Knih se jen tak nezbavíme

Přihlížíme právě soumraku knihy? Obstojí kniha jako nosič informací i do budoucna, nebo se stane jen luxusním dárkovým artefaktem? Na podobné otázky hledá odpověď Jean-Philippe de Tonnac, francouzský novinář a spisovatel, v rozhovoru, který vedl s proslulým italským medievalistou, sémiotikem a spisovatelem Umbertem Ecem a s francouzským scénáristou Jeanem-Claudem Carrierem. Oba myslitelé si nejprve kladou otázku, zda se změnou formy - to jest přechodem k e-bookům - změní i samotný pojem knihy, a rozvíjejí širší úvahy o archivaci dat, uchovávání osobních vzpomínek a funkcích knihy coby nositelky kultury. Na přetřes se však dostanou i nečekaně praktické otázky: dá se například číst e-book ve vaně?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/39765/knih-se-jen-tak-nezbavime-39765.jpg 4.367

Non sperate di liberarvi dei libri (2007)

Literatura naučná, O literatuře
Vydáno:, Argo

Praevka

Velmi zajímavý rozhovor. Vykazuje sice to, co často slyšíme z debat s politiky - tedy že dostanou otázku a odpoví na něco jiného, případně odpoví na otázku, aby se vzáptětí dostali k něčemu úplně jinému - ale na rozdíl od těch politiků to, co říkají, je velmi zajímavé a dává smysl a čtenář po zavření knihy nemá pocit beznadějné frustrace, ale příjemného doplnění podnětů pro své vlastní úvahy.

Jana_Z

Tak tohle mě vážně bavilo.

P.S.: Ještě že máme ty nové technologie, které nám umožňují číst knihu s chytrým telefonem v ruce (rozuměj s wikipedií) :)

Autorskýprofil
11.06.2017

Inspirativní

douchová
16.11.2015

Teda já to četla jako detektivku, hltala jsem to od začátku do konce, pořád na vás vyskakují nějaké věci, co nevíte a co vás obohatí a doplní váš rozhled. Čtení o knihách patří mezi mé velmi oblíbené a tahle kniha je rozhodně v první linii. Máte pocit, že sedíte s těmi chlapíky v kavárně a jen hltáte, co řeknou, protože oni jsou fakt třídy.

zuzak07
08.09.2013

Měla jsem jinou představu o této knize. Dle anotace to mělo být zábavné povídání o knihách a jejich smyslu včera, dnes i zítra. O knihách to bylo tak z 1/3 a řešilo se tam spousta jiných věcí. Něco jsem si ale odnesla a dozvěděla se. Ale nutila jsem se to dočíst až do konce. Dobrý materiál na DNK 2013.

TerJac
26.06.2013

Na tuto knihu nedám dopustit! Opravdu skvělá a rozhodně doporučuji všem milovníkům literatury

puml
07.05.2013

Výborná knížka rozhovorů o knihách a nad knihami. Carriére i Eco jsou náruživí sběratelé starých tisků a tak nechávají nahlédnout do svých knihoték se spoustou kuriozit. Rozhovory jsou plné zajímavých postřehů z dějiny knižní kultury s několika opravdovými "špeky" a vlastními, mnohdy velmi zábavnými, historkami o knihách, literatuře, filmu a kultuře obecně. Doporučuji.

Márinka
17.11.2010

"Nic není pomíjivější než trvalé nosiče" - kniha stará 500 let se dá přečíst i dnes, soubor na 40 let staré 8palcové disketě stěží :o)