neodpověděl a nic bychom se nedozvěděli. Po Karlazově promluvě se tito milí tázající zpravidla vzpamatují a polepší nebo se dokonce úplně najdou! Bodejť by ne, když celou knihou se vine hrozba: Nebudeš-li sekat latinu, za sněžnou čarou ti to bude spočítáno a ani okamžik se z tvé minulosti nevymaže.

Jazyk je vzletný, jakoby chtěl vzbudit dojem monumentálnosti a všeobjímající moudrosti Karlaze. Příběhy se hemží mnichy, kláštery, exotickými zeměmi a přirovnáními, z nichž některá působí dost násilně. Je to něco mezi Mužem, který chtěl být šťastný a Mnichem, který prodal své Ferrari, napsáno ve stylu Džibránova Proroka. Moudrost z Proroka plynula přirozeně jako potůček. Kdežto Karlazův text vychází z rozumu, připadá mi, že bylo přesně vykalkulováno, co bude Karlaz říkat. Srovnání se Siddhártou tady není vůbec na místě. Siddhárta plyne hladce jako jeho řeka a vlévá se přímo do srdce, Siddhárta je skutečný život se všemi jeho úklady a samotný Siddhárta je stejně jako jeho společníci velmi autentický. V Karlazovi jde o rozum. Tady si po přečtení neřeknete: „Ach, to bylo krásné!“ Není to motivační kniha, pro mě byla spíše demotivační, toho strašení peklem tam bylo moc. Nejímaly mě dokonce ani popisy přírody, všechno to bylo takové nastrojené, vymyšlené a umělé.

Kniha mi život nezměnila ani mě neinspirovala. Některé rady byly skutečně moudré, ale s některými jsem se naopak neztotožňovala vůbec. Celkově mi asi vadil ten okázalý velitelský Karlazův projev, schématičnost, absence života, který by mi byl blízký, a příliš mnoho hrozeb.

Zknihydohlavy

Velice ambiciózní počin, ostatně jako všechny příspěvky, které se věnují odpovědi na otázku života, vesmíru a vůbec (resp. odůvodnění této odpovědi, neboť jak víme, odpověď sama je 42). Už jen seznam osob (učitelů – hledačů pravdy dle slov autora) uvedených na konci knihy, které byly autorovi inspirací, je působivý. Tomáš Gavlas ve své knize destiluje vědění vycházející mimo jiné z buddhistického a křesťanského učení (dost možná i z židovského – viz není hřích být bohatý už za života na zemi – Karlaz na str. 56: „Nevidíš snad, že pokrok tohoto města přichází spíše z lidského utrácení a štědrosti místních boháčů než z pouhého žvanění?“) a myšlenek východních i západních filozofů a spisovatelů.

Ústředním motivem, který se knihou táhne jako červená nit, tedy alespoň podle mého názoru, je hledání smyslu a účelu našich životů, přičemž smysl je třeba hledat v tom, co je nám blízké nebo co umíme, a bude se lišit člověk od člověka. Jakýmsi návodem na dobrý život je pak snaha nalézt a naplnit tento smysl. Hledání smyslu a účelu je cestou a naplnění je cílem. Autor v knize, ústy Karlaze, odmítá, že by sama cesta byla cílem, ale naopak jasně stanoví, že zkrátka „cesta je cesta“ a „cíl je cíl„. Líbí se mi, že autor nejprve vybízí k tomu uklidit si vlastní nepořádek, udělat, co je třeba, nečinit jiným zle a až poté se vydat na cestu (tomu také nejspíš odpovídá i rozdělení knihy na části: „příprava“-„cesta“-„cíl“).

jana3781
30.10.2020

Krasna kniha plna zivotnich mouder skrytych v pribezich, ktere jsou plne metafor s nadechem jakehosi tajemna a vznesenosti. Moc doporucuji!

Martaska_z
26.08.2020

Knihu čtu už podruhé a myslím, že se k ní budu vracet stále. Není to pro mě knížka, která by se četla "jedním dechem", ale myslím si, že ona se tak ani číst nemá. Líbí se mi, že otevírá témata, která jsou často dost neuchopitelná a předkládá je podle mě hezky srozumitelnou formou. Vlastně mě při jejím čtením došel význam některých částí těžších textů. Karlaz je pro mě takový průvodce. Autorovi muselo dát ohromnou práci všechna tahle témata vyjádřit slovy a dát je do tak srozumitelné formy. Děkuji.

eduard2744
22.07.2020

Velice dobrý úvod do přemýšlení o životě!!!

karel.bedrich
19.05.2020

Určitě se bude líbit všem, kteří o světě rádi přemýšejí víc do hloubky. Inspirativní kniha plná náročných, ale důležitých témat.

evelýny
14.07.2020

Kdo si neumí uklidit ve vlastním domě, bude navěky žít ve špíně.
Hledej, co špatného ze svého života ještě odstranit. Pak vezmi dláto a odsekni to.
Člověka na své pouti zpomalují břemena, která neumí odložit.
,, ... co je důležité, je lidskému oku neviditelné." str. 49.
Kde jsem již tuto větu četla?

Důležité je nelhat, neslibovat, nežvanit a kráčet k jednoduchosti.

Další kniha duševního rozvoje. Pro mě zajímavá tím, že jsem zde potkala Alchymistu v Zahradě prorokově a z dálky na mě mával Malý princ. Vše to pečetí Čtyři dohody.
Přesto jsem si zde pro sebe objevila i něco nového.

Je možné, aby nám nějaká kniha změnila život?
Chytrému napověz, hloupého trkni.

P. S.: Pokud se zdráháš udělat první krok, tak nikdy nikam nedojdeš...