RaptoR

ChladChladPaul Tobin

Odpor, který v mnoha lidech první cover s Declanem vyvolává, je totiž přenesen i na stránky komiksu. Není to jednoúčelová vějička. Ferreyra s citem pro věc a láskou v srdci kreslí všechny možné vykloubené údy, roztrhané čelisti, zlámané kosti a démony vnitřní či vnější. Hladový svět je v jeho podání makabrózním městem, kde rozklad a naprostá ztráta euklidovské logiky jsou tím nejmenším problémem. Více v recenzích.

Vražedně dokonaláVražedně dokonaláJoëlle Jones

Vražedně dokonalá je netradičním pohledem na tradiční pojetí americké rodiny. Joelle Jonesová skloubila skvělou hitmanku se zálibou ve vaření a starání se o rodinou pohodu. To vše v parádním vizuálním hávu. Jedno z velmi příjemných překvapení roku 2021. Více v recenzích.

Šninklova veliká mocŠninklova veliká mocJean van Hamme

Šinklova velká moc je komiks, který mě přiměl brát evropskou tvorbu vážně. Dodnes zaujímá čestné místo v mé sbírce a jsem rád, že Calibre publishing mělo v roce 2001 odvahu vydat zdě něco tak přelomového, s takovým přesahem. Bohužel, tehdy to byl propadák, český čtenář musel do Šinkla dozrát. O dvacet let později je z Šinkla Šninkl a my si můžeme vychutnat dobrodružství malého J´ona tak, jak si tu skutečně zaslouží. Více v recenzích.

20.12.2021

Tajné Impérium 2Tajné Impérium 2Nick Spencer

Pokud bych měl hodnotit Secret Empire jako celek, je to opravdu povedený event. Napínavý a zajímavý. Není to láska na první dobrou, ale role Nejvyššího Vůdce Stevovi padne jako ulitá. Navíc napětí toho všeho, co se před vámi odehrává, vás nenechá chladnými. Je to dobré počtení, jen tam vidím ten temný potenciál, který ve výsledku zůstává nevyužit. Více v recenzích.

17.12.2021

KleceKleceDave McKean

Dave McKean je pro mě srdcová záležitost. A Klece? Pět hvězd, o tom žádná! Nejlepší komiks letošního roku. Více v recenzích.

17.12.2021

Azimut: Kniha prvníAzimut: Kniha první Wilf

Azimut je zábava. Sžíravá a posměšná vůči snaze člověka obelstít čas. Překrásně kreslená fantazie ze snového světa. Tak bacha aby si pro ten váš nepřišel Časorváč! A že nic takového neexistuje? To si sakra pište, že existuje! Pak už vás nezachrání ani vejce Dlouhy!

10.12.2021

RexRexDonny Cates

Venom: Rex je dar fanouška fanouškům. Donny Cates nám dává vše, co nás o Venomovi zajímalo. A na stříbrném podnose výstižné kresby Ryana Stegmana. Je to mainstreamový komiks jako víno. Je to napínavé, novátorské a nezanechává to trpkou pachuť v ústech.

10.12.2021

Hellblazer: Vzlety a pádyHellblazer: Vzlety a pádyTom Taylor

Hellblazer: Vzlety a pády by měl jako další z edice DC Black Label nabízet netradiční pohled na tradičního hrdinu. Nicméně v případě Johna Constantina platí, že to není tradiční hrdina... A vlastně že to není ani klasický hrdina. Do rukou se nám tak dostává komiks, který má plno hlášek, cigaret a krve, ale to všechno u Johna již známe. Na druhou stranu je to skvělá zábava, která do Black Labelu patří.

30.11.2021

Chrám divokých husí / Bambusové loutky z EčizenuChrám divokých husí / Bambusové loutky z EčizenuCutomu Minakami

Tato kniha je... zajímavá. Poutavá. Povídky na první pohled nezajímavé, stejně tak když bych se je pokoušel shrnout. Ale...
Ale nedokážu na knihu přestat myslet. Je to skvěle napsané, vypravěčsky mistrně sestavené, byť nečekejte velké strhující finále. Kniha je oduševnělá svým vlastním způsobem, japonskou přírodou a drsným prostředím, kde se prostí lidé snaží přežít.

30.11.2021

O čaropsech a děsivých dvounožcíchO čaropsech a děsivých dvounožcíchEvan Dorkin

Bestie burdenské nejsou jen Dark Horse klonem Ú. P. V. O. Jsou emotivnější, přítulnější, smutnější a v neposlední řadě i chlupatější. Jsou prostě jedineční!

24.11.2021

Král, jenž byl a bude: BéowulfKrál, jenž byl a bude: BéowulfKieron Gillen

Je to vtipné, rychlé, drsné, se spoustou suchých britských hlášek. Zároveň je to moderní, čtivé, s důrazem na legendy a jejich zkostnatělou podstatu dotaženou ad absurdum.

22.11.2021

Jsi úžasnýJsi úžasnýMax Lucado

Tohle byl hoodně velký krok stranou. A to zpočátku vypadalo tak pěkně! Myšlenka, že hvězdičkování a puntíkování je špatné? To je super! Ilustrace? Super! Ale...
Ale mezi nálepkováním a poklonkováním Stvořiteli nevidím žádný rozdíl. Chyběla mi tu možnost svobodné vůle. Takže jedna hvězda za první polovinu knihy. Jak se objeví Stvořitel, jde to všechno do kytek.

22.11.2021

Poslední z nevinnýchPoslední z nevinnýchEd Brubaker

Jediné, co potřebujete o Brubakerovi vědět: JE TO BŮH! Jeho komiksy jsou prostě top. Drsné kriminálky, noir jak vyšitej, samá femme fatale a lidé, kteří se tím vším snaží projít s pokud možno co nejméně umazaným štítem. Tohle je nutnost, povinnost a modla!

11.11.2021

Měsíční tvářMěsíční tvářAlejandro Jodorowsky

Měsíční tvář rozhodně nesedne každému. Mě se vlastně líbí až poté, co jsem jí dočetl a trochu nad ní zapřemýšlel. Být to jako první dílo, které od Jodorowského přečtu, už bych se k tomu autorovi nevrátil. Takhle jsem věděl, že mám očekávat neočekávatelné. A byl jsem připraven. I když jen trochu :)

11.11.2021

Češi 1952: Jak Gottwald zavraždil SlánskéhoČeši 1952: Jak Gottwald zavraždil SlánskéhoPavel Kosatík

Plná palba spíše za historickou výpravu do období našich dějin, jež mi bylo doposud cizí. Komiksové médium je zde zvoleno moudře, smekám před výtvarným pojetím, ze kterého paranoia jen čiší. Pravda, najdou se i chyby týkající se kompozice, textování a juxtapozice, ale přimhouřím oči a nechám zvítězit obsah nad formou.

02.11.2021

O myšce, která se nebálaO myšce, která se nebálaPetr Horáček

Trpím nemocí mírného přeHoráčkování, která se projevuje klesajícím nadšením z každé další knihy tohoto autora. Opět je to barevné, miloučké a vůbec děti to milují, takže dávám hvězdu navíc.

Nanits ChroniclesNanits ChroniclesMichael Petrus

Na české poměry fakticky dobrá věc. Sympatičtí hrdinové a drsné hlášky. Nádech kyberpunku a postapo. Doufám, že tohle není konec!

Konečná diagnózaKonečná diagnózaArthur Hailey

Čtenářská výzva 2021. Knihy z lékařského prostředí nemusím - v práci toho mám více než dost. První dvě třetiny mě navíc utvrdily v přesvědčení, že Konečnou diagnózu udusil prach času a pokroku. Zbývající ale stránky autor plně využil, budování atmosféry zužitkoval a přidal i nějaký ten mindfuck. Nakonec přece jen ty čtyři hvězdy dám, byť přimhouřím oči a zavřu všechny tělní otvory.

Tajné impérium 1Tajné impérium 1Nick Spencer

Tajné impérium je knihou, na kterou jsme dlouho čekali. A vyplatilo se to. Steve Rogers se nehodlá vzdát své moci, nebojí se ukázat svou sílu a rozhodně nemá v plánu nechat hrstku přeživších jen tak sbírat kousky kosmické kostky. Je to klasický superhrdinský crossover s puncem thrilleru a kapkou beznaděje.

27.10.2021

Doktor Andromeda a království ztracených zítřkůDoktor Andromeda a království ztracených zítřkůJeff Lemire

Nejsou to galaktické dálavy, které mě při četbě doslova přibily do křesla. Je to obyčejný lidský příběh o muži, který nebyl ve správný čas na správném místě. A ani všechno dobro, které mezitím vykonal, na tom již nic nezmění. Království ztracených zítřků je rozhodně to nejlepší, co u nás v rámci Černé palice vyšlo!

Oči kočkyOči kočkyAlejandro Jodorowsky

Jedna z knih, na kterou nelze nahlížet běžnou čtenářskou optikou. Já jsem si výlet za hranice všednosti užil. Ovšem makabrózní vyznění celé téhle divočiny opravdu nesedne každému.

Šedík a BubiŠedík a BubiEster Stará

Tohle je fakt paráda. Skvělé frázování, jednoduché věty a propojení s komiksem prostě nutí děti, aby to zkoušely sami přečíst. Takových knížek chci víc!

10.10.2021

ApokalypsaApokalypsaMike Carey

Mezi řádky je těžko uchopitelný fenomén. Rozhodně jde o jedno z nejoroginálnější urban fantasy, jakou jsem v poslední době četl. Mike Carey si stále drží své kvality, překvapuje zde velkým rozmachem, promyšleností světa a břitkostí dialogů, v nichž se může skrývat nanejvýš důležitý fakt, který ale můžeme lehce přehlédnout. Za mě plný počet!

09.10.2021

SnySnyPeter F. Hamilton

Zakusíme sny, které přiměly miliony lidí věřit a vydat se do neznáma. Budeme pátrat po prorokovi, hledat Druhého Snícího, navštívíme prapodivnou středověkou vesnici a trochu si zavzpomínáme. Prázdnota je ale živoucí, rozmáchlá, fantastická a monumentální. Jedná se o první díl, nečekejte tedy pompézní souboje a frenetickou akci. Prim hraje představení prostředí a poznávání hrozeb.

05.10.2021

SpirálaSpirálaDžundži Itó

Džundži Itó ve Spirále provokuje temnými vizemi šílených lidí. A právě jejich šílenství, které sublimuje skrze stránky přímo ke čtenáři, je skvělým hnacím motorem celé knihy. Pět hvězd jen to švihne! Více v recenzích.

05.10.2021

Spy x Family 1Spy x Family 1Tacuja Endó

Je to vtipné, svěží a neokoukané. Snad si to kapku ironie a parodie udrží. Více v recenzích.

26.09.2021

Nejkrásnější pohádky o princíchNejkrásnější pohádky o princíchkolektiv autorů

Pohádky a příběhy o princích rozličných, psané jest mluvou obstarožní, leč uchu libozvučně znějící. Díla zvíci shakespearovského dramatu depresí oplývající, jinotaji překypující a nejednoznačnými konci završené s povděkem kvituji, neb daleko mají k prefabrikátům monstra obludného, jež Walt "prznitelklasiky" Disney se zove.

14.09.2021

Upíří rytíř 3Upíří rytíř 3Pat Mills

Je to drsné, krvavé a satirické. Pokud jste vyrůstali na hororech let osmdesátých a devadesátých, bude se vám to líbit. Pokud chcete v komiksu vidět umění devátého média a pod upírem si místo Bladea představujete Edwarda, ruce pryč! Více v recenzích.

14.09.2021

VyvolenáVyvolenáMarjorie Liu

Opět musím dát bůra, byť oproti předchozí knize se ubírá na akci a přidává na odhalování světa. To nám v podstatě stejně nebude moc platné, protože nové postavy a nové frakce představují nová nebezpečí. Kippa je rozhodně zajímavou postavu, která se vymaňuje z role sidekicka. A neodvratná válka již klepe na dveře!

02.09.2021

Husa LízaHusa LízaPetr Horáček

Petr Horáček = milé, sluníčkové čtení. A platí to i zde :)

31.08.2021