Ramiel Ramiel komentáře u knih

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Z mého pohledu jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četl. Perfektní vykreslení postav, jejich pocitů a motivů, které je v jejich životě pohánějí. Stejně jako atmosféry ve společnosti, která je plná intrik, korupce, zrady, vydírání, vražd, jakož i lásky, obětavosti a oddanosti k vlastní rodině. Bravo!

26.09.2017 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Já jsem knihou nadšený. Vzhledem k ostatním knihám od Františka Kotlety jsem očekával plno krve a násilí, kde na nějaké hlubší myšlenky není příliš prostor. Byl jsem proto mile překvapen, že tato kniha je jiná. Vcelku podařená detektivka. Motivy postav jsou postupně odkrývány, děj pěkně odsýpá a graduje. Doufám, že se nejednalo jen o jednohubku a že autor napíše další obdobně laděnou knihu jako je tato.

19.12.2023 5 z 5

12. 12. 12. 12. Vítězslav Jareš

Český detektivní thriller ze současnosti. Perfektní. Asi jsem ještě nečetl knihu tohoto ražení od českého autora. A líbí se mi to víc než Brown nebo Nesbo. Protože je to postavené na více než uvěřitelných základech z prostředí, ve kterém žiju. Hlavní hrdina Karel Krol je (sice) žánrovým klišé, tedy kovboj, který se s nikým a ničím nese*e, opustila ho manželka a problémy řeší chlastem a drogama... Přesto má v práci ty nejlepší výsledky... (Ale) prostě mu musím fandit. Rozkrývání pozadí a pátrání po hlavním loutkáři, který tahá za nitky, graduje s blížícím se koncem, kdy do mozaiky postupně zapadnou poslední kamínky, a výsledné dílo je mistrovské.

25.01.2019 5 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Není to špatné, ale kdo chce psa bít, hůl si najde. Jde spíše o soubor povídek, tu více, tu méně recyklovaných z díla Jirotky. Některé byly povedené, ale jedna vlaštovka jaro nedělá. Ale kdo nic nedělá, nic nezkazí. A kdo se bojí, nesmí do lesa. Zase tak špatná kniha to není, ovšem smaž hada, jak chceš, úhoře z něj neuděláš.

26.05.2018 3 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

(SPOILER) Tato kniha má hodně mínusů, a proto nedosahuje kvalit předchozích dílů. Je tu až příliš stránek věnovaných tonistům a Greysonovi - jeho příběh mě nebavil ani v minulých knihách. Vysvětlování pohlaví Jeri každé postavě, s kterou se potká, spíše obtěžovalo. V úvodu trochu nelogické míchání časových linií. Upozaděná dějová linka Anastázie a Lucifera, tedy dvou postav, které naopak velmi bavily. Totéž se dá říct i o Faradayovi a Goddardovi s Randovou, kteří v tomto dílu dělali spíš křoví. A přitom to Anastáziino postupné odhalování Goddardových záškodnických aktivit mělo takový potenciál, ale vyšumělo tak nějak do ztracena. No a pak Nimbus, který sám nemůže porušit svá pravidla, ale jeho kopie můžou??? Takhle by přece přes kopie mohl zasahovat i do záležitostí smrtek. Škoda, série si zasloužila lepší zakončení.

24.07.2021 3 z 5

Incident v Čechách Incident v Čechách Thomas Årnfelt

Děj je zasazen do roku 1613. Je to sice období bohaté na historické události a autor měl spoustu prostoru pro vykreslení reálií té doby. Rudolf a Matyáš Habsburští (vím, Rudolf už byl 2 roky po smrti), Vatikán, jezuitské poselstvo... Anotace vypadá hezky. Ale na tohle všechno zapomeňte. Děj je napsán tak, že si ho můžete zasadit do jakéhokoliv období (tedy mimo pravěk a mimo dobu, kdy byl vynalezen automobil) a jakékoliv země. Jediné, co upomíná na Čechy, je název knihy, protože v knize není popsáno nic, co by mohl čtenář identifikovat jako české. To všechno by až tak nevadilo, pokud by zápletka byla dobrá, ale ona bohužel není.

23.05.2019 1 z 5

Mosty do Tel Avivu Mosty do Tel Avivu Jiří Šulc

Skvělá kniha, která se věnuje komunistickému převratu v poválečném Československu a vzniku Izraele. Kniha se nečte zrovna s lehkým srdcem, když se zde vykresluje Benešova apatie a Masarykova nerozhodnost, které usnadnily komunistům cestu k moci. Stejně tak britské pokrytectví, kdy na jedné straně se snaží Izraelcům zabránit v dovozu zbraní a na druhé čile obchodují s arabskými státy, které se do konfliktu s Izraelem zapojily. Kniha odkrývá i další paradoxy tehdejší doby jako přítomnost amerických mechaniků a pilotů v ČSR po převratu...
Velké plus je, že se autor drží historických faktů. Také se mi líbí, že autor v dodatku uvádí odkazy na další knihy, které se tématu věnují.

17.03.2018 5 z 5

Breviář pozitivní anarchie Breviář pozitivní anarchie Vlastimil Vondruška

Najde se zde pár drobností, s kterými nesouhlasím, ale ve většině případů jako by mi pan Vondruška z duše mluvil. Srovnání historických a současných událostí s nadhledem, který tu více, tu méně pobaví, ale hlavně vždy donutí k zamyšlení o nepoučitelnosti lidského konání.

26.09.2017 5 z 5

Poslední kacíř Poslední kacíř Martin Chadima

Kniha velmi láká svou anotací. Doba počátku husitských válek a soupeření jednotlivých frakcí slibuje zajímavý příběh. Ten je psán velmi hezkým a "učesaným" jazykem. Bohužel až příliš prostoru dostaly filozoficky založené rozhovory a přemítání hlavních postav, které se pořád donekonečna opakují. A velmi rychle se to stane otravným. Z těchto nudných "disputací" občas zavane čerstvý vítr nového dění, když se hrdinové vydají do pražských ulic. A spíše jen mimochodem na pozadí zmiňované historické dění je tím nejlepším z celé knihy. Kniha stojí za přečtení, ale určitě nedosahuje kvalit Jména růže.
P.S. Zvláštní, že se zobrazuje 100% hodnocení 3 uživatelů, když byla kniha hodnocena 5 lidmi, Nina dala 3 a já dál 2 hvězdičky?!

18.11.2023 2 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Zpočátku zajímavě se rozvíjející příběh v příjemném prostředí Prahy 19.století se zvrhl v nesmyslnou slátaninu žrádla, chlastu a sexu. Škoda.

11.03.2021 2 z 5

Anděl v podsvětí Anděl v podsvětí Juraj Červenák

Zápletka byla vcelku zajímavá. Ovšem zjevení se Barbariče v Plzni mi přišlo vyloženě na sílu, aby zde zase byli všichni tři hlavní hrdinové. (Ale těžko říct, jak jen ho do tohoto dílu dostat, aby to dávalo smysl.) I role císaře Rudolfa a arcivévody Maxmiliána mi přišly spíše podivné. Nejvíce mi ale vadilo chování císařových rádců, protože to nedávalo vůbec žádný smysl. S jejich možnostmi řešit věci tak, jak je napsáno v knize... ne, to ne. Dobře to vystihl ve svém komentáři Lester555. No a závěrečné zabroušení do neurochirurgie je snad hloupý vtip. Takže za mě průměrná kniha. Autor už určitě napsal lepší, mnohem lepší. Tak snad tato kniha není předzvěstí sestupné tendence.

30.01.2021 2 z 5

Les přízraků Les přízraků Juraj Červenák

Červenák prostě umí. A čte se to tak dobře, že za jeden večer lehce prodloužený do noci bylo hotovo. Až je pak člověk zklamán, že není kniha tlustší. No nic, nezbývá než se těšit do Plzně.

11.11.2019 3 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Snad u žádné jiné knihy se moje hodnocení neliší od průměru v databázi jako u této. Prostě mě to vůbec nebavilo. Dokonce jsem knihu odložil a přečetl jinou, než jsem se k ní zase vrátil. A to jen z toho důvodu, že žádnou knihu nenechám nedočtenou. Myšlenka postapokalyptického světa zničeného atomovkami, mutanty na povrchu a lidmi žijícími v metru vypadá slibně. Ale provedení je nudné. Arťom putuje metrem a bojuje převážně se svým strachem. Skutečná akce přijde až v posledních pár stránkách, ale to už dojem z knihy nezachrání. Nějak jsem nechápal, proč cesta mezi jednotlivými stanicemi trvá dlouhé hodiny, když průměrná vzdálenost mezi stanicemi je 1800m a nejdelší cca 6km. A těch nelogičností tam bylo mnohem mnohem víc.
Navíc mi to dost připomínalo Pistolníka od Kinga, který se taky dost nudně potloukal tunelem na svém putování.

23.06.2019 1 z 5

Goldstein Goldstein Volker Kutscher

Jen se divím, že Kutscherovy knihy se začaly překládat do češtiny až teď s úspěchem seriálu. Ale lépe pozdě, než nikdy. Už se nemůžu dočkat dalších dílů (zatím napsal sedm příběhů). Tento díl je opět velmi dobrý. A opět úplně jiný, než předchozí dva. Italská domácnost Gereona a Charly, americko-židovský gangster s dobrým srdcem, policisté beroucí "spravedlnost" do vlastních rukou, SA-mani vystrkující růžky, berlínská galérka a děti ulice živící se krádežemi. Spousta postav a všechny vykresleny barvitě a uvěřitelně.

09.02.2019 5 z 5

Démoni apokalypsy Démoni apokalypsy Michael Weber

Možná jeden z nejlepších historických románů, jaký jsem kdy četl. Navíc o třicetileté válce, o které moc autorů nepíše. Po Zpovědi inkvizitora je to druhá kniha, kterou jsem četl od tohoto autora. Sedí mi jeho styl vyprávění v první osobě, který brousí k dokonalosti. Příběh je vystavěn a drží se "skutečné historie", nejen volně inspirován, jak tomu často bývá, za což také patří autorovi můj dík.

16.10.2017 5 z 5

Život válečníka Život válečníka Tomáš Němec

A já bych řekl, že ta hranice bohapusté krádeže byla překročena... Autor sám na konci vyjmenovává všechny možné autory, kterým prý vzdává poctu. Ale už při čtení mi v hlavě znělo jen jedno jméno Gemmel. To je prachsprostě vykradená Drenajská sága.

26.09.2022 1 z 5

Hořící pokoj Hořící pokoj Michael Connelly

Případy Harryho Bosche jsou sázkou na jistotu. A nezklamala mě ani tato kniha, ba právě naopak. Styl psaní Connellyho mi dokonale sedí, což je na jednu stranu fajn, ale na druhou to má ten následek, že knihu přečtu za pár večerů.

10.05.2021 4 z 5

Inspektor s velkým mozkem Inspektor s velkým mozkem František Niedl

Lehké, oddechové čtení na jeden, dva večery. Prévit byl zase prevít. Ale nevím, nějak to už nebylo ono... Té snahy o zábavnost možná bylo až moc. Stejně jako Prévitových ironických a sarkastických rozhovorů s nadřízenými a podezřelými.

18.04.2021 3 z 5

Síla přírody Síla přírody Jane Harper

Druhý díl, tentokrát místo sluneční výhně pořád prší. Nevím, jestli mě někdy v souvislosti s počasím napadlo, že v Austrálii by taky mohla být zima. Takže i díky knize dál poznávám scenérie tohoto kontinentu. Síla přírody je tak přiléhavým názvem. Zejména pokud se do přírody vydají městem odkojené ženy, které kvůli svým neshodám nejsou schopny (ochotny) spolupracovat na své záchraně.
Aaron oproti minulému dílu není ani tak hybatelem, jako spíše pozorovatelem okolního dění. Pouze v závěru se opět projeví jako hrdina. Jen nevím, jestli se mi tohle opětovné hrdinství líbí. V prvním dílu neměl jinou možnost, tentokrát být hrdinou nemusel. A možná by se mi tak zdála jeho postava daleko uvěřitelnější.

03.06.2019 4 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Jedním slovem: Skvělé!
Více slovy: Takto si představuji detektivku. Precizně vystavěný děj od začátku do konce. Vždy ve správnou chvíli vytažený kostlivec z něčí minulosti, který otáčí kormidlem děje. A že nějaký ten škraloup mají všichni... A to vše v žáru australského slunce.

01.06.2019 4 z 5