Návrat do Tibetu

Rakušan H. Harrer, sportovec a cestovatel, se spolu s horolezcem Aufschnaiterem dostal do Tibetu za neobvyklých okolností – cestou z expedice na Nangá Parbat je v Indii zastihla druhá světová válka a oba byli internováni v britském táboře, odkud po dramatickém útěku došli zpola legálně, zpola nazapřenou až do Lhasy. Ani po nedobrovolném odchodu z Tibetu, r. 1951, se Harrer nepřestal o tuto zemi zajímat. Z původního obdivovatele se stal skutečný znalec tibetské problematiky z období posledního, čtrnáctého dalajlamy. V knize Návrat do Tibetu srovnává autor Tibet z prvního pobytu v letech 1944–51 s Tibetem současným, kam se vrátil v osmdesátých letech. Setkává se zde z mnoha starými přáteli, navštěvuje staré kulturní památky, ale nedává se oklamat líbivým turistickým nánosem některých z nich, protože si uvědomuje ztráty tradičního kulturního významu. Sleduje celou linii změn v této oblasti bohužel vesměs v neprospěch země. Přirozená autorita dalajlamy například je nenahraditelná, protože dalajlamové již od 15. stol. představovali v Tibetu vládce země místo dřívějších králů a nynější instituce pančhenlamů je spíše církevní záležitost. Nynější dalajlama emigroval v roce 1959 do Indie. Pančhenlama dosazený na jeho místo nikdy nezískal patřičnou autoritu. Ačkoli H. Harrer není přílišným optimistou stran politické budoucnosti Tibetu, pevně věří na přetrvání tibetské kultury. Svou knihu autor dokumentuje množstvím černobílých a barevných fotografických záběrů. Obsahuje též prohlášení Jeho svatosti dalajlamy k 31. výročí Tibetského národního povstání. 48 s. obr. příl. : il. (některé barev.)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32131/navrat-do-tibetu-32131.jpg 3.972
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Cestopisy a místopisy
Vydáno, Panorama

Wiedersehen mit Tibet, 1988

Kniha Návrat do Tibetu

gimli35

Literárně bohužel ještě o chlup méně záživné než Sedm let v Tibetu, samotná koncepce knihy (neustálé přeskakování v místě i čase) také není z nejšťastnějších. Pokud však hledáte zprávu o zločinech, které v Tibetu Číňané napáchali, Návrat do Tibetu je správnou volbou.

alabra

Četla jsem Sedm let v Tibetu, chtěla jsem si přečíst i zážitky v Tibetu po letech. Ale bylo to smutné čtení, zvláště řádění bandy čtyř a velká kulturní revoluce, vymývání mozků...Dvakrát do téže řeky nevstoupíš, ale taková obrovská změna, to musel být šok. I tak se mi kniha líbila, přiblížila nám Středoevropanům další krásný, i když smutný kout světa, tak odlišný od všeho, co známe.

Crozz
12.12.2019

Pěkné čtení, líbilo víc než 7 let v Tibetu...

onRock
05.08.2019

Drsný pohľad do života v Tibete, kultúry zničenej komunistickým totalitným režimom Číny.

tebiT
15.06.2019

Po přečtení první knihy o Tibetu jsem byl okouzlen, příběh jsi mne získal. Začal jsem tedy číst "pokračování" - Návrat do Tibetu. Bohužel mě to tak deptalo, že jsem musel po třiceti stránkách knihu odložit. Škoda. Kniha bude jistě supr, ale pro slabší povahy (vřele) doporučuji jen Sedm let v Tibetu.

ujira
26.09.2018

Zajímavé postřehy a srovnání života v Tibetu před čínskou okupací a po třiceti devastujících letech, v době mírného uvolnění od Evropana, který v Tibetu jako jeden z mála prožil delší období a navíc se stal osobním přítelem Dalajlamy.

konicekbily
03.09.2018

Druhý díl autorova díla o Tibetu. Předchozí kniha se mi líbila více.

Jessica007
09.06.2018

Volné pokračování knihy "Sedm let v Tibetu". Tato knížka je útlejší, ale je také smutnější, autor - který toto vše zažil, zde popisuje rozčarování při návratu do Tibetu, změna nastala k horšímu po všech stránkách a autor si všímá i menších detailů, mnohem méně květin, nebarevné oblečení. Pravdivá a smutná kniha.

Bílá Masajka
Bílá Masajka