Soumrak rytířstva

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Soumrak rytířstva, čtvrtý a závěrečný svazek projektu Rytířské bitvy a osudy, vypráví o posledních rytířských střetech a osobnostech „podzimu středověku“, o časech, kdy na bojištích získávaly hlavní slovo neurozená pěchota a střelné zbraně. Válkou růží projdeme přes bitvu u Towtonu, staneme se svědky vzestupu i pádu „Králotvůrce“ Warwicka a budeme uvažovat, kde i jak došlo k poslednímu boji krále Richarda III. Skrze tři rychle za sebou jdoucí bitvy, Grandson, Murten a Nancy, spatříme trpký konec rytířské slávy burgundského vévody Karla Smělého, budeme sledovat boje hrdých Maurů i pyšných španělských rytířů o Granadu. Skrze bitvu u Fornova a životní osudy Pierra Bayrda, jemuž dali už současníci přídomek Rytíř bez bázně a hany, se přeneseme do posledních rytířských střetů na italských bojištích, za nimiž udělala tečku bitva u Pávie, kterou ani jedna strana nechtěla... (Knižní web)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2963/big_soumrak-rytirstva-1461-1525-rytirsk-K1l-2963.png 4.744
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Soumrak rytířstva

parxel
27. února

Soumrak rytířstva je zakončením série Rytířské bitvy a osudy. Knihu případně její části lze číst i samostatně bez znalosti předchozích dílů, neboť se nejedná o klasickou beletrii, ale o popis historických událostí.

Mne osobně tento díl na první nahlédnutí zaujal nejméně, avšak po pár přečtených stránkách jsem se velmi rychle začetl a knihu si moc užil. Osobně se mi nejvíce líbila kapitola o Richardovi III., která měla zajímavou historickou pointu.

Této knize a obecně celé sérii nemám co vytknout. Pan Kovařík při popisu událostí vychází z dochovaných historických pramenů a mnohdy jsou jeho popisy velmi precizní a detailní. Za mne se jedná o vynikající zakončení celé série. Knihu bych doporučil všem čtenářům, kteří mají rádi historii.

Rawen616
07.09.2020

Hodnocení této knihy lze chápat jako hodnocení celé série. Jako vždy píše Kovařík jasně, srozumitelně a čtenářsky atraktivně. Osobně mám nejradši první díl který se hojně týká tématu křižáckých válek. Pozdější války a šarvátky v Evropě kde se to jen hemží desítkami jmen(viz jakákoliv válka v Anglii :-) )už mne tolik nelákají. To ale rozhodně není výtka knize nebo autorovi. I když mám raději knihy které se věnují jen jedné době nebo tématu, tak pro obecný přehled o tom jakými cestami se ubíral ideál rytířství a osoba rytíře v bitvě v průběhu několika staletí nelze nic jiného než celou tuto sérii doporučit.


soukroma
17.08.2019

Pro milovníky historie dané epochy velmi užitečné, protože autor nejen podrobně popisuje průběh a výsledek bitev, ale jejich příčiny, a to v přiměřeně širokém kontextu (takže ve jménech vlastních a šlechtických laik bude pořád mít pořádný zmatek). Mne zaujala hlavně poslední bitva Richarda III. a dobytí Granady. Oceňuji doprovodné mapy a mapky. Redakce jistě dala zabrat, ale neunikla mi chybka, která unikla korektorovi: Gaudalquivir místo Guadalquivir.

braunerova
04.06.2016

Poslední díl opět vynikající. Pro mě byly obzvláště zajímavé tažení Karla Smělého, bitva u Pávie a bitva u Bosworthu, kde padl král Richard. Autor o něm napsal:

"V dějinách lidstva snad neexistuje druhý příklad tak nesmírně překroucené památky člověka jako v případě Richarda III."