Profesorskey Profesorskey komentáře u knih

Nanits Chronicles Nanits Chronicles Michael Petrus

Mám radost, že tohle dílko vzniklo v našich luzích a hájích. Kresba je absolutně suprová. Za tu dávám plný počet bodů. Svět je představen a popsán také velmi povedeně (a to hned třikrát). Ale obsahová stránka děje, to je úplně jiná...

V knize jsou tři příběhové - časové - linie. První mě absolutně nadchla, rychlé představení světa, uvedení do dění a bum - akce. Hltal jsem stránky, všeho tam bylo dost, děj skvělý, člověk se těší na vyústění a v nejlepším přišlo intermezzo. Návrat do období temna, do období vrcholného úpadku civilizace. A do příběhu vendety. A když se měl strhnout ten největší boj, přišla bez závěru třetí časová linka z předaleké budoucnosti, která je sužována překupníky, gangy a zkorumpovanými poldy, která je navíc zase poháněna jednoduchou pomstou. Tato časová linka byla jako jediná dokončená natolik, že ten otevřený konec beru. Ale mít v knize tři otevřené konce, z nichž jen jeden je dostatečně ukončený, je pro mě jako čtenáře vážně otravné... chápu, že je to první díl, a chápu, že se tu vytváří série a že to bude dovysvětleno v dalších dílech, ale tahle knížka byla vytvořena proto, aby si čtenář koupil další díl, nebo tak mi to alespoň přijde.

22.10.2023 2 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Klasika detektivního žánru obalená do lehkého temna. Musím ocenit jazyk, kterým je kniha psána, jelikož se jedná o něco, co od dnešních autorů do ruky nedostaneme. Jazyk to je pestrý, malebně popisný a starý, ale ne natolik, aby učinil četbu nepříjemnou. Ač chápu, že některým nemusí vyhovovat. Druhým plusem knihy je prostředí, které mi připomnělo čas strávený ve Skotských Highlands. Déšť, mlha a mokřady tak v mé paměti ožily o něco silněji, než bych byl býval čekal, a proto také to dobré hodnocení.

K samotnému příběhu, který byl již několikrát zfilmován, mohu říci jen to, že se jedná o Sherlockovskou klasiku. Je to prostře machr. Ale nepřináší nic, z čeho by si člověk sedl na zadek - což je možná způsobeno zfilmováním, které mám nejspíše stále někde v zadních částech mysli, jelikož jsem velké množství vyústění předvídal.

20.10.2023 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Michael Marshall Smith (p)

Tak tahle kniha má u mě jasné prvenství. Větší blbost jsem v životě nečetl. Řekl spolek mikrovlnky, sporáku, lednice a rychlovarné konvice a vydaly se společně přes silnici k zítřkům naplněným Božím slovem, když se konečně přestane kupčit se vzpomínkami. Vím, tahle věta nedává moc smysl, ale pokud si tuhle knihu přečtete, tak vám nebude dávat smysl dál... ale pochopíte, proč tu je, jelikož celkem slušně popisuje děj "jednoho z nás".

15.10.2023 odpad!

Spad Spad František Kotleta (p)

Atmosféra vzhledem k současnému dění stahuje zadek, že bych s ním mohl štípat pětku drát. Ale jinak se jedná o prvoplánovou putovní řezničinu.

07.10.2023 3 z 5

Komediant / Rorschach Komediant / Rorschach Brian Azzarello

Možná za to může mé přehnané očekávání. Možná za to může to, že Rorschacha považuju za velmi uvěřitelnou postavu. A Komedianta za solidního šílence. A že mám oba velmi rád... Možná jsem k tomuto dílu měl přistoupit jinak než se svým absolutním nadšením... které vyprchalo velmi rychle.

26.09.2023 1 z 5

Temné vody Temné vody Kodži Suzuki

Povedené hororové povídky. Vzdáleně mi připomínají tajemno Kingových prvotin. Za mě osobně příjemné čtení na pár dní.

05.08.2023 4 z 5

Ten žlutej parchant Ten žlutej parchant Frank Miller

Po slabším třetím dílu je tu tenhle absolutně maskulinní hrdinský epos, který má ode mě pět hvězd. Jízda od první strany, krásná kresba a záporák, který vám na stranách neunikne!

19.07.2023 5 z 5

Ozymandias / Karmínový korzár Ozymandias / Karmínový korzár John Higgins

Dollarový Bill byl velmi příjemnou jednohubkou. Příběh Ozymandia nepřináší vlastně nic nového, je to taková rekapitulace z jeho vlastního pohledu. A co se týče Karmínového Korzára, tak ten mě spíše dějově otravoval a nějak jsem nenašel propojení se Strážci. Snad jen na poslední straně - "Duši ti nikdo nevzal, přišel jsi o ní cestou."

18.07.2023 2 z 5

Béowulf Béowulf Santiago García

Příběh Beowulfa je mi znám a sám o sobě se mi líbí, ale provedení této knihy, její kresby a návaznost obrazů se mi upřímně příliš nelíbí.

17.07.2023 2 z 5

Sůva / Dr. Manhattan Sůva / Dr. Manhattan Joseph Michael Straczynski

Když si přečtete Strážce a poté se vrhnete na tuto sérii, zapadne vám všechno do sebe jako prdel na prkýnko. Osobně jsem si užil část s Dr. Manhattanem, která velmi dobře ukazuje jeho vnímání času a vesmírů, což znovu vysvětluje jeho odtržení od lidství ve Strážcích. Člověk pochopí, čím si ve své hlavě procházel.

17.07.2023 4 z 5

Velká tučná zabijačka Velká tučná zabijačka Frank Miller

Je to dobré, ale nemůžu se zbavit dojmu, že kvalita příběhu i kresby postupně klesá. Zatímco v "Drsným sbohem" jsem byl úplně u vytržení a u "Ženský, pro kterou bych vraždil" jsem se zatraceně bavil příběhem, tento díl mi připadá tak nějak plytký v porovnání s předchozíma dvěma. Nicméně budu pokračovat.

16.07.2023 3 z 5

BRSRKR: Kniha druhá BRSRKR: Kniha druhá Matt Kindt

Do příběhu se dostalo trochu té mystiky, ne ke škodě, nicméně kresba mi připadá trochu odfláklá. Stále nebylo řečeno, ukázáno, ani vykonáno něco převratného. A otevřený konec nenechává na pochybách, že na tohle dílko budeme potřebovat dlouhou polici.

14.07.2023 2 z 5

Deníky Deníky Leonardo Da Vinci

Leonardo da Vinci nám může zosobňovat lidské možnosti a přivést nás k zamyšlení nad naším vlastním potenciálem. Ale toto dílko ne. Jedná se převážně o poznámky spojené tématem, které byste získali pří zapsání "váš zájem" a "citáty" do google vyhledavače. Ano, byl to génius. Ano, líbí se mi jeho pohled na svět a badatelský přístup. Některé myšlenky o stáří, přítomnosti, klamech, mechanice a fyziologii jsou zajímavé, ale kniha jako taková je absolutně příšerná.

07.07.2023 1 z 5

Odse*te se Odse*te se Gary John Bishop

(SPOILER) Kniha, která populární formou představuje antické stoické filozofy. No, populární formou... Občasné použití vulgarismu a caps locku společně s vykřičníkem, a také vyzývání k okamžité akci, může být populární a chtěné tak pro náctiletého mladíka, ale pro mě to bylo otravné. Zároveň, pokud knihu budete číst, opravdu se zamyslete nad každou kapitolou. Čtěte ji pořádně a zjistíte, že 90 % odstavců je parafrází jedné myšlenky. Vlastně myšlenka díla by se dala shrnout do několika vět, které níže napíšu. Představené myšlenky, které vychází ze stoiků, jsou dobré, ale v tomto bych vám raději doporučil William Irvine - Jak žít dobrý život. Tato kniha myšlenky představuje v hrubé stoické realitě, která je pro tento typ publikací lepší. Pokud přemýšlíte, že si knihu "odserte se" koupíte, níže vám popíšu vlastně vše, co se z knihy dozvíte:

1. při přemýšlení o sobě, nepoužívejte budoucí čas, ale přítomný. Jak nepřemýšlet: "Já bych chtěl, já budu cvičit, já začnu podnikat". Jak přemýšlet: "Já jsem, já chci, já podnikám". To váš mozek naprogramuje k okamžité práci, ne k odložení cíle do budoucna.

2. pokládejte si otázky, které začínají slovy "jsem ochotný", či "jsem neochotný". Upřímnou odpovědí na otázky zjistíte, co vlastně chcete a převezmete zodpovědnost za to, čím jste. Vymaníte se ze soudů ostatních, rodičů, výchovy, společnosti.

3. vyhráváte ve věcech, které si myslíte. Když se budete strachovat, že se rozejdete, a když o tom budete stále přemýšlet, a nakonec se rozejdete, tak jste vyhráli. Proto nepřemýšlejte negativně. Stane se to, nad čím přemýšlíte a jak o tom přemýšlíte. Mozek a slova v něm řídí naše nálady a ty naše činy.

4. nesnažte se kontrolovat věci, které kontrolovat nelze. Jediné, co můžete kontrolovat, jsou vaše myšlenky a činy.

5. Činy mohou řídit myšlenky. Jste tím, co děláte, ne tím, co si myslíte. Proto konejte.

6. Motivace je k ničemu, důležitější je disciplína a vytrvalost. Cíle nedosáhnete hned, je potřeba dělat malé kroky kupředu a být vytrvalý.

7. Uvědomte si, že umřete. Že nevíte kdy. Že se věci mohou úplně podělat. A že nic není jisté. Pak nebudete tolik překvapení, když se to stane a zároveň si budete víc vážit toho, co máte a koho máte.

A to je vše.

04.07.2023 1 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

(SPOILER) Prvních 150 stran jsem měl snahu se začíst do velmi zvláštního stylu psaní autora. O tom psalo již více komentujících - kniha je sterilní. Posledních 150 stran jsem skřípal zuby. A 50 stran na úplném konci jsem přemýšlel, že knihu odložím a nedočtu. Tohle, že vyhrálo ceny za sci-fi?

Jedná se o hard sci-fi, takže člověk čeká věci jako transformaci protonu do jedné, dvou a tří dimenzí. Čeká také protonový počítač. Také čeká silnou návaznost na kvantovou fyziku, jelikož v posledních letech astrofyzika již moc netáhne a vesmír kvant je snad ještě víc zajímavý než vesmír v našem pojetí. A víte, já tyhle věci fakt rád a v poslední době je fakt málo hard sci-fi knížek.

Ale co čtenář určitě nečeká jsou absolutně de*ilní vyústění. Dám příklad z knihy - první rasa ví o druhé téměř všechno, mimochodem také to, že vnímá svět z 90 % zrakem. První rasa je o hodně vyspělejší, má také technologii, kterou by mohla velmi jednoduše oslepit celou tu druhou rasu. První rasa má také zájem na tom, aby se ta druhá rasa přestala vyvíjet a vlastně aby v ideálním případě umřela. A co s tou technologií naše technologicky vyspělá první rasa udělá? Píše a hrozí té druhé rase, že je "pouze hmyz". Panečku! To jste jim to nandali. No nejste dementní?

A takovýchto absolutních BOT je tam nespočet. Vědci, kteří dělají závěry, že jakmile je rasa technologicko-vědecky vyspělejší tak je také morálně na výši - hej? Měli jste dějepis na základce? Nebo je tam počítačová hra, která... která... co vlastně dělá? Proč v tý knize je?

Ne, trilogii šanci nedávám. Jednu hvězdu dávám za pokus o hard sci-fi.

02.07.2023 1 z 5

Shadowrun Shadowrun Robert N. Charrette

Jsem zase zpátky u staré party kámošů, sedíme ve squatu jednoho z nás na matracích. Na zemi káva, čaj, cola a pivo. Před námi je další z mnoha zabitých víkendů. Gamemaster vypráví příběh, máme hornet-drony, ke kterým přiděláváme malé nálože, abychom spáchali atentát na obézního mafiána, za kterýho dostaneme tu hromadu kreditů. Nikdo z nás netuší, že ten cyb-ork, který dělal hlídače u lidskýho prodejce, nás napíchnul a že do nižších částí budov právě vchází banda mafiánských přisluhovačů s jediným cílem. Vymazat nás.

Sakra! Tohle byla jízda. Mladí dneška mají počítačový Cyberpunk, my jsme měli Shadowrun.

Nejedná se o knihu jako takovou, jsou to pravidla hry na hrdiny v cyber-punk prostředí. Vzpomínám, jak jsem se před patnácti lety na střední dostal k druhé edici pravidel po několika letech hraní dračího doupěte a absolutně mě uchvátilo provedení a především svět. No nedávno jsem se dostal k anglickému vydání již páté edice a musím říci, že se hodně věcí změnilo. Komentář níže patří k páté edici.

Na grafickém zpracování se dámy a pánové z Topps a Catalyst game labu neskutečně vyřádili. Je absolutně krutopřísný. Herní systém obdržel balíček změn, ale jelikož již v mém okolí nejsou lidé, kteří by si rádi zahráli, nemohu soudit zda k lepšímu, či horšímu. Co zůstává faktem je to, že jsem měl před sebou 466 stran popisů, pravidel a tabulek, které popisují od světa, ve kterém se děj odehrává (geografii, historii, politiku, hudbu, sekty a další), přes klasický výběr metatypu a atributů, po tabulky plavání, skákání, řízení, střelby k vybavení. Jen najít pár přátel, určit gamemastera a hrát. Ale to už je pryč. Tenhle čas už je pryč.

20.06.2023 5 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Příběh, který byl nespočetněkrát zfilmován, parafrázován i knižně zpracován. Příběh, jehož myšlenky jsou aktuální do dnešních dnů a nejspíše i aktuální budou. Je člověk zodpovědný za své dílo? Má člověk právo zničit to, co vytvořil? A kdy nám dojde, že i ten nejlepší vědecký výstup může být využit k ničení? Za mě osobně nutné přečíst.

17.06.2023 4 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Když se vyklízela špajz po prababičce, našli jsme hromady zavařovaček se sušeným chlebem. Vždycky, když jsme přijeli na návštěvu, tak měla ty dobrý chlebový krutonky do polívky, a nebo jen tak na zobnutí. Některé měla i ochucené česnekem, paprikou, nebo pepřem. Nikdy nevyhodila jídlo. Starý chleba nakrojila, posypala kořením a nechala v troubě po pečení vyschnout.

Dílo neukazuje jen hrůzy koncentračních táborů a dění v Polsku neotřelým způsobem (po všech těch porodních bábách, vrátných a uklízečkách z Osvětimi), ale také popisuje zničující dopady války na osobnost.

"Those who cannot remember the past are condemned to repeat it."

16.06.2023 5 z 5

Hnízdo na Zemi Hnízdo na Zemi Steve Perry

Příběh je psaný krkolomným jazykem, který ho dělá špatně stravitelným. Zároveň zde bylo málo popisů ať už lokací, či samotných vetřelců, a všechno se tak jeví ploché a neosobní. Nějak se z knihy vytratil Ten strach a To tajemno, tak spojené s vetřelci. Zbyla akce, která kvůli nedostatečným popisům nepůsobí na nervový systém čtenáře, a příběh, který není úplně špatný, ale ani dobrý. Jsem v rozpacích, dvě hvězdy jen kvůli tomu, že mám vetřelce rád...

14.06.2023 2 z 5

Ženská, pro kterou bych vraždil Ženská, pro kterou bych vraždil Frank Miller

To je ta moc žen v životě muže. Jsou hybatelem tužeb. Jsou nevyřčenými motivy, které nás vedou k cílům. Jsou naší spásou. I zkázou. Záleží, na kterou narazíte. A sakra, při čtení tohoto uměleckého díla, a že tam toho čtení je o dost víc než v předešlém díle, si to uvědomíte. Trochu slabší než předchozí díl s Marvem, ale přesto libová černobílá parádička.

11.06.2023 4 z 5