Rade Rade komentáře u knih

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Napínavé a docela drastické. A hodně působivé.
Tím "drastickým" to myslím tak, že se mi to stylem napsání dost zadřelo pod kůži; jsou knihy, kde krev stříká, ale je to jen na papíře a nijak mě to nezasáhne...
Líbila se mi moc i filmová verze, ta americká, Fincherova. Švédská mě už tolik nechytla, možná i proto, že jsem ji viděla až poté. Lisbeth si představuji - i v dalších dílech - právě takovou, jaká byla v americkém filmu.

14.02.2015 5 z 5

Tráva a vítr Tráva a vítr Anna Sedlmayerová

Četla jsem již před mnoha lety, detektivka a současně psychologický příběh, vracela jsem se ke knize vícekrát. Dost působivé.
Popis umístění místa děje - fiktivní vesnice Dřevoulice v Českém Středohoří - se mi zdál docela přesný a tak jsme se dokonce pokoušeli při četných výletech do tohoto krásného pohoří podle popisu v knížce tuto ves identifikovat a ztotožnit se skutečným místem. Možná se nám to i podařilo... (možná taky ne, ale prostě raději věřím, že ano).
Jen jedna malá výtka: Popisovat ženu v 38 letech jako stárnoucí ženu je z dnešního hlediska již trochu úsměvné. Anotace je původní z doby vydání knihy; přičemž ano, i v knize vyzní hlavní hrdinka jako žena, která má v podstatě aktivní, a zejména milostný život za sebou. Už tehdy mi to přišlo dost zvláštní, a to jsem byla hodně mladá. (90%)

13.02.2015 5 z 5

Píseň o Bernadettě Píseň o Bernadettě Franz Werfel

Hodně působivá kniha s trochu depresivním vyzněním.
Od doby četby vnímám v kostelích sošky Panny Marie s modrou stuhou v pase a zlatými růžemi na kořenech palců u nohy úplně jinak, než ostatní sochy světců, mnohem osobněji. Čtyři plus.

13.02.2015 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Úžasná vtipná knížka. Četla jsem ji dávno před tím, než byla zfilmována, a tak jsem měla z filmu trochu strach, ale nutno říct, že se docela povedl, což s ohledem na druh Jirotkova humoru nebylo vůbec jednoduché. Dobrý scénář a výborní herci.
Oblíbené hlášky: "Sobý hnusec!" "Neřekl, ´má úcta´, řekl ´no maucta´!"

12.02.2015 5 z 5

Ráj světa Ráj světa Alois Jirásek

Četla jsem ve školním věku. Zajímavé v tom, že popisuje Vídeň během Vídeňského kongresu. Jinak mi to ale místy přišlo trošku jak červená knihovna.

12.02.2015 3 z 5

Tajemná řeka Tajemná řeka Dennis Lehane

Drsný příběh s ještě drsnějším koncem.
Ale ta myšlenka, že ze zneužitého dítěte vyroste skrytý pedofil, mi vadila. A nebo to možná měla být myšlenková zkratka, tak jako většina (anti)hrdinů této knihy myslela ve zkratkách...

11.02.2015 3 z 5

Tři muži ve člunu Tři muži ve člunu Jerome Klapka Jerome

Pro mě naprostá jednička, už od dob puberty, smála jsem se při čtení nahlas. Je neuvěřitelné, že takto aktuální může být tak stará knížka. Já četla vydání starší (SNDK Albatros 1966), když jsem pak objevila pozdější vydání, tak se přiznám, že se mi už nelíbil novodobější překlad.
V mém vydání byla ještě v první kapitole "horečka omladnic" - jako jediná nemoc, kterou hrdina zjistil, že ji nemá, v pozdějším překladu to byl již "sklon k samovolným potratům". Ano, jistě, v našem století už horečku omladnic nemáme, ale přece jen si nemyslím, že by se kniha měla při překladu takto přizpůsobovat současnosti...

Titanic Titanic Miloš Hubáček

Asi nejlepší knížka o Titaniku.

11.02.2015 5 z 5

Výlet pana Broučka do XV. století Výlet pana Broučka do XV. století Svatopluk Čech

Četla jsem ji cca ve 12 letech, nikoliv jako povinnou četbu, ale zcela dobrovolně, a ještě dnes si pamatuju, jak jsem se nahlas smála... Vůbec jsem to nechápala jako satiru a "kritiku maloměšťáctví", těžko jsem mohla, když to bylo napsáno v 19.století, navíc pro dospělé. Přišlo mi to prostě hodně legrační.

11.02.2015 4 z 5

Lassie se vrací Lassie se vrací Eric Knight

Patří k nejlepším knihám mého dětství. Krásné a dojemné.

Už zase skáču přes kaluže Už zase skáču přes kaluže Alan Marshall

Oblíbená knížka mého dětství. Pamatuju si, jak mi bylo malého Alana líto, když byl sám v nemocnici s dospělými.

Dobrodružství malého Indiána Dobrodružství malého Indiána Vladimír Šustr

Moje oblíbená knížka z dětství, odehrávající se v Paraguay ve 30. letech 20. stol. Už jako dítěti mi vrtalo hlavou, zda postava Larga (podle informace v knize to byl Čech jménem V. J. Lukáš) byla skutečnou historickou postavou, nebo jen románovou fikcí.

11.02.2015

Bronzová cesta Bronzová cesta Bohumír Fiala

Oblíbená knížka z dětství, přečtena vícekrát, i v dospělosti. Přiblížila mi nenásilným způsobem starověkou Krétu, pověst o obludě Minotaurovi, labyrint v Knossu, a možná i díky ní jsem si prohlídku starověkých vykopávek v Knossu a Faistu jako dospělá hodně užila.

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Záhada hlavolamu určitě ano, Tajemná Řásnovka rovněž, čteno v dětství, kdy každé dobrodružství je vítané. Za mého dětství mělo ještě navíc příchuť zakázané literatury.
Foglarovky dospělýma očima už vidím trochu jinak. Všichni musí být čestní, odvážní, opálení, kdo nejde s námi, jde proti nám. V knížce Hoši od Bobří řeky mi manipulace ze strany samozvaného vedoucího Rikitana přišla už dost zvláštní ... Předpokládám, že můj názor bude asi ojedinělý.

11.02.2015 3 z 5

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Vtipná knížka od mé oblíbené autorky, která se umí podívat na životní trable i z té druhé stránky. Vejce je ale přece jen jednička...

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Úžasná kniha mého mládí, neobyčejně vtipná a mnohokrát čtená.

Medvídek Pú  (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

K této knížce jsem ve svém dětství cestu nenašla, zato mě oslovila, když jsem jí četla svému synovi. A i když se mu líbila, tak si myslím, že plně jí lze docenit opravdu až v dospělosti.

10.02.2015 5 z 5

Maus II: A tady začalo moje trápení Maus II: A tady začalo moje trápení Art Spiegelman

Četla jsem první i druhý díl v jednom vydání, byl to dárek a byla jsem nejprve trochu zklamaná, že to je komiks.
Ale je to velmi působivé a silné.

10.02.2015 5 z 5

Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami Art Spiegelman

Knížku jsem dostala jako dárek (1. i 2. díl v jednom vydání) a říkala jsem si, komiks, no to fakt nemusím...
Ale pak jsem se nemohla odtrhnout.

Čaroděj ze země Oz Čaroděj ze země Oz Frank Lyman Baum

Tuhle knihu jsem jako dítě milovala a četla jsem ji mockrát. Bohužel se mi pak ztratila - a já mám stále v paměti tehdejší vydání (z roku 1962) s trochu zvláštními, tajemnými a hodně působivými ilustracemi, jejichž autorem byl Arnošt Karásek. Takže pamatuju Plechového drvoštěpa, Slaměného Hastroše... Když jsem pak mnohem později viděla animovaný film, byla jsem moc zklamaná. Z Plechového drvoštěpa byl Železňák, ze Slaměného Hastroše Strašák... A z poetického a něžného příběhu plného fantazie, jehož hlavním poselstvím se mi jevilo to, že lidi mají být k sobě dobří a vzájemně si pomáhat, se stal potřeštěný příběh komických postaviček a divného humoru.

P.S. Knížku jsem po letech našla v zadní řadě knih doma v knihovně. S jakým dojetím jsem se po tak dlouhé době začetla - a je to stejně krásné, stejně čtivé, stejně napínavé i dojemné... Tahle knížka nestárne, a to jí je již více jak 100 let...

09.02.2015 5 z 5