Rainbowdreamer Rainbowdreamer komentáře u knih

Strasti vánočních svátků Strasti vánočních svátků Lenka Hnátová

Pěkná vánoční MM romance, oddechová četba pro chvíle, kdy člověk chce vypnout a myslet na něco hezkého. Dobře napsané, děj člověka chytí a nepustí. Příběhem prosakuje vánoční a zimní atmosféra, jak ji zažívá jeden dospívající queer kluk, který se zamiloval do strýce ve věku svého táty. Citlivě a s porozuměním pojatý příběh nestandardního vztahu.

Za pět minut zvoní Za pět minut zvoní * antologie

Antologie 12 povídek, některé lepší, některé méně, některé o vážných tématech, některé pojaté lehčí notou, jak už to v takovýchto sbornících chodí. Povídky o vztazích heterosexuálních i z prostředí LGBTQ. Koupil jsem si ji hlavně kvůli povídce dua Pospíšilových, a nebyl jsem zklamán, povídka o vztahu obyčejného kluka Doriana, vyprávěče celého příběhu, a Mikuláše, jemného a citlivého kluka narážejícího při svých probouzejících se touhách na vliv své silně věřící rodiny, má zvláštní atmosféru i formu vyprávění. Nejvíce jsem se pobavil nad povídkou Radka Blažka Smím prosit, kde autor s ohromnou lehkostí a nadhledem líčí vztah dvou kluků středoškoláků Pankráce a Augustýna v Třebíči, kteří svým mladickým nadšením a humorem narušují poněkud rigidní prostředí moravského maloměsta.

Můj fakticky suprový život Můj fakticky suprový život Jenny Jägerfeld

Úsměvný příběh, který ale nutí k zamyšlení a párkrát vzbudí i dojetí. Je o trampotách 12 letého Siggiho, který se s matkou a dvěma mladšími sourozenci přistěhuje k babičce do malého švédského města. Chlapec je obklopen úžasnými až pitoreskními postavičkami z jeho rodiny a okolí. Chytrý okouzlující a neuvěřitelně hodný kluk, který má ale sebevědomí blízko nuly, kvůli šikaně, kterou zažil v předchozí škole. Z těch pár (nemnoha) úryvků ošklivých vzpomínek mě až mrazilo, co si takový milý kluk musel zažít, jaké šrámy to nadělalo na jeho duši. Protože byl jiný než ostatní kluci. Chytřejší, přemýšlivější, inteligentnější, ale i se zdravotním hendikepem, sociálním hendikepem a možná i sexuální jinakostí (to si jen domýšlím, příběh samotný to neřeší, jen lehce naznačuje mezi řádky, Siggi si zatím naplno žije své dětství, a jen postupně přichází na různé důvody, proč je jiný).

14.08.2023 5 z 5

Odstíny náhody Odstíny náhody Jenny Naomi (p)

Jedna z MM romancí, které mě zaujaly trochu méně. Oceňuji, že autorka píše zajímavě a poutavě (zvláště dramatické pasáže), ale v dějové lince je dost nedostatků. Text na mě dělá dojem, že autorka není příliš romanticky založená, popisy citově vypjatých okamžiků působí poněkud ploše a racionálně. Překvapilo mě, že autorka těsně po tom, když se kluci seznámí, náhle posune děj o 4 roky, osobně jsem očekával popis postupně se prohlubujícího vztahu, jak k sobě hledají cestu, jak se poznávají atd. Z mnoha situací by se dalo vytěžit mnohem více, daly by se pojmout mnohem podrobněji, citověji a zajímavěji (seznámení obou kluků, výlet školy do Paříže, napadení Enthonyho, Argiho smutek, znovusetkání s rodiči aj.). Je tam řada různých nelogických dějových momentů, ale autorka je schopna i přesto člověka udržet při čtení. Nelituji, že jsem knihu přečetl, přes vnímané nedostatky jsem si láskyplného příběhu Argiho a Marvela užil.

14.07.2023 2 z 5

Nechci tě ztratit Nechci tě ztratit Zlata Nesnídalová

Kniha mě neoslovila. Text není propracovaný, charaktery postav, dialogy i děj na mě působil uměle a nepřirozeně, postavy jednají pro mě často nepochopitelným způsobem. Častý křik, hádky, vyčítání, pak plačtivé omluvy... Po pár stránkách jsem knihu odložil, nemohl jsem se přinutit pokračovat ve čtení.

03.07.2023 1 z 5

Boje a proměny jedné ženy Boje a proměny jedné ženy Édouard Louis (p)

Silné čtení o složitém vztahu autora ke své matce a proměnách tohoto vztahu v čase od jeho dětství na vesnici, přes dospívání až k dospělosti v Paříži. Je vidět, jak autor postupně vyzrává a jeho pohled na svět a okolní skutečnost je více komplexní a dospělý. Pro plné pochopení je ale dobré znát jeho předchozí knihy - Skoncovat s Eddym B. a Kdo zabil mého otce, kde píše o dalších aspektech svého těžkého dětství a dospívání, které jako homosexuál prožíval v nepochopení uprostřed venkovského a dělnického prostředí severní Francie plného násilí, nevzdělanosti a alkoholismu. Jeho knihy mě chytly, v jeho popisech a úvahách mohu reflektovat i své vlastní - mnohdy podobné - zážitky z dospívání, i svoji snahu uniknout z prostředí, do kterého jsem se narodil.

03.07.2023 5 z 5

Neodcházej Neodcházej Saša Nový

Jedna z těch relativně lepších knih autora. Četlo se dobře, oddechovka na téma vztahů v gay komunitě, z doby tak před 20 lety.

12.06.2023 3 z 5

Je to jinak, mami Je to jinak, mami Tamara Tainová

Čtivý příběh, dobře napsaný, ze slovenského LGBT prostředí. Dobře ukazuje společné, ale hlavně odlišné rysy situace lidí LGBT v ČR a na Slovensku. Občas trochu didaktické pasáže, ale pro správné pochopení slovenských odlišností užitečné pro toho, kdo slovenské reálie nezná. Není možné příběh vnímat očima české (nebo dokonce západní) současnosti, patří do slovenského prostředí, kde stále zatím převažuje tradičně-konzervativní vnímání těchto věcí (snad s výjimkou Bratislavy).

12.06.2023 4 z 5

Zrcadlo Zrcadlo Lydia Strong

Moc dobře napsaný příběh, pěkná gay romance ze současnosti. Oddechové čtení, ale člověka pohladí po duši. Postavy zde nejsou černobílé, Bastian má plno nedostatků a problémů, a ty negativní postavy mají své dobré stránky a schopnost se měnit a být lepší. K dokonalosti knihy chybí pečlivější editace textu - je tam poměrně dost překlepů a chyb. Ale ten příběh Slona a Mravence stojí za přečtení i přesto.

12.06.2023 5 z 5

Boss Boss Alexander Stainforth (p)

Oddechový příběh ze současnosti z pražské reklamní agentury - takové prostředí moc nemusím, tak mě to nejprve dost odrazovalo od koupě knihy, ale jak jsem se začetl do příběhu, bylo to ok. Moc dobře napsaný příběh gay romance, který vás hned vtáhne do děje a nepustí před poslední stránkou. Pořád se něco děje, akční či erotické napětí je snad na každé stránce. Následně jsem hned přečetl i pokračování Alfa Boss. Hlavní postavy jsou sympatické, nejde jim nedržet palce.

Trochu dál Trochu dál Lydia Strong

Druhý díl trilogie příběhu o Ewanovi a Danovi, tentokrát ale více z pohledu Tristana, se opět četl jedním dechem. Dospívání, parta na střední škole, první lásky, sex. Oddechové čtení od autorky MM romancí, která píše fakt dobře.

Trochu víc Trochu víc Lydia Strong

První díl trilogie příběhu o Ewanovi a Danovi se četl jedním dechem. Dospívání, parta na střední škole, první lásky, sex. Oddechová MM romance od autorky, která píše fakt dobře.

Trochu moc Trochu moc Lydia Strong

Třetí díl trilogie příběhu o Ewanovi a Danovi, ti dva ale trochu ustupují do pozadí, a do popředí se dostává Mike a Tristan. Trochu drsnější jazyk než předchozí dva díly, ale asi mě tento díl bavil o kousíček víc než ty předchozí. Kluci už jsou dávno dospělí, s výjimkou Tristana, ale pořád mají co řešit ohledně sexu, vztahů, ale čím dál víc i rodinných věcí. Oddechové čtení od autorky, která píše fakt dobře. Všechny ty kluky jsem si za ty tři díly hodně oblíbil a děkuji autorce, že v nové knize Setkání ještě zařadila pár dodatečných kapitol.

Všechny barvy duhy Všechny barvy duhy * antologie

Příjemná kniha povídek z prostředí LGBT. Čtivý a široký vhled do různých prostředí, problémů a životů lidí různě a pestře menšinově zaměřených, příběhy jsou napsané se znalostí věci, s porozuměním a pochopením. Nejsou jen o dnes běžných příbězích gayů a leseb, ale povídky měly pro mě i určitý osvětový rozměr, který mi pomohl seznámit se s životními trably translidí, asexuálů aj.

12.06.2023 4 z 5

Zmatená nevinnost Zmatená nevinnost Lenka Hnátová

MM romance z dospívání, celkem jednoduchý příběh, rozsah by stačil možná poloviční. Některé části příběhu dost těžko uvěřitelné, hlavní hrdina je nejen nevinný, ale musí být i hodně natvrdlý :-) Ale četlo se to celkem dobře, oddechovka na nedělní odpoledne. Závěrečný dodatek by tam už být ani nemusel.

12.06.2023 3 z 5

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

Originální příběh z prostředí současných chicagských teenagerů (zaměření gay i hetero). Děj se trochu pomalu rozjížděl, ale kniha mě pak pohltila, a hodně mě bavila. Typická young adult literatura se zajímavým dějem, pozitivním poselstvím, důležitými ponaučeními a bez explicitního sexuálního obsahu, takže ji bez obav lze doporučit i mladším dospívajícím. Každý z autorů psal své kapitoly, což přispělo k odlišnostem vyprávění celého příběhu z pohledu obou Willů Graysonů. Není to typická gay romance se šťastným koncem, spíš všechny konce zůstávají otevřené, a jednotliví hrdinové jdou vstříc neznámé budoucnosti. Každá z hlavních postav si něčím prochází (objevují se tu i vážná témata jako deprese, chudoba apod.), hledá své místo v životě, objevuje hodnotu přátelství. Děj je rámován přípravou na školní muzikál, a trochu té muzikálové atmosféry prosakuje do celého děje, zvláště v závěru knihy, který je typicky americky pozitivní, což mě osobně baví, ale chápu, že ne každému tyto prvky sednou.

31.03.2024 5 z 5

Dokonalost Dokonalost Lydia Strong

Další MM romance od známé autorky. Pokud odhlédnu od poněkud nepravděpodobné zápletky, příběh je pěkně a čtivě napsaný, čtenář je vtažen do děje, a pohlcen emocemi hlavních představitelů, dospívajících kluků Cedrica a Joaha, kteří k sobě hledají cestu. Oddechová nenáročná četba, ale objevuje se tam i vážné téma šikany. Vhodná četba pro teenagery hledající své místo v životě. Rušivě působilo celkem dost gramatických chyb, nechápu proč kniha nemůže projít řádnou jazykovou korekturou.

Těžko uvěřitelný příběh Těžko uvěřitelný příběh Chris Colfer

Mé dojmy z přečtení vystihuje vlastní název knihy. Opravdu je to těžko uvěřitelný příběh, řada věcí tam je nepravděpodobných, trochu přitažených za vlasy, ale: na konci jsem si uvědomil, že je to vlastně pohádkový příběh ze současnosti - není až tak důležitá logika vlastního děje, ale poselství, které kniha nese. Jednoduché pojetí, přímočarý děj, pozitivní vyznění a nastolení vážných myšlenek knihu předurčuje pro starší děti či dospívající čtenáře, kteří v ní mohou najít odpovědi na různé otázky: o významu přátelství, o potřebě žít pravdivě, o osobní identitě a orientaci, o nutnosti postavit se zlu a hájit dobrou věc. Kniha o tom, jak ještě čisté dospívající duše začínají narážet na mnohdy nehezkou realitu tohoto světa. Konec je smutný a současně typicky pohádkový (někdo by možná řekl kýčovitý), ale určitě plný naděje. A naděje je to, co současné děti hrozně moc potřebují, protože jí dnešní svět moc neposkytuje. Kniha má trochu pomalejší rozjezd, ale postupně zaujme a vtáhne čtenáře do děje. Hlavní mladí hrdinové se chovají tak na 15 - 16 let, ne jako maturanti, jak se uvádí, zvlášť když pocházejí z velkoměstského prostředí Chicaga a ne odněkud z venkova, jak jsem se původně domníval (na mapě jsem si našel Downers Grove jako předměstí Chicaga). Na druhou stranu je jistě pravda, že ne všichni mladí lidé rychle podléhají svodům tohoto světa, a tak je pro mě dobře uvěřitelné, že i Topher, Joey, Sam a Mo si uchovávají čistou duši a nezkažené myšlenky o trochu déle než jiní. A nelze jim nefandit, aby co nejdéle zůstali takoví, jací jsou. Pro mě osobně byly zajímavé postřehy zevnitř světa hollywoodského showbusinessu, a taky reálie ze zapadlých končin amerického Středozápadu.

05.11.2023 4 z 5

Nejdelší den Adama T. Nejdelší den Adama T. Patrick Ness

Určitě jedna z nejhodnotnějších knih z oblasti LGBTQ románů, co jsem četl. Civilně vyprávěný obyčejný příběh dospívajícího Adama ze současnosti z malého města na severozápadě USA, který mě oslovil svou opravdovostí. Adam je velký sympaťák, který tím, jaký je, nezapadá do světa jeho hluboce věřících rodičů, kteří ani nejsou schopni vyslovit slovo gay. A tak mu nezbývá, než si urputně sám hledat své místo na světě a své blízké lidi, které nenašel ve své rodině. A ve vší té mizérii lze vycítit, že to není tak černobílé, že přesto všechno má ke svým rodičům určitý kladný vztah, a i oni k němu, ale nestačí to na to, aby se Adam netěšil na dobu, kdy dospěje a bude moci odejít. Na rozdíl od upoutávky tam vidím hodně naděje - Adam je silný, chytrý, odvážný, slušný, má otevřené milující srdce a umí jít za svým, ten se v životě neztratí. Autor ale příběh nechává otevřený, aby si čtenář doplnil pokračování podle svého. Druhá linka prolínající se celou knihou je rozsahem mnohem menší fantasy příběh zabité dívky ze stejného města, do něho jsem se nořil jen velmi pomalu (nejsem velký příznivec fantasy), ale nakonec i tento příběh mě chytl, a ke konci už jsem do něho byl také ponořen, a samotný závěr byl originálním protnutím obou příběhů. Knihu moc doporučuji.

10.10.2023 5 z 5

Pořád jsme to my Pořád jsme to my Becky Albertalli

Tak byla to jízda, byl to zážitek. Umocnil jsem si ho tím, že jsem se nejdříve vrátil k prvnímu dílu Co když jsme to my, což byl dobrý nápad, protože druhý díl je prošpikován odkazy na děj prvního dílu. Bena a Arthura nelze nemilovat, stejně jako všechny ostatní protagonisty, včetně jejich milujících rodičů. Celý příběh obou knih byl nakonec - přes všechny peripetie - završen opravdu velkou romantikou, která smazala rozpaky nad koncem prvního dílu. Návrat obou kluků k sobě a jejich vyznání lásky bylo fakt dojemné, až mi vhrkly slzy do očí. Druhý díl tak zcela změní optiku hodnocení i dílu prvního. Velmi oceňuji autory, jak dokázali odlišit prožívání šestnáctiletých hrdinů v prvním díle, a uvažování přece jen trochu dospělejších (ale ne úplně) hrdinů ve druhém díle o 2 roky později. Také během celého příběhu druhé knihy se postupně stupňovalo napětí mezi oběma kluky, až na hranici únosnosti, kdy už jsem se nemohl dočkat, až to rozseknou. A musel jsem čekat až téměř k samému závěru - klobouk dolů před spisovatelským uměním autorů. Osobně mi bylo asi nejvíce líto citlivého Mikeyho, a škoda, že aspoň v závěru nebyl zmíněn, jak vše překonal. Báječný oddechový a optimistický příběh, nádherná gay romance, určitě doporučuji, a nejlépe číst oba díly hned po sobě.

23.09.2023 5 z 5