Radovan_R Radovan_R komentáře u knih

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Na knihu jsem narazil náhodou a s překvapením jsem zjistil, že Tíha vesmíru, kterou jsem nedávno četl, pochází od stejné autorky. Podle popisu jsem očekával něco jako Hvězdy nám nepřály a velmi vzdáleně to tak je, ale stejně jako u Tíhy vesmíru musím konstatovat, že Hvězdy jsou o třídu až dvě výše.
Čte se to docela dobře a po většinu knihy se Finch jeví jako víceméně normální (mimochodem, zajímalo by mě, proč tato jediná postava je pojmenovaná příjmením, zatímco ostatní jménem??). Konec je smutný, snad smutnější než ve Hvězdách a připoměl mi Martina Edena. Závěrečné pátrání Violet po místech, která Finch navštívil bez ní, má lehce detektivní nádech.
Proč autorka tuto knihu napsala, je vysvětleno v doslovu a za přečtení určitě stojí. Jen je dobré počítat s tím, že se nemusí úplně líbit nebo vás rozesmutní.

16.07.2019 2 z 5

Noc vlčice Noc vlčice Henri Loevenbruck

Tento díl je z celé série nejslabší, ztrácí to šťávu a konec nastane tak rychle, jakoby to autor už chtěl mít co nejdřív z krku a navíc je jaksi otevřený. Jako celek trilogie není špatná, i když důvod, proč se mluví o vlčici je do poslední chvíle nejasný, ale ten konec k tomu vůbec nepasuje.

07.07.2019 2 z 5

Dewey – kocour z knihovny, který okouzlil celý svět Dewey – kocour z knihovny, který okouzlil celý svět Vicki Myron

Moc pěkná knížka o kocourovi, snad ještě lepší než Kocour Bob.
Některé části mi tam tak úplně nepasovaly - ty, kde autorka píše o sobě nebo o městě, ale na druhou stranu vyplnit celou knihu jen tím, co se týká jen kocoura, to by asi bylo trochu málo.
Naprosto chápu, že se na něj jezdili kouknout lidé i z velké dálky. Být to někde u nás, nejspíš bych sešel taky podívat.
To odkazované video na Youtube je fajn, je vidět, že to byl pořádný macek, zatímco na obálce knihy vypadá jako malé kotě.

24.06.2019

Svět podle Boba Svět podle Boba James Bowen

Moc pěkná kniha o přátelství mezi kocourem a člověkem. Těžko k tomu říct něco víc - to chce si to prostě přečíst. A co je úplně skvělé, že na Twitteru a Facebooku si Boba můžeme zkouknout "naživo". Se šálou kolem krku je naprosto boží.

14.06.2019 4 z 5

Válka vlků Válka vlků Henri Loevenbruck

Konečně to spolu s prvním dílem začíná dávat smysl, i když nějaké věci by stálo za to vysvětlit. Ale čte se to docela dobře, jen kdyby se nepřepínalo na paralelní děje, to mě fakt zlobí.
Konec opět nedopovězený, teď už se prostě celá série musí dočíst až do konce.

02.06.2019

Vlčice a dívka Vlčice a dívka Henri Loevenbruck

Začátek knihy byl notně rozvláčný a nudný, postupně se to naštěstí zlepšilo. Dost mi vadilo několik dějových linií, naštěstí odskoky z hlavního příběhu nejsou moc dlouhé. Čemu má sloužit příběh vlčice je nejasné, zřejmě je to návnada na další díl, což podporuje i nejasný konec. No, asi do toho půjdu.

23.05.2019

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

Velmi hezká kniha a nejen pro milovníky koček. Je to ze života, dobře se čte a oproti Casperovi, co cestoval autobusem, to je o něčem. A to, že autor kvůli kocourovi překonal svoji minulost, je výzvou pro ostatní.

13.05.2019 3 z 5

Konkurenti Konkurenti Sergej Lukjaněnko

Lukjaněnko se dá číst vždycky, a a bylo tak i tentokrát. Zajímavý příběh, který se dokonce rozdělí na dvě roviny, i když ta pozemská byla trochu slabší. Dost mi to připomělo Ready Player One, i když tahle kniha vznikla dřív (aspoň myslím). Konec byl takový nijaký, ale celkově jsme byl spokojen, Lukjaněnko prostě umí.

28.04.2019 4 z 5

Stínová královna Stínová královna C. J. Redwine

Dost slušná kniha, zvlášť v porovnání třeba s Dračím městem. Místy to trošku připomíná Sněhurku bez trpaslíků, ale celkově jsem spokojen - draci, souboj čarodějek, souboj dobra a zla, nechybí mi nic.

14.04.2019 4 z 5

Dračí město Dračí město Petra Machová

Není to úplně špatné, ale ani nikterak úžasné, jako oddychovka to je ale fajn. O dracích se celkem nic nedozvíme, někteří ještěři se nápadně podobají upírům a náklonnost hlavních hrdinů k sobě mi občas přijde trochu přehnaná. Ale budiž, taky jsme byli mladí.

14.04.2019

Eragon Eragon Christopher Paolini

Přečetl jsem to už kdysi dávno a podle mě celá série patří k tomu nejlepšímu, co bylo ve fantasy oblasti napsáno. Vždycky tvrdím, že skvělé knihy se dají číst pořád dokola a toto je jeden z příkladů. Kdysi mi první díl půjčil kolega s tím, že má i další. Ale když jsem skončil, měl druhý stále rozečtený, tak si říkám - nebudu čekat, koupím se celou sérii. A když ten velký balík došel, chtěl jsem si první díl pro osvěžení prolistovat. No a nakonec jsem ho začal číst znova. To, myslím, hovoří za vše. A od té doby jsem celou sérii přečetl několikrát.
Zajímavé je, že v sériích mi skoro vždycky přijde první díl nejlepší a tak je to i tady - snad proto, že v tomto díle se nejvíc cestuje, zatímco v ostatních se značná část odehrává na jednom místě.
Osobně nejradši mám začátek knihy a speciálně kapitolu o zrození Safiry.

18.03.2019 5 z 5

Neberte si to osobně Neberte si to osobně Denisa Prošková

Velmi dobrá sbírka fejetonů ze života. Řada myšlenek by se dala tesat do kamene, nebo aspoň připíchnout na nástěnku.

18.03.2019 4 z 5

Výtah do pekla Výtah do pekla Jiří Pavlovský

No, tenhle díl mě vůbec neuchvátil, na můj vkus se toho dělo docela málo. Dvě dějové linie mi působily infarktové stavy - něco se začne dít a střih, jdeme jinam. Takovéhle knihy nemám rád a v nejhorším přeskakuju kapitoly, ať to nezdržuje.
Nicméně nějaká pozitiva by se našla - třeba ten strašidelný výtah, to až běhá mráz po zádech. A samozřejmě kvalitní hlášky, třeba:
Kluk napřáhl ruku k Tisícihlavému, jehož chapadla už sahala do výšku věžáku a odstřikoval z nich šedý sliz a pronesl: "Majoránka"!
Z nebe dopadla obří noha v tenisce a z Tisícihlavého vystříkl černý maz.
"Trochu montypythonovské," řekl Felix, "ale jinak dobrý".
nebo:
Prostě, pokud nenajdeme mrtvolu, máme někoho zabít?

18.03.2019

Klub nas***ých rodičů Klub nas***ých rodičů Mink Elliott

Docela slušně napsaná kniha, místy jsem se pobavil. Tenhle klub by se hodil i u nás - ani ne tak po narození dětí, jako spíš teď, když přicházejí do puberty.

13.03.2019 3 z 5

Senilita Vladimíra P. Senilita Vladimíra P. Michael Honig

Přišlo mi to spíš jako drsná realita, satira a humor je takového typu, jako třeba ve filmu Ztratili jsme Stalina - místy se čtenář zasměje, ale spíš z toho mrazí.
Z těch vtipných částí bych vybral tyto dvě:
Copak tu není nikdo, kdo by nekradl?, zakřičel.
Jasně že je. Ty! Jenom ty, Koljo.

... a pak přijedou sem na daču a člověk, kterej se stará o jejich manžela a tátu - ten jedinej člověk, kterej jim může stát v cestě - , si neřekne o nic. To je tak neruský. Vsadím se, že mají kabelky nacpaný prachama, protože jsou přesvědčený, že ti něco budou muset dát.

28.02.2019

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Opět slušná porce akce, střelby, krvavých mrtvol a jejich zbytků a příbuzných věcí. Přibylo i trochu sexu (bez toho to halt u Franty asi nepůjde). Čte se to pořád skvěle dobře, i když místy hrdinové začínají vypadat podezřele neprůstřelně, ale nijak to nevadí. Za mě spokojenost, škoda že je už konec.
Podle mé zkušenosti je v sérii nejlepší vždy první díl, tady bych řekl, že to kupodivu vyrovnané - žádný díl nevyčnívá.

21.02.2019 5 z 5

Altschulova metoda Altschulova metoda Chaim Cigan (p)

Právě to čtu, ale jde to dost ztuha a ani v třetině mi není jasné, o co tu vlastně jde. Zajímavé to celkem je a popisuje se tu kus historie, kterou aspoň my trošku starší známe a zažili jsme ji, nicméně kam to směřuje? Asi se to bude líbit znalcům a milovníkům židovských reálií, ale co ti, kdo je neznají? Pár vtipných momentů jsem v knize našel, třeba:
- A kolik bych si, vydělal?
- Nic. Kouzlo dobrovolnické práce je v tom, že je gratis.
nebo
- Muslimové mají přece alkohol zakázaný.
- Turci na to kašlou, Kemal Ataturk jim ho povolil, aby z nich udělal lidi.
ale ani to mě nepřesvědčuje, že bych ji měl dočíst do konce.

08.02.2019

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Opět slušný rodokaps - sice ponurý a oproti prvnímu dílu trochu ztrácí šťávu a tempo, ale pořád se to skvěle čte. Další díl už mám na stole a těším se.
Jen si říkám, jestli tyhle knihy nejsou popis budoucí blízké reality - co jsou lidi schopní udělat už dnes více méně pro nic za nic..... trochu z toho mrazí.

08.02.2019 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Tuto knihu jsem četl už dříve a teď zjišťuju, že jsem ji nehodnotil, což je chyba.
Je to totiž jedna z nejúžasnějších knih, co jsem četl. Je sice poněkud smutná (resp. její konec), ale i optimistická - ani smrtelná nemoc neznamená, že nemůžete zažít to, co "normální" zdraví lidé. A film natočený podle knihy je rovněž skvělý, což se málokdy podaří.
Co se mi s touto knihou nesmazatelně spojuje, je Gusův pohřeb nanečisto a Hazelina teorie menšího a většího nekonečna, kterou na něm pronáší.

27.01.2019 5 z 5

Tíha vesmíru Tíha vesmíru Jennifer Niven

Knihy tohoto typu normálně nečtu, nicméně někde jsem četl příznivé hodnocení a proto jsem se rozhodl jí dát šanci.
No, musím přiznat, že to byl krok vedle. Hlavní hrdinka je sympatická a to, jak zápasí s nepřízní svého okolí je úžasné a nelze jí nedržet palce, nicméně pro dobrý dojem z knihy je to málo. Příběh Jacka naproti tomu působí přitaženě za vlasy a příliš neuvěřitelně. Možná je to psané opravdu spíš pro teenagery a já jsem na to už moc starý.
Vzdáleně příběh připomíná Hvězdy nám nepřály od Johna Greena, ale srovnávat tyto dvě je deset a jedna (ve prospěch Hvězd, samozřejmě).
Líbilo se mi členění na krátké kapitoly, takže při přerušení se člověk neztrácí a některé citáty, kterými nepochybně stojí za to se řídit v životě.

27.01.2019 2 z 5