Rawen616 Rawen616 komentáře u knih

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Dal jsem si to jako takovou výzvu a dočetl krásně na Silvestra. Co k této legendě ještě říci? Rozhodně to není napínavá nebo dobře ubíhající kniha. Je poplatná své době a je velmi, velmi, velmi popisná. Dokonce tak, že celý "děj" o honbě za Moby dickem by vydal sotva na čtvrtinu knihy a ten zbytek je zejména popis velrybářského řemesla, zvyklostí, způsobů zpracování tuku a velryb, lodí a jejich vybavení a dokonce i velryb samotných a jejich chování a způsobu života, stavby těla atd. Pokud tedy budete Moby dicka brát jako populárně naučnou knihu o zaniklém řemesle a životě tehdejších námořníků, pak se toho dozvíte opravdu hodně a já musím přiznat, že jsem si to celkem užil, ač mi celé velrybářství přijde ohavné. Pokud čekáte napínavý děj s posedlým kapitánem, pak budete zklamaní. To, kvůli čemu tuto knihu všichni znají a citují, tak o tom to vlastně skoro není:-) Krom pasáží o námořnickém řemesle mě také zaujala autorova, na tehdejší dobu, otevřenost vůči jiným rasám a kulturám(na velrybářských lodích se totiž scházela "cháska" z celého světa) a také to, že vlastně polemizuje o samotném lovu velryb a jeho krutosti. Přečtení téhle náročné bichle nelituji, ale je dobré vědět raději předem do čeho jdete.

01.01.2023 4 z 5

Sice nemám "rozhovorové" knihy moc v lásce ale nedá se tomu upřít čtivost a hlavně obrovská informační hodnota. Člověk opravdu nahlédne do života a práce vyšetřovatele vražd. Dozvíte se jak se k takové práci dostat, jak vypadá pracovní den, jaké jsou postupy při vyšetřování a výslechu a také řadu historek z akce. Zboří se řada mýtů, které o práci detektivů panují a jelikož jde o rozhovor s jedním konkrétním člověkem, padne i řada jeho osobních názorů. Mnohdy celkem ostřejších. Pokud vás zajímá český "true crime", pak rozhodně přečtením této knihy neuděláte chybu.

21.12.2022 5 z 5

Divoké trvalky - Krásné záhony s planě rostoucími rostlinami, 22 návrhů výsadeb pro každé stanoviště Divoké trvalky - Krásné záhony s planě rostoucími rostlinami, 22 návrhů výsadeb pro každé stanoviště Friedhelm Strickler

Užitečná inspirace pro založení živoucí zahrádky kterou oceníte vy i spousta dalších tvorů.

02.12.2022 4 z 5

Divočina v zahradě: Inspirace pro přírodní zahradničení Divočina v zahradě: Inspirace pro přírodní zahradničení Dave Goulson

Velice sympatická kniha napsaná s typickým britským humorem. Autor se nesnaží za každou cenu působit jako aktivista ale naopak vás svým nadšením pro všemožné broučky a barvitým popisem jejich života a životního prostředí doslova nadchne pro jejich ochranu. I když se kniha zaměřuje čistě na britské prostředí a tamní druhy, nebude u nás zase až tak moc jiné. Já už jsem léta zastáncem "divokých" zahrad a kdyby nás bylo víc, byl by asi svět o něco lepším místem pro všechny. Od lidí až po tu nejmenší havěť.

02.12.2022 5 z 5

Uctívači hvězd Uctívači hvězd Miloslav Stingl

Přehledně, čtivě a hlavně seriozně napsaná kniha o předinckých kulturách v Peru. Autor to sice zmíní ale naštěstí nezabíhá do fantazií a senzací o mimozemském původu kdejakého kamenu nebo čáry na zemi. Spíš se smiřme s prostou fascinací nad tím, jak byli někteří naši předkové neuvěřitelně zruční a také využívali znalosti a triky jaké byly časem zapomenuty a dnes si jen můžeme lámat hlavu nad tím jak některých věcí docílili a proč. Kniha je samozřejmě velmi stručná a poslouží spíš pro základní orientaci.

07.11.2022 4 z 5

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Světová válka Z je vzácným příkladem toho, že i stokrát vyždímané téma se dá pojmout originálně a krom toho ještě navíc zraje jako víno. Jsem moc rád, že jsem se k téhle knize dostal až teď v roce 2022. Pokud patříte k ostudám co tuhle kultovku ještě nečetli(jako jsem byl já) pak kniha je o zombie apokalypse. Ale nemá klasický děj a je napsaná formou rozhovorů s veterány a experty, kteří přežili válku se zombíky. Děj si tak musíte sami sestavit v hlavě právě z informací které vám poskytují ony rozhovory. A ty se navíc nesoustředí ani tolik na zombíky ale spíše na politickou a ekonomickou situaci jaká by na světě nejspíš zavládla. Zombíci tu jsou totiž pojati spíše jako šířící se pandemie. A ano, po poslední koronavirové pandemie v našem reálném světě musí člověk uznat, že autor byl v mnoha ohledech prorokem. Takže ano "Zetko" je téměř geniální dílko co ani chvilku nenudí a vřele ho všem doporučuji. Tedy pokud na autorovo hru nasednete a nečekáte klasický krvák:-)

PS: Skoro každý druhý rozhovor v knize popisuje něco, co by bohatě stačilo na vlastní celovečerák. Boj o přežití havarované pilotky v zombie zóně s překvapivým rozuzlením. Dobrodružství čínských rebelů kteří unesou jadernou ponorku. Voják popisující bitvu se zombie hordou kdy museli nasadit téměř středověké taktiky...Fakt nechápu jak z takhle dokonalého materiálu, který by vystačil klidně i na seriál může někdo natočit film o tom jak Brad Pitt cestuje po světě a utíká před zombíky. Filmu podle této knihy se zdaleka vyhněte.

15.09.2022 5 z 5

Planeta opic Planeta opic Pierre Boulle

Zábavná knížka na max dva večery. Rozhodně nedoporučuji srovnávat s filmem(vlastně celou řadou filmů s tématem planety opic), ten jde v mnoha ohledech úplně jinou cestou. A také je dobré spíše přejít s nadhledem celou řadu náhod a poměrně rychlých rozuzlení řady zápletek. Autorovi šlo zcela očividně o poselství a nikoliv o realismus. Možná by tomu slušelo delší a propracovanější zpracování, protože těch nadčasových myšlenek je tam i na tak malém prostoru docela dost. Příjemně překvapilo a pobavilo.

02.09.2022 4 z 5

Chrám plný květů Chrám plný květů * antologie

Krásně zpracované. Navíc moje první a hned takto "našlapaná" zkušenost s haiku.

30.08.2022 4 z 5

Píseň o Rolandovi Píseň o Rolandovi neznámý - neuveden

Těžká rytířská propaganda:-) Samozřejmě v kontextu doby vzniku je to naprosto v pořádku. Čte se to docela rychle, jelikož je to psané ve verších a já jsem si to samozřejmě musel přečíst, neboť jsem jedním z mála jmenovců titulního hrdiny. Bohužel v knize se velice brzy dostaví repetitivnost slok a popisy co má který rytíř na sobě a jak se jmenuje se celkem brzy začnou zajídat. V první třetině sledujeme zradu a přípravu k bitvě, ve druhé půlce poté následuje opravdu sáhodlouhý popis bitvy, kde všichni muslimové jsou samozřejmě podlí a umírají spravedlivou rukou francouzských rytířů všemi možnými kreativními způsoby. Roland sám padne již někdy v půlce knihy ale následuje ještě příjezd Karla Velikého a slavné vítěžství v poslední třetině. Sice mě to tolik neoslovilo ale musím uznat, že by z toho byl opravdu dobrý historický film.

14.07.2022 3 z 5

Bílý pramen Bílý pramen Klára Teršová

Jakožto rodák, patriot a sběratel místní historie jsem samozřejmě nemohl odolat nové knize o Aši. Bohužel jsem nakonec spíš zklamán. Je to taková rychlovka ze života mladé dívky která řeší vztah s rodiči, lásku a úplně nakonec i nějaké ty události okolo jako válka a odsun. Bohužel právě tyto dvě zásadní události proběhnout jen letem světem ke konci a jak už napsal uživatel pode mnou, nebýt místních názvů, ani bych si neuvědomil, že je příběh z Ašska. Období a události o kterých se kniha zmiňuje by určitě zasloužily rozebrat více do hloubky. Tvrdý život na statku a kruté vztahy na vesnici s jasnými pravidly versus plíživé pronikání jedu nacismu který začal rozleptávat do té doby bezúhoné občany a třeba i vkomponování nějakých místních pověstí atd. Materiálu na rodinnou fresku či ságu z neokoukaného koutknu Čech by tu bylo dostatek. Kniha to bohužel vzala opravdu jen letem světem. Ale tak je to prvotina a autorka chce psát i dál jak jsem pochopil, tudíž držme palce.

05.07.2022 3 z 5

Knihy džunglí Knihy džunglí Rudyard Kipling

Bohužel mě tolik neoslovila, protože je to kniha docela dost ukecaná a samozřejmě poplatná dobrodružné literatuře doby vzniku. Krom toho mi nesedí sáhodlouhé filozofické rozmluvy zvířat. Léta jsem žil v přesvědčení, že Knihy džunglí jsou uceleným příběhem o Mauglím ale jde o soubor povídek o spojení lidí a přírody a ten známý "disneyovský" příběh jsou jen spojené tři povídky ze začátku a to je Disney ještě výrazně upravil:-) Mauglího příběh se ale táhne celou knihou a uzavírá ji. Paradoxně se mi ale asi nejvíce líbily příběhy bez něj. Ten o Mungovi, o poustevníkovi a pak ten s Eskymáky. I přes všechny výtky jde o klasiku a neuškodí když si ji přečtete.

19.06.2022 3 z 5

Trilogie Nikopol: Jarmark nesmrtelných / Volavka / Chladný rovník Trilogie Nikopol: Jarmark nesmrtelných / Volavka / Chladný rovník Enki Bilal (p)

Bohužel. Krásná kresba plná zajímavých nápadů tady zcela přebíjí poněkud zvláštní scénář. Ten sice rozhodně netrpí nedostatkem zajímavých a originálních nápadů ale já jsem se po půlce do čtení už nutil. Jediný příběh který mě bavil a měl spád byl ten první. Ty dva další už byly i na můj vkus až příliš bizarní a utahané a docela nepřehledné. Minimálně kvůli kresbě a nápaditému zpracování se spoustou fiktivních novinových článků a odboček si ale tenhle komiks zaslouží vaši pozornost.

13.06.2022 3 z 5

Psanec Psanec Erik Kriek

Vynikající komiks zachycující velmi realisticky život na Islandu a zvyky tehdejších obyvatel. Pokud se vám líbil film Seveřan, tento komiks je přesně pro vás. Nečekejte velké bitvy ani líbivé hrdiny nebo romantizaci pohanských časů. Tady jde především o komorní drama mezi několika postavami v chudém a drsném prostředí Islandu, kde si hlavní hrdina potřebuje srovnat účty s někým jiným. Ostatně pomsta je snad nejčastějším motivem v dochovaných islandských ságách. Zajímavostí je nahlédnutí do tehdejších zákonů Islandu které se řešily na proslulém Althingu(jakémsi zasedání všech náčelníků a vlivných osob kde se řešily spory, hlasovalo se o zákonech, náboženství atd.). Stejně tak je zajímavý návrat hrdiny z vyhnanství, jež mu bylo uděleno za zločin. Ačkoliv panuje představa, že se tehdy trestalo ve velkém smrtí za kde co, opak je pravdou a i za vraždu byl zločinec spíše vyhnán. Zkrátka, jak jste asi pochopili, jsem nadšen jak si autor komiksu nastudoval tehdejší reálie(včetně oblečení a zbraní - žádné plátové zbroje nebo nedejbože rohaté přilby se nekonají, vše vypadá tak jak by mělo). Malý náznak magie nebo osudovosti v závěru vůbec nevadí, stejně jako občasné hrdinovy noční můry, kde se přeci jen objeví i něco ze severské mytologie. Obojí tu přispívá k atmosféře a lepšímu proniknutí do tehdejšího vidění světa. K tomu ostatně přispívá i kresba s propracovanou tlustou černou linkou bez šrafování a s minimalistickým pojetím barevnosti bez barevných přechodů.

09.06.2022 5 z 5

Houby z Yuggothu Houby z Yuggothu Howard Phillips Lovecraft

Nemohu jinak. Nejsem milovník poezie ale jsem milovník Lovecrafta a jeho veršíky mi zkrátka sedly. Není to žádná vysoká poezie ale hemží se to v nich odkazy na typické Lovecraftovské rekvizity(staré zlé knihy, domy, prastaré bytosti, šílenství, sny...) a pokud už máte jeho dílo načteno, rozhodně si je velmi užijete. Nemluvě o tom, že básně navazují a tvoří z části i jakýsi příběh. Doporučuji vydání od Strak na vrbě. Nemá sice tak velkolepé zpracování jako to novější ale je hezky malé do kapsy, má lepší překlad a ilustrace také nejsou vůbec špatné. Je dobře, že v knize jsou i originály básní v angličtině. I když se překladatel snažil, originál zkrátka zní líp a verše v něm dávají větší smysl.

09.06.2022 4 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Praotec dystopických románů je i přes svůj značný věk celkem zajímavé dílo. Sice se nečte příliš dobře ale obsahuje opravdu zajímavé myšlenky. Varovné a nadčasové, jak už to u dobrých dystopických románů bývá. I přesto si myslím, že podobnou látku zpracoval daleko lépe a čtivěji(a realističtěji - tedy i depresivněji) Orwell ve svém 1984. I tak ale nelze Zamjatinovi upřít pozoruhodnou představivost a vzhledem k tomu, co se poté dělo a stále vlastně děje v Rusku i značnou dávku vizionářství. Bohužel.

13.05.2022 3 z 5

Golem Golem Gustav Meyrink (p)

Hodně zvláštní a celkem překvapivě svižně a moderně napsaná kniha(když vezmeme v potaz, že jde o více jak sto let staré dílo). Jen tedy pozor - pokud čekáte románové zpracování pražské pověsti o golemovi, pak budete přinejmenším dost rozčarováni. Celá kniha je spíše postavená na kabalistické symbolice(knihu si užijete výrazně více pokud o tomto tématu něco málo víte), snech a opravdu skvěle vykreslené mysteriozní atmosféře, která má myslím docela blízko ke Kafkovo románům. Kafkovský je i hlavní hrdina, který se objeví se ztrátou paměti a začne prožívat setkání s řadou podivných postaviček, jejichž osudy se začnou postupně proplétat a do toho všeho se mísí kabalistická mystika a i na toho Golema dojde. Na konci navíc přijde docela sympatický "twist" díky kterému jsem knihu zavíral se spokojeným úsměvem a přidávám za něj jednu hvězdičku. Ale nějaký vrcholně mystický či zasvěcující román to opravdu není.

11.05.2022 4 z 5

Návrat do Tibetu Návrat do Tibetu Heinrich Harrer

Pokračování knihy Sedm let v Tibetu. Bohužel méně záživné a výrazně smutnější, protože jde spíše o jakési postřehy a dojmy z návštěvy Tibetu po mnoha letech, již pod čínskou nadvládou. Ta se bohužel na Tibetu a jeho kultuře nehezky podepsala, byť se Harrer opět snaží být objektivní a hledat i to pozitivní. Určitě doporučuji přečíst jako doplněk k Sedmi letům v Tibetu.

26.04.2022 3 z 5

Vyhonit ďábla: O vztazích, sexu a intimitě Vyhonit ďábla: O vztazích, sexu a intimitě Terézia Ferjančeková

Jako podcast na poslech je to v pohodě. Byť jsem tam tedy neobjevil nic nového ani šokujícího, na to jsem asi už až příliš zvrhlý. Na druhou stranu je fajn některé věci na férovku probrat a netabuizovat. Jako kniha mi to ale přijde vyloženě zbytečné. Byť je to pořád lepší než příšernosti typu Terapie sdílením. Nehodnotím

25.03.2022

Historky z psíšeří Historky z psíšeří Evan Dorkin

Parádně nakreslené příběhy bandy hafanů bojujících s nadpřirozenými silami. Krásná čistě ruční akvarelová kresba přesně podle mého gusta:-) A i příběhy samotné jsou fajn a člověk si hlavní hrdiny snadno oblíbí. Nejvíc samozřejmě vyčnívá Mops který má ke všemu tisíc řečí. Jediné co se mi tu trochu hádá je určitá pocitová nevyváženost. Příběhy jsou totiž velmi hravé a vtipné a zároveň extrémně krvavé a temné a pro vyhřezlé vnitřností, mrtvé štěně nebo i dítě se tu nejde daleko. A tyhle dvě polohy se částo střídají z panelu na panel. Pokud to ale člověk přijme, dá se tomu jen těžko něco vytknout.

27.01.2022 4 z 5

Negalyod Negalyod Vincent Perriot

Vizuálně úchvatné a vyloženě stojí za to mít tuhle knihu doma byť jen vystavenou v poličce a ukazovat ji přátelům. Barvy, zpracování i odlehčená kresba a velkolepé ilustrace přes celou dvoustránku. Potud vše dobré. Bohužel příběhově je to už výrazně slabší. Jedno klišé za druhým. Zlověstná totalitní společnost bydlící v superměstech na obloze a pod nimi pustiny s živořící chudinou, drancování přírody, hnutí odboje, hrdina který se k němu přidá a potká tam i lásku atd. To celé se autor rozhodl alespoň ozvláštnit několika nápady, kdy to ale trochu působí jako takový dort od pejska a kočičky. Inteligentní dinosauři, sociální sítě, stíhačky sestrojené ze svázaných bambusů, kamiony co vozí "bouřku" ve stylu Mad maxe a ještě celkový kulturní styl postav připomínající něco mezi kovboji a jihoamerickými pastevci. Na druhou stranu, originalitu tomuhle vizuálu rozhodně upřít nelze a čtivost a spád taky ne. Tři, ale se sklonem ke čtyřem.

12.01.2022 4 z 5