pydla pydla komentáře u knih

Akta Julián Akta Julián Gregg Loomis

Akta Julián je slabší průměr mezi dobrodružnou a špionážní knihou. Hlavní hrdina Lang není nijak zvláštní. Jako špion se chová spíše jako slon v porcelánu, jako lovec pokladů, zase nic nevysvětlí pořádně. V knize se míchají jablka s hruškami a nedrží to moc pohromadě. Tajná agentura, která po Langovi jde, ho prakticky najde mrknutím oka, ale nedokáže ho zabít.
Za mě spíše 2 a 1/2 hvězdy. Kniha sice zaujme začátkem, ale i přes pár momentů, pak ztrácí šťávu a konec už je jen vysvobozením. Zamotat do toho politiku už autor nemusel.

19.03.2023 3 z 5

Tři slepé myšky Tři slepé myšky Agatha Christie

Kniha Tři slepé myšky je krátký soubor detektivních povídek od Agathy Christie. Přesněji pět povídek různé délky, které se staly předlohou pro divadelní hry nebo byly později přepracovány v samostatné knihy. Tři slepé myšky se staly divadelní hrou Pasti na myši nebo např. Příhoda s míčkem pro psa románem Němý svědek.
Z toho vyplývá, že nepřečtením této knihy čtenář Agathy o nic nepřichází, ale je to zajímavou sondou do práce spisovatelky.

28.02.2023 3 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Má druhá kniha tohoto autora. První byla Dívka v ledu, ale nebudu je srovnávat.
Smrtící tajnosti je čtivá svižná detektivka. Marrisa byla mladá, atraktivní, cílevědomá potvora a mrcha a tak se zdá, že její smrt si přálo až moc lidí. Šílenec v plynové masce byl neotřelý nápad, jen mi k němu ještě něco chybělo. Rozuzlení vraždy, noo, byl to jistě zajímavý a nečekaný zvrat, ale neseděl mi k tomu příběhu. Celek sice drží pohromadě, leč příběhu chybí hlubší podsada. A Elsa? Ve svých 97 letech až moc velké čiperka, to mi zkrátka nesedí. Za mě 3,5 hvězdy.

20.02.2023 4 z 5

Karin Lednická píše čtivě. Životice napsala zajímavým dokumentárně příběhovým stylem s množstvím dobových fotografii. Snad mi tam jen chyběly fotky Životic jako takových. Historii mám rád a kdyby se takto učil dějepis, bylo by snad méně chyb, které společnost dělá stále dokola. Ale čert ví, lidé jsou lidé. Hamižní, prospěchářští, falešní, mocichtiví, rychle odsuzující, pomstychtiví. A ti slušní, nápomocní, spravedliví atd. chtějí mít klid a žít v tichosti.
Životice, stejně jako Šikmý kostel doporučuji přečíst všem, a těšínskokarvinským povinně.

12.02.2023 4 z 5

Třinácté okno Třinácté okno Vlasta Dušková

Ano, tohle bylo hezké. Těžký život v boha věřící ženy, selky, která žije pokorně, ne však spokojeně, a ačkoli vše bere tak jak to přichází a snaží se z toho vymáčknout co to dá, život se s ni nemazlí. Přes veškerou sílu, kterou Albína v sobě má, se ptává i boha, proč právě ona má takový úděl.
Hezký příběh plný lásky, nenávisti, naděje a ran osudu.

09.02.2023 4 z 5

Špionka z Bastily Špionka z Bastily C. S. Quinn

Po delší době jsem zase sáhl po historickém příběhu a nelituji. Špionka z bastily je dobře se čtoucí, vcelku svižný příběh z doby francouzské revoluce a revolty vůči králi. Francouzská historie je zajímavá prošpikovaná piklemi, záští a bojů o moc, plnou šedých eminencí tahajícími za nitky v zákulisí své moci. Tato kniha se v tomto nedá srovnat se Třemi mušketýry nebo třeba Hrbáčem, ale pro mladé čtenáře jistě zajímavá.
Za mě, je právě škoda, že se dnes knihy nepíší tolik výpravnou formou. Dávám 3 a půl hvězdy

17.01.2023 4 z 5

Osvobození Osvobození Imogen Kealey

Kniha je psána jako bestseller a jako takovou ji musíte i brát a číst. Je upravena a historicky pokroucená tak, aby byla čtivější. Musím souhlasit, že ze začátku knihy si Nancy moc neoblíbíte. Chová se sebestředně, nadutě, vulgárně. Divím se, že na ni němci nepřišli už dříve. Po jejim útěku, když gestapo zajalo jejího manžela a jejim výcviku v Anglii, už " dozrála " a bylo to čtivější, ale i přesto zůstala Nancy horká hlava, což je v boji jistě na škodu a dá se říct, že často stálo jen štěstí na její straně. Odpověď na různé rozporuplné činy, je na každém z nás.
Nesmí se však opomenout, že Nancy je skutečná postava a její činy, ať už jakkoliv popsané, jsou obdivuhodné.
Kniha je rozhodně pohledem do zvěrstev války, odboje, partyzánského způsobu boje i pohledem zase z jiné strany. Já se něco nového dozvěděl. Nehleďme tedy na chyby v textu, skladbu slov a pod. což je ostudou překladatele a tiskárny, ale spíš na historickou hodnotu knihy a ta v ní je. Přečíst doporučuji.

01.01.2023 4 z 5

Dokud se budeš smát Dokud se budeš smát Hana Marie Körnerová (p)

Čtu již třetí knihu od této autorky a jsem spokojen. Psát umí. Umí i vtáhnout do děje. Tento příběh, který se může stát kdykoli a kdekoli byl zasazen do velkých potop, které naši zem zasáhly. Je to však jen berlička k příběhu poukazující na to, že vše co zprvu vypadá marně a zničeně se obrátí zase k dobrému, když se člověk nezačne litovat, ale jde dál. Ilona i Kamila si zažily své. Linka Iloniny příběhu se mi však líbila více, ač se nečte lehce. Kniha se čte rychle, děj plyne, konec trošku předvídatelný.
Zkušenost: Pokaždé, když odhodlaně nastavím životu tvář, nakope mě do řiti! , podepisuji, stejně tak, jako "že nemá cenu zavírat oči, přikrčit se a čekat, že se nepříjemnosti samy vstřebají nebo rozplynou".

18.12.2022 4 z 5

Pravý věřící Pravý věřící Jack Carr

Autor není první voják, který začal psát knihy, ale když dva dělají totéž, není to totéž. A tady to platí dvojnásob. Já jsem víc než zklamán. Prvních 36 kapitol je nuda a nic moc se neděje, krom toho, že každý "kámo" nebo "brácha" se pořád někomu omlouvá a poplácávájí se po zádech. Pak, když se už něco děje, tak je děj poměrně často začerňován, zřejmě v autorově naději o tajných informacích a že by rád řekl víc, ale ti zlí to škrtli a už se ani nenamáhal začerněné nahradit třeba i fiktivní informací. Což, alespoň tedy mě, dost rušilo ve čtení. Dále velká spousta zkratek a názvů čehokoliv, což potřebuje vcelku obsažný soupis vysvětlivek na konci knihy. A ač voják profesionál, tak i bojové scény jsou popsané tak, že vám je skoro jedno, kdo v tom boji vyhraje, hlavně tedy v boji zblízka.
Nemůžu sice říct, že kniha je brak, ale napínavá nebo záživná rozhodně není.

03.12.2022 1 z 5

Co vás v dějáku nenaučili Co vás v dějáku nenaučili Markéta Lukášková

Souhlasím s tím, že z historie se musíme poučit a nezapomenout na ni. Paní Lukášková, nám chtěla ukázat, co nás v dějáku nenaučili, leč nenaučila nic ani ona mě. Začátek knihy dobrý, ale pak to ztrácí na zajímavosti a získává spíše styl investigativní novinařiny. Havárie letadel, proč? Ty se dějí stále a tají se i dnes proč padají. Spartakiádní vrah? Co ten má s našimi dějinami, potažmo komunistickou ideologií, společného. Nebudu vše vypisovat, kdo chce, ať si ji přečte. Nedávná minulost, ze které se dalo dost knižně vytěžit, ale z téhle, celkem útlé knížky, bych polovinu vyškrtal. Škoda, opravdu velká škoda nevyužitého potenciálu.

20.11.2022 3 z 5

Závity ulit Závity ulit Martina Málková

Může lidská duše vypadat jako šnečí ulita? Co rok, jeden závit na ni?
Název knihy je zavádějící, snad trochu do filozofična, ale jedná se o příjemnou, úsměvnou, mírně romantickou oddechovku. Marta za svým dosavadním životem udělala tlustou čáru a nechala se najmout jako soukromý řidič, protivným, náročným, uštěpačným právníkem. Vzala to jako výzvu a záhy zjišťuje, že ji začíná bavit poznávat tajemnou duši právníka Matějky.
Pro mě jedno z mála příjemného překvapení češkého autora.

14.10.2022 3 z 5

Soud padlých andělů Soud padlých andělů James Kimmel jr.

Na knize je nejhezčí název a ... to je tak vše. Slátanina příběhů nestabilní kvality. Možná zajímavý pohled na posmrtný soud duší, odpuštění, proplétané nudně filozofickými úvahami a pohledy na soud, boha, pravdu a kdo ví co ještě.
Určitě kniha někoho osloví, jak je vidět, na některých recenzích, já ji však nedoporučuji, leda byste neměli nic jiného po ruce, čím se praštit do čela.
Kniha mi přijde jako hodinový proslov před dvoumetrovým obrazem čistého plátna s modrou tečkou uprostřed, o tom, jaké to není hluboké umělecké dílo a co tím malíř myslel .

07.10.2022 1 z 5

Když zpívají cvrčci Když zpívají cvrčci Charles Martin

Nejhezčí věci nevidíme očima, ale srdcem.
Srdce má své důvody, o kterých rozum nic neví.
Příběh o lásce bez hranic, osamělosti, srdeční nemoci, síle života a návratu do něj, protože žádný člověk není ostrov sám pro sebe.
Charles Martin vás opět přesvědčí, že umí psát tak, až nás jeho příběhy dojmou.

Především střez a chraň své srdce, vždyť z něho vychází život.

Já lásku poznal jsem, a cítil její slávu.

Jednu hvězdu však ubírám, za občas zbytečně dlouhé pasáže a zbytečné navršování tragédií ke konci knihy. Přesto se mi kniha líbila a časem si ji přečtu znova.

03.10.2022 4 z 5

Dva krůčky po mokrém písku Dva krůčky po mokrém písku Anne-Dauphine Julliand

Dva krůčky na mokrém písku. Co o té knize říct. Z lidského hlediska - tragické, smutné, bolestné. Z literárního - moc mě to nevzalo. Čekal jsem mokrý kapesník, nebo alespoň knedlík v krku, ale nic. Časté slůvko " nikdy " mě až iritovalo. Chvílemi mi to přišlo jako brožurka, velké množství slov, popisující pocity, divně optimistický patos vyprávění.
Nechci být příliš cynický a zlehčovat těžký úděl autorky, proto víc neřeknu.
Za mě jen 3 hvězdy.

25.09.2022 3 z 5

Červený adresář Červený adresář Sofia Lundberg

Devadesátišesti letá Doris, na sklonu svého života, vzpomíná na ty, kteří pro ni v životě něco znamenali, co už odešli a hlavně na Allana, svou velkou lásku.
Doris žije sama. Už nemá nikoho blízkého, jen praneteř Jenny, žijící daleko a hovořící spolu jen přes Skype. Když však Doris nemoc upoutá na lůžko, touží už jen zemřít a proto sepisuje Jenny své vzpomínky. Vzniká tak nezapomenutelný příběh o přátelství, nebezpečí, smutku, odloučení, slabosti, víře a lásce.
Kniha je krásná, kapitoly krátké a dobře se čte. Dorisin životní příběh je však až příliš krátký, popsán spíše jen na povrchu, nic do hloubky a tak se obávám, že i přes citlivost příběhu nezůstane ve Vás moc dlouho. Přesto knihu doporučuji přečíst.

11.09.2022 4 z 5

Ztracený příběh Ztracený příběh Charles Martin

Kdysi jsem byl celistvý, ale pak se něco stalo a já se roztříštil na spoustu úlomků a uvnitř jsem zemřel...
Bolestné příběhy dvou slavných lidí, kteří ač velmi slavní, uvnitř sebe byli nejsamotnější na celém světě, než je otec Steady svede dohromady.
Krásný příběh, o lidských duších, bolestech, samotě a touze zemřít, utéct tak samotě a vnitřním démonům.
Ačkoli je příběh velmi silný, ubírám jednu hvězdu za uspěchanost děje v otevřenosti obou postav vůči sobě i za zpracování návratu Katie mezi živé. Já sám jsem velmi uzavřený a osamocený a vím, že odložit své démony a běsy není vůbec snadné a důvěra v druhé samozřejmá.
... naučit se znovu žít vyžaduje odvahu a sílu, protože ta bolest v nás, zůstane navždy.

04.09.2022 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Příběh Anny, která po válce zůstala sama. Ještě mladičká se provdala za hostinského Pavla, válečného hrdiny, který však následkem střepiny, trpěl silnými bolestmi hlavy. Poválečný život však nebyl pro mnohé snadný a nastupující socialistická garnitura s pokřivenou ideologii si vynucovala své. Těžký a nejistý život té doby, si vytvářel své vlastní hrdiny i padouchy, strach pomoci bližnímu, závist, faleš, mocenství, vyvlastňování, udavačství, politika, chudoba i zatýkání STB, pak dokonaly své. Přestože Anna prožila těžký život a vychovala 9 dětí, jak sama říká: měla jsem přesto štěstí na hodné lidi.
Kniha rozhodně není červená knihovna. Příběh je vyprávěný s lehkostí a stručně. Nijak moc se nerozvětvuje a nejde do hloubky, ale mi to nevadilo, naopak myslím, že to knize pomohlo. Knihu mohu doporučit k přečtení i k zamyšlení.

14.08.2022 5 z 5

Chaloupka strýčka Toma Chaloupka strýčka Toma Harriet Beecher Stowe

Vezmu-li v potaz, že tato kniha byla v 19.stol. vydána jako kniha pro děti, pak bych musel přidat ještě jednu hvězdičku. Neuvěřitelně silný, krásný a lidský příběh o otroctví černochů v Americe, jejich strádání i bezmoci, včetně pohledů na věc z obou stran a víře v lepší časy. Neodpustím si i pokřivenost církve.
Četl jsem vydání z roku 1977 Albatrosem, s ještě kudrnatě bohatou češtinou, což už dnešní mládež neosloví, ale za mě, dokonalé.

09.08.2022 5 z 5

Dvě hrsti života Dvě hrsti života Katharina Fuchs

Román Dvě hrsti života, je cílený spíš čtenářkám, ale i muž si příběh užije. Vždy obdivuji sílu žen, které se porvaly s osudem a těžkým životem. Kniha se čte dobře. Je zasazena do prostředí světové války, z pohledu chudé ženy i dcery velkostatkáře. Místy jsem se ztrácel v postavách a chvílemi mi vadily rychlé posuny v čase. Byla nastíněna i problematika výchovy dětí v nacistické fanatické propagandě. Nechyběl i pohled života bohatých německých lidí za války. Přesto všechno, mi příběh přišel mírně plytký, některé pasáže urychlené, useknuté životní osudy některých postav.
Kniha je však víc směřovaná pro ženy, tak dávám 4 hvězdy.

25.07.2022 4 z 5

Na hraně noci Na hraně noci Olivia Hawker

Uvažuji mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale dám čtyři. Ano, jsou tam historické nepřesnosti, ale ty jsou už dnes snad ve všech knihách o světové válce, kterých se autoři dopouštějí kvůli dramatičnosti knihy. Na druhou stranu jde o pohled ze strany věřících, otázek k bohu a hlavně pohledu běžných německých občanů, kteří jsou většinou házeni do jednoho pytle s nacicty, ač spoustu odbojů bylo právě z řad němců, a to je téma méně zpracované.
Příběh bývalého řádového mnicha, který přijíždí na inzerát za ženou, kterou si vezme, aby ji pomohl s dětmi přežít těžkou válečnou dobu, rodící se lásce mezi nimi a odboje, který se snaží zničit nacistickou démonii, je hezky a čtivě napsaný, s láskou, něhou a spoustou myšlenek a otázek, na které bychom si měli položit otázky i dnes. Navíc, k mé radosti, autorka vsadila na popisy atmosféry, napětí i citů, což se už taky v dnešních knihách moc nevidí. Kniha se tím musí číst pomaleji a vnímat více do hloubky, což ji přidalo na zajímavosti, ale i ubralo mladší čtenáře, jak sleduji komentáře :D. Mi se kniha líbila a mohu ji doporučit.

05.07.2022 4 z 5