Rocker007 Rocker007 komentáře u knih

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Pět hodin četby. Výborné. Čím více Nesba čtu, tím více se mi líbí jeho smysl pro humor. Ačkoli je příběh o nájemném vrahu, jsou tam někdy věty, které zkrátka jsou vtipné. :)
Velmi povedené, s chutí jsem přečetl.

11.10.2015 5 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Kniha mi jako příznivci geocachingu samozřejmě neunikla. I když se mi některé pasáže zdály možná až moc umělé - v největším presu zavolá k tomu všemu neštěstí ještě manžel atd. Každopádně mě kniha vtáhla a do poslední chvíle jsem byl přesvědčen, že znám vraha. No, ale to byl cíl paní Poznanski. Přeji příjemné čtení, je to moc pěkná kriminálka.
P.S. Najít jednu z těch keší, tak se asi pos..... :D

22.06.2015

Četl jsem, četla i rodina. Rodinu kniha bavila, já se v ní spíše zklamal. Ale jsou pasáže, kdy se člověk skutečně nasměje a o to samozřejmě jde. :)

07.04.2015 4 z 5

30.1.1933 - Nástup Hitlera k moci: Začátek konce Československa 30.1.1933 - Nástup Hitlera k moci: Začátek konce Československa Antonín Klimek

Zajímavý pohled na dějiny třicátých let minulého století. Pan Klimek si rozhodně nebere servítky, nesnaží se jít v cestě ,,mnichovské zrady". Spíše se snaží najít předpoklady k rozkladu ČSR. Hledá se tedy odpověď na otázku, kterak nástup Hitlera k moci v Německu ovlivnil roli Masaryka/Beneše v Československu. Stojí to za přečtení, je to další velmi povedená práce z této řady Dnů...

03.10.2014 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Pěkné čtení těsně před maturitou, kdysi. Příjemný humor, který je nadčasový a vhodný nejen pro středoškoláky ale pro všechny generace :)

27.06.2014 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Putování za pravdami života. První dílo od Coeliho, co jsem četl a velmi mě překvapilo a naladilo. Skutečně inspirující čtení.

15.06.2014 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Má první kniha od autora severské krimi série. Zřejmě jsem měl začít od prvního dílu série. Musím to dohnat. Každopádně otevřenost, se kterou autor popisuje jednotlivé události je mrazivá. Ať už jde o vraždy nebo o milostné chvíle. Knihu jsem nemohl a nemohl odložit a zkrátka jí přečíst. Avšak je pravda, že občas je natahování zřetelné - ale mě to nevadí, rád čtu. :) Doporučuji!

28.03.2014 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Knihu jsem přečetl během asi 3 dnů (ani ne) a zaujala mě. Myslím, že popisy památek, města atd. jsou důležité pro pochopení celého děje. Občas mi připadalo, že autor píše stále stejně - tedy padouch, Langdon a jeho partnerka, několik zásadních zvratů. Přesto je. kniha čtivá, myslím že vyvolá otázky. Zakončení je fantastické. Občas až nepředstavitelné náhody snad u Browna nejsou tak překvapivé. :) Za mě 5 hvězd.

Snad jako odpůrce Applu jsem se zhrozil v pasáži, kdy je starší paní nazýván iPhone 4 miláčkem a co by si bez něj počala. To je snad přehnané.

01.01.2014 5 z 5

Benandanti Benandanti Carlo Ginzburg

Je to skvěle vytvořené dílo z edice Každodenní život od Arga. Autor vychází z inkvizičních záznamů o lidech zvaných Benandanti z kraje Furlanského, což jsou lidé, jejichž duchové bojují s čarodějnicemi a čarodějníky. Rozdíl mezi nimi a Benandanty je však velmi malý a často se tyto dvě skupiny nadpřirozeného prolínají.
Skvěle zpracované mikrohistorické dílo, do kterého se dá velmi pěkně začíst - přesto nezapomínáme, že jde o zachycení části historie podložené mnoha dokumenty a archivními fondy.

28.04.2013 5 z 5

Svědek z cely smrti Svědek z cely smrti Stanislav Motl

Velmi silná kniha, donutí člověka zamyslet se nad dějinami ne tak vzdálenými a nad osudy lidí, kteří zemřeli pro své přesvědčení o lepší budoucnosti jejich (a naší) vlasti. Ukázka míst, kde se umíralo a kde se na smrt čekalo, mě velmi zasáhla. Doporučuji každému přečíst.

07.04.2013

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Četl jsem k maturitě ale určitě bych se k ní dostal tak nebo tak. Skvěle zaznamenaná situace ve společnosti v polovině 19. století. A nebo v polovině 21.století? ..

20.03.2013

Edgar Allan Poe? Horory, co mají hlavu a patu, příběhy, které mají spád.... Jámu a kyvadlo jsem přečetl jedním dechem, samozřejmě v noci a i když mi už bylo tehdá 18 let, bál jsem se usnout :)

15.03.2013

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Hra, ze které mrazí.

15.03.2013

Slované Slované Magdalena Beranová

Určitě nezbytná kniha pro poznání a pochopení archeologie slovanského etnika. Vřele doporučuji, velmi dobře napsané.

04.03.2013

Ze zámoří do Čech - čokoláda, čaj a káva v raném novověku Ze zámoří do Čech - čokoláda, čaj a káva v raném novověku Karel Černý

Neuvěřitelně čtivá kniha. Ačkoliv se jedná o odbornou studii, je dle mého bezproblému čitelná i pro nezasvěceného laika.
Jinak je poměrně náročné tuto knihu přečíst a nestát se plně závislým na kávě... :)

29.12.2021

Babišovo Palermo I Babišovo Palermo I Jaroslav Kmenta

Typická Kmentovina jak jej máme rádi. Poslouchal jsem jako audioknihu.
Skutečně Palermo. Obdivuhodná práce.

02.09.2021

Kulturní dějiny klimatu Kulturní dějiny klimatu Wolfgang Behringer

Překlad jedné z nejdůležitějších knih pro studium historie. Čtenářům dále doporučuji díla Geofreye Parkera.

23.08.2021 5 z 5

Jan z Bubna, válečník a diplomat Jan z Bubna, válečník a diplomat Ladislav Miček

Moderních publikací k osobnostem období první poloviny 17. století se v českém prostředí za posledních 5 let objevilo několik. Zaměříme-li se na vojevůdce, jsou to kvalitně zpracované biografie Matyáše Gallase (R. Rebitsche) nebo Fridricha Falckého (J. Čechura), či několik knih z pera Jana Kiliána. Ladislav Miček se se svým Janem z Bubna pokusil roku 2016 vtěsnat mezi ně.
Knihu jsem přijal s očekáváním. Jedná se totiž o osobnost české emigrace, která se v pozdějších fázích třicetileté války připojila k armádě Gustava II. Adolfa. Dále pak, že o Janovi z Bubna v podstatě nevyšla zásadnější monografie a jak L. Miček uvádí v Několika odstavcích úvodem: "Právě tuto mezeru by měla alespoň z malé části zaplnit naše skromná publikace". Pohled do obsahu knihy je plný nadějí. Témata a zásadní problémy Valdštejnského tématu by měla být postižena. Jenže...
Zásadní problém osobně shledávám v koncepci celé knihy. Přestože se má jednat o příspěvek sice rozsahem skromný, leč obsahově výživný a objevný, je soupis použité literatury základní a na úrovni kvalifikační práce. Ano, jsou zde klasičtí autoři jako Pekař a Gindely, schází však odborná zahraniční literatura např. ze švédské strany. Zároveň - a to si osobně myslím je největší kámen úrazu - autor zcela nepracuje s původními zdroji informací. Uvedena jsou pouze Lívova "Regesta.." (mimochodem, citace tohoto všeobjímajícího díla má jinou podobu, než je uvedeno v knize - ale to je detail a pouhé rýpnutí :) ), autor mohl využít jistě i "Documenta Bohemica...", prameny ke konci Albrechta z Valdštejna vydané H. Hallwichem, ze švédské strany vydané - ale těžko sehnatelné, pravda - vydané korespondence Axela Oxenstierny. Nemluvě o nevydaných pramenech, pokud existují (jsem přesvědčený, že určitě ano).
Zbytečné považuji používání krásné literatury. Proč!? Zikmund Winter je jistě klasickým autorem a byl též velkým znalcem přelomu 16. a 17. století. Je však vhodné Mistra Kampana podrobovat srovnávání s odbornou (moderní) literaturou? Má-li si dílo brát za cíl doplnit/rozšířit životopis osobnosti a tím se zařadit mezi kvalitní odbornou profesionální literaturu, asi by se krásná literatura měla objevovat v menší míře a ne v těle textu.
Poslední rýpnutí mladého neznámého studenta historie zní: "A kde je ten Buben?". Z celé knihy mám dojem, že Jan z Bubna byl jen na pozadí všech těch událostí a procesů. A jeho přítomnost je pak taková ... nezvýrazněná, zkrátka se v textu občas mihne jeho jméno. Opak je pochopitelně pravdou. Například v kapitole 6. Bílá hora je pokládána otázka, zda jmenovaná osobnost vůbec v bitvě byla. (Spoiler: autor nedošel k závěru) V bitvě ani tak nerozhoduje přítomnost majitele pluku, jako přítomnost samotného vojenského tělesa. Otázka, zda na bělohorské pláni osobně byl je (dle mého) zanedbatelná.
Pojďme k pozitivům publikace. Předně, je to útlá kniha přijatelná pro nezasvěceného čtenáře, který se rozhodl utratit cca 200,- za populárně-naučnou knihu. Tento literární směr zcela naplňuje a v tomto ohledu je napsána skvěle. Kapitoly nejsou většího rozsahu, tedy není zde nadbytečného textu. Ten je stravitelný, logicky postavený. Za textem následuje ukázka komunikací (ne však z originálních pramenů, jsou přejaty z jiných prací) Jana z Bubnu. Taktéž Slovníček pojmů je velmi, velmi a ještě jednou VELMI vítaný. Zkrátka ne každý čtenář bezpečně zná význam pojmů korneta či kompanie. Slovníček je skvěle poskládaný a je to obrovským plusem publikace.
Internetové odkazy nebývají zcela spolehlivými zdroji informací. Pan Miček však vybral jednu z kvalitních zahraničních webových stránek (htttp://30jaehrekrieg.de). Ta je naprosto v pohodě. Citace internetové prezentace obce Lázně Bechyně už tak profesionálně nevypadá. Stejně jako odkazy na místní (obecní) noviny, v nichž autor vydal článek. (také jsem psal do Dubského zpravodaje :) ). Obrazový doprovod je naprosto v pořádku a není mu co vytknout.
Pan Ladislav Miček má můj obrovský obdiv. Snem každého historika je vydání knihy a jemu se to povedlo. Kniha je přínosná pro čtenáře-laika, tomu přinese plno (možná nových) informací. Publikace pravděpodobně nezatřese vědeckým světem raného novověku, takové ambice nemá. Přináší ale řadu otázek, okruhů a témat, které by profesionální historik měl vzít a pracovat s nimi.
Kniha se mi líbí, ale z výše uvedených důvodů nemohu více, než 3 hvězdičky. (Jakoby na tom záleželo... :) ).

05.10.2016 3 z 5

Čechové a Poláci v 2. pol. XVI. století Čechové a Poláci v 2. pol. XVI. století Josef Macůrek

Macůrek proslul svými badatelskými expedicemi do archivů, které jsou dnes opět objevovány. Jsou to například ty v Rumunsku a nebo v Polsku. Právě ty autor zpřístupnil v díle Čechové a Poláci ve druhé polovině 16. století. Mimo jiné se zaobírá tématy politických kontaktů stavovských obcí. Velmi zásadním shledává pokus o získání polské koruny Rožmberky.
Rozhodně to není pro nezasvěceného čtenáře, je to odborná literatura. Nicméně doporučuji každému studentovi, který by rád zkoumal dějiny středoevropského raného novověku.

14.04.2016 5 z 5

Jeden den ve středověku Jeden den ve středověku Martin Nodl

Vytvořit hned několik sond k jednomu datu v české středověké historii se může zdát jako nadlidský výkon. Na tomto sborníku je to znát. Někteří historici se se zadaným tématem vypořádali na jedničku, někteří si úkol poněkud přizpůsobili. Ale to nevadí a knihu tím oživuje. Ukazuje, na jak vysoké úrovni je česká medievistická věda. Přínosnější je pro zasvěcenějšího čtenáře. Některé pasáže, připomínající styl psaní např. pana Vondrušky, je pak snesitelný i pro laického čtenáře.

07.04.2015 5 z 5