(Ne)normální

SPOLUŽAČKA. SÉGRA. SUPERHRDINKA. Ms. Marvel je příběhem teenagerky, která si hledá svou cestu. A jen tak mimochodem získá nadlidské schopnosti, které změní celý její život. Představte si, že se ze dne na den octnete ve světě Marvelu po boku Spider-Mana, Iron Mana a dalších oblíbených hrdinů. Jak s novou mocí naložíte, jak si získáte respekt osobností, které zbožňujete? Šestnáctileté Kamale Khanové se přesně tohle přihodí, ale zároveň nezmizí starosti, jaké řeší každý puberťák. Musí zvládat školní povinnosti i zamotané vztahy a chce žít svůj život jinak, než by si přáli její rodiče. Sice má superschopnosti, ale furt může dostat zaracha....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392833/big_ms-marvel-1-DVj-392833.jpg 457

Ms. Marvel 1.

Literatura světová, Komiksy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Crew, Paseka

No Normal, 2014

Kniha (Ne)normální

mirec88
17.09.2021

Nečakal som, že ma tento príbeh tak zaujme. Ale zaujal. Bol skvelo napísaný so všetkými výhodami ale aj problémami, ktoré môže mať dievča, ktoré náhodne dostane superschopnosti. Páčilo sa mi to, že sa jedná o moslimské dievča, ktoré aj hľadá samu seba a svoje miesto v spoločnosti. Okrem superhrdinskej časti totiž musí hrať vzornú dcéru, ktorá má byť doma načas a často dostáva zaracha. Pekne napísané a nakreslené. Príjemná nenáročná jednohubka. A teším sa na pokračovanie.

memphisz
04.05.2021

Je to vtipný! Hodně lidský. Neotřelý příběh o dospívající náctileté, která se pere s tlakem střetu kultur, očekáváním své rodiny i okolí a k tomu s nenadále nabytými superschopnostmi. Kamala Khan je zajímavou postavou, i když zatím se setkáváme jen s jednou její stránkou. Líbilo se mi, že je do příběhu nevtíravě zapojená skutečnost, že jde o první hrdinku muslimku, a jak se tvůrci poprali s faktem, že nejde o první Ms. Marvel.

RadimWiniarski
20.03.2021

Jelikož už někdy na konci tohoto roku k nám vtrhne seriálová verze v hlavní roli s úplným hereckým nováčkem Iman Vellani, řekl jsem si, že je ideální čas na to, vrhnout se její komiksový předobraz. A jak tedy z mého pohledu dopadlo první představení Kamaly Khan jako Ms. Marvel?
V první řadě se díváme na celou superhrdinskou komunitu z pohledu mladého člověka, který na počátku nemá žádné schopnosti. O schopnostech maximálně sní a přemýšlí o tom, jak by s nimi nakládal. A když už se mu poštěstí, tak absolutně netuší, jak s nimi zacházet. Postupně se tak všechny svoje schopnosti učí ovládat a například zjišťuje, zdali jsou superhrdinské obleky opravdu tak pohodlné, jak vypadají, nebo zdali je možné skloubit pomáhání lidem s tím být vzornou dcerou a stihnout večerku doma. Právě rodinné hodnoty zde hrají velkou roli, a tak je zajímavé sledovat ten kontrast mezi rodinou, která ctí tradiční muslimské hodnoty a Kamalou, která se pokouší vymanit z jisté škatulky a chce žít normální život puberťačky.
Jak je u Marvelu zvykem tak i zde však máme dostatek příjemného nenuceného humoru, který tyto dramatičtější chvíle vyvažuje.
Celkově jde o příjemný start této hrdinky, který nás postupně uvede do problémů, kterým Kamala musí čelit, a který nás v závěru dokáže nalákat na pokračování. 75%

Jajiinka
06.12.2020

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Tento komiks je o příběhu mladé teenagerky, která miluje postavy jako Spider-Man, Iron Man a další superhrdiny. Hledá ve světě svůj smysl, když je najednou obdarovaná nadlidskými schopnostmi. Tyto síly jí změní celý život, ale bohužel její teenagerské starosti nezmizí. Zvládne Kamala školní povinnosti i zamotané vztahy v rodině i mimo ní? Dokáže najít své pravé já a stát se superhrdinkou?

Tento komiks se mi moc líbil. Má v sobě toho tolik, co muže předat dospívajícímu čtenáři. Je v něm poučení a mladý čtenář se muže ztotožňovat s nepochopením rodiny a domácím vězení (kdo nedostává zaracha, žejo ????.) . Je to klasická marvelovská šablona – Kamala získá superschopnosti a zjišťuje, že se s nimi pojí i velká odpovědnost. Také se snaží vymanit ze své kulturní škatulky a začít žit svůj vysněný život. Empatie příběhu a sympatická hlavní představitelka dělá dokonalé dílo, které dokreslují krásné obrázky. Komiks je ilustrován ve velmi příjemném stylu a krásně dokresluje emoce postav s nádechem superhrdinského filtru. Barevnost komiksu je jemná a líbí se mi nápad s nelidskou schopnosti u Kamaly měnit svůj vzhled a proporce své postavy. (zvětšení se či nějaké své části)

DennisMoore
06.10.2020

V příběhu Ms. Marvel se střetají světy - svět superhrdinů a svět normálních smrtelníků, svět dospívajících a svět dospělých, svět západní a svět východní... A to všechno v hlavní roli s jednou z nejsympatičtějších hrdinek, jaké jsem kdy na stránkách Marvel komiksů potkal. Naprosto chápu, proč tuhle knihu spolu s Crwí vydala Paseka, protože tohle je přesně ten typ komiksů, na něž má Paseka čuch - silný příběh, jenž má šanci oslovit dospívající čtenáře ne tím, že v něm někdo někoho tříská a říká při tom husté hlášky, ale tím, že má také nějaké poselství, které chce čtenáři předat. V tomhle případě několikanásobné a přitom nenásilné, hravé a vtipné poselství, jež by nemělo utéct ani dospělým. Super.

Kate18
17.09.2020

Kamala Khanová má těžký život, protože má přísné rodiče. Jednou se vyplíží v noci z domu na párty a narazí na zvláštní mlhu, ve které se setká se skupinou superhrdinů. Přeje si být jako Captain Marvel a najednou se jí to splní. To jí obrátí život naruby. Připlete se k vloupání v kavárně svého kamaráda a rozhodne se zasáhnout. Přepadení se zvrtne a Kamala se během něj dozví o jakémsi Vynálezci, po kterém začne další den pátrat. Ale Vynálezce nenajde, jen jeho tajné doupě. Stopy ji snad příště zavedou blíž k vyřešení.

Mooneylan
30.05.2019

Zajímavý YA příběh o dívce, která se zoufale snaží vymanit z područí své rodiny a kulturních stereotypů a zároveň si udržet chladnou hlavu a užít si život naplno. Díky tomu že získá superchopnosti se jí to možná podaří :)
Protože se jedná o Young Adult, nemůžeme tady čekat krvelačné scény plné epických scén. Na co je tento příběh ale bohatý je spousta emocí, vhled do situace dospívající dívky skvěle skloubené se supehrdinskými problémy.
Za mě dobrý! :)

Gustik5
19.03.2019

Ms. Marvel: (Ne)normální je docela obyčejným dětským komiksem s tradičními vyprávěcími prvky a hrdinkou z jiného kulturního prostředí. Přesto nejde o nějakou agitku, ale o klasický “marvelovský” příběh o prostém hrdinovi, který zničehonic přišel k velké moci, jež s sebou nese i velkou odpovědnost. Klasický “spider-manovský” mustr Kamale Khanové sedí a myslím si, že jde o vcelku povedenou sérii. I přesto, že postava si vlastně vypůjčila starší identitu Carol Denversové, jež je nyní známa jako Captain Marvel, dává to vlastně v příběhu smysl, neb jde o Kamalin vzor. Trochu zvláštní je samotný způsob, jakým hrdinka přišla ke svým zvláštním schopnostem, které se teprve učí poznávat a ovládat (ale to snad bude v budoucnu trochu osvětleno). I přesto, že se jedná o rozjezd řady a seznámení se s postavami, rozhodně by komiksu neuškodilo trochu víc akce. To zachraňuje hlavně druhá půle, kde se děj slušně hýbe kupředu. Tak po typicky otevřeném konci uvidíme snad v další knize, které rozhodně dám šanci.