Profesorskey Profesorskey komentáře u knih

Hon na lovce Hon na lovce George R. R. Martin

Knihu bych doporučil jako dobré odpočinkové sci-fi s krásně popsanými kulisami, zajímavým dějem a s hodně nesympatickým hlavním tahounem.

11.06.2023 4 z 5

Punisher 1 Punisher 1 Garth Ennis

Existují komiksy, které jsou uměleckým dílem, ale tento to není. Možná to je tím, že mám s čím srovnávat, ale Punisher je prostě infantilní a bez nápadu.

07.06.2023 1 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Nele Neuhaus

Lehce nadprůměrná a velmi čtivá kriminálka, která green deal slupkou zakrývá ty nejhorší lidské vlastnosti, jakými jsou žárlivost, pomstychtivost, hamižnost a chamtivost. Trochu jsem se bál, že to bude zelená vymývárna mozku (ještě k tomu od německé autorky), no nakonec Nele Neuhaus velmi mile překvapila. Doporučuji.

P.S. napište si při čtení na papírek jména hlavních postav a jejich základní charakteristiky. Německá jména se, tedy alespoň mně, velmi špatně pamatují.

06.06.2023 3 z 5

Upír v Sussexu Upír v Sussexu Arthur Conan Doyle

Jednodušší a kratší kriminální příběhy, k jejichž rozluštění je potřeba geniálního mozku Sherlocka Holmese. Svým jazykem a délkou se ideálně hodí jak pro ty, kteří začínají s A. C. Doylem, tak pro ty, kteří hledají lehkou anglickou četbu na rozšíření slovní zásoby. Ti druzí z vás ocení výkladový slovník v zápatí každé stránky.

30.05.2023 3 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Po Prokletí Salemu, Carrie a Osvícení přišla na knižní trh tato sbírka povídek a jasně ukázala, že King je mistrem žánru. Kdo ví, jestli tato dílka stála na počátku jeho kariéry a čekala na úspěch na zažloutlém papíře někde v hloubi šuplíku dubového stolu, nebo jestli je to výpis útržků myšlenek nadaného autora. Ať tak, či tak, stojí kniha za to. A nejezděte v noci Salemem, čeká tam malá holčička, která by někoho ráda objala.

30.05.2023 4 z 5

Drsný sbohem Drsný sbohem Frank Miller

Jsem nadšenej! Sakra, tohle je umělecký dílo! Marv je ve světě plném mužské zženštilosti velmi inspirativní. Boxovací pytel mě volá.

25.05.2023 5 z 5

Soudce Dredd: Sebrané soudní spisy 01 - Prokletá země Soudce Dredd: Sebrané soudní spisy 01 - Prokletá země Pat Mills

I přes negativa jsem neskutečně rád, že jsem se dostal k DREDDovi v jeho původní podobě, ne jen té filmové. Bylo to příjemné osvěžení tří dní a věřím, že se dostanu i k dalším dílům sebraných spisů, které mi poskytnou trochu odpočinku od vážnější literatury a klasického pracovního života. Navíc si osobně myslím, že kvalita tohoto komiksu bude stoupat, což je patrné i v tomto díle.

Líbila se mi černobílá grafika, prostředí, atmosféra a vlastně i ten post-apo svět. Nicméně, co se týče děje - první a největší část o cestování přes pustinu s lékem je jak psaná pro třináctiletého puboše a psaná šestnáctiletým už-ne-úplně-pobošem. Další části jsou už dějově o dost lepší, ale stále žádná výhra. Docela mě štvaly krátké kapitoly s počátečním opakováním, ale to je (asi) způsobeno tím, že se jedná o samostatně vydané díly v časopise a tohle jsou tedy svázané spisy.

24.05.2023 2 z 5

Bohatý táta, chudý táta Bohatý táta, chudý táta Robert T. Kiyosaki

(SPOILER) Tato kniha spíše než finance popisuje určitou filozofii, kterou je možné aplikovat na ekonomické stránky života. Určitě to není svatý text, ani návod ke zbohatnutí. V následujících řádcích se pokusím popsat některé stěžejní myšlenky díla:

1) Největším dříčem v životě je váš mozek. Učte se a vzdělávejte se (Kiyosaki zdůrazňuje především vzdělání v oboru financí, psychologie, komunikace, prodeje a v oblasti vašeho zájmu)

2) Budujte zdroje nepodmíněného příjmu. Ať to jsou investice do cenných papírů, spořící účty, nemovitosti generující zisk, autorská činnost, nebo podnikání, u kterého nemusíte být osobně.

3) Naučte se rozlišit reálná aktiva a pasiva. Pokud vám něco přináší dodatečné peníze, je to aktivum. Pokud vám to peníze z rozpočtu odčerpává, je to pasivum. A snažte se získávat aktiva.

4) Pokud máte problém s penězi, možná není na straně příjmu, ale na straně výdajů. Naučte se žít skromně a nekupujte blbosti, které spadnou do položky pasiv a budou vám každý měsíc odčerpávat peníze z rozpočtu.

5) Bohatství není obnos na účtu, ale doba, po kterou nemusíte pracovat a přesto máte příjem. Pokud dokážete z nepodmíněného příjmu pokrýt své životní náklady, jste bohatí.

6) Hleďte si svého, makejte, dřete a dokončujte. Pokud budete mít vizi na vytvoření nepodmíněného příjmu, tak budete o to víc dřít, abyste si ji vytvořili.

7) Zaměřte se na to, co vám působí radost.

Bylo tam toho víc, ale myslím, že je to vystihnuté dostatečně. Teď k mému osobnímu hodnocení. Knize se musí nechat, že zaznamenala úspěch. Stěžejní myšlenky jsou napsané dostatečně laicky, aby je pochopil i teenager. Kniha sama o sobě popisuje důležitost vzdělání, šíře záběru vašeho vědění, a především nutnost tvorby nepodmíněného příjmu. Stejně jako většina naučných knih se zamotává do nutnosti určitého počtu stran. Některé věci a myšlenky se v díle opakují tolikrát, že to člověka prostě nebaví. Odpustit si ty zbytečné části a plky, nadbytečnou vatu, tak by to byla příjemná padesátistránková stručná brožurka, která jde přímo k věci. Nedám méně hvězd, protože myšlenky v knize jsou vlastně fajn. Nedám více, protože to šlo udělat stručněji a lépe.

22.05.2023 3 z 5

BRSRKR: Kniha první BRSRKR: Kniha první Matt Kindt

Ale jako vážně, čekal jsem víc. Tím nechci říct, že by to bylo špatné. Je to taková ta první kapitola, která seznamuje s postavami a dějem a to je možná ten problém. Co se týče základní myšlenky, tak si propojte filmy Pozemšťan a Univerzální voják, zabalte to do krve ve stylu Loba, a máte prvoplánovou řezničinu. BRSRKR! vol. 1 nicméně trochu zklamal. Ale přesto se těším na druhý díl.

20.05.2023 2 z 5

Jedna moje známá mi kdysi řekla "Jen Burton dokáže udělat z nekrofilie romantický celovečerní film" - reakce na jeho Mrtvou nevěstu. Ale k tomuto dílku. Něco vás rozesměje - třeba Chlapeček s hřebíky v očích (no, tak mě suďte, ale fakt to bylo vtipný) - a něco ne. Ale po dočtení ve mně přesto zůstala taková nezodpovězená otázka: Kdyby to nenapsal Burton, ale někdo jiný, zajímalo by to někoho???

19.05.2023 2 z 5

Palba do vlastních Palba do vlastních Brian Wood

Po komiksové "Bombě" a "Strážcích" jsem se na pár hodin upoutal k této barevné jednohubce (nečetl jsem předchozí díly) a musím říct, že neurazila. Téma ani děj není nijak zvlášť složitý. Téma "válečných zločinů" a "viníků" ve válce samo o sobě vybízí k dějové lince, která je popsána v této knize a tím dílo vlastně nepřináší nic nového. Závěr díla nevyjímaje. Co mě osobně uchvátilo je atmosféra vykreslená nejen popisem Demilitarizované zóny, ale také ztvárněním prostředí rukou kreslířů.

19.05.2023 3 z 5

Po kolena v mrtvých Po kolena v mrtvých Dafydd ab Hugh

Vmáčkl jsem se do malého výtahu a snažil se přijít na to, které ze dvou tlačítek mě zaveze do elektrárny. Po nějaké době soustředěného uvažování jsem se rozhodl, že zmáčknu to s nápisem "elektrárna". A to se říká, že vás u mariňáků ničemu nenaučí!

Břitký až absurdně deb*lní humor Flye s totálně blitkoidním přímočarým dějem vytváří z téhle knihy podle mého největší překvapení mé čtenářské kariéry. Že je to hloupé? Ano! Že je to brak? Ano! Že je to jako napsané infantilním satanským sebemrskačem? Ano, Ano, ANO! Ale víte co? Já se u toho totálně bavil. Já jsem si užíval každou stránku při vzpomínkách na jedničku DOOMa, na ty totálně nepochopitelný lokace, nestvůry, výtahy s grafikou páteře a žeber, na zbraně (mimochodem BFG nevyjímaje).

Za mě se jedná o knihu, kterou ocení především ti, kteří hráli před dvaceti lety na své pentium jedničce DOOMa. Ti, kteří na této hře vyrostli a pamatují si každý zvuk a nestvůru. Protože se mezi ně řadím, dávám tuto knihu do svého výběru. Chtěl bych dát pět hvězd, protože to opravdu byla zábava, ale abych si zachoval alespoň nějakou tvář mezi "normálním" obyvatelstvem, dávám jen tři.

Sakra... asi se rovnou vrhnu na druhý díl.

17.05.2023 3 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Tak tohle dílo jsem si vážně užil. King je génius ve vykreslování temna, ve hře se slovy, sakra a ta slovní zásoba... Příběh se vám opře jako chladivá umrlcova ruka do prostoru mezi lopatkami a pocit postupující husí kůže pronikne do morku vašich vystrašených kostí. Ale vážně - tohle stojí za to!

14.05.2023 5 z 5

Hvězdná loď Galileo Hvězdná loď Galileo Robert A. Heinlein

Kniha byla vydána 1. května 1947. O deset let později dosáhlo Měsíce první člověkem postavené těleso - Sovětská sonda Luna 2. Slavný proslov JFK o tom, že Amíci jsou národem vyvoleným pro cestu na Měsíc, proběhl 12. září 1962. Proto je potřeba se na příběh dívat z pohledu doby vydání. Už jen myšlenka letu na Měsíc byla prostě v roce 1947 šílená. Jo, můžeme si povídat o Verneovi a jeho "vystřelení" náboje na Měsíc, což je úplná blbost. A ano, postupy popsané Heinleinem jsou prostě taky mylné, ale to neznamená, že by to bylo špatné dílo. Mně posloužilo jako náhled do minulosti a mysli autora sci-fi. Proč teda ty dvě hvězdy? No, jedná se o příběh pro dorost tehdejší doby a je to na něm cítit. Četli jste někdy Foglarofky? Tak asi tak to působí. Je to klučičí příběh o výpravě do neznáma, který má (stejně jako všechny tyto příběhy) jednu dějovou a plitkou linku - Starší a zkušenější přijde ke klukům, a řekne, že by bylo fajn podniknout velkou cestu; Kluci se na ní připraví pod dohledem staršího mentora; Na cestě je potká několik překážek; Pak se něco pokazí, za což běžně může nějaký zloduch; Vše skončí dobře a po návratu jsou chlapci odměněni nejen supr zkušeností, ale také veřejností. Ta dá!

09.05.2023 2 z 5

Občan galaxie Občan galaxie Robert A. Heinlein

Přečteno jedním dechem a pro milovníky sci-fi mohu jedině doporučit. Příběh otroka, ve kterém nic není tak, jak se na první pohled jeví. Knížka na krásných pár dní, která vás donutí přemýšlet nad tím, jestli náhodou váš život také není takové dobrovolné vězení, ač s penězi, přáteli a možnostmi volby... ale to už prozrazuji mnohé. Dejte se do čtení!

08.05.2023 4 z 5

Red Nails / Rudé hřeby Red Nails / Rudé hřeby Robert Ervin Howard

Odpočinkové čtení, na kterém jsem ocenil především anglicky psanou část. Kde jinde se naučíte slovíčka jako "stáhnutí z kůže". Co se týče jazykových prostředků a příběhu, tak se jedná o lepší Howardovinu, která dějem nepřekvapí, ale ani nenadchne.

14.04.2023 3 z 5

Prodávejte! Prodávejte! Dale Carnegie

Kniha omílá jedno a to samé na třech stech stránkách stále dokola. Chcete-li prodávat, zaměřte se na zákazníka, na to, kým je a co chce, a prodávat začnete. A začnete prodávat víc, než kdybyste se zaměřili jen na prodej. Autor k tomu má hezký proces s pěknou grafikou, velké množství číselného členění každé blbosti, ale v zásadě jde o výše zmíněné. Neděkujte - právě jsem vám ušetřil týden čtení. Zároveň je v knize několik tezí, se kterými nelze ve světle současného světa souhlasit - např. "Sociální sítě jsou vhodné k využití pouze tehdy, jsou-li využity před nebo po reálném kontaktu." No, vřele NEdoporučuji.

01.04.2023 odpad!

Uč jako umělec Uč jako umělec Robert Čapek

Problém některých učitelů je ten, že se dívají na školství skrze černé brýle. Problém této knihy je pohled skrze ty růžové. Neříkám, že by kniha byla špatná, Bůh chraň! Jsou v ní postupy, metody, myšlenky a nápady, které (pokud jste učitel) jste již nejspíše slyšeli, případně které aplikujete ve výuce. Výuka si zaslouží obměnu, proto pokud můžete, udělejte ji. A sakra aktivujte svoje žáky. Využívejte pracovní listy, edukační hry, a další milion věcí, který můžete stáhnout a použít. A knihu si kriticky přečtěte, vlastně stojí za to.

Co v knize chybí je učitel sám. Pokud jste učitel a svou prací (ať již přímou pedagogickou činností, ale i tou nepřímou doma) trávíte více než 50 hodin týdně, jedete na úkor sebe a své rodiny. A chyba je ve vás. Pokud neumíte říci ne - naučte se to. Pokud doma opravujete hromady písemek - redukujte je. Pokud děláte hromadu mimoškolních akcí a doma vás váš partner, či dítě skoro nevidí - zamyslete se. Pokud vám přípravy zaberou stejný čas jako přímá činnost ve škole, sakra děláte to blbě. Říká se, že "učitelství je poslání", ale v první řadě je to zaměstnání. A čas, který strávíte zaměstnáním, netrávíte s těmi, kteří jsou často v životě ti nejdůležitější. Ti jen chroupají vaše deprese, nepřítomnost, a diskuse o tom, co se stalo ve škole - a tím si postupně nasadíte černé brýle. Protože pokud budete vyčerpaní, vaše hodiny (ať tam budete předvádět jakékoli kousky) budou vopruz. Takže nejdříve psychohygiena vážení učitelé. Poté tvrdé určení priorit. A následně kniha. Pokud to neuděláte v tomto pořadí, vyhoříte jak papír.

31.03.2023 2 z 5

Destrukce Destrukce Stanislav Biler

Chápu, proč kniha dostala ocenění. Některé pasáže jsou naprosto geniální. Jiné naprosto otravné. Některé úsměvné k puknutí. Jiné depresivní k utonutí. Jako celek to kupodivu funguje. Ale není to můj šálek kávy.

18.03.2023 3 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Trilogii jsem přečetl jedním dechem a musím uznat, že už dlouho se mi nečetlo něco tak hezky. Není to těžká literatura. Je napsaná líbivým, úsečným a stručným jazykem, který se lehce překlání do představ a jsem moc rád, že třetí díl není výjimkou. Myslím, že není co dodat. Pokud se vám líbily první dva díly, tento nezklame. P.S. Jsem tu sám, kdo si myslí, že se zfilmování této knihy opravdu povedlo?

10.03.2023 4 z 5