Zápisky z podzemí

Román o úředníkovi, který čelí ponižování a zesměšňování. Jedinou jeho spřízněnou duší je prostitutka Líza.On však neocení její přízeň a dobro jí oplácí zlem. Klesl tím na samé dno. Dostojevskij se zde snaží vysvětlit vnitřní motivaci chování lidí, něco, co nemůžeme kontrolovat rozumem, co je uloženo v našem podvědomí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208459/big_zapisky-z-podzemi-208459.JPG 4.4221
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Odeon

Zapiski iz podpolya, 1864

Kniha Zápisky z podzemí

nicolettkaa

Pochopit Dostojevského je asi nad mé síly. V první části se střídala jedna myšlenka za druhou, až jsem z toho měla v hlavě jeden velký nerozpletitelný chumel. Druhá část už aslespoň dával smysl, přestože to byl naprostý hnůj.

painthers
03.12.2021

(+ SPOILER) „Jen se podívejte pozorněji! Vždyť my ani nevíme, kde ten živý život hledat, jaký vlastně je a jak se nazývá. Nechte nás o samotě, bez knihy, a my se ihned zamotáme, hned budeme v koncích - nebudeme vědět, k čemu se přimknout, čeho se přidržet, co milovat a co nenávidět, co ctít a čím pohrdat. Nám je dokonce na obtíž být lidmi z masa a krve, s vlastním tělem, stydíme se za to, pokládáme to za hanbu a snažíme se být jakýmisi vymyšlenými abstraktními lidmi. Jsme mrtvě narozeni, dávno už se nerodíme z živých otců a nacházíme v tom čím dál tím větší zahanbení. Přicházíme tomu na chuť. Brzy si vymyslíme, jak se zrodit z ideje. Ale dost, nechci už psát „z Podzemí”.“

666Jitka
08.11.2021

Další psychologicky existenciální lahůdka mistra tohoto žánru F.M.D. - poslouchala jsem jako dramatizaci na radiu VLTAVA. V hlavní roli bezectného úředníčka, který živoří v suterénním bytu na předměstí Petrohradu a nenávidí nejenom celý svět, každého člověka, ale především sám sebe, exceloval vynikající Jan Přeučil.

radimch
08.11.2021

Náročné, hluboké.

palka452
06.11.2021

Nic není dobré nebo špatné všechno je v naší hlavě

jozik_v_tumane
19.09.2021

Úvod – první třetina – mě nudil. Pár dobrých myšlenek, ale na 50 stránkách se opakovalo to samé dokola. Přemýšlel jsem, že to vzdám. Druhá část, povídka "Mokrý sníh", se mi líbila. Je to hodně přepjaté a absurdní, až jsem se u toho místy smál. Má to spád, hezky to graduje do tragického konce. Ale že bych se na základě téhle knížky do Dostojevského zamiloval a chystal se hned na něco dalšího od něj, to tedy ne.

T.Dino
15.11.2020

Začátek této novely byl velmi náročný. Poprvé jsem ji začal číst, když jsem byl unavený a nemohl jsem se plně soustředit. Přečetl jsem zhruba 20 stránek a nevěděl jsem ani, co jsem četl. Po několika dnech jsem se k tomu vrátil a pěkně zase od začátku, odpočatý a s bystrou myslí. Náročnější čtení na pochopení, než jeho romány Zločin a trest, Idiot atd. Je to ale tím, že to je daleko kratší a Dostojevskij tak chtěl vyjádřit všechny jeho myšlenky a strasti v omezeném prostoru.

Jinak je to silné psychologické vyprávění člověka, který není zlý a vůbec hloupý, ale vede niterný boj sám se sebou, nechybí mu ješitnost, a tak ubližuje i ostatním lidem. Jak moc je člověk schopen zajít daleko, aby nesnášel sám sebe?

Vždy si zapisuji zajímavé fráze či výroky.
Definice člověka: „tvor chodící na dvou nohách a nevděčný.“
„Příliš hluboce chápat je choroba, opravdová, vážná choroba.“

LadyBee
03.10.2020

Klasická existenciální kniha, hodně mi to připomínalo knihu Nevolnost od Sartra. Skvělý psychologický rozbor osobnosti, místy mi to přišlo hodně naturalistické. Dostojevského musíte buď milovat nebo nenávidět. Sama mám rozporuplné myšlenky vůči této knize, místy mi to přišlo přehnané a toho hnusu a nihilismu tam bylo i na mě až příliš.