Renatka11 Online Renatka11 komentáře u knih

Úsměv Úsměv Raina Telgemeier

Komiksy Rainy Telgemeierové jsme si oblibili díky vtipnemu textu a jedinečným ilustracím, když byly děti mladší, a čas od času se k nim vracime rádi dodnes. Úsměv byl první.

02.06.2021 5 z 5

Eliáš a babička z vajíčka Eliáš a babička z vajíčka Iva Procházková

Krásná dětská knížka, úžasně vtipná, dojemná a poetická.

23.05.2021 5 z 5

Kosprd a Telecí Kosprd a Telecí Eva Papoušková

Jedna z nejlepších současných českých dětských knížek, opravdu hodně vtipná, o tom, ze být jiný nebo mít "blbé" jméno nebrání snům ani přátelství. Když byly děti malé, četli jsme ji několikrát a vždycky jsme se výborně bavili.

23.05.2021 5 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Soukupová patří mezi mé nejoblíbenější české autorky a nezklamala ani tentokrát. Všechny její postavy jsou opět tak uvěřitelné, jakoby se mnou seděly v obýváku.

07.04.2021 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Láska na prvni přečtení! Pro mě něco jako druhý Malý princ, stejně poetické. Chci se stát ochutnávačem a chci mít taky svého tygra. :O

07.04.2021

Všetko, čo chceme povedať Všetko, čo chceme povedať David Sheff

David Sheff mě už dříve zaujal svým autobiografickým příběhem pojmenovaným právě podle skladby Johna Lennona "Beautiful boy". Proto jsem v letošní výzvě ráda sáhla po jeho další knize a asi proto jsem měla moc velká očekávání, a to nejen od něj, ale i od hvězd, jakými John a Yoko bezpochyby byli. V tomto rozhovoru mi ale přišlo, že se vše stále dokola motá kolem toho, jak je Yoko emancipovaná, kam se John díky ní posunul a že Beatles už jsou uzavřena kapitola. I komentáře k jednotlivým písním ke konci knížky mi přišly stále stejné, jen sem tam se mě nějaká poznámka dotkla víc, třeba o jejich dětství nebo vztazích s jejich dětmi. Ale věřím, že skalní fanoušci Beatles a/nebo tohoto výjimečného páru můžou být nadšeni. Co pro mě bylo zajímavé, byla četba ve slovenštině, kterou jsem si po počátečním pomalejším rozjezdu překvapivě užívala. 3,5*

23.03.2022 3 z 5

Prostě spolu Prostě spolu Anna Gavalda

Knížkou A takova to byla láska jsem Annu Gavaldu poznala a knížkou Prostě spolu se do jejiho psani zamilovala. Je krásná, romantická, francouzská, svobodomyslná. Rozhodně stojí za přečtení a za mě patří k autorčiným nejlepším.

22.04.2021

Karkulín ze střechy Karkulín ze střechy Astrid Lindgren

Náramný krasavec, trochu při těle a v nejlepších letech ... Co víc dodat. :) Opět skvělá a originální Astrid Lingren.

17.04.2021

Mise Afghánistán Mise Afghánistán Tomáš Šebek

Skvělé a silné čtení rozšiřující obzory a vyvolávající obdiv a respekt jak k projektu Lékaři bez hranic tak k samotnému životu v Afghánistánu a v neposlední řadě také k autorovi, který to nejen prožil ale i úžasně barvitě a čtivě zaznamenal. Šebek píše s takovou lehkostí, že i mně, naprosto nepolíbené medicínou a mající strach ze všech zranění, vnukl iluzorní a samozřejmě naprosto mylnou predstavu, že operace čehokoliv je vlastně brnkačka. Myslím, že je to tím, že nekladl pri psaní důraz na hrůzy probíhající války, ale na radost ze svojí práce a z pomoci místním, ať už přímo pacientum nebo lékařům.

28.03.2021 5 z 5

Peklo a jiné destinace Peklo a jiné destinace Madeleine Albright

Pravě dočteno a opět smekám! Madeleine Albrightové si vážím a obdivuju ji za její energii, moudrost, pokoru, smysl pro humor i pro detail, schopnosti a víru v demokracii a dobro. Navíc mi je s přečtením každé její knížky bližší lidsky. V této (už sedmé) knize obsáhla obdobi od ukončení svého působení v roli ministryně zahraničí Clintonovy vlady v lednu 2001 po začátek tohoto roku, s mnoha návraty do více či méně vzdálenějších let, a, přestože jsem se vzhledem k jejim různorodým aktivitám a celosvětovému rozhledu v mnoha jménech, událostech i problémech často ztrácela, šlo o skvělé, svižné a inspirativní čtení.

28.10.2020 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Přestože i Úzkosti jsou backmanovsky milé a osobité, scházela mi tentokrát uvěřitelnost postav i příběhu jako celku, která mě u ostatních autorových knížek dostává. Přemýšlela jsem o hvezdičce navíc, protože to je přece můj milovaný Backman, ale byla bych vůči jeho ostatním knížkám i jiným mým top knížkám nepoctivá, takže tentokrát za mě bohužel jen 3.

23.07.2020 3 z 5

Máme na vybranou Máme na vybranou Edith Eva Eger

Nádherný, úžasné vyprávěný a strašně silný příběh, ke kterému se budu určitě ještě vracet.

23.07.2020 5 z 5

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

Moje první knížka od Murakamiho a láska na první přečtení. Autora mi doporučila kamarádka Japonka a Sputnik jsem četla poprvé v angličtině. A ta verze se mi líbila o hodně víc než později čtené české vydání. Kouzlo knížky se pro mě ztratilo někde v překladu nebo v mezičase mezi prvním a druhým čtením.

01.03.2020 5 z 5

Jak poznat psí duši Jak poznat psí duši Rudolf Desenský

Rudolf Desenský má můj obrovský respekt za to, co dělá, a důvěru v to, co dělá. Psy miluje, umí to s nimi a v jejich zájmu se to čtivou formou snaží předat, za což mu patří velký dik!

03.05.2021 5 z 5

Spočítej hvězdy Spočítej hvězdy Lois Lowry

Krásný příběh (nejen) pro děti o lásce, přátelství, odvaze a naději.

03.05.2021 5 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Bohuzel velké zklamání. Nejlepší na celé knížce pro mě byla obrovská náhoda, když jsem ji začala vloni třináctého května, krátce po půlnoci, číst a na jednom z prvních řádků stálo:
"Třináctého května. Právě dnes.". Pak uz to šlo ale v mých očích jen z kopce.

04.04.2021 2 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Kouzelnické pohádky určené především milovníkům Harryho Pottera. Za mě jednoznačně nejlepší Příběh tri bratří a Brumbálovy komentáře.

11.03.2021 4 z 5

Alenka z planety Země Alenka z planety Země Kir Bulyčov (p)

Jedna z nejoblíbenějších knih mého dětství, ke které jsem se ráda a často vracela. Přála jsem si být Alenkou, objevovat jiné planety a zvířata a kamarádit se s mimozemšťany.

07.03.2021 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Čtivé a pohodové, ale po delší době si z toho nepamatuju skoro nic.

28.01.2021 3 z 5

K Morriemu jsem se dostala po třetí, díky výzvě, a jsem za to ráda. Pokaždé mě oslovil trochu jinak, ale pokaždé mi tam i něco scházelo. Možná potřebuju ještě pár přečtení, abych ho úplně pochopila. Morrieho lekce i TV film na motivy knížky se skvělým Jackem Lemonnem jsou k vidění na YouTube.

23.11.2020 4 z 5