Dobrodružství malého Indiána

Dobrodružství malého Indiána https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40870/bmid_dobrodruzstvi-maleho-indiana-69b-40870.jpg 4 45 5

Autor knížky cestoval roku 1938 Jižní Amerikou. Setkal se tam s indiánským chlapcem, který ho překvapil tím, jak dobře dovedl španělsky. Jmenoval se Togo a za nějaký čas se zbavil nedůvěry k neznámému cizinci. Cizinec mu totiž řekl, že je z Československa, a Togo věděl, že odtud byl i jeho věrný přítel Largo. Vyprávěl Vladimíru Šustrovi o Largovi a vylíčil mu všechny zvláštní příhody, které spolu prožili. Togo vyprávěl, jak musel s otcem odejít z rodné indiánské vesnice do města bělochů a jak ustavičně snil o návratu; nesměli se však vrátit dřív, dokud nepomstí Indiána Rawatua, kterého běloši zavraždili. Ale Togův otec spatřoval v běloších neomylné vládce, jimž nelze odporovat. Togo si už nevěděl rady, až se jednoho dne setkal s Largem. Poznal, že našel konečně věrného druha, který se zastane pronásledovaných Indiánů. Largo je však vypovězen ze země a povstání, které vypukne, na postavení nejchudších mnoho nezmění. Nikdo však nedokáže na dobrého Larga zapomenout, a nejvíc se stýská Togovi. Proto vyprávěl tento příběh, proto si znovu připomínal všechny smutné i veselé příhody. A je to poutavé vyprávění, protože Togo skutečně mnoho poutavého prožil. Třetí vydání.... celý text

Nofar197
06.12.2022 5 z 5

Četla jsem coby devítiletá přesně toto vydání. Dodnes se vidím, jak sedím na schodech v babičcine chalupě, kde jsem jako školačka trávila každé prázdniny, a hltam stránku za stránkou, držím palce indianovi Togovi i statecnemu Largovi, prožívám povstání v Asuncionu i dilema indiánů kmene Maka, Toguv smutek nad ztrátou přítele, ale i humorné chvilky s Ospalym bobrem a jeho bláznivým koněm. Pravda, trochu mi vadil Toguv sklon k chlubivosti, ale budiž. Autenticky příběh z jihoamerické Paraguaye třicátých let minulého století se značně lišil od klasických indianek.

bruntal
29.05.2018 4 z 5

Pěkný dobrodružný, ale celkově smutný příběh z prostředí Paraguaye třicátých let minulého století.

yaja8823
31.10.2017 5 z 5

Paráda. Hezky se to čte, super příběh, miluju čtení o Indiánech, jejich zvycích a jiných kulturách... moc hezky se mi to čte, ale je to i smutné :(

Mari00
15.02.2016 5 z 5

Nádherná knížka. Dobrodružná, poučná, citlivá, veselá i smutná. Prostě od všeho trochu. Přiznám se na konci jsem brečela jako želva, ale určitě stojí za to si ji přečíst.

Rade
11.02.2015 5 z 5

Moje oblíbená knížka z dětství, odehrávající se v Paraguay ve 30. letech 20. stol. Už jako dítěti mi vrtalo hlavou, zda postava Larga (podle informace v knize to byl Čech jménem V. J. Lukáš) byla skutečnou historickou postavou, nebo jen románovou fikcí.

přátelství Indiáni Jižní Amerika dobrodružství kamarádi dětský hrdina dětská dobrodružství

Vladimír Šustr
česká, 1913 - 1987