Red Nails / Rudé hřeby

Slyšte! Pět rudých hřebů zarazím do pilíře pomsty! Legendární válečník Conan se v divokém pralese obývaném smrtícími ještěry setkává s krásnou pirátkou Valerií z Rudého bratrstva. Spolu nacházejí město se zdmi z drahokamů, v němž zuří nelítostný boj. A nejsou to jen lidé z masa a kostí, kterým se oba hrdinové musejí postavit... Z angličtiny přeložil Jan Kantůrek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207357/red-nails-rude-hreby-207357.jpg 4.417
Literatura světová, Sci-fi, Fantasy
Vydáno, Garamond

Red Nails, 1936

Kniha Red Nails / Rudé hřeby

MC87
02.04.2018

Na prvních 30 stranách se Barbar Conan profiluje překvapivě jako stopař a jako intelektuál, který se po mnoha úvahách rozhodne dračího boha otrávit jedovatými jablky.
"Co se stalo? Čemu se tak divíte?" " Vy - vy jste zahubili dračího boha?" "Boha? to nevím, zabil jsem draka. A proč ne? Měl snahu si na nás pochutnat!". Na uvedené ukázce lze jasně demonstrovat Conanův břitký humor, který nás provází celou knihu v podobě vynikajícího překladu nedávno zesnulého Jana Kantůrka.

Nechybí ani poměrně obsáhlá scéna mučení ženy ženou " Bila ji nemilosrdně, tak jak ji naučil život, kde se bolest a utrpění vyskytovaly dennodenně, a se vší cynickou zlomyslností, jaké je schopna jen žena vůči ženě" a pořádná porce napětí v katakombách, jen oproti jiným barbarovým povídkám chybí pití vína ve velkém měřítku.

Další skvělá kniha od Roberta Evrin Howarda, u kterého stejně podobně jako u Švandrlíka oceňuju nadprodukci, která však netrpí kvalitou a vždy se dočkáme silného nadprůměru.

Gustik5
10.11.2017

Je to svižné, odsýpá to a vůbec to není špatné... Asi tak. Není to sice nejnáročnější čtení, ale vůbec to není "nasteroidované béčko," jakého jsem se obával. Postavy nejednají zcestně a dává to smysl. Děj s celým finálním odhalením je docela nápaditý. Sypu si proto popel na hlavu, a chystám se na další Howardova díla. Mé první setkání s Conanem tak dopadlo výtečně.

DennisMoore
07.11.2016

Každý muž je živý pletenec svalstva, každá žena bujná tak, že slova, která ji popisují, málem pálí do očí. Intriky jsou rafinované, tajemno mrazivé, příběh nápaditý a akce brutálně zábavná. Člověk by skoro nevěřil, že něco takového bylo napsáno před 80 lety. Ale bylo. A je úplně jedno, že to je vlastně brak, který si přímo říká o parodování - právě v tom totiž spočívá velká část jeho kouzla.

Yarwen
11.07.2016

Howard nás tentokrát prostřednictvím Conana a Valerie zavede do tajuplného starobylého města plného nenávisti, temných čar a zrady. Zatímco méně zdatní autoři by si vystačili s jednou zápletkou, Howardův příběh je jako studánka nevyčerpatelných nápadů, ze které vyrůstá a rozmanitě se kroutí silný fantasy stonek s množstvím postranních výrůstků. Osobně dávám u tohoto autora přednost neconanovským povídkám, ale tahle se povedla výtečně.

dobroslav9182
11.02.2015

Nové, tentokrát dvojjazyčné vydání jednoho z nejepších příběhů otce barbara Conana Roberta E. Howarda. Conan, spolu s pirátkou Valerií, se dostanou do podivného města postaveného z drahokamů, kde už po mnoho let zuří válka. Dva kmeny jedné rasy spolu bojují na život a na smrt v prázdných ulicích a komnatách podivného "městského" hradu a příchod bílých cizinců se jeví jako poslední naděje na ukončení vleklé války... Tajemný, napínavý a atmosférický příběh byl očividně hodně ovlivěn tehdejší Robrtovou zálibou v tajemství Mayských kmenů, čemuž odpovídají nejen jména postav a klanů, ale i stylizace prostředí odkazující na Mayské pyramidy. Pokud ve vás barbar z Cimmerie pořád dokáže vyvolat mrazení v zádech, napětí a (možná) i trochu toho vzrušení, je příběh Rudé Hřeby jasnou volbou. A jako vždy si pochvalu zaslouží i osobitý překlad mistra Kantůrka.