Dům na pobřeží

V tomto románu prokázala slavná anglická spisovatelka Daphne du Maurier své vypravěčské mistrovství a navázala na tradici goticko-romantických příběhů s fantastickými a historickými prvky. Příběh Domu na pobřeží vás okouzlí bohatou a dramatickou zápletkou a barvitými charaktery postav.

https://www.databazeknih.cz/images_books/53_/53524/dum-na-pobrezi-S9C-53524.jpg 4.3218
Vydáno:, Odeon

The house on the Strand (1969)

Kniha Dům na pobřeží

gleti

Kdo z nás, duší romantických, netouží podívat se do rytířských časů, kdy se muži bili pro krásné oči dam? Jenže návrat do reality bývá tvrdší než pád na zledovatělém chodníku.

kavu

První polovina knihy mě nebavila, hlavně ty prostřihy do minulosti, ale naštěstí jsem to vydržela a druhá půlka už měla spád. Nejsem z ní ale tak nadšená jako ostatní. Fantasy prostě asi není můj šálek čaje.

Jadla

Čtivá, tematicky atraktivní knížka. Strašně se mi ale protiví závislosti a stav, kdy se člověk nerozhoduje nezávisle, svobodně. A do takového stavu se hlavní postava vlastní lehkovážností dohnala. Snad proto mi byla během čtení čím dál protivnější. Ovšem nešlo přestat číst, bohudík.

pingu1

Tak tahle knížka mě dostala, četla jsem ji poprvé kdysi dávno a už několikrát jsem se k ní vrátila... A ještě asi vrátím :-)

Lessana
25.11.2018

Po Hospodě Jamajka moja druhá kniha od autorky. A tak to vyzerá, že nie posledná :). Zaujala ma podstatne viac ako prvá spomínaná. Úvod mal síce trošku pomalší rozjazd, ale od druhej kapitoly to už krásne odsýpa. Príbeh je prepracovaný, autorke sa podarilo dokonalo navodiť atmosféru (modernej, šedej) súčasnosti i (fascinujúcej a farbistejšej) minulosti, a zároveň obe nenásilne a nerušivo prepájať. Pocity (nielen závislosti), zmätenosť hlavného hrdinu z oboch svetov a jeho nutkanie dozvedieť sa, ako sa to celé skončí, boli popísané na výbornú. K tomu zručne vykreslený sympaťák Magnus (a skvelá zápletka s ním spojená), múdry a prezieravý dr. Powell, Vita s deťmi (často pôsobiaca na Dicka ako rušivý element) či Roger, Isolda a ďalší + príjemné napätie, ktoré cítiť počas čítania, a máme skvelý gotický román na svete! Oceňujem tiež psychologickú linku textu (okrem iného aj Richardovo uvedomenie si analógií jeho života v prítomnosti so životom, ktorý vníma ako divák v minulosti), ako aj úvahy o (ne)existencii času, pri ktorých autorka ukázala, že veci rozumie a nefabuluje od brucha. (Návraty hlavného hrdinu do minulosti mi pripomenuli knihu Žila jsem již před staletími od B. Erskine. Príbeh Domu na pobřeží je však vierohodnejšie spracovaný.)

Mirka2778
27.08.2018

K Domu na pobřeží se vracím už 25 let. Už při prvním setkání jsem jím byla okouzlena.
Richard Young souhlasí, že na sobě otestuje preparát, který vytvořil jeho přítel.
Díky droze se přenese do 14. století, tam je svědkem několika událostí v životě místní šlechty.
Při prvním čtení jsem spolu s Richardem napjatě sledovala události staré 600 let a velmi mně překážela jeho manželka Vita, která nás od "hlavního" děje odváděla.
S přibývajícím věkem, (mým) ji chápu. Je to normální ženská, která přijela na dovolenou a její manžel se díky drogové závislosti o které ona netuší, jen nejapně vymlouvá a kope kolem sebe. (Stále ale mám pro něj ono prvotní pochopení dozvědět se jak to dopadne.)
Oba příběhy se výborně doplňují takže se nedá říci nic jiného než: DOKONALÉ

alekis
24.06.2018

Lásko nenaplněná, lásko prokletá,
přijdeš si jenom tak, otevřeš dveře do léta,
a pak je zase zavřeš. Jo, to je fakt moc prima!
A potom navždy tma... A potom navždy zima...

Lásko prokletá, lásko nenaplněná,
přijdeš si jenom tak, uděláš ramena,
zatroubí fanfáry a potom už jen ticho.
A bolí z tebe srdce! A bolí z tebe břicho!

A bolí sny a představy a myšlenky a obrazy...
Lásko, děláš fakt ukrutné podrazy!

Dům na pobřeží je kniha, kterou jsem četla nejvíckrát, možná i 15x. "Jde podzim, je čas přečíst si Dům na pobřeží" - citace z mojí hlavy :-). Teď už jsem ho pár let neměla v ruce. Vlastním velmi poničené vydání Odeon 1972. Psáno krásným způsobem, krásným jazykem, a také krásně přeloženo. Získáno trochu nečestně - ale jinak to nešlo :-). Snad už je zločin promlčen... :-). Na obálce je malý obrázek jezdce na koni, a pak ten starý dům, který nejspíš autorce pošeptal něco ze své historie. Alespoň dvě citace: 1. Věděl jsem že v mé vlastní době bylo plné léto, i když se obloha zatáhla a zamračila, teď ale kolem mne bylo pronikavé světlo blížící se zimy, zřejmě časné odpoledne, kdy jasné slunce, planoucí už na západě, zabarvuje nebe do temně ruda, než přijdou noční mraky. 2. Díval jsem se na jezdce a jeho koníka, pohyboval jsem se na vzdálenost čichu a na dosah. Z obou silně čpělo, jako by byli samou trestí života. Stružky potu na koníkových bocích, chundelatá hříva, skvrna pěny u udidla, a silné koleno a noha v punčoše, kožený kabátec šněrovaný přes tuniku, pohyb v sedle, ruce na otěžích i sama zrůžovělá tvář, s dlouhou útlou čelistí, orámovaná černými vlasy, sahajícími až po uši - to byla skutečnost, a já vetřelec.
Ta věta o pronikavém světle blížící se zimy a o nočních mracích mě fakt pokaždé dostane! Je sice léto.. ale měla bych si zase přečíst Dům na pobřeží :-).

bouncer
07.02.2018

Příběh vypadal velice lákavě a po pár přečtených knížkách od Daphne Du Marier, které se mi četly velmi dobře, jsem měl vysoké očekávání. Ty se bohužel nenaplnila, především proto, že do knihy jsem se až do samotného konce nedokázal začíst, děj mě nevtáhl a hrdinou jsem pohrdal. Příběhová linka v historii byla lepší, ale bohužel jí nebylo věnováno tolik prostoru a Richard Young v současnosti, to bylo spíše utrpení.

cestování časem Anglie prolínání minulosti a současnosti

Daphne du Maurier

Daphne du Maurier