Robodlak Robodlak komentáře u knih

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Za mě nejlepší Štorchova kniha. Patřila k mým nejoblíbenějším v dětství a i po desetiletích ji pokládám za skvělé dílo. Vylíčení reálií sice už neodpovídá aktuálním vědeckým poznatkům, nicméně jde o skvěle napsané dobrodružství podněcující čtenářskou představivost. Autor sleduje putování pravěkých lovců do nových lovišť, popisuje vztahy uvnitř tlupy a události, které ji postihly.

27.07.2023 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Geniální a nadčasové dílo. A bohužel nepříjemně aktuální. Citát: I když je vláda neschopná a vratká ve své pozici, i když si pomáhá z úzkých šroubováním daní, nevadí to, hlavně že o ní lidé nepřemýšlejí. Hlavní je klid.

15.08.2023 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Geniální a nadčasová kniha s neuvěřitelně sugestivním vylíčením toho, co se odehrává ve vrahově mysli. Intenzivní cesta od nesnesitelné úzkosti ke katarzi.

27.07.2023

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Geniální kniha, suchý humor, vtipné glosy a situace. Četl jsem snad desetkrát.

Dva divoši Dva divoši Ernest Thompson Seton

Super knížka o životě v přírodě. Obsahuje spoustu zajímavých postřehů a návodů pro zálesáky. Především ale vypráví o přátelství a o americkém venkově konce 19. století.

14.08.2023

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Geniální dílo. Ale musel jsem k němu dospět. Jako náctiletého mě v rámci povinné četby nebavilo, ale po pár dekádách uznávám, že je to majstrštyk.

Polámal se mraveneček Polámal se mraveneček Josef Kožíšek

Geniální leporelo pro nejmenší. První básnička, kterou jsem se naučil. Nádherně zpracované...

11.08.2023 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Skvělé převyprávění nejznámějších řeckých bájí pro děti a mládež. První seznámení se s antickým panteonem a hrdiny, jejichž jména přetrvala dodnes.

29.07.2023 5 z 5

Poprvé jsem to četl ještě jako samizdat z cyklostylu a dal jsem to za jediný den. Skvělá kniha, kterou nejspíš nejvíce ocení ti, kdo byli na vojně.

Gulliverovy cesty Gulliverovy cesty Jonathan Swift

Geniální satira na (nejen) anglickou společnost (nejen) 18. století. Swift se nadčasově strefuje do lidských špatností, malosti, arogance a hlouposti.

09.08.2023 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Zajímavá a mnohovrstevnatá kniha. Příběhy odehrávající se v různých dobách mají vždy nějaké společné pojítko. Navíc je to velmi dobře napsané.

15.08.2023 5 z 5

Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Miloš Václav Kratochvíl

Jedna z mých nejoblíbenějších dobrodružných knih. Je doslova nabitá událostmi a dějovými zvraty. Hlavní hrdina, obyčejný chasník, je velmi inspirativní svým nezlomným duchem i přes nepřízeň osudu. Kniha neztrácí ani po letech na přitažlivosti. Tento příběh by rozhodně stál za zfilmování.

29.07.2023 5 z 5

Laskavé vyprávění o výletě tří přátel, plné suchého anglického humoru, vtipných příměrů a situací. Ikonická je scéna žertovného kupletu. Jedna z nejlepších knih, ke kterým se rád vracím.

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Velmi zajímavá kniha s nečekaným rozuzleným. Skvělá myšlenka, bohužel jako celek příliš zdlouhavé.

14.08.2023 4 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Autor má pozoruhodný kulturní rozhled, který zúročil v této knížce, v níž nevíte, co je skutečnost a co ne. Zajímavé byly i střípky ze soudobé japonské společnosti.

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Geniálně napsaný román, i když spousta událostí je jen dílem autorovy fabulace. Čte se ovšem jedním dechem.

Tarzan Tarzan Edgar Rice Burroughs

O kvalitě knihy vypovídá snad nejvíc to, kolikrát byla adaptována pro film, rozhlas ale třeba také komiks. Klasika stále živá a čtivá.

Zápisky z podzemí Zápisky z podzemí Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Psychologická sonda do lidské malosti, ze které můžete mít pořádnou depresi. Skvěle napsané, ale podruhé bych to už nedal.

V zajetí Vikingů V zajetí Vikingů Torill Thorstad Hauger

Knihu jsem poprvé četl až v dospělosti a musím říct, že mě velmi zaujala. Dobrodružný příběh o sourozencích unesených při vikingském nájezdu a o jejich dalších osudech. Zajímavý je ale především náhled do vikingské společnosti, jejího fungování, struktury a vztahů.

24.08.2023 4 z 5

Mauglí Mauglí Rudyard Kipling

Příběh, který ani po téměř sto letech neztratil ze své přitažlivosti a půvabu.