Minutemani / Hedvábný přízrak

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kontroverzní a dlouho očekávané „předkračování“ nejlepšího grafického románu je konečně tady: PŘED STRÁŽCI! Celých dvacet let byla minulost dnes již ikonických postav z přelomového komiksu Alana Moora a Dava Gibbonse jen předmětem mnoha spekulací a teorií. Teď ale společnost DC Comics dala dohromady nejtalentovanější tvůrce v komiksové branži, a ti svět STRÁŽCŮ dále rozvinuli. A prvním svazku hrají hlavní roli MINUTEMANI a HEDVÁBNÝ PŘÍZRAK. Kritikou oceňovaný nositel Eisnerovy ceny a tvůrce komiksu DC: The New Frontier Darwyn Cooke propůjčil svůj talent MINUTEMANŮM. Tito předchůdci Strážců mají společně bojovat proti světu, který se vymknul z kloubů. Dokážou ale tito hrdinové, kteří pocházejí z úplně jiného prostředí a mají naprosto rozdílný postoj ke zločinu, navzájem spolupracovat? Anebo se rozpadnou ještě dříve, než začnou? HEDVÁBNÝ PŘÍZRAK je introspektivní pohled na boj význačné členky Strážců s panovačnou superhrdinskou matkou a na její roztěkanou cestu k tomu, aby se stala Hedvábným přízrakem. I díky nádherné kresbě spoluscenáristky a malířky Amandy Connerové (Power Girl, The Pro) nabízí komiks HEDVÁBNÝ PŘÍZRAK jiný pohled na svět PŘED STRÁŽCI....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172162/big_pred-strazci-minutemani-hedvabny-prizrak-172162.jpg 4.250
Série:

Před Strážci 1.


Žánr:
Literatura světová, Komiksy

Vydáno: , BB art
Originální název:

Minutemen / Silk Spectre: Deluxe Edition, 2013


více info...
Nahrávám...

Komentáře (12)

Kniha Minutemani / Hedvábný přízrak

Hor89
27. února

První a podle mě nejlepší díl série Před Strážci. Kniha obsahuje dva delší komiksy. Úvodní Minutemani je jediný příběh, který se kvalitou přiblížil na dosah původním Strážcům. Darwyn Cooke se zhostil jak příběhu tak kresby - děj je výborný s propracovanými charaktery a spoustou zvratů. S druhým příběhem - Hedvábný přízrak, vypomohla Amanda Conner, kresba komiksu je povedená a děj také není špatný. První komiks pět hvězd, druhý čtyři, celkově tedy čtyři a půl hvězdy.

Norri
09. února

Minutemani

Darwyn Cooke navazuje na Alana Moora a pokračuje v dekonstrukci superhrdinského žánru. Chybí mu však Moorova elegance a hloubka. O to sžíravější a kritičtější ale je. Navazuje na Moorovy ukázky z Masonovy knihy "Pod kápí" a dále je rozvíjí do dalších vzpomínek a událostí. Vypravěčem je právě původní Sůva, Hollis Mason. Cooke je ve svém vyprávění mnohem explicitnější než Moore a to, co je ve Strážcích jen naznačeno, to je zde rovnou ukázáno. Vypráví také o komplikacích a nevoli svých bývalých kolegů před vydáním knihy. Během čtení jsem si říkal, že se Cooke nechal příliš unést a až moc se vzdálil Minutemanům z Moorových Strážců. Závěr ale přináší něco, co všechno uvede na pravou míru. Takže ve výsledku musím říct, že jsem s těmito Minutemany spokojený. Zpočátku se mi sice zajídalo velké množství vyprávěcích obdélníků, ale časem si to sedlo a já jsem si to užil. Hodně tomu pomohla Cookova kresba, která je zkrátka geniální.

Hedvábný přízrak

Je zatraceně těžké být dcerou Sally Jupiterové. Terorizuje tě matka, která se z tebe snaží vychovat vlastní kopii, a sežrat ti to dávají i ty krávy ve škole, které proti tobě taky použijí tvoji matku. To prostě nechceš. Proto Laura utíká do hipísáckého San Francisca plného drog. Jízda plná míru, lásky a divokých barev začíná…
Komiks Hedvábný přízrak je o mladické rebelii proti rodičům, o prvním velkém zklamání, o drogách a samozřejmě i o nějaké té superhrdinské akci. Scénář Darwyna Cooka a Amandy Connerové je zde úplně jiný, než jací jsou Minutemani. Amandina kresba a barvy jsou taky úplně jiné než od Darwyna. Přesto se ty dva příběhy tak nějak zvláštně doplňují. Když jsem tuto první knihu ze série Před Strážci začal číst, tak jsem dopředu počítal s tím, že ty knihy nemají nejlepší pověst. Za sebe ale můžu říct, že s touto knihou jsem spokojený. Jasně, nemá to kvalitu Strážců, to málo co, ale sedlo mi to.


DennisMoore
10.07.2022

Nová hranice je jeden z mých nejoblíbenějších komiksů (jestli si říkáte, proč asi, znamená to, že jste ji nečetli), při němž jsem si na Strážce několikrát vzpomněl. A proto jsem se velmi, moc a hodně těšil, jak si Darwyn Cooke poradil s jejich prequelem. Co vám budu povídat, je to prostě skvělé. Obzvlášť příběh Minutemani, který si Cooke i nakreslil, přesvědčuje snad každou stránkou, že k Moorovu megadílu doopravdy patří. Odkazuje na něj, jak může, ale zároveň se jím nenechává svázat a vypráví, co vyprávět chce, ne to, co musí. Hedvábný přízrak je na tom podobně a kresba Amandy Conner mu padne jako ulitá. Na další "Před Strážci" se rozhodně těším. Ačkoliv na nich Darwyn Cooke už nepracoval, chopili se jich jiní renomovaní autoři, kteří měli laťku nastavenou setsakra vysoko.

hroubek
25.04.2022

Minutemani - Tuto část napsal a nakreslil výborný scénárista a kreslíř Darwyn Cooke. Cooke dělá osobitou kresbu, která nejlépe sedí na "retro příběhy". Z mého pohledu se tato část hodně povedla. Cooke nenuceným způsobem odkazuje na klasické komiksy ze zlatého věku (druhá světová válka, počátky superhrdinů) a zároveň vypráví hodně moderně s odkazem na původní Strážce (rámování panelů, přeskakování mezi hrdiny, vyprávění ve vyprávění atd.). Tento příběh je hodně pěkně a zajímavě napsaný, vůbec nevadí, že je tam dost dialogů, protože Cooke je skvělý vypravěč. Osobně jsem rád, že mě příběh několikrát překvapil, a ke všemu má dobrou pointu. 8/10

Hedvábný přízrak - Druhá část se věnuje hrdince, která si říká Hedvábný přízrak, a tomto příběhu se dozvíme, jak Laurel převzala štafetu po své matce. Na scénáři dělal opět Darwyn Cooke, ale tenkrát na něm nedělal sám. S velkou mírou se na něm podílela Amanda Conner, která se postarala i samotnou kresbu. Po příběhové stránce mě komiks bavil. Má super uvolněnou atmosféru (odehrává se v 60. letech v San Franciscu), stylovou a krásně udělanou kresbu, která v rozložení panelů opět skládá poctu původnímu dílu a v neposlední řadě dobře napsané charaktery. Cooke a Conner nám parádně představí dospívání Laurel a krásně navazují na to, co s tou postavou udělal sám Alan Moore. Mohlo by se jít více do hloubky, nicméně já jsem ve výsledku hodně spokojený. 7,5/10

Samotný komiks obsahu spoustu nádherný obálek, náčrty stránek a medailonky autorů. Z mé strany se jedná o velmi povedený komiks.

puml
29.12.2019

Četl jsem nejprve Hedvábný přízrak a není špatný, dokonce bych řekl, že je to nadprůměrně dobrý komiks a slušně rozvíjí možnou minulost Laurie a nechybí mu i určitá podvratnost a humor. Problém ale je, že Minutemani jsou hodně blízko samotným Strážcům co do kvality příběhu i kresby. Darwyn Cooke byl skvělý scénárista a skvělý kreslíř. Osobně bych bral Minutemany v sólo vydání, jsou kvalitativně jinde než ostatní Před Strážci.

Nelíísek
01.07.2019

Minutameni
Opravdu brutální příběh skupiny hrdinů bez příkras vraždy, únosy dětí, vzestup a pád. Tohle je komiks který si musí přečíst každý komiksák. Žádné "žili spolu šťastně až do smrti "ale tvrdá realita které se DC nikdy nebálo. Kresba se mi líbí až na ty vyblité barvy ale hej bez nich by to asi nebylo ono.

Hedvábný přízrak
Sice mě dějově nenadchl tak jak Minutameni ale i tak je skvěle napsaný, hlavně kresba je udělaná o něco líp než v Minutamenech.

Sečteno podtrženo, tohle si prostě musíte přečíst !!!

petr9807
09.07.2017

Nejprve jsem se obával, aby druhý příběh nebyl ve stínu Minutemanů, ale mé obavy se nenaplnily. Oba příběhy jsou velice zajímavé a šikovně zpracované.

trudoš
15.12.2019

Kupodivu líbilo, a hodně. Neříkám, že to dosahuje kvalit Strážců (autor Alan Moore), v obou případech ale nabízejí tvůrci silné a soběstačné příběhy. Zároveň skládají hold původnímu komiksu a zajímavým způsobem rozvíjejí jeho univerzum, včetně nenápadných detailů či odkazů. Kupodivu říkám proto, že asi jako každý jsem k sérii přistupoval se značnou skepsí. Zbytečně.
Darwyn Cooke pojal Minutemany příjemně civilně. Zabývá se vzestupem a pádem prvních superhrdinů, kteří zákonitě, přesvědčeni o vlastní vyvolenosti, začnou dojíždět na obyčejné lidské slabosti. Je to napínavé, nostalgické, depresivní - takže skvělé. Oproti tomu se Amanda Connerová soustředí spíše na psychologickou podstatu pokřiveného vztahu mezi matkou a dcerou, přičemž se trochu moc spoléhá na vizuální efekty. Je to taková tragikomedie, ovšem zdaleka ne tak potřeštěná, jako autorčina pozdější tvorba. Ale ani žádná trudomyslná poéma. Navíc hipízáčtí hrdinové i padouši stojí za každou jednu korunu, kterou jsem za komiks dal.

1