Rawen616 Rawen616 komentáře u knih

Historie Evropy - Obrazové putování Historie Evropy - Obrazové putování Daniela Krolupperová

Přesně ten typ knihy které opravdu nemám rád. Tváří se jako literatura faktu pro děti ale je to spíš artové dílo. Je obrovská(a drahá samozřejmě), plná extrémně přestylizovaných a značně nepřehledných ilustrací ze kterých dítě získá absolutně nulovou představu "jak to tehdy vypadalo" a její informační hodnota není ve výsledku větší než u běžné školní učebnice dějepisu. Prostě jen na dvoustranách shrnuje základní info o základních historických událostech ve formě mnohdy značně surreálných velkoformátových ilustrací s komiksovými bublinami. Možná ji děti ocení víc, já bych za tyhle peníze chtěl raději přehlednou, nikoliv artově ale realisticky ilustrovanou encyklopedii. Pokud chcete svým dětem dopřát nějakou dějepisnou encyklopedii doslova nabušenou historicky věrnými ilustracemi, doporučuji toto: https://www.databazeknih.cz/knihy/staroveke-civilizace-57652

12.02.2021 1 z 5

Peloponnéská válka Peloponnéská válka Jiří Kovařík

Klasický Kovařík se vším všudy co u tohoto autora očekáváme. Přehledný popis, objektivní přístup a citace z historických pramenů. Jde vlastně o pokračování jeho vynikající Války Řeků s Peršany. Kniha počítá s tím, že jste Válku Řeků nečetli, takže některé informace se zde opakují. Není to ale na škodu. Historie a zřízení Athén i Sparty nebo způsob vedení boje na souši i na moři jsem se zaujetím přečetl znovu i podruhé.

Menší problém v čtivosti vidím ani ne v knize samotné ale v povaze samotné Peloponéské války. Zatímco u konfliktu s Persií byly karty celkem jasně rozdány mezi dvě odlišné strany a kultury a většina bitev se stala nějakým způsobem legendárními, u války Peloponéské jde o válku především občanskou, složenou z velkého množství bitev a šarvátek a dá docela zabrat orientovat se, který městský stát a státeček zrovna bojuje s kým, protože skoro všichni jsou Řekové. Nemluvě o tom, že většina z nich své spojenectví s hlavními "tahouny" války - tedy Aténami a Spartou - klidně i několikrát změnila.

I když se zbraně a způsob vedení válek mění, lidé zůstávají stále stejní a na Peloponéském konfliktu je to krásně vidět. Určitě tak čtenáře zaujme jak Athény prezentující se jako výspa demokracie a kultury, postupně podlehly korupci a nakonec to byly právě ony kdo neustále přikládal pod kotel války až do úplného vyčerpání celého státu. Za zmínku stojí určitě Athénský vůdce Alkibiadés, který by v rychlosti s jakou měnil své politické názory i příslušnost podle toho "kde to zrovna sype" zahanbil i nejednoho dnešního politika. Sparta, i když šlo o militantní "totalitu" nakonec z Peloponéského konfliktu vychází v mých očích tak trochu jako morální a nakonec i vojenský vítěz(berte s rezervou) Samozřejmě je otázkou jak by se zachovali kdyby měli přístup k bohatství jako Athény, ale to je už na dlouhou diskusi. No a když se dva perou až se skoro zničí, třetí se směje a onen smích zaznívá od jednoho mladého vojevůdce z Makedonie...

Shrnuto podtrženo, další pohodová military kniha od skvělého autora. Hvězdičku dolu dávám pouze za velké množství překlepů a chyb v textu(tentokrát už mi to vadilo!). To je bohužel častá slabina Kovaříkových knih, zasloužily by lepší péči. Jinak skvělý zdroj informací pokud začínáte se studiem tématu.

10.02.2021 4 z 5

Hemživý chaos a jiné příběhy Hemživý chaos a jiné příběhy Howard Phillips Lovecraft

Lovecraft - nelovecraft:-) Jak už to u povídkových sbírek bývá, kvalita povídek je velmi proměnlivá. To platí i pro samotného mistra L a jeho vlastní sbírku. A zde máme navíc povídky které mistr L pouze upravoval či různě doplňoval a přepisoval. A je velice dobře, že v mnoha případech přepisoval opravdu dost. Vlastně se dá cimrmanovsky říci, že po několika drobných úpravách to je úplně jiná povídka. Jak asi správně tušíte, nejlepší jsou ty povídky ve kterých dominuje lovecraftovský mýtus a jeho typické odkazy ne různě ohavnosti, prastaré tvory a hrůzu která číhá ať už v moři, podzemí či ve vesmíru. Mezi nejlepší z celé knihy se tak rozhodně řadí Yigova kletba, velmi dlouhý ale hutný Pahorek kde si opravdu užijete velkolepý výlet mezi prastaré. Solidní je ale i Hrůza na Martinově pláži nebo Pod pyramidami. O tom, jak mistrova fantazie dokáže oživit i prachbídnou povídku ostatně svědčí pár povídek které jsou v závěru uvedeny pro příklad bez mistrova zásahu a můžete je tak porovnat s verzemi v knize. Ten rozdíl je doslova propastný. Co musím ještě ocenit je velice hezké zpracování celé knihy. Pro fanoušky pana L je to rozhodně povinnost ale nečekejte nic extra.

17.01.2021 3 z 5

Koule Koule Michael Crichton

Tak na štědrý den se mi povedlo dočíst knihu v níž dominuje taky jedna taková velká lesklá kulatá vánoční ozdoba:-) Jde o tradičního Crichtona - na počátku je vědecký objev do jehož průzkumu se zapojí několik odborníků a nakonec se to celé vymkne z rukou. Crichton umí skvěle podat vědecká fakta a technické záležitosti. Stísněné prostředí podmořské základny a přítomnost něčeho zcela cizího s naprosto neznámým účelem je také podána velice dobře. Když přemýšlíme o mimozemském životě, máme tendenci si ho hodně polidšťovat. Ale co když se nakonec setkáme s mimozemským "něčím" jehož smysl nebudeme vůbec schopni pochopit a moc kterou bychom pochopením získali nebudeme schopni smysluplně a hlavně bezpečně využít? Není to Top kniha ale rozhodně nenudí a i přes akční scény donutí vás se také trochu zamyslet.

24.12.2020 4 z 5

Zlatá ratolest Zlatá ratolest James George Frazer

Tak tohle bylo teda dílo! Na závěr roku 2020 to chtělo něco pořádně výživného a Zlatá ratolest mojí touhu po doslova mamutí dávce informací splnila beze zbytku. Ve své době to musela být bomba a i dnes mám po dočtení skoro až hmatatelný pocit získání vědomostí. Zlatá ratolest vyniká hlavně tím, že nejde jen o suchou vědu ale je i dost čtivě a zajímavě napsána. Někoho sice může trochu iritovat rozsáhlé popisování příkladů a opakujících se rituálů různých kultur ze všech končin světa ale právě to je tím, co na této knize nutí k zamyšlení. Co stojí v pozadí náboženství, magie a dalších stovek a tisíců podivných zvyků, rituálů a bohů kterým lidé věří? Odkud se to vzalo? Proč skoro tytéž rituály provádí Viking, český rolník v 18.století i obyvatel Nového Zélandu? Vždyť se nemohli potkat. Opravdu se skoro totéž vidění světa, víra i magie táhne lidskou myslí napříč historií bez ohledu na to, kde a jak člověk žije? A kam se to proboha bude dál vyvíjet? A vyvíjí se to vůbec nebo nevědomky stále dokola všichni opakujeme a navazujeme na rituály našich předků? Zdá se vám to jako hodně otázek? Tak vězte, že vám popisuji sotva třetinu toho co se v knize řeší a je dokonce i plus/minus vyřešeno. Nějaké studie o původu tradic jsem už četl ale ve Zlaté ratolesti je to vše nádherně uceleno a obávám se, že už se nikdy nebudete koukat na svět stejně, a to ani na tak nevinné věci jako je májka nebo vánoční stromeček. Pro spisovatele fantasy, dobrodružných knih i horrorů představuje Zlatá ratolest jedinečný zdroj inspirace. Hodně bych se divil kdyby Tolkien nebo Lovecraft neměli tuhle knihu doma na čestném místě:-)

11.12.2020 5 z 5

Klingonský Hamlet Klingonský Hamlet Lawrence M. Schoen

Tohle je nejen parádní recese a fanouškovský předmět, ale taky ukázka opravdu dobré lingvistické práce. Pokud vás zajímají umělé jazyky, určitě doporučuji tuhle knihu mít, když už ne jako zajímavost nebo do fandovské knihovničky, tak už jen kvůli té srandě. Umím si totiž představit, jak s dobře naladěnou partou přátel či jen tak sami doma čtete ty klingonské pasáže s oním patřičným přízvukem a důrazem na klingonské "vyštěkávání a vyprskávání" některých slabik. TaH pagh taHbe!!!

25.11.2020 5 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Nedá se nic dělat. Knihy kde vystupuje Městská hlídka jsou zkrátka geniální. Je to zábavné, akční, vtipné a občas tam jsou docela zajímavé myšlenky. A celá zápletka je tady taky skvělá, ostatně posuďte sami: nepříliš bystré tajné bratrstvo se rozhodne přivolat draka aby s jeho pomocí terorizovalo město což logicky povede k tomu, že se objeví hrdina, pak draka odvolají a z hrdiny si udělají svého loutkového krále a obnoví "monarchii" podle své režie. Jenže drak se tak trochu vymkne z kontroly. Pak bude potřeba skutečných hrdinů. A kupodivu to bude parta všemi opovrhovaných nočních strážných...Zkrátka, klidně bych oželel celou Zeměplochu, jen ať zůstanou knihy s Městskou hlídkou. Elanius, Noby, Karotka a Tračník( v tomto díle s výraznou pomocí orangutaního knihovníka a potrhlé chovatelky dráčků Lady Berankinové) rozhodně už patří do mé osobní síně slávy nejoblíbenějších literárních postav.

PS: poslouchal jsem jako audioknihu namluvenou amatérsky Jiřím Pobudou, který perfektně mění hlasy pro každou postavu. Vřele doporučuji sehnat. Popravdě řečeno, už si ani neumím představit ty postavy s jinými hlasy než jaké jim dal. Díky mistři! (Pobudo i Pratchette)

16.11.2020 5 z 5

Největší záhady české historie Největší záhady české historie Jaroslav V. Mareš

Slabší než předchozí díl o záhadách kriminalistiky. Nejvíc knize neprospěla její nekonzistentnost a také to, že jednotlivé záhady mají zkrátka formu reportážních článků a nejdou moc do hloubky. Což vzhledem k povolání autora chápu. Ruší, že se skáče v tématech i dobách. Chvíli tu je něco ze středověku, chvíli něco ze současnosti. Bylo by daleko lepší kdyby pan Mareš, jehož práci mám jinak velmi rád, knihu spíše rozdělil na několik knih a jednotlivé záhady v nich rozebral daleko obšírněji a chronologicky. Seriozní práce dokumentující například fenomén UFO a podobných úkazů v ČR by byla myslím super a s chutí bych si ji i jako skeptik přečetl. Stejně tak kniha o zmizelých pokladech či špionážních aférách by také byla fajn. Bohužel v této knize, kde je UFO hned vedle Jana Nepomuckého a za ním Jan Masaryk následovaný duchy to vše působí hrozně roztříštěně. Přitom jednotlivé případy jsou dostatečně zajímavé, některé méně, ale o některých bych opravdu rád věděl něco více dopodrobna. Dávám tři hvězdy ze sympatie k autorovi a jeho práci.

14.11.2020 3 z 5

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Klasika, která se dočkala i výtečného animovaného zpracování od Karla Zemana a v poslední době také výborné audioknihy v podání Lukáše Hlavicy. Právě na tu jsem narazil a s chutí si ji poslechl. Příběh, který asi není potřeba připomínat, je velmi dobře vymyšlen a má spoustu opravdu silných a temných momentů. Magie je ve světě knihy velmi uvěřitelná, protože i proměny osob ve zvířata působí spíš jako jakési silné sugesce které způsobí onu iluzi pro okolí než jako skutečná fyzická proměna. Obecně se tu hraje hodně na magické ovlivňování a čtení myšlenek spíš, než na nějaké metání ohnivých koulí což velmi oceňuji. Co už bohužel musím ocenit méně je podle mého hrozně utnutý konec. Souboj s temnými silami na který se Krabat půl knihy připravuje nakonec v posledních pár odstavcích rozsekne tak trochu deus ex všemocná láska a nazdar(a to bez ohledu na to, že ona osudová dívka Krabata prakticky jen párkrát viděla). Ale rozhodně je to velmi dobrá "pohádka" nebo spíše zpracování pověsti a dalo by se říci i dobrá temná fantasy.

04.11.2020 4 z 5

Příběhy Arthura Gordona Pyma Příběhy Arthura Gordona Pyma Edgar Allan Poe

Zezačátku se mi do něj moc nechtělo ale jakmile se člověk prokouše první polovinou se vzpourou na lodi, tak už se to dá. Minimálně potěší, jak je to na svou dobu drsné. Loď plná mrtvol je parádní výjev, stejně tak kanibalismus mezi trosečníky atd. Co tento román pozvedává a dělá "legendárním" je onen konec, který je opravdu "vizuálně" velmi působivý a má výbornou atmosféru tajemna a čehosi naprosto cizího a ponechá čtenáře v nejistotě, co to vlastně viděl/četl. Není divu, že to zapůsobilo jak na Julese Verna stejně tak jako na Lovecrafta a další, kteří, když už ne rovnou navázali tak se alespoň silně inspirovali a odkazovali na tuto knihu. Tekeli-li!

28.10.2020 3 z 5

Prokletý ostrov Prokletý ostrov Dennis Lehane

Dlouho jsem jí sháněl ale sehnat se skoro nedá, proto jsem vzal zavděk audioknihou. Mimochodem skvěle namluvenou Pavlem Rímským. Můj největší problém je ten, že jsem dřív viděl film. Proto jsem si zdaleka neužil onu finální "rozbíjecí" pointu na které kniha stojí. Bohužel jsem si ale, narozdíl od filmu, neužil moc ani to předtím. I když nejde o dlouhou knihu, připadala mi taková hrozně utahaná. Tohle je opět ten vzácný případ, kdy se film podle mého povedl daleko lépe. Z knihy jsem neměl ani zdaleka takový pocit temné atmosféry a hlavně, film výrazně omezoval flashbacky a divoké sny hlavní postavy jen na to nejdůležitější(a pamatuju si, že i tak mi tam celkem vadily) a proto celý ten příběh a pointa vyzněly úderněji. Rozhodně to není špatná kniha, je dobře napsaná a pokud film neznáte, určitě si jednu, možná i dvě hvězdičky přičtěte ale já pociťuji mírné zklamání.

20.10.2020 3 z 5

Metabaron Metabaron Alejandro Jodorowsky

Už jsem to říkal asi tisíckrát ale Jodorowsky je cvok. Pokud nejste s jeho tvorbou obeznámeni a dostatečně jste ji nepropadli pak jsou jeho díla jako dostat po hlavě paličkou na maso. A pokud jste útlocitní a násilí, sex, krev a epická osudovost se vám protiví pak je to jako dostat po hlavě rovnou bouracím kladivem. Celá kniha plynule navazuje na Kastu Metabaronů a stavidla fantazie která v ní Jodo uvolnil tady rozhodně tryskají stále stejným proudem. Chvílemi možná i ještě víc. Připočtěte si k tomu možná jednu z nejlepších kreseb jaké může komiks vůbec mít a už byste měli mít jasno, jestli se chcete s Metabaronem utkat či ne. Jo a pozor - je to první část a má to otevřený konec. Doufám, že se nestane něco nepěkného a dočkáme se i vydání pokračování.

11.10.2020 5 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

(SPOILER) Nikdo mi nevymluví, že tohle je především výlev sadistických sexuálních fantazií autora a "autentický" příběh z války je jen taková marketingová nálepka. Ano, za války se lidé chovají hůř než divá zvěř ale tahle kniha mi svojí strukturou a neuvěřitelně samoúčelnou snahou šokovat a znechutit za každou cenu ze všeho nejvíc připomínala knihy Markýze De Sada a věřím, že její autor se u psaní nejednou ukájel. Ostatně posuďte sami. Převážná většina knihy vypadá asi takto:

Chlapec putuje krajinou, dojde do vesnice kde se ho někdo ujme a vždy je to nějaká naprosto nechutná primitivní a sadistická lidská troska. Chlapec je tak neustále mlácen, mučen a przněn. Pokaždé se navíc nachomýtne k nějaké skulince kterou pěkně voyeursky pozoruje co jeho mučitel dělá v soukromí, když zrovna nemučí jeho a tak si můžeme užít řadu popisů zoofilie, mučení zvířat, vraždění, mučení lidí a dalších milých kratochvílí. K tomu samozřejmě řada dějových odboček kdy se dozvíme další nechutnosti(a jednu jedinou užitečnou věc - výrobu přenosných "survival" kamínek zvaných kometa). Když chlapec uzná, že je už dostatečně ztýraný, uteče a v další kapitole se nechá ubytovat dalším magorem a celé schéma se opakuje. Ani jednou nepotká někoho normálního nebo aspoň neutrálního. Paradoxně jediný kdo se k němu zachová aspoň trochu slušně jsou nacisti. Takhle to jde, přátelé, skoro celou knihu až někam do poslední čtvrtiny, kde se dostane k Rudé armádě která ho jediná přijme a autor si uvědomí, že by v té knize mohl být i nějaký jiný děj a lehce ubude prasáren, ale opravdu jen lehce a jsou to už jen poslední kapitolky.

Opravdu nechci nijak snižovat utrpení lidí za druhé světové války ale já téhle hovadině prostě nevěřil. Nemluvě o tom, že hlavní hrdina je prakticky superman. Na desetiletého mu to dost filozoficky myslí, nemá problém se držet holýma rukama ve vzduchu řadu hodin, přežije omrzliny, zlomeniny, mlácení, topení v žumpě plné výkalů bez infekce a umí obstojně souložit(ano, krom barvitých popisů mučení se dočkáme i řady pedofilních scén). Uznávám, že tuhle knihu z hlavy jen tak nedostanete, ale není to pro její literární či výpovědní kvality. Tohle není kniha o hrůzách druhé světové války, tohle je prachobyčejné sadistické porno. Teď se jen cítím trochu znepokojen tou hromadou pětihvězdičkových hodnocení.

28.09.2020 1 z 5

Total Recall Total Recall Arnold Schwarzenegger

Arnold je skutečně inspirativní člověk. Můžeme o tom vést spory ale to je asi tak všechno co s tím můžeme dělat. Faktem zůstává, že vše, co si v životě vytyčil, toho dosáhl. Je to samozřejmě také egoista, což je z knihy znát, ale upřímně - bez trochy toho egoismu se těžko prosazuje a vzhledem k tomu co všechno dokázal, má na trochu té sebechvály nárok. A nesmíme zapomenout, že měl také kapku štěstí a uměl se pohybovat mezi těmi správnými lidmi. Kniha jako taková je klasický životopis, který můžeme rozdělit na tři části. Za prvé: vyrůstání v Rakousku a cestu za kulturistickým snem. Za druhé: život v Americe a hereckou kariéru a za třetí, kariéru politickou. První část je skvělá. Arnold popisuje nelehké dětství v chudých poměrech, vojnu a první pokusy se cvičením. Postupně se mu daří vypracovat se mezi kulturistickou špičku v Evropě což mu otevře dveře do vysněné Ameriky a můžeme sledovat jeho cestu za titulem Mr. Olympia. To vše je doprovázeno řadou vtipných historek, ze kterých pochopíte, že Arnold není jen nějaký svalovec ale zatraceně chytrý týpek, který navíc neměl problém čas od času něco trochu "očurat" aby mu to hrálo do karet. Druhá část kdy se díky své postavě dostane k filmu je také super a zejména historky z natáčení Barbara Conana, Terminátora a Predátora jsou moc fajn. Co knize ubírá je poslední dosti rozsáhlá část s jeho politickou kariérou. Jistě, je to velmi důležitá část jeho života, pro čtenáře a hlavně neamerického čtenáře je to bohužel hodně nezáživné. Když pominu tuto poslední část, je kniha fajn motivační záležitostí, ukazující, že s patřičnou disciplínou a odhodláním(respektive s vyčůraností, drzostí a štěstím, kterému ale stejně musíte vyjít naproti) se dá docílit čehokoliv chcete. A navíc, ani Arnold nebyl zdaleka bezchybný a jako správný chlap to v knize naštěstí přiznává :-)

20.09.2020 4 z 5

Legenda o nekonečnu Legenda o nekonečnu Nikkarin (p)

Tak zase pro změnu příjemné překvapení na české komiksové scéně. I když tady jsem to čekal, protože tak nějak znám autorovi názory na českou komiksovou scénu:-D Vlastně dvojité překvapení, protože jsem očekával vyloženě komiks pro děti ale ono je to spíš pro puberťáky a o nějakou tu jemnou sprosťárnu tam není nouze. Nemluvě o snahu dát na každou stránku nějaký odkaz, který pochopí jen ostřílenější geek. Příběhově je to jinak jednohubka, která prakticky od začátku do konce nepoleví v tempu a je možná až na škodu, že řadou míst a kolem řady postav doslova prosvištíte. Nejvíc bych to asi přirovnal k hodně naspeedovanému Pratchettovi. Rozhodně jde ale o krok správným směrem od série 130, která mi zpočátku přišla zajímavá dokud to byly jen takové tajemné střípky ale jako ucelený příběh mě ten svět nakonec moc neoslovil. Nikkarinově současnému stylu kresby daleko víc sedí tahle pohádková ztřeštěnost.

19.09.2020 4 z 5

Soumrak rytířstva Soumrak rytířstva Jiří Kovařík

Hodnocení této knihy lze chápat jako hodnocení celé série. Jako vždy píše Kovařík jasně, srozumitelně a čtenářsky atraktivně. Osobně mám nejradši první díl který se hojně týká tématu křižáckých válek. Pozdější války a šarvátky v Evropě kde se to jen hemží desítkami jmen(viz jakákoliv válka v Anglii :-) )už mne tolik nelákají. To ale rozhodně není výtka knize nebo autorovi. I když mám raději knihy které se věnují jen jedné době nebo tématu, tak pro obecný přehled o tom jakými cestami se ubíral ideál rytířství a osoba rytíře v bitvě v průběhu několika staletí nelze nic jiného než celou tuto sérii doporučit.

07.09.2020 4 z 5

Sunstone 1 Sunstone 1 Stjepan Šejić

Strašně hezky zpracované ale ve výsledku je to vlastně trochu o ničem:-) Nemyslím to zle. Je to prostě z velké části hlavně pocitovka a ani se to nesnaží být epický příběh. Dvě holky co mají rády BDSM spolu začnou experimentovat, zamilují se do sebe a poznají nové kamarády. Tečka konec:-) Na druhou stranu oceňuji, že je to dílo které demýtizuje BDSM jako něco divného nebo úchylného. Popravdě řečeno, statisticky má BDSM fantazie tak obrovské množství lidí, že by BDSM spíš mělo být považováno za zcela přirozenou součást lidské sexuality. Další věcí kterou je třeba ocenit je, že komiks má díky kresbě silný erotický náboj který ale nikdy nesklouzne do pornografie a ponechává prostor fantazii. A do třetice se musí nechat, že všechny postavy jsou celkem sympaťáci. Prostě normální lidi co mají nějaké společné hobby. Přirovnání BDSM ke cosplay(a celková blízkost BDSM komunity právě ke komunitě nerdů a geeků), které v knize padne, je vlastně docela výstižné. Lidi si zkrátka rádi na něco hrají a je super když takovou komunitu najdete. Za vizuální vymazlenost a celkem sympatické podání si to tři hvězdy zaslouží, ale na víc to, obávám se, rozhodně nemá.

01.09.2020 3 z 5

Musíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci Ruska Musíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci Ruska Mark Galeotti

Sympatická, malá a tenká knížka, která dovede i na malém prostoru rozehrát velké divadlo. Pro ty kdo více sledují ruskou politiku asi nepřinese tolik nového ale laickým zájemcům přehledně shrnuje a hlavně vykresluje trochu jiný obraz, než jaký známe z médií. Celé je to navíc psané lehce sarkastickým stylem u kterého si chvílemi nešlo nevzpomenout na seriál Jistě, pane ministře. Co si z knihy rozhodně odnesete je poznání, že ti kteří vidí v Putinovi zlo celého světa i ti co ho fanaticky obdivují a líbají ruské zadky jsou stejní šašci. Pokud je vše tak, jak autor píše - a jeho obraz rozhodně působí daleko realističtěji než pohled dvou zmíněných skupin - tak realita je "překvapivě" opět výrazně složitější a sám Putin je spíš jakousi tragickou(chvílemi až tragikomickou) figurou na poli světové politiky. Kniha je dobrým startem pro další studium ruské politiky.

01.09.2020 4 z 5

Ve znamení Kon-Tiki Ve znamení Kon-Tiki Thor Heyerdahl

Existují dva cestopisy které se pravidelně objevují v knihovničkách a antikvariátech už hezkých pár desetiletí. Sedm let v Tibetu a právě ve znamení Kon-Tiki. Obliba obou knih bezpochyby pramení z toho, že obě byly napsány a především vyšly ve správné době, to jest v euforickém období po druhé světové válce, kdy svět již byl "moderní" ale zároveň stále zůstávalo místo pro objevování neznámých končin a opravdové dobrodružství.
Kon-Tiki tohle vše splňuje dokonale, kniha je svižná, i dnes v ní najdete zajímavá fakta o mořské fauně a hlavně - plavba bandy "sebevrahů" na balsovém voru přes Tichý oceán si vás zkrátka získá. I když moderní výzkumy Thorovu teorii spíše vyvracejí, jejich šílená akce nakonec výrazně přispěla k rozšíření experimentální archeologie a ať už byl její vědecký význam jakýkoliv, byla to zkrátka parádní jízda. Upřímně, závidím jim to.

17.08.2020 4 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Máte pocit, že dnešní muži jsou změkčilí otravní ufňukánci a dřív chlapi za něco stáli? Tak to vás Werther vyvede z omylu. Popravdě řečeno, snad žádné jiné knižní postavě jsem už po první třetině tak strašně moc intenzivně nepřál smrt jako tomuhle emočně labilnímu otravnému a přecitlivělému "romantikovi". Já chápu, že zamilovat se může s někým pořádně zamávat ale tohle je ten naprosto nezdravý způsob lásky hraničí se stalkingem a posedlostí. Pokud kniha ve své době způsobila epidemii reálných sebevražd tak to, jakožto velký fanda Darwinovy teorie, jen schvaluji.

04.08.2020 2 z 5