RadimWiniarski RadimWiniarski komentáře u knih

Jáma a kyvadlo a jiné fantastické příběhy Jáma a kyvadlo a jiné fantastické příběhy Edgar Allan Poe

Poe určitě není spisovatel pro každého. Musíte bejt tak trochu pošuk, aby se vám jeho místy až hodně přestřelený mix hororu a černého humoru líbil. Proto budou slabší povahy tyto povídky odsuzovat. Já však patřím do té první skupiny a tak mohu říci, že jsem nadšen. Ano najdou se zde i povídky, u kterých při čtení vyloženě trpíte(Možná jsem celé dílo špatně pochopil, ale Démon zvrácenosti mi příjde jako ultimátní kravina), ale většina věcí patří do top špičky svého žánru(Skokan, Jáma a kyvadlo, Černý kocour). Celkově má však sbírka vysokou kvalitu a jen ukazuje, jak zvláštně pokřivenou mysl musel Poe mít. 85%

24.02.2017 4 z 5

Zaslíbená Země Nezemě 6 Zaslíbená Země Nezemě 6 Kaiu Širai

Předchozí díl nám nabídl spoustu temné akce, a tak by člověk nejspíš čekal, že autor nebude sundávat nohu z pedálu a do plna využije potenciál neznámého a temného světa, který se ukrývá za zdí. Pro někoho tak může přijít lehčí zklamání, když zjistí, že se tento díl šláplo pořádně na brzdu a akci nahradí poctivý debatní kroužek. Toto zpomalení však dle mého není na škodu. Během prvních dílů nám bylo pokládáno spoustu otázek, na které se né vždy plně odpovědělo. Tento díl tak slouží díky dvěma novým postavám jako jistá forma pochopení alespoň základní kostry příběhu a toho, v jakém světě vlastně naši hrdinové bojují o přežití. Tyto dvě nové postavy tak jsou jistým středobodem, kolem kterého se točí celý tento díl. Mají velmi zajímavé charaktery a na první pohled vzbuzují v našich hrdinech jistou formu naděje, že by se mohlo blýskat na lepší časy. Na pohled druhý už však člověk ví, že v tomto světě není nic tak jasné, jak se na první pohled může zdát.
Závěrečné odhalení není tentokrát překvapivé, jelikož jsme k němu směřovali už delší dobu. Je však otázkou zdali pro naše hrdiny bude toto setkání opravdu takové, jaké očekávali.
Šestý díl zpomalí, a to opravdu výrazně. Odpoví však na spoustu otázek, které jsme si pokládali v minulosti. I přesto, že tento díl tak patří mezi ty slabší, rozhodně jde pořád o nadprůměrný kousek, který čtenáře chytí a nepustí. 85%

10.01.2022 5 z 5

Zaslíbená Země Nezemě 5 Zaslíbená Země Nezemě 5 Kaiu Širai

Tak toto byla solidní otočka. Jak se předchozí díly drželi na uzdě, co se nějaké akčnosti týče, tak tento díl nám to vynahradil plnými doušky. Samotné akční sekvence působí hodně dospěle a temně, lokace se mění prakticky s každým dalším otočením stránky, díky čemuž objevujete společně s hlavními postavami rozmanitý svět za zdí. A jelikož stejně jako hlavní hrdinové je pro Vás tento svět nový a neprobádaný, tak se konečně opravdu začnete o své oblíbené postavy bát. Určitě tomu napomáhá i konečně větší zapojení našich záporných protějšků, o kterých jsme toho prozatím mnoho neslyšeli. Samozřejmostí už je i několik menších, či větších zvratů + závěrečná část, která opět dokáže skvěle nalákat ke koupi dalšího dílu.
Série si stále drží laťku ohromně vysoko. Jediná věc, na kterou si člověk musí zvyknout, bude podle mého jen přechod z komorního dramatu plného intrik z prostředí jednoho domu k přesunu na akční hororový survival v otevřeném světě. 90%

20.08.2021 5 z 5

Cyberpunk Znovuzrození Cyberpunk Znovuzrození Andrzej Ziemiański

(SPOILER) Spousta lidí si ještě do teď pamatuje ten obrovský hype, který byl před vydáním hry Cyberpunk 2077, a také následné obrovité zklamání a rozporuplné reakce, které jeden z nejočekávanějších herních titulů posledních let obdržel. Co se však nezdařilo na herním poli rozhodně neznamená, že se o úspěch nebudou lidé pokoušet v jiných odvětvích. Tématika kyberpunku teď prostě táhne, což jde vidět na spoustě nových seriálů, filmů, nebo v tomto případě knih s touto tématikou.
Kniha Cyberpunk - Znovuzrození tak měla už ze startu perfektně našlápnuto k tomu, stát se něčím, k čemu se budu po letech znovu vracet. Bohužel má očekávání byla už během prvních několika stránek naprosto zničena a po zbytek četby jsem si pokládal otázku, zdali opravdu čtu titul, pro který jsem si šel do knihkupectví, anebo jsem si omylem vzal scénář některého z dílů Kriminálky Las Vegas. Kniha absolutně zahodila nějakou detailnější charakteristiku postav, vykreslení města, případně toho jak to v daném městě funguje. Spoléhá na to, že nás hodí do zaběhnutých kolejí a my si nějakým zázračným způsobem dokážeme vycucat s prstů všechny zbývající informace, které by pro doplnění děje třeba nebyly úplně k zahození. Pár měsíců zpátky jsem si stěžoval na to, že u knihy Františka Kotlety Undergroud postrádám detailnější propracování charakterů a samotného města. V porovnání s Undergroudem působí však Cyberpunk jako jeho hodně chudý strejda, který o nějaký dobrý nápad zavadí jednou za uherský rok.
Jak už bylo řečeno, tak žánrově se kniha naprosto netrefila do toho, čím nejspíš chtěla být. Když už se jí povede alespoň na chvíli v daném žánru držet tak nám bohužel předkládá nápady, které už jsou lidem známé, a které jsou vykresleny daleko lépe v jiných projektech(systém J.A.R.V.I.S. z filmů s Iron Manem, případně systém STEM z filmu Upgrade).
Abych však nebyl jen negativní, tak kniha má i několik menších kladných stránek, díky kterým dle mého nepatří do úplného knižního odpadu. I přesto, že u postav nemáme žádnou pořádnou backstory, jakž takž zde dokáže fungovat chemie mezi nimi. Vyzdvihl bych hlavně chemii mezi postavou postaršího mazáka Scotta a mladíka Landona, který je v terénu poprvé. Mazák vs. Nováček je sice už několikrát ohrané klišé nejen v knihách, nicméně zde to funguje nenuceně a přesvědčivě.
Dále autor píše v hodně krátkých větách a kapitolách, díky čemuž má děj jakýsi akčnější náboj a spád a to i přesto, že se v knize v tu chvíli vlastně nic pořádně neděje.
Poslední věc, která však s příběhem nemá nic společného, je relativně pěkný plakát, který je součástí knihy.
V závěru tu sice máme několik poněkud vtipnějších momentů, kdy naši hrdinové mají takovou porci štěstí a náhody, že by si mohli klidně vsadit Sportku a bez problémů vyhrát, ale alespoň je uspokojivé, že nás tato cesta dovede k cíli, který dokáže být trochu uspokojivý a nezískáme tak pocit úplně ztraceného a vyhozeného času.
Ve výsledku tak jde o relativně akční, ale bohužel hodně tuctovou kriminálku, která se naprosto míjí žánrem, který si vytyčila, a u které po několika dnech nebudete tušit, o čem vlastně byla. 50%

15.07.2021 2 z 5

Zaslíbená Země Nezemě 4 Zaslíbená Země Nezemě 4 Kaiu Širai

Tak tento díl zvládl solidně ždímat emoce jak z našich postav, tak i ze mě samotného. Zvládnout totiž do jednoho dílu naložit tolik bezmoci, strachu, smrti a zároveň dát i protiklad ve formě naděje a odhodlání, to dokáže s emocemi člověka solidně zamávat. Navíc ve chvílích, kdy máte pocit, že v příběhu a plánech hlavních postav se konečně nějakým způsobem začínáte orientovat, přichází několik zvratů, které Vás dostanou opět na začátek celého tohoto šíleného kolotoče, který je plný manipulace a bolesti. Díky těmto zvratům však získáme spoustu odpovědí na otázky, které se v prvních třech dílech stihli vyrojit. Samozřejmostí je obrovský cliffhanger (který však není jediným v tomto díle) v závěru, ze kterého mrazí, a který láká na další pokračování.
Co se hodnocení týče, tak se není o čem bavit. Tato manga série si drží plný počet bodů a i po čtvrtém díle nás dokáže v mnoha ohledech překvapit. 100%

24.05.2021 5 z 5

(Ne)normální (Ne)normální Gwendolyn Willow Wilson

Jelikož už někdy na konci tohoto roku k nám vtrhne seriálová verze v hlavní roli s úplným hereckým nováčkem Iman Vellani, řekl jsem si, že je ideální čas na to, vrhnout se její komiksový předobraz. A jak tedy z mého pohledu dopadlo první představení Kamaly Khan jako Ms. Marvel?
V první řadě se díváme na celou superhrdinskou komunitu z pohledu mladého člověka, který na počátku nemá žádné schopnosti. O schopnostech maximálně sní a přemýšlí o tom, jak by s nimi nakládal. A když už se mu poštěstí, tak absolutně netuší, jak s nimi zacházet. Postupně se tak všechny svoje schopnosti učí ovládat a například zjišťuje, zdali jsou superhrdinské obleky opravdu tak pohodlné, jak vypadají, nebo zdali je možné skloubit pomáhání lidem s tím být vzornou dcerou a stihnout večerku doma. Právě rodinné hodnoty zde hrají velkou roli, a tak je zajímavé sledovat ten kontrast mezi rodinou, která ctí tradiční muslimské hodnoty a Kamalou, která se pokouší vymanit z jisté škatulky a chce žít normální život puberťačky.
Jak je u Marvelu zvykem tak i zde však máme dostatek příjemného nenuceného humoru, který tyto dramatičtější chvíle vyvažuje.
Celkově jde o příjemný start této hrdinky, který nás postupně uvede do problémů, kterým Kamala musí čelit, a který nás v závěru dokáže nalákat na pokračování. 75%

20.03.2021 4 z 5

Gantz 1 Gantz 1 Hiroja Oku

Hodně zvláštní počtení. Představena je nám široká škála postav, které namísto toho, aby nás nějak více uvedli do děje, jedou mistrovství světa v předhánění se o to, kdo vypustí do světa více prapodivných citoslovců a nahoty. Některé scény bych řekl, že jsou možná už trošičku za hranou, ale co si budem. Co je pro mě za hranou, je pro Japonce klasickej normál.
Jak bylo řečeno, první díl nabízí jen minimum informací a spíše si jede svou cestičkou plnou bizarností a úchylných dialogů. Pokud tím chtěl autor nalákat čtenáře ke koupi dalšího dílu, tak si myslím, že se mu to úplně nevydařilo a o dost potenciálních čtenářů tímto dílem přišel.
Já však zkusím věřit zdejším komentářům v tom, že se další díly postupně zlepšují, a tak si dříve či později další díl pořídím. Přeci jen, vyloženě zlý první díl to nebyl. 60%

28.12.2020 3 z 5

Zaslíbená Země Nezemě 1 Zaslíbená Země Nezemě 1 Kaiu Širai

Naprosto úžasný start této série, který Vás donutí okamžitě zakoupit další a další díly. I pro lidi, kteří s mangou teprve začínají, tak je kresba s vyprávěním přehledná a plynulá. Postavy jsou rozmanité a každý si tak najde svého oblíbence. Maličký problém bych viděl maximálně v poněkud dospělejším chování postav, které se nechovají úplně úměrně svému věku. Jinak ale můžu směle doporučit. V kombinaci se seriálem se jedná o naprosto geniální záležitost. 95%

27.12.2020 5 z 5

Inspekce Inspekce Josh Malerman

Co se nemůže Malermanovi upřít je fakt, že umí perfektně natahovat děj, který by vystačil na poloviční porci stránek. Námět knihy je určitě zajímavý, když si odmyslíte pár věcí, které vzbuzují otázky(financování,naprosté utajení před celým světem,závěr).
Každopádně první polovina knihy je neskutečně zajímavá. Představí nám postupně všechny obyvatele věže, jejich osobnost a vize a také to, k jakému účelu byla věž/věže stvořeny. A pak nastává problém. Místo toho, aby kniha pokračovala trochu jiným směrem, tak nám představuje druhou věž a obyvatele v ní. A jelikož v obou věžích dodržují naprosto stejná pravidla, tak je jasné, že většina věcí bude probíhat úplně stejně jako ve věži první. Tudíž poté, co jste dočetli prvních 200 stránek příběhu o první věži, začínáte úplně od znova s věží druhou, která má ale naprosto stejný příběh. Paráda! Takže se louskáte podruhé tím stejným příběhem dalších 200 stránek, aby jste došli do vytouženého finále.
V něm se Malerman nejspíš snažil přiblížit Tarantinovi, ale nechtě nejspíš udělal z lidí, kterým bychom měli fandit naprosté psychopaty a blázny + si nejspíš neuvědomil, že šlo pořád o dvanáctileté děti.
Námět knihy je určitě velmi zajímavý a nedivil bych se, kdyby jsme se v následujících letech dočkali stejnojmenného seriálu. Jediným problémem je tak jeho zbytečné natahování a opakování příběhu, které by mohlo spoustě lidí vadit. 60%

11.12.2020 3 z 5

Kruh Kruh Dave Eggers

Ani nevím jak začít. V první řadě jsem si knihu našel díky blížícímu se filmovému zpracování, a tak jsem chtěl i částečně vědět, co mohu od filmu očekávat. Kniha začíná vcelku nevinným nástupem do jedné obrovité internetové firmy. Postupem času se vše dramatizuje až do takové míry, kdy vám Big Brother a podobné blbiny přijdou neskutečně primitivní. Opravdu by jsme chtěli zajít až tak daleko? Vědět o každém vše? To jsou hlavní otázky celé této knihy. Co je však pro mě hlavním trnem v oku (a modlím se, aby tak nedopadl i film s mou oblíbenou Emmou Watson) je chování hlavní představitelky. Opravdu jsem místy pociťoval tak šílenou nenávist a nechuť, až se sám divím tomu, že jsem knihu dočetl. Takže v celkovém hodnocení pořádně nevím co na to říct. Námět toho, kam až jsou schopny moderní technologie zajít je úžasný, ale stále nedokážu přemoci ten odpor, který jsem k hlavní hrdince po celou dobu měl. 65%

06.03.2017 3 z 5

Spirála Spirála Kodži Suzuki

Ale jo, je to určité zklamání! Suzuki nasadil u Kruhu laťku tak extrémně vysoko, že ať je napsána sebelíp působí spíše jako takový jeho slaboučký bratříček. Co se děje týče, je absolutně zbytečné číst knihu bez znalostí dílu č.1. Dvojka na něj totiž navazuje a odkazy na předešlý díl máte na každé straně. Co byl pro mě však největší problém byla lékařská hantýrka. Ta totiž u této knihy naprosto převládá, a tudíž pro člověka jako jsem já, který se v tomto odvětví zrovna nevyzná působí poněkud nudně. V celkovém hodnocení kniha slouží víceméně jako takový datadisk dílu č.1. Něco málo odkrývá, ale většina jako celek zůstává stejná. 50%

13.02.2017 3 z 5

Bohové a bestie Bohové a bestie Denise Mina

Nevím jak přesně zhodnotit to, co jsem právě přečetl. Koupil jsem si knihu, která se nazývá detektivkou? Ano! Šlo však o detektivku? Nikoliv! Toto dílo by se dalo nazvat slabším politickým dramatem, které se rozjíždí neskutečně dlouho, představuje nám několik, snad i desítek postav, které se člověku určitě ze začátku budou plést. Což mě přivádí k hlavní postavě Alex Morrowové, která nejen že nedostává tolik prostoru kolik by si zasloužila, ale její tzv. pátrací linka je neskutečně nudná a nezáživná. Jako hlavní problém však vidím jak už bylo řečeno ten případ vraždy. Je zde naprosto zbytečný. Věřím tomu, že pokud by tam vlastně nebyl, dílo by bylo možná i čtivější. Mé celkové hodnocení bude nižší né z důvodu, že kniha by byla vyloženě špatná, ale z důvodu že jsem nedostal co jsem si koupil, a to detektivku.

09.02.2017 2 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Velmi čtivé. Očekával jsem klasickou pátračku, avšak k mému překvapení jsem dostal velmi příjemnou, místy i poněkud brutální parádičku, která se čte skoro sama. Postavy jsou vám vesměs sympatické..i když? Hlavní hrdinka je zde vykreslena jako parádní maminečka, která si děti udělala nejspíš jen tak na parádu, což místy trošinku vadilo - ubírá to hlavní postavě poněkud sympatie. V celkovém hodnocení jsem však velmi mile překvapen, takže určitě doporučuji!

02.02.2017 5 z 5

Spirála #1 Spirála #1 Džundži Itó

Uplynula už nějaká doba od přečtení poslední stránky a stále jsem na vážkách s rozhodnutím, zdali se mi první díl této hororové klasiky líbil, či nikoliv. Jsou stránky a příběhy, které působí surovým hororovým dojmem, které v člověku opravdu dokážou zanechat i po přečtení tu pachuť něčeho nepříjemného. Poté jsou však stránky, které připomínají šílený tripový random generátor slov, který extrémním způsobem překračuje hranici absurdna, a který podkopává i samotnou hororovou atmosféru celého příběhu. Samotných nelogičností je v tomto příběhu nespočet a chování některých postav ala. Dějí se nám tu v městečku totální bizáry, ale budeme se tvářit, že se nic neděje a snažit se žít dál normální život působí často opravdu až komickým dojmem. Samotná kresba je velmi vtahující. Taktéž jsem rád za decentní užívání citoslovce, které byly vloženy do příběhu. Zde opravdu mají svůj účel a nejsou přidávány jen kvůli vyplnění prázdných polí. Zajímavě je pojato i samotné vyprávění příběhu, které je rozděleno na několik více, či méně logicky navazujících kapitol, které jsou sice skrze některé postavy propojené, nicméně zvládají fungovat i jako samostatně stojící příběh.
Je možné, že některé věci, které mi v tuto chvíli vadí, se v následujících dvou dílech vysvětlí a budou dávat jako celek smysl. Víc, než 70% však prozatím dát nemůžu.

20.04.2022 4 z 5

Malorie Malorie Josh Malerman

Ze začátku musím určitě říct, že první díl s názvem Bird Box patří mezi mé velké oblíbence a řadím ho k tomu nejlepšímu, co jsem za posledních několik let četl. Od druhého dílu jsem tak měl docela vysoká očekávání, která nesnížil ani fakt, že jsem relativně nedávno přelouskal další z Malermanových knih s názvem Inspekce, která je Bird Boxu co se kvality týče na míle vzdálená. A jsem moc rád, že má vysoká očekávání mě nezklamala. Malorie se totiž kvalitou bez problému vyrovná prvnímu dílu.
Co je nutno hned ze začátku dodat je spousta vzpomínek a odkazů na předchozí díl, takže určitě knihu nečíst separátně bez znalosti dílu předchozího, případně pokud uplynula už delší doba od četby prvního dílu a některé věci už si plně nevybavíte, tak si dát alespoň základní opáčko ve formě velmi povedeného filmového zpracování na Netflixu.
Po několika úvodních akčních stránkách se přesouváme o několik let vpřed, kdy se z našich sourozenců stanou teenageři, kteří mají každý svůj názor na to, jak v tomto světě nadále fungovat a zdali jim stačí pouze přežívat, a nebo zkusit doopravdy žít. Díky rozdílným názorům se tak dostáváme na temnější dramatickou notu, která postupně ždímá emoce z našich postav. Máme tu některé nové postavy, které nadále věří v lidskou společnost, a které se pořád snaží pomáhat. Na druhé straně tu pak máme hlavní postavu Malorie, která hodně často balancuje na hraně mezi ochráncem, který má zažitých spoustu nepěkných událostí, a který se snaží pouze zajistit bezpečí pro své děti a její druhou stránkou, která se díky strachu z tvorů postupně psychicky rozpadá.
Právě jistá tajemnost okolo tvorů, která v prvním díle byla něčím, z čeho šlo díky neznámu strach, je podle mě jediným menším mínusem druhého dílu. Člověk by se o nich přeci jen už rád dozvěděl něco navíc, což si nejsem jistý, zdali druhý díl dokázal splnit.
Co však druhý díl oproti prvnímu splnit dokázal je jistá rozmanitost lokací, ve kterých se naši hrdinové budou pohybovat. Jsou nápadité, plné nových sympatických postav (vypíchnu postavu Deana) a hlavně fungují jako hybný prvek děje, který naše postavy posouvá dál. Závěr pro mě ve chvíli čtení možná působil lehce nedotaženě a zrychleně, na druhou stranu po pár dnech, kdy jsem nad knihou přemýšlel si vlastně říkám, že výsledný konec některých postav je přesně takový, jak by měl být.
Celkově tedy naprostá spokojenost. Knize se povedlo skvěle uzavřít většinu linek, které načrtla + nechat několik dvířek lehce pootevřených v případě, že by byla poptávka po dalším díle. 95%

04.05.2021 5 z 5

Zaslíbená Země Nezemě 2 Zaslíbená Země Nezemě 2 Kaiu Širai

Po šokujících odhaleních z prvního dílu se nám příběh začíná solidně zamotávat a my tak máme možnost sledovat, jak pokračuje psychologická válka mezi dětmi a mamá. Naše hlavní postavy se nadále připravují na útěk ze sirotčince, nicméně manipulace ze strany mamá jsou extrémně silné, a tak se děti začnou navzájem podezírat a nikdo neví, komu může věřit. Do těchto bojů a intrik navíc vstupuje i sestra Krone se svým vlastním tajným plánem.
Dostalo se nám pokračování, které skvělými dialogy a promyšleností opět posunulo laťku o několik levelů výše. Tento díl se sice nedočkáme nějaké převratné akce, avšak místo toho se dočkáme hlubšího vykreslení našich hlavních postav a nekončícího intrikaření směřujícího do všech stran. Opět jediná menší výtka, na kterou jsem poukazoval i v prvním díle je poněkud dospělejší chování postav, které není úplně úměrné jejich věku. Jinak jde však o dokonalé pokračování tohoto japonského skvostu. 100%

17.02.2021 5 z 5

Zloděj čísel Zloděj čísel Hayley Barker

Pokud jste měli někdy nutkání zjistit, jak by nejspíš vypadala kombinace světa silně připomínající období druhé světové války, ve kterém by Židé o svůj život bojovali v cirkuse plném pastí, které by nejspíš nevymyslel ani Jigsaw ze série Saw, tato kniha je přímo určena pro Vás.
Jedná se o velmi inovativní dílo, které klasickou Young Adult tvorbu připomíná maximálně v jednodušším stylu psaní, nicméně o to lépe a rychleji se do knížky dokážete začíst.
Po událostech prvního dílu se naši hrdinové musejí vypořádat s překážkami a problémy, které jim konec dílu prvního přinesl. Díky tomu se tak nabízí možnosti nových spojenectví a přátel, kteří jsou velmi rozmanití a mají jak své světlé, tak stinné stránky. Je však škoda, že dostávají najednou více prostoru než některé postavy z předchozího dílu, a tak se například role bývalého policisty Jacka smrskne na minimum.
Určitě bych také vyzdvihl jednu z hlavních záporných postav Vivian Bainesovou, která se v tomto díle stává regulérním magorem, a které nezáleží na nikom jiném, než na sobě. Mnoho rozhodnutí, která provede, jsou tak na silné hraně logiky a nedávají pro její charakter absolutně žádný smysl. Což je na druhou stranu možná dobře, protože netušíte, co na další straně bude její postava schopna zase vyvést.
Závěr je možná lehce uspěchaný a nepřehledný, když si vezmete, kolik stovek stránek musí člověk přelouskat, aby se dostal do fáze, která je nevyhnutelná už od samého počátku. Cliffhanger na konci mi pak už přijde lehce nadbytečný, když vezmu v potaz, že většina základních věcí byla minimálně v nějakém menším měřítku vyřešena a zodpovězena. Nicméně za předpokladu, že autorka dokáže najít nové téma, které by úplně neopakovalo díly předešlé, rád se v budoucnu na další díl podívám.
Určitě bych se tedy nenechal odlákat označením Young Adult a za předpokladu, že máte rádi nenáročné čtení, které v sobě však má spoustu odkazů na současnou, či minulou dobu, určitě knížku doporučuji. 75%

15.02.2021 4 z 5

Star Wars: Ahsoka Star Wars: Ahsoka E. K. Johnston

Ahsoka Tano, jedna z nejoblíbenějších postav ze světa Star Wars se konečně také dočkala své knihy. Ta se nám měla pokusit odhalit, co Ahsoka dělala mezi obdobím konce Klonových válek a částí, kdy začala pomáhat rebelům jakožto Fulcrum. Povedlo se tedy alespoň zčásti rozlousknout další střípky jejího života? Bohužel nejspíš ne.
Příběh sám o sobě nás přivádí na planetu Raada, na kterou se naše hrdinka vypraví, aby se ukryla. Samozřejmě ji dříve, či později Impérium nalezne, a tak ji nezbývá nic jiného, než bojovat a pokusit se zachránit nejen planetu, ale i její obyvatele. Toť vše. Žádný hlubší příběh, který by nám odhalil něco více. Člověku tak silně připomíná jeden z dílů ze seriálových SW - Clone Wars, případně Rebels.
Jako plus bych určitě viděl to, že se autorka nebojí zabít nám několik postav, aby dokázala jak je náš hlavní záporák v podání Šestého bratra nemilosrdný. V kontrastu s tím však působí závěr poněkud smutně a nevyužitě, když vezmeme v potaz jak silně a tvrdě nám je tento charakter představen a jak je on a jeho výzbroj v budoucnu nesmírně důležitá pro samotnou Ahsoku.
Jsem obrovský fanoušek Ahsoky, a tak bude mé hodnocení minimálně o tu hvězdičku výš, než by nejspíš mělo, nicméně musím po dočtení říct, že převažuje zklamání. Né ani tak z knihy, která je vše všech formách naprosto průměrná, ale spíš z promarněného potenciálu, který právě postava Ahsoky nabízela. 50%

16.01.2021 3 z 5

Pasažérka Pasažérka Alexandra Bracken

No co si budem, pro moji věkovou kategorii tato knížka určená není, takže moje pocity můžou být vzhledem k mému věku zkreslené, nicméně když už se mi ocitla pod rukama a já se jí nějak zázračně dokázal prokousat, byl by hřích neutrousit pár hlubokomyslných poznámek.
První a asi nejzávažnější problém je chování hlavních postav. Nejen, že Vám žádná z nich není sympatická, ale romantická linka, která zde vzniká, je šíleně umělá a bez jakékoliv chemie. Ve zkratce, ať se prohodí všemožné láskyplné a romantické slova, tak to s Vámi nic neudělá. Proč taky fandit vyumělkovanému románku postav, které Vám nejsou sympatické že.
Druhý problém je absence příběhu. Na začátku je nám představen cíl cesty, přičemž zbytek knihy je našim úkolem se vždy dostat z bodu A do bodu B. V bodě B poté nalézt další vodítko, aniž bychom pořádně využili dané lokality a jít k bodu C. A takhle lítat z lokace na lokaci, začne být samozřejmě po chvilce už poněkud okoukané.
Poslední problém, který mě několikrát silně praštil do očí, byl na můj vkus až příliš velký počet pravopisných chyb, za které ale autorka samozřejmě nemůže.
Ale abych nebyl jen kritický, našlo se zde pár světlých chvilek, jako například zajímavá postava Hasana, nebo relativně dobře vysvětlený koncept skákání časem.
Můj šálek kávy však tato kniha nakonec asi nebude a tak se na druhý díl v nejbližší době chystat nehodlám. Jak jsem ale už zmínil na začátku, kniha je určena především mladším čtenářům a tak je možné, že nějakou pubertální holčinu chytne tato vyumělkovaná romanťárna za srdíčko. 40%

11.01.2021 2 z 5

Opravář osudů Opravář osudů Robert Fulghum

Je složitý nějak hodnotit něco, co se Vám četlo dobře a víceméně i líbilo, ale na konci si říkáte, že to vlastně o ničem nebylo. Tento stav mysli mi připomíná filmy Garryho Marshalla ( Na. sv. Valentýna, Svátek Matek, nebo třeba Šťastný Nový rok). Baví Vás to, nenudíte se u toho, ale přesto by jste od toho filmu(knihy) čekali více. A tak je to i u knihy Opravář osudů. Nenadchne a ani nepřekvapí, nicméně na takové to odpolední počtení u čaje se hodí perfektně. 50%

30.11.2017 3 z 5