RaptoR RaptoR komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

S lítostí musím konstatovat, že George Orwell byl velký vizionář. Již u románu 1984 jsem byl uchvácen, s jakým vcítěním dokázal předpovědět věci budoucí. Farma zvířat dokazuje, že jeho kritický pohled na fungování lidského společenství je více než pravdivý. Nezapomenutelné.

27.01.2021

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Už mi pomalu dochází má zásoba superlativ, jak často jsem poslední dobou četl kvalitní knihy. Ale Růže pro Algernon... To je úplně jiný level! Jímavý a citlivě podaný příběh o snaze jednoho retardovaného chlapce stát se chytrým. Neskutečně lidsky popsaný boj s větrnými mlýny, které lidská společnost staví kolem odlišných lidí. Za mě naprostá pecka. Tato kniha mou knihovnu nikdy neopustí.

10.02.2021 5 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Poslechnuto coby audiokniha a bylo to super! Pratchettovský humor má své kouzlo. Navíc, poslech audioknihy během jízdy do práce je ten správný stimulant pro sundání nohy z plynu. Mnohdy jsem vydržel i pár minut sedět na parkovišti, abych věděl jak skončí kapitola :)

06.04.2021 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Základní kámen politických knih. Škoda jen, že byl tak často - a špatně - interpretován. Přesto nabízí dosti rad, které se dají uplatnit i v běžném životě, stejně jako plno zajímavých úvah k zamyšlení.

23.08.2013 5 z 5

V jako Vendeta V jako Vendeta Alan Moore

Jen málokterý komiks si zaslouží pět hvězdiček více než právě toto dílo od proslulého scénáristy Alana Moora ( v podstatě, jakýkoli komiks od Moora si zaslouží pět hvězdiček). Grafický román vypovídající příběh o boji osamělého mstitele "V" s totalitním systémem ve Velké Británii uchvátí každého milovníka G. Orwella. Moore má sílu v popisování charakterů i jejich temných stránek. Umí zachytit lidskou stránku i u zlosynů, takže člověk pochopí i důvody jejich počínání. Temná kresba D. Lloyda jen podrthuje už tak mrazivý příběh a coloring připomínající osmdesátá léta se k celému dílu výborně hodí.
Moore a Lloyd vytvořili něco, co se již před dvaceti lety zařadilo mezi komiksovou klasiku. A nyní si můžete pochmurnou budoucnost užít i vy. Anglie vládne!

31.01.2013 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Výborně napsaný román, který i dnes může nabídnout zajímavý pohled. O tolik znepokojující, že myšlenky v ní obsažené jsou stále aktuální.

11.06.2012 5 z 5

Pondělí začíná v sobotu Pondělí začíná v sobotu Arkadij Strugackij

Nečekal jsme nic a dostal jsem....? neuvěřitelný mix svébytného humoru, nazírání na kouzla v moderním světě a zevšednění všeho - i démonů v hlídací budce. Je to něco mezi Bradavickou školou čar a kouzel bez omezení. Kouzelníci si poletují ve svých světech a starý komunismus se tomu všemu snaží vnést jakýsi náznak řádu. Vtipné, byť místy táhlé. Nicméně stále platí, že bratři Strugačtí uchopí sebenemožnější námět a udělají z toho knihu hodnou přečtení.

15.11.2023 4 z 5

Zlatý věk Zlatý věk Joe Hill (p)

Plný počet, to je hned jasné! Soubor povídek, které vycházely skoro celou dekádu si ani jiné hodnocení nezaslouží. Zatímco Netflix zfušoval předlohu v nemastnou-neslanou volovinu, autoři se drží a stále nabízí melancholii, horor a tragédii. Přesně tak, jak jsme to měli rádi. Lepší návrat na Klíčov jsme si ani nemohli přát!
Více v recenzích.

02.09.2022 5 z 5

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

John Steinbeck je prostě moje srdcová záležitost. Musím na něm obdivovat, jak s nonšalantní elegancí dokáže rozehrát osudy naprosto rozdílných lidí za naprosto banální situace a jen tak mimochodem zařídí, že do všech hrdinů se čtenář dokáže vcítit. Skutečný spisovatel objevující "sůl své země".

15.05.2021 5 z 5

Srebrenica Příběh politicky korektního rasismu aneb Největší lež v Evropě od konce 2. světové války Srebrenica Příběh politicky korektního rasismu aneb Největší lež v Evropě od konce 2. světové války Alexander Dorin

Investigativní žurnalistiky, která nejde ve stopách prozápadních masmédií je opravdu velmi málo. Respekt jim všem!

10.11.2014 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Opravdu vynikající věc. Možná i lepší než Hrozny hněvu :)

12.06.2014 5 z 5

Liga výjimečných Liga výjimečných Alan Moore

Představte si konec devatenáctého století, Viktoriánskou Anglii... A k tomu přidejte, že všechny vynálezy a osobnosti, o kterých snili J. Verne, H.G. Wells, A. C. Doyle nebo pan Stevenson opravdu existují...
Příběh nás zavede v doprovodu slečny Murrayové, kapitána Nema, dobrodruha Quatermaina, dr. Jekylla a neviditelného Griffina do zákoutí Londýna, kde tato nesourodá směsice hrdinů pátrá po ukradeném Cavoritu - antigravitačním zařízení, které umožní ovládnout vzdušný prostor. Sama Británie je o to požádala, i když...
Více si přečtěte sami, Alan Moore opět nezklamal a představuje se nám ve své nejlepší formě. Kresba Kevina O´neilla sice může vypadat průměrně a stroze, ale to jen do té doby, kdy si začnete všímat drobností na velkých panelech. Čtenář se tak může kochat nahými děvami, rvačkami, zákoutími a panem Hydem, žeroucím své nepřátele.
Komiks je vázaný v luxusní kožené vazbě a je obohacen spoustou dobrovodných materiálů - od původních obálek po Mooreovu povídku, spadající svým stylem do brakových anglických sešitů.

31.01.2013 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Hanba mi, že jsem irvingova génia poznal až takhle pozdě! Svět podle Garpa na mě pomrkával z knihovny hezkých pár let a teď se konečně dočkal. A odměnil mě příběhem, který přesahuje běžný rámec vyprávění. Zvláště, když máte doma děti a Spodní výr na vás vykukuje na každém rohu... Za mě plný počet a oddanost novému autoru.

24.07.2023 5 z 5

K čemu jsou zbraně K čemu jsou zbraně Iain M. Banks (p)

K čemu jsou zbraně patří k nejoceňovanějším románům z cyklu Kultura, byť ze všech možných nominací proměnil jen jedinou. Je to dáno zejména tím, že na Iana M. Bankse žádné škatulkování neplatí. I zde se nám do rukou dostává kniha, od které možná nedostanete přesně to, co byste rádi. Naopak, Banks nabízí mnohem víc!
Více v recenzích.

05.08.2022 5 z 5

Poslední z nevinných Poslední z nevinných Ed Brubaker

Jediné, co potřebujete o Brubakerovi vědět: JE TO BŮH! Jeho komiksy jsou prostě top. Drsné kriminálky, noir jak vyšitej, samá femme fatale a lidé, kteří se tím vším snaží projít s pokud možno co nejméně umazaným štítem. Tohle je nutnost, povinnost a modla!

11.11.2021 5 z 5

Spirála Spirála Džundži Itó

Džundži Itó ve Spirále provokuje temnými vizemi šílených lidí. A právě jejich šílenství, které sublimuje skrze stránky přímo ke čtenáři, je skvělým hnacím motorem celé knihy. Pět hvězd jen to švihne! Více v recenzích.

05.10.2021 5 z 5

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Na první pohled obyčejný příběh muže, který se nebojí šplhat po kariérním žebříčku takříkajíc přes mrtvoly. Tedy přes ty ženské mrtvoly. Ale... ale i když je hlavní hrdina sebestředný parchant, nemůžete jinak, než ho obdivovat, stejně jako ostatní obyvatelé Paříže té doby. Krásně, chytlavě napsaný román, který mě udržel v napětí do poslední stránky.

23.04.2021 5 z 5

Neonomicon Neonomicon Alan Moore

Za mě super. Jasně, pokud jste četli jako první Providence, nevyhnete se spoilerům. Ale spolu s Neonomiconem dostane i největší (a nejdiskutovanější) Argo komiks hlubší význam. Příšery, záhady, tajemství. Plný počet na první dobrou.

06.04.2021 5 z 5

Zatmívačka Zatmívačka Ed Brubaker

Naprostá fantazie. U spolupráce dua Brubaker/Phillips si může být čtenář jistý tím, že stačí i letmý, rychlý pohled, aby srdíčko poskočilo radostí. Zatmívačka je toho jasným příkladem. Jedním slovem geniální.

16.11.2020 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Naprostá fantazie. Jinak se to ani nedá popsat. Pravda, v roli McMurphyho už vždycky uvidím Jacka Nicholsona, který předloze moc neodpovídá, ale tenhle román je pecka!

22.10.2020 5 z 5