Robodlak Robodlak komentáře u knih

Říše letního měsíce: Vzestup a pád národa Komančů Říše letního měsíce: Vzestup a pád národa Komančů S. C. Gwynne

Kniha je pokusem o objektivní vylíčení historie národa Komančů. Přesto v ní nacházím sporná místa. Některá líčení aktérů či svědků dávných událostí jsou prezentována jako fakt, přičemž ale vzbuzují oprávněné pochybnosti a vyvolávají otázku, zda se autor těchto svědectví nechtěl spíš více zviditelnit, aby se jeho/její paměti lépe prodávaly. Podobných sporných míst jsem našel v knize více. Například tvrzení, že pouze Komančové bojovali z koňského hřbetu.
Vadí mi i způsob, jakým autor prezentuje Ranalda Slidella Mackenzieho, který se spolupodílel na vyhlazování domorodého obyvatelstva. Přesto kniha přináší spoustu zajímavých informací ze života původních obyvatel.

04.10.2023 4 z 5

Ve stínu hunské slávy Ve stínu hunské slávy Géza Gárdonyi

Moc pěkně napsaný příběh, byť pokulhávající za historickými fakty. Ale to zapadá do kontextu místa doby, kdy byl román napsán.

06.09.2023

Arnold: Neschválený životopis Arnold: Neschválený životopis Wendy Leigh

Místy zajímavá a místy tendenční knížka.

06.09.2023 2 z 5

Pod ochranou říše Pod ochranou říše Tomáš Pasák

Skvěle napsaný pohled na protektorátní politiku.

25.08.2023 5 z 5

Cesta do Chandary Cesta do Chandary James Gurney

Pokračování příběhů z kouzelné Dinotopie. Autorem i ilustrátorem je James Gurney, známý mimo jiné i prací na filmu Oheň a led. Knížka je přehlídkou fantazie a výtvarného umění.

Dinotopia: Krajina mimo času Dinotopia: Krajina mimo času James Gurney

Jedna z nejkrásnějších knížek. Kouzelný mírumilovný svět doprovázenými vlastními nádhernými ilustracemi autora, známého výtvarníka Jamese Gurneyho. Škoda jen, že u nás nevyšly všechny jeho knížky ze světa Dinotopie.

Enterprise v ohrožení Enterprise v ohrožení Gene DeWeese

Moje první a dosud jediná knížka ze světa Star Treku. Poprvé jsem ji četl v roce vydání u nás a podruhé o 30 let později. A pořád se mi líbí stejně. Skvěle napsané dobrodružství se zajímavou zápletkou a rozuzlením.

Lupiči z Ostie Lupiči z Ostie Caroline Lawrence

Velmi pěkně napsaná detektivka ze starověkého Říma pro děti a mládež. Patří ke knihám, které jsem četl až v dospělosti, ale přesto se mi velmi líbila.

24.08.2023 4 z 5

V zajetí Vikingů V zajetí Vikingů Torill Thorstad Hauger

Knihu jsem poprvé četl až v dospělosti a musím říct, že mě velmi zaujala. Dobrodružný příběh o sourozencích unesených při vikingském nájezdu a o jejich dalších osudech. Zajímavý je ale především náhled do vikingské společnosti, jejího fungování, struktury a vztahů.

24.08.2023 4 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Zajímavá a mnohovrstevnatá kniha. Příběhy odehrávající se v různých dobách mají vždy nějaké společné pojítko. Navíc je to velmi dobře napsané.

Zápisky šílencovy Zápisky šílencovy Ivan Mládek

Extrakt zábavy

Emírova šavle Emírova šavle Georgij Michajlovič Brjancev

Pěkně napsaný odpočinkový dobrodružný román.

15.08.2023 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Geniální a nadčasové dílo. A bohužel nepříjemně aktuální. Citát: I když je vláda neschopná a vratká ve své pozici, i když si pomáhá z úzkých šroubováním daní, nevadí to, hlavně že o ní lidé nepřemýšlejí. Hlavní je klid.

Čertovské pohádky Čertovské pohádky Vojtěch Gaja

Sbírka pohádek Pobaltí, v nichž jsou protagonisty většinou čerti. Pohádka o ženichovi se stříbrným nosem je spíš horor. Každopádně je to moc pěkně napsané i ilustrované.

A odpusť nám naše viny A odpusť nám naše viny Romain Sardou

Čtivě napsaný thriller. Odpočinkový příběh se zajímavým rozuzlením.

14.08.2023 4 z 5

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Fascinující úvahy, které oslovují přemýšlivé lidi i přes propast téměř dvou tisíciletí.

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Pozoruhodný popis života ve středověké Itálii.

Tisíc dolarů za Buffala Billa Tisíc dolarů za Buffala Billa David Hamilton

Příjemné oddechové čtení se skvělými ilustracemi Františka Šestáka.

Buffalo Bill kontra Jesse James Buffalo Bill kontra Jesse James David Hamilton

Bez ohledu na to, jak moc příběh odpovídá dobovým reáliím, četl se velmi dobře. Příjemné a zábavné čtení se skvělými ilustracemi Františka Šestáka.

Mauglí Mauglí Rudyard Kipling

Příběh, který ani po téměř sto letech neztratil ze své přitažlivosti a půvabu.