Návrat do Tibetu

Návrat do Tibetu

Rakušan H. Harrer, sportovec a cestovatel, se spolu s horolezcem Aufschnaiterem dostal do Tibetu za neobvyklých okolností – cestou z expedice na Nangá Parbat je v Indii zastihla druhá světová válka a oba byli internováni v britském táboře, odkud po dramatickém útěku došli zpola legálně, zpola nazapřenou až do Lhasy. Ani po nedobrovolném odchodu z Tibetu, r. 1951, se Harrer nepřestal o tuto zemi zajímat. Z původního obdivovatele se stal skutečný znalec tibetské problematiky z období posledního, čtrnáctého dalajlamy. V knize Návrat do Tibetu srovnává autor Tibet z prvního pobytu v letech 1944–51 s Tibetem současným, kam se vrátil v osmdesátých letech. Setkává se zde z mnoha starými přáteli, navštěvuje staré kulturní památky, ale nedává se oklamat líbivým turistickým nánosem některých z nich, protože si uvědomuje ztráty tradičního kulturního významu. Sleduje celou linii změn v této oblasti bohužel vesměs v neprospěch země. Přirozená autorita dalajlamy například je nenahraditelná, protože dalajlamové již od 15. stol. představovali v Tibetu vládce země místo dřívějších králů a nynější instituce pančhenlamů je spíše církevní záležitost. Nynější dalajlama emigroval v roce 1959 do Indie. Pančhenlama dosazený na jeho místo nikdy nezískal patřičnou autoritu. Ačkoli H. Harrer není přílišným optimistou stran politické budoucnosti Tibetu, pevně věří na přetrvání tibetské kultury. Svou knihu autor dokumentuje množstvím černobílých a barevných fotografických záběrů. Obsahuje též prohlášení Jeho svatosti dalajlamy k 31. výročí Tibetského národního povstání. 48 s. obr. příl. : il. (některé barev.)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32131/navrat-do-tibetu-32131.jpg 453

Wiedersehen mit Tibet (1988)

Literatura naučná, Biografie a memoáry, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Panorama

konicekbily

Druhý díl autorova díla o Tibetu. Předchozí kniha se mi líbila více.

Jessica007

Volné pokračování knihy "Sedm let v Tibetu". Tato knížka je útlejší, ale je také smutnější, autor - který toto vše zažil, zde popisuje rozčarování při návratu do Tibetu, změna nastala k horšímu po všech stránkách a autor si všímá i menších detailů, mnohem méně květin, nebarevné oblečení. Pravdivá a smutná kniha.

kní
31.05.2017

smutný čtení - oproti "jedničce" tady nezbylo žádné místo pro naději - zdá se, že čínským komunistům se podařilo všechno zničit

Martina999
14.03.2017

souhlasím s názorem lenky70, jen přidám za sebe, že národní hrdost není jen hulákání u televize, když náhodou Češi vyhrají nějaký fotbal či hokej, ale - a tady cituji z knihy - "kultura je mocenským nástrojem míru, síla Tibetu vychází z morálky a náboženství. Dnes, kdy se peníze staly mírou všech věcí, by nám prospěl návrat k etickému humanismu". Nevěřím, že se to může podařit.
Opravdu hodně smutná kniha, hodně smutné čtení.

Eigis
24.08.2016

Kniha začíná připomenutím událostí ze "Sedmi let v Tibetu". Následuje autorův návrat do Tibetu a srovnání toho co bylo dřív a co je pod čínskou nadvládou. Autor se samozřejmě nevyvaruje silné kritice komunistického režimu. Příběh je zakončen autorovým přáním návratu starých časů. Tento svazek má cenu spíše jako rozsáhlý epilog té první, sama o sobě za mnoho nestojí. Většina kouzla původního příběhu se vytratila společně se starými časy.

lenka70
21.03.2016

Přečetla jsem tento 2.díl,/1.díl se jmenuje 7 let v Tibetu/ jedním dechem.Kniha se mi líbila o hodně víc než film.Je fakt,že je to smutnější čtení,ale stejně neskonale obdivuji nezlomnou hrdost tibetského národa.Žijí oproti nám v nesrovnatelně tvrdých podmínkách,ještě tvrdší podmínky jim nastavila čínská okupace,ale oni to dál nevzdávají!Možná bychom si z jejich hrdosti měli vzít alespoň příklad.....

Skip
11.05.2012

Heinrich Harrer strávil sedm let v Tibetu, o čemž napsal velmi dobrou knihu. V roce 1982 se do Tibetu vrátil jako turista a v této knize popisuje velké změny, které nastaly po okupaci Tibetu Čínou. Jsou to změny k horšímu, jak si všichni dokážeme představit. Zejména za kulturní revoluce došlo k nějhorším zvěrstvům jak vůči Tibeťanům, tak vůči kulturnímu dědictví země. Lidé byli vězněni, mučení, podrobováni vymívání mozku, popravováni. Kláštery byly bořeny. Řádění rudých gard pod vedení tzv. bandy čtyř nemělo v dějinách země obdoby. Čtení je to tedy neveselé, ale tibetský lid se nevzdává a stále si uchovává svoji kulturní a náboženskou integritu. Součástí knihy je i prohlášení dalajlamy z roku 1999, které učinil při příležitosti 40. výročí povstání Tibeťanů proti čínským okupantům. Když čtete ta moudrá slova, tak prostě nechápete tu šílenou zabedněnost čínského nejvyššího vedení. Dalajláma neusiluje o samostatnost Tibetu, ale o autonomii v rámci Číny, navrhuje dialog, žádá "jen" svobodu pro tibetský lid a možnost bez omezování žít podle tisíciletých kulturních a náboženských tradic. Tibeťané nejsou lid, který by ohrožoval Čínu jako takovou. Neustále je jim ze strany Tibeťanů nabízeno mírové soužití, protože Tibeťané jsou už ze své podstaty mírumilovný národ, ale bohužel jsou ti magoři v politbyru pořád hluší.

Tibet

Heinrich Harrer