Robodlak Robodlak komentáře u knih

O statečném Jasanovi O statečném Jasanovi Miroslava Zychová

Jedna ze série pohádkových obrázkových brožurek s krásnými ilustracemi a neobvyklými příběhy.

11.08.2023 4 z 5

Ušatá Cecílie Ušatá Cecílie neznámý - neuveden

krátká obrázková pohádka v nezvyklém formátu útlé knížečky nebo spíš brožurky. Pohádky v této sérii měly svébytnou, pro mě lehce melancholickou atmosféru.

11.08.2023 4 z 5

Cesty formana Šejtročka Cesty formana Šejtročka Václav Čtvrtek (p)

Jedna z nejhezčích knížek pro děti. Pozor na dubové mužíčky...

Nový Gulliver Nový Gulliver Bohumil Říha

Skvěle napsaná guliveriáda, přenesená do budoucnosti. Je to o lidech a jejich vztazích mezi sebou navzájem, ale také k přírodě.

Gulliverovy cesty Gulliverovy cesty Jonathan Swift

Geniální satira na (nejen) anglickou společnost (nejen) 18. století. Swift se nadčasově strefuje do lidských špatností, malosti, arogance a hlouposti.

Plutonie Plutonie Vladimir Afanasjevič Obručev

Překvapivě čtivé a zajímavé čtení, k němuž jsem se dostal až někdy po čtyřicítce. Jak již napsali ostatní čtenáři, je to trošku Cesta do středu Země, trošku Cesta do Pravěku a taky trochu Pellucidar. Nedivím se, že v době vzniku se našly spousty čtenářů, kteří žádali o uspořádání nové expedice do Plutónie.

02.08.2023 5 z 5

Osamělý rváč Osamělý rváč Miloš Václav Kratochvíl

Tato kniha mi připadá spíš jako psychologické drama než jako historický román. Těžko se mi četla a dojem z ní byl poněkud rozpačitý.

29.07.2023 3 z 5

Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Miloš Václav Kratochvíl

Jedna z mých nejoblíbenějších dobrodružných knih. Je doslova nabitá událostmi a dějovými zvraty. Hlavní hrdina, obyčejný chasník, je velmi inspirativní svým nezlomným duchem i přes nepřízeň osudu. Kniha neztrácí ani po letech na přitažlivosti. Tento příběh by rozhodně stál za zfilmování.

29.07.2023 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Skvělé převyprávění nejznámějších řeckých bájí pro děti a mládež. První seznámení se s antickým panteonem a hrdiny, jejichž jména přetrvala dodnes.

29.07.2023 5 z 5

Tarzan Tarzan Edgar Rice Burroughs

O kvalitě knihy vypovídá snad nejvíc to, kolikrát byla adaptována pro film, rozhlas ale třeba také komiks. Klasika stále živá a čtivá.

Sedm let v Jižní Africe I. Sedm let v Jižní Africe I. Emil Holub

Musel jsem přivyknout poněkud archaickému jazyku a stylu, ale jinak to bylo opravdu skvělé počtení. Když si člověk představí, jak se v druhé půli 19. století dokázal někdo od nás dostat do míst, kam noha Evropana dosud nevkročila...

Bílý Indián Bílý Indián Josef Klempera

Moc pěkná knížka, ke které mám osobní vztah, poněvadž mi ji dala babička.

Vrchári - beťári Vrchári - beťári Jozef František Kunik

Zábavná knížka s osobitým humorem.

Labyrint říše rozumu Labyrint říše rozumu Milan Bauman

Populárně-vědecká kniha o lidském mozku. Skvěle zpracovaná a s nádhernými ilustracemi Teodora Rotrekla. Dosud si v ní čas od času listuji.

27.07.2023 5 z 5

Záhady pro zítřek: Po stopách bílých míst vědy dneška Záhady pro zítřek: Po stopách bílých míst vědy dneška Milan Bauman

Na svou dobu úchvatná knížka. Nejen z hlediska informací o pokrocích vědy v 80. letech, ale také provedením. Spousta fotografií a nádherných ilustrací Teodora Rotrekla.

Křižáci Křižáci Henryk Sienkiewicz

Skvělý dobrodružný historický román pro mládež.

Draculův švagr Draculův švagr Miloslav Švandrlík

Vtipné a svižné horory. Nejraději mám Guláš a Popravu na Kramberku.

27.07.2023 5 z 5

Poprvé jsem to četl ještě jako samizdat z cyklostylu a dal jsem to za jediný den. Skvělá kniha, kterou nejspíš nejvíce ocení ti, kdo byli na vojně.

Zápisky z podzemí Zápisky z podzemí Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Psychologická sonda do lidské malosti, ze které můžete mít pořádnou depresi. Skvěle napsané, ale podruhé bych to už nedal.

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Geniální a nadčasová kniha s neuvěřitelně sugestivním vylíčením toho, co se odehrává ve vrahově mysli. Intenzivní cesta od nesnesitelné úzkosti ke katarzi.

27.07.2023