Praevka Praevka komentáře u knih

Smrt bibliomanova Smrt bibliomanova Jaroslav Havlíček

Splendidní! Jako kdo by čekal, že v takové knížce bude kapitola 'Útok mrtvých,' a že mě to bude královsky bavit?

19.01.2020 5 z 5

Čáry Čáry Rjú Murakami

Lidé, kteří žijí (až na výjimku Júko, která jako jediná byla v psychiatrické léčebně) relativně normální životy. Mají práci, kde bydlet, jsou samostatní... ani vlastně ne tak samostatní, jako spíš sami. V happy end nedoufají a nenechají doufat ani vás jako čtenáře. Každý si s sebou nese už od dětství něco, co není až tak úplně normální (a rozhodně to není nic veselého) a různými způsoby to předává dál. Řetěz malých šílenství se nesmí přetrhnout. Jde to vůbec?

31.12.2019 5 z 5

Americký upír Americký upír Stephen King

Bylo to dobré, příběh i vizuální zpracování, ale... ale po přečtení mám hlad... asi jako Skinner, když by si dal něco sladkého a chce víc, tak já chci víc z toho příběhu.

13.12.2019 4 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Tato kniha se tolik snažila šokovat, až se jí to už od první třetiny přestalo dařit. Tolik citlivých témat v jedné knize nemohl poměrně slabý děj prostě unést. Sebepoškozování, alkoholismus, elitářství, krutost, ubližování dětem, promiskuita, drogy - zapomněla jsem na něco? Ach ano, ještě ty vraždy. Je toho prostě moc.

04.11.2018 2 z 5

Knih se jen tak nezbavíme Knih se jen tak nezbavíme Umberto Eco

Velmi zajímavý rozhovor. Vykazuje sice to, co často slyšíme z debat s politiky - tedy že dostanou otázku a odpoví na něco jiného, případně odpoví na otázku, aby se vzáptětí dostali k něčemu úplně jinému - ale na rozdíl od těch politiků to, co říkají, je velmi zajímavé a dává smysl a čtenář po zavření knihy nemá pocit beznadějné frustrace, ale příjemného doplnění podnětů pro své vlastní úvahy.

25.06.2018 5 z 5

Valérie a týden divů Valérie a týden divů Vítězslav Nezval

Při hodnocení si nemůžu nevzpomenout na nedávno přečtený Mlýn na mumie, kde také nebyla nouze o situace, které v běžném životě nezažijete. Je to jiné, příjemně ulítlé a na plný počet hvězd tomu scházel jen jiný konec. Upíři, tchoři a odvážné panny celého světa, spojte se!

25.06.2018 4 z 5

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Silný Maranův příběh na pozadí (trošku slabšího) příběhu autorova, zajímavé zpracování. Rozhodně ještě něco od Formánka zkusím.

22.01.2018 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Svěží, čtivé, vtipné, obohacující.

26.11.2017 5 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Jasně, Larsson to nepsal, tak nemůžeme čekat stejnou úroveň ani styl, jako u Larssona. Nicméně i tak mě nenadchnul příběh a taky mě dost dráždily slabé dialogy. Děj mi přišel zajímavý až tak od 3/4, vyústění rozbředlé a velmi okatě si říkající o další pokračování. No, nevím, jestli si je přečtu.

23.10.2017 3 z 5

Straka v říši entropie Straka v říši entropie Markéta Baňková

Tyhle bajky mě neoslovily. Fyzikální jevy a jejich "vysvětlení" jsou na příběhy nalepené nějak moc násilně (hlavně ta slepice, ta mi tam vadí) a okatě z nich trčí. Jako byste vzali pohádku o řepě a na její konec přilepili stránku z učebnice fyziky. Takže za dědečka, babičku, vnučku, pejska a kočku přijde myš a vysvětlí první termodynamický zákon. Číst se to dá, ale to je tak všechno.

21.04.2017 2 z 5

Měsíční močál Měsíční močál Howard Phillips Lovecraft

U čtení jedničky jsem si říkala: dobře, on se to učil psát a já se to teď učím číst. Dvojka mi přijde oproti jedničce víc nevyvážená, zajímavost a čtivost povídek se silně liší. Možná kvůli překladům? Ale povídky zařazené do jedničky taky překládali různí překladatelé. Po dočtení mnou asi nejlépe hodnocené povídky Herbert West - reanimátor, jsem absolutně ztratila jakoukoliv chuť pokračovat ve čtení. Snad i proto jsem tak útlou knížku četla tři měsíce. Za mě nejlepší povídky: Herbert West - reanimátor, Sladká Ermengarda, Krysy ve zdech, Iranonovo hledání.

27.11.2023 3 z 5

Černá orchidej Černá orchidej Neil Gaiman

Na to, jak mně začátek nesednul a dost mě rozladil, tak po dočtení jsem byla nadšená. Skvěle vystavěné, příjemně nakreslené.

24.07.2023 4 z 5

Všichni mají pravdu Všichni mají pravdu Paolo Sorrentino

Příliš mnoho myšlenek a slov. Taková pavučina, do které je snadné se chytit, ale není vůbec snadné se v ní zorientovat a dostat se z ní ven. Hluboké úvahy jsou tu obalené balastem slovního průjmu, květnatých přirovnání a prachobyčejného machrování hlavního hrdiny s neutuchající chutí užít si život s každým myslitelným požitkem (s něčím takovým jsem randila v pubertě, takže už mě to nemůže ani ohromit ani znechutit). Přiznávám, že Sorrentina jako scénáristu a režiséra neznám. A jako spisovatele? Inu... I když většinou mám ráda lidi, kteří jsou schopní vytvářet košaté nejen myšlenkové konstrukce, ale dokonce je i dávat do smysluplných rozvitých vět, tato kniha mě donutila se zalíbením žasnout nad prostou krásou vět holých. Aha... takže jsem to vlastně mohla shrnout velmi stručně - ukecaný, ale dobrý.

21.07.2023 3 z 5

Okamžik bouře Okamžik bouře Neil Gaiman

"Náboženství jsou, podle definice, metafory. Koneckonců, bůh je sen, naděje, žena, ironik, otec, dům s mnoha místnostmi, hodinář, který nechal svůj chronometr v poušti, někdo, kdo vás miluje - dokonce možná, navzdory, všem důkazům, božská bytost, jejímž jediným zájmem je zajistit, aby váš fotbalový tým, vaše firma, armáda či manželství prosperovaly a zvítězily nad veškerou opozicí."

Někde jsem četla, že fakt dobrou knihu poznáš tak, že je ti po dočtení líto, že skončila... Toto pro mě ale nekončí - Po audioknize a komiksu mě čeká ještě 'klasická' kniha.

31.03.2023

Warcross Warcross Marie Lu

Vezmi kousek Ready, player one, smíchej se špetkou Minority Report, trochou YA romantiky nic nepokazíš, přidej to i ono... a vyjde ti ne zrovna konzistentní příběh s dost chatrnou akčně-detektivní linkou, která se ovšem velmi dobře čte. Tři hvězdy z 5, nebylo to zlé.

26.03.2023 3 z 5

Prohnaný Prohnaný Kevin Hearne

Číst to před 20 lety, dám tomu plný počet bodů. Má to spád, má to přidrzle sympatického hrdinu (tedy sice věkovitého a moudrého, ale hlavně stále mladého). Ale občas nevím, jestli se exhibuje 'jen' hrdina nebo sám autor. Vyčítat v tomto případě deus ex machina by bylo alibistické. Jako oddechovka na proložení 'vážnějšího' čtiva je to OK.

27.09.2022 3 z 5

Kouzelník Merlin Kouzelník Merlin Mary Stewart

Poprvé jsem Merlina četla někdy na základce. Už tehdy se mi kniha moc líbila - čte se dobře a příběh je zajímavý. Pár míst děje mi tenkrát nedávalo moc smysl, přeci jen o artušovské legendě ani historii Velké Británie jsem neměla valné ponětí... Podruhé jsem Merlina četla ke konci střední, kdy už jsem se líp orientovala a knihu si o to víc užila. A jak se říká - do třetice všeho dobrého. Toto je jedna z knih, která se dá číst stále dokola.

26.01.2022 5 z 5

Proklít démona Proklít démona Ed Brubaker

(SPOILER) Tak jo. Bylo to naprosto super... ale... Ale proč že vlastně Jo měla takovou moc nad muži? Kdo byl biskup a kdo byli jeho bohové? Jak to, že Nick nakonec přežil a Jo tak zestárla? Jediná jasná odpověď, kterou jsem dostala, byla ta o Josephininu synovi. To ostatní vysvětlené nebylo. Takže napříč všemi díly jsem si užívala perfektní grafické zpracování, dějem a tajemnem nadupaný příběh, byla jsem napnutá jak blázen. A asi jen pro tyhle pocity, protože rozuzlení jsem se nedočkala.

29.06.2021 3 z 5

Ve jménu Jeho Veličenstva Ve jménu Jeho Veličenstva Mark Gatiss

Velmi rozpačité... taky určitě máte kamaráda, který má spoustu zajímavých zážitků. Ale když vám je začne vyprávět, jediný, komu to připadá zábavné, je on sám. Přesně tak působí Lucifer Box. Těžko říct, jestli knize ublížil český překlad nebo jestli byla nemastná neslaná už v originále. Každopádně, řečeno slovy klasika - nápad jistě dobrý, výsledky nebyly dobré.

22.06.2021 2 z 5

Maestra Maestra L.S. Hilton

Tahle ztráta času se dá v kostce shrnout citací hlavní postavy: 'Vlastně je k pláči, když si uvědomíte, co podle mě znamená postavení." A jen dodám, že místy to bylo i k smíchu (zoufale hysterickému).

12.01.2020 1 z 5