Riccia Riccia komentáře u knih

Dům na pobřeží Dům na pobřeží Daphne du Maurier

Další velice zajímavá kniha, na kterou jsem narazila díky čtenářské výzvě. Když jsem si začátkem roku pročítala, kdo jsou držitelé ceny E. A. Poa, zůstalo mi jméno Daphne Du Maurier v hlavě mezi několika jmény, které jsem znala. A když jsem pak v práci na poličce, kam dáváme knihy, které se vydávají na cestu potkat nového čtenáře, zahlédla hřbet s tímto jménem, vzala jsem si ji sebou. Nyní na ní došlo. Přiznávám, že ze začátku to šlo hodně ztuha. Pár stran po začátku na mne vybaflo množství cizích jmen. Podrobný a rozsáhlý rodokmen snad třetiny Cornwallu - manžel/-ka, milenec/nka, sestřenice, sestra/bratr a další - to vše v cizokrajném provedení, mi bral chuť. Ale nehodlala jsem se vzdát bez boje. Konec roku za dveřmi a knihovny zavřené. A tak přišel k ruce papír a všichni ti Champernounové a Cardinghamové se nastěhovali do jednoho provázaného pavouka. Dalších x stránek jsem potom fungovala s tímto tahákem coby záložkou a najednou se to zlomilo a šlo to ráz na ráz. Na tahák už nebyl čas. Příběh nabral na tempu a já jsem si připadala jako divák, který s otevřenou pusou sleduje, jak dění fiští do finále. Od poloviny knihy jsem si lámala hlavu, jak tohle může skončit, ale nevymyslela jsem to. Autorka ano a bylo to hodně zajímavé. Jsem moc ráda, že jsem ze začátku vydržela a ostatním můžu tuhle jízdu jen a jen doporučit.

02.12.2020 5 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Poslední krůček ke splnění letošní Čtenářské výzvy. Ze svých školních let ve mně zůstaly stopy velice působivých básní, takže moje volba knihy z Ostravska byla jasná. Jen jsem si ji nechala na špatnou dobu. K vánočním svátkům se její melancholická, dramatická a místy silně depresivní nálada moc nehodila. Přesto se mi básně zdály ještě působivější, než jsem si je pamatovala. Nejspíš tomu napomohly roky navíc, mateřství, nasbírané životní zkušenosti. Ne všechny symboly mi byly jasné, občas jsem musela zapátrat po souvislostech v jiných zdrojích, ale o to to bylo zajímavější - hotové detektivní pátrání. Nebyla to tedy rozhodně kniha "na posezení" - musela jsem ji "užívat pěkně po kapkách", ale vůbec své volby nelituji.

27.12.2019 5 z 5

Vražda v ambitu Vražda v ambitu Vlastimil Vondruška

Moje stá přečtená knížka zapsaná na Databázi knih a celkově šestá od tohoto autora, kterého jsem před časem objevila právě díky Databázi a její Čtenářské výzvě. Myslím, že i kdybych se snažila vybrat si pro jubilejní pozici co nejhezčí čtení, nemohla bych si vybrat lépe. Díky panu Vondrušovi a jeho královskému prokurátorovi Oldřichovi z Chlumu jsem si opět užila několik milých, příjemných a napínavých večerů.

18.10.2019 5 z 5

Uzel Uzel Dominik Dán

První setkání s tímto autorem a jsem moc ráda, že mi jeho knížka zkřížila cestu. Konečně jsem potkala chytrou detektivku, která nesází na stříkající litry krve, ale nabízí napětí, poučení i vtip. Co pro mne byla hodně silná káva, to byly metody StB. Ty kapitoly se mi četly hodně těžce a s mrazením v zádech. Jinak ale za mne rozhodně plný počet hvězdiček a jdu se porozhlédnout po katalogu naší místní knihovny, které další "dánovky" by mi mohli nabídnout. :-)

16.06.2019 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Tuhle knížku jsem koupila synům k předminulým vánocům. Četli ji oba několikrát a tak jsem jí teď zabrala také pro sebe. Chytila i mne, přestože tam na mne bylo občas až trochu moc matematiky a na pořadí kořenění a klíčení brambor mám maličko jiný názor než autor :-) (nebo snad překladatel?). V knížce se střídalo ve správném tempu napětí, odlehčení, humor i poučení, hrdinovi nešlo nefandit. Jeho optimismus a životní energii musel člověk obdivovat. Když to shrnu - bylo to velmi napínavé čtení, od kterého se těžko odcházelo a které díky bohu dobře dopadlo. Nejspíš na tom budu jako kluci - také se ke knížce za čas vrátím.

12.02.2017 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Po Žítkovských bohyních jsem byla moc zvědavá na další knihu od Kateřiny Tučkové. Nezklamala mne. Byl to místy dost mrazivý výlet do nepříliš vzdálené historie naší země, který člověku ukázal, jak válka dokáže zamávat s osudy lidí a poznamenat je na celý život, ačkoliv jsou naproto nevinnní, nikomu nikdy neublížili a snaží se prostě jen přežít. Tahle knížka se nedá směstnat do pár řádků - ta se musí přečíst.

07.01.2017 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Tak tahle kniha byla pecka. Napínavá od začátku až do konce, nenechala člověka moc oddechnout. Poprvé jsem se díky ní setkala se světem Kopanic a zdejších Bohyň. Inspirace a zvědavost byla natolik silná, že jsem chtěla tento kraj poznat blíž. Podařilo se - je skutečně nádherný. Vřele doporučuji knihu i dovolenou v Bílých Karpatech v okolí Žítkové. Oboje Vás svým způsobem obohatí.

07.01.2017 5 z 5

Vražda pro zlatého muže Vražda pro zlatého muže Václav Erben

Nalezeno mezi vyřazenými knihami v naší městské knihovně a po přečtení zařazeno do mého domácího "zlatého knižního fondu" :-) Vřele doporučuji pro klidné a pohodové večery a podvečery.

22.05.2023 5 z 5

S touto řadou jsem se setkala poprvé a trefila jsem to správně přímo od začátku. Oldřicha z Chlumu už znám několik let, takže jsem se občas neubránila srovnání, například když jsem se dočetla, že i bakalář Petr "má vlasy nakadeřené podle poslední módy" :-) Určitá podobnost mi ale rozhodně nevadí, mám radost, že kromě sympaťáka Oldřicha z Chlumu můžu trávit čas ve společnosti dalšího neméně sympatického spravedlivého muže - pána z Dobronína a jeho pomocníků. První případ se četl skvěle, ve druhém jsem se malinko ztratila v logice finále, jako bakalář Petr v lese, ale nevadilo, zase jsem se našla. Třetí případ byl také příjemně čtivý. Kdo ještě nečetl - doporučuji :-)

12.01.2023 5 z 5

Pod Palcem Pod Palcem Jarmila Pospíšilová

Poslední knížka do výzvy byla opravdu paráda. Mnohokrát mne překvapilo, jak přesně má autorka odpozorovaný běžný život, smýšlení lidí a pohnutky pro jejich konání. Knížka měla spád, zaujala. Rozhodně nechci šťourat, jen mne překvapilo, kolik postav v knize bylo učitelů :-)

28.11.2021 5 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Jsem na tom podobně jako předchozí komentátorky případně komentátoři. Mistrovskou hororovou povídku si představuji úplně jinak a světový bestseller také.

05.10.2021 3 z 5

Dobrodružství v zemi nikoho Dobrodružství v zemi nikoho Jaroslav Foglar

Velice příjemný společník na sváteční volné dny - můžu jen vřele doporučit. Napínavý, dobrodružný příběh odehrávající se v městských ulicích, ale i v kouzelných přírodních kulisách kdesi za městem. Člověku se tiše stýská po dobách, kdy děti lítaly odpoledne někde venku, domů se vracely na večeři a zažívaly spoustu malých i velkých dobrodružství se svými kamarády. Dnešní děti už moc venku vidět nejsou. Škoda. Ale Foglarovky tuhle kouzelnou dobu zachytily a dokážou uchovat - pro nás, co jsme ještě tyhle doby v podobné formě zažili a třeba i pro naše děti, které už to znají trochu jinak. Moc pěkné čtení - jen s tou přírodní pestrostí v říjnu a listopadu ta pan autor malinko přehnal - rozkvetlé pole divizen, čekanek a hvozdíků spolu s trnkovým a růžovým křovím obsypaným plody vedle něhož koncertuje armáda cvrčků je na mne špetku moc "přes" - proto ta jedna hvězdička dole :-)

28.12.2018 4 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Pohádky se mi líbily, dodatky a vysvětlivky Albuse Brumbála bych tam asi ani mít nemusela.

18.03.2018 3 z 5

Spiknutí oběšenců Spiknutí oběšenců Vlastimil Vondruška

Myslím, že vše už tu bylo řečeno - nejlépe to za mne shrnul/a čtenář/-ka SSTknihy. A protože i já už mám nejspíš na "vondruškoviny" vypěstovanou závislost, tak jsem si opět užívala klidu (i přes spoustu mrtvol), pohody (i přes stálé hádky rytířů), laskavé moudrosti (nejen Oldřicha z Chlumu, ale i častého hříšníka Oty a dalších postav) a krás severočeské přírody. A přestože jsem se ke konci už v těch zrzkách malinko ztrácela, vůbec mi to nevadilo. Na poslední stránce jsem se přeci jen zorientovala a pokud bych ještě měla nějaké nejasnosti, můžu si to přečíst ještě jednou :-)

11.03.2021 5 z 5

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Poslední knížka letošní výzvy. Celý rok jsem se tohohle tématu bála. Nejsem přítel válečných knih - knihy o holocaustu nejenže vyhledávám, ale přímo programově se jim vyhýbám. Úplně mi stačila návštěva Terezína kdysi dávno a pár knih povinné četby na škole. Říkala jsem si, že tohle téma neporazím. Nakonec jsem se rozhodla, že se nevzdám. Dlouho jsem hledala něco "snesitelného" a našla. Knížka se četla sama. Těžko je možné napsat, že je moc pěkná, když popisuje takové hrůzy. Celou dobu jsem se sama sebe ptala, jak vůbec se mohlo dít, to, co se dělo. Jak je možné, že to Hitlerovi všichni tak žrali, že dokázali dělat ve jménu jeho pravd taková zvěrstva. Jsem ráda, že mám tu knihu za sebou, ale také jsem ráda, že jsem ji potkala. Byla to strašná doba.

19.12.2020 5 z 5

Kočár do neznáma Kočár do neznáma Hana Marie Körnerová (p)

Další povedená knížka od paní Körnerové a opět to byla radost číst. Už se těším na druhý díl série.

03.08.2020 5 z 5

Báječný trest Báječný trest Bohumil Nohejl

Báječné - a ne za trest :-) Tuto knížku jsem hltala ve svých -nácti, pak znovu s mými dětmi a teď jsem ji objevila mezi starými poklady a s chutí jsem si ji zopakovala :-)

05.04.2020 5 z 5

Soví jeskyně Soví jeskyně Miloš Zapletal

Moje srdcovka už od puberty. Vždycky jsem těm třem klukům záviděla a plánovala, že se po jejich stopách také jednou vypravím. Zatím jsem to nestihla, ale co ještě nebylo, třeba přeci jen jednou bude - i když třeba až v důchodu :-)

17.01.2020 5 z 5

Duch znojemských katakomb Duch znojemských katakomb Vlastimil Vondruška

Nemám přečtené všechny knihy z řady Hříšných lidí Království českého, ale zatím mne žádná nezklamala. I tentokrát - perfektní čtení, velice příjemný zážitek. Prostě Oldřich z Chlumu a jeho panoš Ota jsou pro mne velmi milými a sympatickými společníky. Těším se, co si z této řady najdu příště.

26.08.2019 5 z 5

Ztracené Ztracené Eva Urbaníková

To by si asi měla přečíst každá dívka - žena, která se chystá na svou dovolenou do Egypta či jiné islámské země. Pro mne to byla dost velká síla. Jak proboha můžou ty ženský takhle zblbnout?

29.09.2018 4 z 5