Mauglí

Malého chlapce (Mauglí), který se ztratil své matce, pronásleduje v džungli krutý chromý tygr Šer Chán. Dítě se uchýlí do vlčí jeskyně, a protože vlci nenávidí tygra, ujmou se chlapce a Matka vlčice ho vychovává se svými vlčaty. Jeho kůže je hladká, bez srsti, a proto dostává jméno Mauglí – žába. Rozzuřený tygr odchází s nepořízenou, ale Otec vlk a Matka vlčice se těší, že jednou se role obrátí a Mauglí bude lovit Šer Chána. Vlci musí předvést svá mláďata shromáždění smečky, jejímž vůdcem je vlk Akéla neboli Samotář. Aby mohl být Mauglí přijat do vlčí smečky, musí se za něj zaručit ještě další dvě zvířata. Je to starý medvěd Balú, který vyučuje všechna mláďata zákonům džungle, a černý panter Baghéra, z nichž se stanou největší přátelé a ochránci Mauglího. Balú vyučuje Mauglího všem zákonům džungle a z chlapce se stává silný a obratný mladý muž. Dokáže hovořit řečí zvířat a přesvědčit i jedovaté hady, že mu nemají ubližovat. Jednou Mauglí začne hovořit s opicemi, kterými ostatní zvířata v džungli pohrdají, protože v Opičím národě není žádný řád. Opice Mauglího unesou do zřícenin starého hradu. Balú a Baghéra žádají o pomoc jediného tvora, z něhož mají opice opravdovou hrůzu, a to je devět metrů dlouhá krajta Ká. Mauglí se vrací mezi lidi. Ujímá se ho Mesua, manželka nejbohatšího muže vesnice. Před lety jí tygr odnesl synka. Mauglí pozoruje lidské zvyky, rychle se učí lidské řeči a stává se pastevcem buvolů. Jeden z jeho vlčích bratrů mu oznámí, že je nablízku Šer Chán... Ilustroval Zdeněk Burian....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77175/maugli-77175.jpg 4.3171
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež

Vydáno: , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

All the Mowgli Stories, 1933

Kniha Mauglí

heliiinka

Čekala jsem knihu pro děti, ale spletla jsem se. Během čtení mi vrtalo hlavou, kdo je tedy cílovka? Kdo chce číst o povídání zvířátek a zároveň o zabíjení a hrozných lidech?
No jsem z toho rozpačitá...

Luigi1

Tuto knihu jsem opět četl vnučce kterou Mauglí zaujal natolik,že jsem jí tuto knihu musel opět přečíst.Život Mauglího v divočině kde si našel hodně přátel z říše zvířat i několik nepřátel z této říše.

svetlana987

Četla jsem knihu jako malá a nyní dětem (3 a 5 let). Z příběhu o Mauglím a jeho přátelích byli unešeni.. :)

boxas

Nezapomenutelná.

kokrokr
27.05.2020

Jedna z nejkrásnějších knih pro mládež.

Charmedka
02.08.2019

Rozhodně nejsem z knihy zklamaná, ale rovnou řeknu, že vždy budu mít blíže k filmům a ani nemůžu říct, že by Mauglí byl kniha, kterou bych četla v budoucnu svým dětem.

I když jsem z knihy trochu na rozpacích, Mauglí je příběh plný lásky a to hlavně mezi rodiči a dětmi ( i když nepokrevními), o přátelství tak nefalšovaném, jaké může vzniknout právě mezi člověkem a zvířetem.

Hani77
03.01.2019

Četla jsem (opakovaně) v dětství a poté jednou v dospělosti. Některé kapitoly jsem měla radši, některé méně (třeba jsem je pak i přeskočila), ale jako celek je to super kniha. Klasika, kterou by měl přečíst každý školák :-).

certik003
18.08.2018

Příběh Mauglího se mi moc líbil, příběhy jsou psané tak čtivě, že nenudí i dospělé. Mauglí byl pro mě občas dost namyšlený, nejvíc mi byl sympatický had Ká.