Stateční kapitáni

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Život na rybářské lodi mezi dobrosrdečnými, i když trochu drsnými námořníky, změní rozmazleného Harveyho ve správného kluka.

5. vydání

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33692/statecni-kapitani-33692.jpg 4.146
Žánr:
Dobrodružné, Pro děti a mládež

Vydáno: , Lidové nakladatelství
Originální název:

Captains Courageous, 1897


více info...
Nahrávám...

Komentáře (10)

Kniha Stateční kapitáni

Romcajs
12. ledna

Číst se to dalo, ale k dobrodružství to má docela daleko. Čekal jsem od toho více napětí a zvratů. Děj předvídatelný a vesměs se v něm ani nic nedělo. Celé je to psané, tak nějak jako pro děti. A, aha ono je to pro děti. Tak to pardon.

Meda77
24.11.2021

Kipling je něco jako King, těžko klesá pod 4hvězdy.I toto vyprávění je velmi zdařilé, spousta dobrodružství a akce, samozřejmě určeno pro ty co toho ještě nemají tolik na tachometru, ale i tak dobrý počin.


HerrPilot
28.03.2021

Konečně jsem se dostal i k této knize. Nejprve se mi do ní nechtělo, neboť knížky, které mají podtitul „výchovné“ beru jako průjezd shromážděním Svědků Jehovových – myšlenku to sice má, ale stejně se nestačíte divit...

A vlastně to tak bylo i s touhle knížkou. Je úžasně dobrodružná a čtivá. Nikdy jsem nečetl tak krásně popsané pohyby lodi („tancuje jako hravé štěně,...“). Těžký život rybářů a jejich zvyky, stejně jako lodní terminologie jsou zde hojně zastoupeny, člověk se tedy opravdu něčemu přiučí (nota bene Kipling měl i zkušeného poradce).
Co mi ale kapku vadilo, a za co srážím 1*, bylo takové to přehnané chlapáctví. Nikoliv však chlapáctví postav (u nich se to dá pochopit), ale chlapáctví autorovo. Měl jsem vtíravý pocit, že autor se snaží říct, že komu práce nepůsobí zádobol, mozoly na rukou, a komu práce vynáší pěkné peníze, ten vlastně nepracuje, a tím pádem ví o životě akorát tak exkrement. Je ale taky možný, že jsem vyškolenej ze současných FB diskuzí na téma „umění x osmihodinovka u pásu“, a tak jsem si třeba autorovy narážky špatně vyložil. Ale když on někdy tak tlačil na pilu...

Co je ale bezvýhradně úžasné, to jsou Burianovy ilustrace, které me opět utvrdily v názoru, že ten chlapík je šéfem českýho ilustrátorskýho Olympu. A nic na tom nemění ani fakt, že (dle doslovu) Burian špatně namaloval škunery – snad jim udělal o pár stěžňů míň...
Výborný je taky samotný doslov Františka Novotného, který dává román jak do kontextu stavby/konstrukce škunerů od Velkých mělčin, tak do kontextu života a specializované práce zdejších rybářů.

Sečteno a podtrženo – navzdory svým výhradám k „výchovnosti“ románu se k němu jistě vrátím. Už kvůli jeho atmosféře, snad pocitu volnosti, úžasné poslední kapitole, a Burianovi. Solidní 4*.

ijcro
18.11.2020

Příběh je především o dobrodružství, odvaze, přátelství, tvrdé práci a hlavně o změně, proměně hlavního hrdiny, na začátku ještě skoro dítěte, v dospívajícího muže, který bude vědět, kde je "nahoře" a kde "dole". Ale je to taky o autoritě, vůli, náhodě a motivaci.
Nádherné obrázky tomu i po létech dávají nezaměnitelný šmrnc a kniha snese srovnání s jinými knihami, ilustrovanými mistrem Burianem.
Rozhodně doporučuji

Blue
09.03.2020

Kultivované příjemné čtení zejména pro ty, co kdysi dávno byli kluci a rádi se k tomu alespoň touto cestou vracejí. Označení dobrodružný výchovný román dokonale sedí.

Elerrina
30.07.2017

Kipling trochu jiný, než jak ho většina čtenářů zná. Mnohem románovější, mnohem popisnější, a dá se říci i trochu nelítostný k hlavnímu hrdinovi.
Děj je celkem jednoduchý: rozmazlený dospívající chlapec z bohaté rodiny se v důsledku nehody ocitne na rybářské bárce a je přinucen strávit se svými zachránci mnoho měsíců. Během té doby se změní z protivného nafoukaného fracka v silného, rozumného a zodpovědného mladíka, který navíc poprvé v životě pozná cenu přátelství a lidské soudržnosti. Většinu děje tvoří právě zasvěcené popisy tvrdého života rybářů, vylíčené tak detailně, jako bychom byli u toho. Je to nejen každodenní dřina, ale i nebezpečí, které jim občas děsivě a nepředvídatelně zasáhne do už tak těžkých životů. Škoda snad jen trochu rozvleklého závěru.
Navíc, jak už tady bylo zmíněno, pro českého čtenáře má tento příběh zvláštní bonus v podobě zmínek o církvi Moravských bratří, ke které patřil jeden z námořníků.
Je to pozoruhodný román, který klade na čtenáře trochu větší nároky, ale jehož téma nikdy nezestárne.

zuzina88
22.05.2016

Ač jsem holka:-), a tato kniha je, myslím, spíše pro kluky, patřila do TOP TEN mého dětství. Zasloužily se o to významně i naprosto geniální ilustrace Zdeňka Buriana (mám vydání z roku 1970).

kalache
27.12.2015

...při čtení jsem cítil rozhoupanou palubu pod nohama,pach rybiny,doteky tuhých a kluzkých rybích těl,slané pršky vody ve tváři a přátelství, prověřené bouřemi a ukuté společnou prací.Kniha nejen pro náctileté,si myslím...

1