RaptoR

Přečtené 1132Vražedně dokonalá
prosinec 2021 - leden 2022
Vražedně dokonalá 2021, Joëlle Jones

Vražedně dokonalá je netradičním pohledem na tradiční pojetí americké rodiny. Joelle Jonesová skloubila skvělou hitmanku se zálibou ve vaření a starání se o rodinou pohodu. To vše v parádním vizuálním hávu. Jedno z velmi příjemných překvapení roku 2021. Více v recenzích.


Šninklova veliká moc
prosinec 2021 (10.-20.)
Šninklova veliká moc 2021, Jean van Hamme

Šinklova velká moc je komiks, který mě přiměl brát evropskou tvorbu vážně. Dodnes zaujímá čestné místo v mé sbírce a jsem rád, že Calibre publishing mělo v roce 2001 odvahu vydat zdě něco tak přelomového, s takovým přesahem. Bohužel, tehdy to byl propadák, český čtenář musel do Šinkla dozrát. O dvacet let později je z Šinkla Šninkl a my si můžeme vychutnat dobrodružství malého J´ona tak, jak si tu skutečně zaslouží. Více v recenzích.


Tajné Impérium 2
prosinec 2021 (10.-17.)
Tajné Impérium 2 2021, Nick Spencer

Pokud bych měl hodnotit Secret Empire jako celek, je to opravdu povedený event. Napínavý a zajímavý. Není to láska na první dobrou, ale role Nejvyššího Vůdce Stevovi padne jako ulitá. Navíc napětí toho všeho, co se před vámi odehrává, vás nenechá chladnými. Je to dobré počtení, jen tam vidím ten temný potenciál, který ve výsledku zůstává nevyužit. Více v recenzích.


Klece
listopad - prosinec 2021
Klece 2021, Dave McKean

Dave McKean je pro mě srdcová záležitost. A Klece? Pět hvězd, o tom žádná! Nejlepší komiks letošního roku. Více v recenzích.


Rex
listopad - prosinec 2021
Rex 2021, Donny Cates

Venom: Rex je dar fanouška fanouškům. Donny Cates nám dává vše, co nás o Venomovi zajímalo. A na stříbrném podnose výstižné kresby Ryana Stegmana. Je to mainstreamový komiks jako víno. Je to napínavé, novátorské a nezanechává to trpkou pachuť v ústech. Více v recenzích.


Azimut: Kniha první
listopad - prosinec 2021
Azimut: Kniha první 2021, Wilf

Azimut je zábava. Sžíravá a posměšná vůči snaze člověka obelstít čas. Překrásně kreslená fantazie ze snového světa. Tak bacha aby si pro ten váš nepřišel Časorváč! A že nic takového neexistuje? To si sakra pište, že existuje! Pak už vás nezachrání ani vejce Dlouhy! Více v recenzích.


Chrám divokých husí / Bambusové loutky z Ečizenu
listopad 2021 (07.-30.)
Chrám divokých husí / Bambusové loutky z Ečizenu 1989, Cutomu Minakami

Tato kniha je... zajímavá. Poutavá. Povídky na první pohled nezajímavé, stejně tak když bych se je pokoušel shrnout. Ale... Ale nedokážu na knihu přestat myslet. Je to skvěle napsané, vypravěčsky mistrně sestavené, byť nečekejte velké strhující finále. Kniha je oduševnělá svým vlastním způsobem, japonskou přírodou a drsným prostředím, kde se prostí lidé snaží přežít.


Hellblazer: Vzlety a pády
listopad 2021 (24.-30.)
Hellblazer: Vzlety a pády 2021, Tom Taylor

Hellblazer: Vzlety a pády by měl jako další z edice DC Black Label nabízet netradiční pohled na tradičního hrdinu. Nicméně v případě Johna Constantina platí, že to není tradiční hrdina... A vlastně že to není ani klasický hrdina. Do rukou se nám tak dostává komiks, který má plno hlášek, cigaret a krve, ale to všechno u Johna již známe. Na druhou stranu je to skvělá zábava, která do Black Labelu patří. Více v recenzích.


O čaropsech a děsivých dvounožcích
listopad 2021 (22.-24.)
O čaropsech a děsivých dvounožcích 2021, Evan Dorkin

Bestie burdenské nejsou jen Dark Horse klonem Ú. P. V. O. Jsou emotivnější, přítulnější, smutnější a v neposlední řadě i chlupatější. Jsou prostě jedineční! Více v recenzích.


Béowulf
listopad 2021 (11.-22.)
Béowulf 2021, Kieron Gillen

Je to vtipné, rychlé, drsné, se spoustou suchých britských hlášek. Zároveň je to moderní, čtivé, s důrazem na legendy a jejich zkostnatělou podstatu dotaženou ad absurdum. Více v recenzích.


Jsi úžasný
? - listopad 2021
Jsi úžasný 2019, Max Lucado

Tohle byl hoodně velký krok stranou. A to zpočátku vypadalo tak pěkně! Myšlenka, že hvězdičkování a puntíkování je špatné? To je super! Ilustrace? Super! Ale... Ale mezi nálepkováním a poklonkováním Stvořiteli nevidím žádný rozdíl. Chyběla mi tu možnost svobodné vůle. Takže jedna hvězda za první polovinu knihy. Jak se objeví Stvořitel, jde to všechno do kytek.


Poslední z nevinných
listopad 2021 (02.-11.)
Poslední z nevinných 2015, Ed Brubaker

Jediné, co potřebujete o Brubakerovi vědět: JE TO BŮH! Jeho komiksy jsou prostě top. Drsné kriminálky, noir jak vyšitej, samá femme fatale a lidé, kteří se tím vším snaží projít s pokud možno co nejméně umazaným štítem. Tohle je nutnost, povinnost a modla!


Měsíční tvář
listopad 2021 (07.-11.)
Měsíční tvář 2021, Alejandro Jodorowsky

Měsíční tvář rozhodně nesedne každému. Mě se vlastně líbí až poté, co jsem jí dočetl a trochu nad ní zapřemýšlel. Být to jako první dílo, které od Jodorowského přečtu, už bych se k tomu autorovi nevrátil. Takhle jsem věděl, že mám očekávat neočekávatelné. A byl jsem připraven. I když jen trochu :) Více v recenzích.


Probuzení ďábla
? - listopad 2021
Probuzení ďábla 2018, Mike Mignola


Sémě zkázy
? - listopad 2021
Sémě zkázy 2019, Mike Mignola


Češi 1952: Jak Gottwald zavraždil Slánského
02. listopad 2021
Češi 1952: Jak Gottwald zavraždil Slánského 2014, Pavel Kosatík

Plná palba spíše za historickou výpravu do období našich dějin, jež mi bylo doposud cizí. Komiksové médium je zde zvoleno moudře, smekám před výtvarným pojetím, ze kterého paranoia jen čiší. Pravda, najdou se i chyby týkající se kompozice, textování a juxtapozice, ale přimhouřím oči a nechám zvítězit obsah nad formou.


O myšce, která se nebála
? - listopad 2021
O myšce, která se nebála 2019, Petr Horáček

Trpím nemocí mírného přeHoráčkování, která se projevuje klesajícím nadšením z každé další knihy tohoto autora. Opět je to barevné, miloučké a vůbec děti to milují, takže dávám hvězdu navíc.


Nanits Chronicles
říjen - listopad 2021
Nanits Chronicles 2021, Michael Petrus

Na české poměry fakticky dobrá věc. Sympatičtí hrdinové a drsné hlášky. Nádech kyberpunku a postapo. Doufám, že tohle není konec!


Konečná diagnóza
říjen 2021 (05.-27.)
Konečná diagnóza 1991, Arthur Hailey

Čtenářská výzva 2021. Knihy z lékařského prostředí nemusím - v práci toho mám více než dost. První dvě třetiny mě navíc utvrdily v přesvědčení, že Konečnou diagnózu udusil prach času a pokroku. Zbývající ale stránky autor plně využil, budování atmosféry zužitkoval a přidal i nějaký ten mindfuck. Nakonec přece jen ty čtyři hvězdy dám, byť přimhouřím oči a zavřu všechny tělní otvory.


Oči kočky
? - říjen 2021
Oči kočky 2019, Alejandro Jodorowsky

Jedna z knih, na kterou nelze nahlížet běžnou čtenářskou optikou. Já jsem si výlet za hranice všednosti užil. Ovšem makabrózní vyznění celé téhle divočiny opravdu nesedne každému.


Doktor Andromeda a království ztracených zítřků
říjen 2021 (09.-27.)
Doktor Andromeda a království ztracených zítřků 2021, Jeff Lemire

Nejsou to galaktické dálavy, které mě při četbě doslova přibily do křesla. Je to obyčejný lidský příběh o muži, který nebyl ve správný čas na správném místě. A ani všechno dobro, které mezitím vykonal, na tom již nic nezmění. Království ztracených zítřků je rozhodně to nejlepší, co u nás v rámci Černé palice vyšlo! Více v recenzích.


Tajné impérium 1
? - říjen 2021
Tajné impérium 1 2021, Nick Spencer

Tajné impérium je knihou, na kterou jsme dlouho čekali. A vyplatilo se to. Steve Rogers se nehodlá vzdát své moci, nebojí se ukázat svou sílu a rozhodně nemá v plánu nechat hrstku přeživších jen tak sbírat kousky kosmické kostky. Je to klasický superhrdinský crossover s puncem thrilleru a kapkou beznaděje. Více v recenzích.


Šedík a Bubi
? - říjen 2021
Šedík a Bubi 2018, Ester Stará

Tohle je fakt paráda. Skvělé frázování, jednoduché věty a propojení s komiksem prostě nutí děti, aby to zkoušely sami přečíst. Takových knížek chci víc!


Apokalypsa
říjen 2021 (05.-09.)
Apokalypsa 2021, Mike Carey

Mezi řádky je těžko uchopitelný fenomén. Rozhodně jde o jedno z nejoroginálnější urban fantasy, jakou jsem v poslední době četl. Mike Carey si stále drží své kvality, překvapuje zde velkým rozmachem, promyšleností světa a břitkostí dialogů, v nichž se může skrývat nanejvýš důležitý fakt, který ale můžeme lehce přehlédnout. Za mě plný počet! Více v recenzích.


Válečné příběhy
? - říjen 2021
Válečné příběhy 2021, Mike Carey


Spirála
září - říjen 2021
Spirála 2021, Džundži Itó

Džundži Itó ve Spirále provokuje temnými vizemi šílených lidí. A právě jejich šílenství, které sublimuje skrze stránky přímo ke čtenáři, je skvělým hnacím motorem celé knihy. Pět hvězd jen to švihne! Více v recenzích.


Sny
červenec - říjen 2021
Sny 2021, Peter F. Hamilton

Zakusíme sny, které přiměly miliony lidí věřit a vydat se do neznáma. Budeme pátrat po prorokovi, hledat Druhého Snícího, navštívíme prapodivnou středověkou vesnici a trochu si zavzpomínáme. Prázdnota je ale živoucí, rozmáchlá, fantastická a monumentální. Jedná se o první díl, nečekejte tedy pompézní souboje a frenetickou akci. Prim hraje představení prostředí a poznávání hrozeb. Více v recenzích.


Spy x Family 1
září 2021 (09.-26.)
Spy x Family 1 2021, Tacuja Endó

Je to vtipné, svěží a neokoukané. Snad si to kapku ironie a parodie udrží. Více v recenzích.


Upíří rytíř 3
? - září 2021
Upíří rytíř 3 2021, Pat Mills

Je to drsné, krvavé a satirické. Pokud jste vyrůstali na hororech let osmdesátých a devadesátých, bude se vám to líbit. Pokud chcete v komiksu vidět umění devátého média a pod upírem si místo Bladea představujete Edwarda, ruce pryč! Více v recenzích.


Upíří rytíř 2
září 2021 (06.-14.)
Upíří rytíř 2 2019, Pat Mills


Nejkrásnější pohádky o princích
srpen - září 2021
Nejkrásnější pohádky o princích 2005, kolektiv autorů

Pohádky a příběhy o princích rozličných, psané jest mluvou obstarožní, leč uchu libozvučně znějící. Díla zvíci shakespearovského dramatu depresí oplývající, jinotaji překypující a nejednoznačnými konci završené s povděkem kvituji, neb daleko mají k prefabrikátům monstra obludného, jež Walt "prznitelklasiky" Disney se zove.


Vyvolená
srpen - září 2021
Vyvolená 2021, Marjorie Liu

Opět musím dát bůra, byť oproti předchozí knize se ubírá na akci a přidává na odhalování světa. To nám v podstatě stejně nebude moc platné, protože nové postavy a nové frakce představují nová nebezpečí. Kippa je rozhodně zajímavou postavu, která se vymaňuje z role sidekicka. A neodvratná válka již klepe na dveře! Více v recenzích.


Husa Líza
? - srpen 2021
Husa Líza 2012, Petr Horáček

Petr Horáček = milé, sluníčkové čtení. A platí to i zde :)


Upíří rytíř 1
srpen 2021 (24.-31.)
Upíří rytíř 1 2019, Pat Mills

Stačí prolistovat knihou, abyste byli mírně znejistěni.... Ale stačí přečíst prvních pár stánek a svět, který Patt Mills vytvořil, vás rozhodně dostane. Za mě plný počet, byť tam jsou samí pekelníci a ghúlové. Fuj peklo!


Dílo v červené, dílo ve žluté
srpen 2021 (22.-31.)
Dílo v červené, dílo ve žluté 2021, Alejandro Jodorowsky


Do srdce temnoty
srpen 2021 (10.-31.)
Do srdce temnoty 2021, Frank Miller

Tohle je prostě pecka. Frank Miller má pět důležitých komiksových zářezů. A Sin City má místo hned po Návratu Temného rytíře. A nakonec i v barvách Lynn Varleyové. Za mě super! Více v recenzích.


Hodiny posledního soudu 2
červenec - srpen 2021
Hodiny posledního soudu 2 2021, Geoff Johns

Trochu se to dalo očekávat, trochu zase ne, ale veskrze převládá velká spokojenost. Dr. Manhattan je prostě macho numero uno, ačkoliv vztek v očích Kryptoňana vzbuzoval předtuchu velké bitky. Tak jako miluju Watchmeny a nemám rád devadesát procent crossoverů, Kukačkové hodiny smrti patří mezi těch deset povedených procent. Well done Mr. Johns and Frank!


Zvrácená
červenec - srpen 2021
Zvrácená 2021, Haruto Rjó

Zvrácená je čistá trefa do černého pro každého, kdo má rád strašidelné příběhy. Je to syrové, drsné, napínavé. A díky Zvrácené jsem si užil i nějakou tu noční můru. Takže pokud v noci potkáte lolitku, nechte si zajít chuť na prasárny a rozhodně se s ní nebavte! Více v recenzích.


Nový domek pro myšku
? - srpen 2021
Nový domek pro myšku 2012, Petr Horáček

Krásné a díky dírám i vtipné... Pro mě samotného bylo napínavé, jaké další zvíře myška na své cestě potká :)


Papuchalk Petr
? - srpen 2021
Papuchalk Petr 2013, Petr Horáček

Dětem se líbí a nějaké to poselství se tam taky dá vyšťourat. Kresba klasicky Horáčkovsky krásná.


1 ...