Komediant / Rorschach

Morálka Edwarda Blaka je temná a rozporuplná, skoro jako jeho černý smysl pro humor. Ale přestože jsou morální zásady tohoto ctižádostivého muže pochybné, je jisté, že svou práci zastane, i když je špinavá. Tentokrát ho tajná služba vyšle do Vietnamu a KOMEDIANT tak přijde na bojiště, aby se smál naposledy. U Waltera Kovacse bylo už od dětství jasné, že má na rozdíl od všech ostatních vrozený smysl pro spravedlnost. Z nechuti nad hříšností světa kolem sebe se z něj stal vigilant známý jako Rorschach. Jako maskovaný hrdina Walter vidí příkrý, černobílý kontrast mezi dobrem a zlem a nastoluje spravedlnost tak, jak uzná za vhodné....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/198799/big_pred-strazci-komediant-rorschach-BDN-198799.jpg 461

Před Strážci 2.

Literatura světová, Komiksy

Vydáno: , BB art

Comedian / Rorschach: Deluxe Edition, 2013

Kniha Komediant / Rorschach

hroubek

Komediant - Z mé strany velké zklamání. Na tento komiks jsem se hodně moc těšil, protože mi Komediant přišel, jako nejzajímavější postava ze Strážců. Cynický zabiják, který pochopil jak to ve světě chodí a rozhodl se být absurdním vtipem pro tento svět. Osobně mi přijde, že scénárista Brian Azzarello, tak úplně nepochopil samotnou postavu. Měl prostor na to, aby Komedianta vykreslil, dal mu nějaký rozměr, ale místo toho nám radši ukazuje politické intriky atd. Jasně scény z Vietnamu jsou zajímavé a krásně ukazují zrůdnost Eddieho, ale to je trochu málo. Čekal jsem více. 6/10

Rorschach - Můj druhý nejoblíbenější Watchmen. Opět velká natěšenost, a opět mírné zklamání. Azzarello pochopil postavu, ale bohužel selhává v příběhu. Příběh je obyčejný a krom pár momentů nenabídne skoro nic zajímavého. Naštěstí tohle kompenzuje skvělá kresba od Lee Bermejoa, která příběhu dodává tu správnou a hutnou atmosféru. To, co příběh ztrácí na originalitě, tak to tahá nahoru Rorschach jako postava a celkové pojetí příběhu. Mít to o trochu zajímavější příběh, tak by to byla velká pecka. Škoda. 6,5/10

Samotný komiks obsahu spoustu nádherný obálek, náčrty stránek a medailonky autorů. Obálky jsou moc povedené a hned bych si je nechal zarámovat jako obrazy.

SedllY

Komediant slabší, Rorschach skvělý.. :)

trudoš
09.08.2020

Malinko zklamání, od scenáristy i titulních postav jsem si sliboval mnohem víc. Ovšem pořád jsou oba komiksy o chlup lepší než předchozí Hedvábný přízrak, ačkoliv kvalit Minutemanů nedosahují ani náhodou.
Brian Azzarello rozehrává dva komorní příběhy: první se točí kolem opakujícího se tématu, aniž by do problematiky přinesl něco nového, a ten druhý zas přichází s očekávatelnou pointou, navíc spíchnutou podivně narychlo. Nic to však nemění na faktu, že pominu-li nenaplněná očekávání, pořád je jádro historek přesně podle mého gusta - cynické, syrové a skrznaskrz lidské. Přitom děj ani na moment neztrácí eleganci, již Watchmenům vložil do vínku Alan Moore. Jen se autor znatelně drží v jeho stínu, namísto toho, aby se jej pokusil překročit. Což je trochu škoda, protože jestli budou takhle bázliví všichni tvůrci, celý projekt pak pozbývá smyslu. Pochvalu před nastoupenou jednotkou si každopádně zaslouží oba výtvarníci – J. G. Jones i Lee Bermejo nezklamali, byť třebas jen jediným okénkem.

mangagirl
09.06.2017

Tenhle komiks jsem si koupila jen kvůli Rorschachovi. Jen kvůli němu mám, tak ráda Strážce - Watchmen. Sama nevím, asi jeho temnou a zajímavou stránkou. Proto jsem taky četla pouze jeho část komiksu, ale Komedianta si asi taky přečtu. Ten, kdo má stejný názor na Rorschacha, tak jako já, ať neváhá a kupuje.

Mrnda
03.02.2016

Rorschach je snad nejúžasnější postavou celé série. Nadchl mě v původním příběhu a v této knížce tomu ještě přidal.

Zároveň KONEČNĚ dostáváme náhled do Komediantovy duše. Spousta lidí Komedianta v původním příběhu odsoudila, ale tady se nám konečně ukazuje, že vše není tak jednoduché (obzvlášť ve světě Strážců).

Wheelcrusher
30.12.2015

Oproti ostatním dílům míň keců a víc řežby, pročež byla nezbytná špicová ilustrace! Jelikož film žeru stejně jako originální Wočméčka, trochu mi vadilo přežvejknout, že pan šašek podle Azzarellouše NEBYL tim druhym pistolníkem na travnatym pahorku... nicméně úžasně stylová záležitost s výbornýma odkazy na Četu (Barnes) a Taxíkáře (Travis), hlavně jsem se fakt dočkal něčeho jako Rorschachovy holky co mu v utrápenym Xichtě vykouzlila symetricky nejmín hrozivou masku Waltera a dík který si nakonec taky mohl svymzpůsobem vrznout:)

Ivett
04.01.2015

Jsem hodně velký fanda Watchmenů a Rorschach je moje nejoblíbenější postava vůbec, takže očekávání byla vysoká. Nakonec mě ale víc zaujal příběh Komedianta, což jsem nečekala a zklamalo mě to. Rorschachův příběh je dobrý, ale čekala jsem něco většího.

Belatris
09.11.2014

Shodou okolností jsem byla okolnostmi tak říkajíc donucena se na tento komiks podívat a posoudit ho. Na jednu stranu oceňuji respekt k původní látce, ale ve výsledku mi to přišlo málo rozvíjející postavy výtečně podané Watchmeny od Moora. Nic moc rozvitého, ani do šířky ani do hloubky. Vzhledem k tomu, že jsou Komediant a Rorschach mými nejoblíbenějšími postavami, jsem prostě čekala víc. Už tu padlo, že Rorschach je takovou neoficiální hlavní postavou Watchmen (alespoň pro většinu fandů). Navíc u obou postav jde o typy tak psychologicky zajímavé, že se o jejich životech musí úžasně fabulovat. U Komedianta to vyvážilo naroubování na zásadní události té doby (Kennedyovi, Monroe, Vietnam atd.).
Ale napříště si radši znovu vezmu do ruky Watchmen. Přece jen je v nich toho tolik, že si člověk vystačí.