Knih se jen tak nezbavíme

Přihlížíme právě soumraku knihy? Obstojí kniha jako nosič informací i do budoucna, nebo se stane jen luxusním dárkovým artefaktem? Na podobné otázky hledá odpověď Jean-Philippe de Tonnac, francouzský novinář a spisovatel, v rozhovoru, který vedl s proslulým italským medievalistou, sémiotikem a spisovatelem Umbertem Ecem a s francouzským scénáristou Jeanem-Claudem Carrierem. Oba myslitelé si nejprve kladou otázku, zda se změnou formy - to jest přechodem k e-bookům - změní i samotný pojem knihy, a rozvíjejí širší úvahy o archivaci dat, uchovávání osobních vzpomínek a funkcích knihy coby nositelky kultury. Na přetřes se však dostanou i nečekaně praktické otázky: dá se například číst e-book ve vaně?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39765/big_knih-se-jen-tak-nezbavime-stc-39765.jpg 4.486
Literatura naučná, O literatuře

Vydáno: , Argo

Non sperate di liberarvi dei libri, 2009

Kniha Knih se jen tak nezbavíme

Elevant
30.10.2020

Jak už zde bylo řečeno, na všech 240 stranách se rozhovory nevěnují pouze knihám, nýbrž často odbíhají od tématu, což však v nejmenším nepovažuji za nedostatek. Tato kniha se totiž nesnaží být učebnicí dějin literatury, knihtisku či čtenářství. Namísto toho obsahuje rozmanitý rozhovor dvou vyjímečně erudovaných mužů, jejichž znalosti v oblasti historie, literatury, filosofie a kultury jsou fascinující. Bohatost poznatků a faktů jejich rozhovorů mne dokonce donutila, abych si vytvořil ke knize rozsáhlý rejstřík, což mluví myslím samo za sebe.

28.02.2020

Tak tohle je vážně povedené! Takový neobyčejně přirozený rozhovor tří přátel, co se potkají po letech u dveří starého antikvariátu a domluví se, že si zajdou na čaj popovídat si, jak jde život a co ty knihy... a ten film. Vypíchnout jakoukoli informaci z této knihy do tohoto komentáře by znamenalo na úkor něčeho upřednostnit něco jiného a toto si fakt nemůžu nebo nechci vzít na svědomí. Celé to totiž tvoří kompaktní celek a hlavně je to opravdu velmi příjemné. Čte se to jedna báseň.

Praevka
25.06.2018

Velmi zajímavý rozhovor. Vykazuje sice to, co často slyšíme z debat s politiky - tedy že dostanou otázku a odpoví na něco jiného, případně odpoví na otázku, aby se vzáptětí dostali k něčemu úplně jinému - ale na rozdíl od těch politiků to, co říkají, je velmi zajímavé a dává smysl a čtenář po zavření knihy nemá pocit beznadějné frustrace, ale příjemného doplnění podnětů pro své vlastní úvahy.

Jana_Z
26.03.2018

Tak tohle mě vážně bavilo.

P.S.: Ještě že máme ty nové technologie, které nám umožňují číst knihu s chytrým telefonem v ruce (rozuměj s wikipedií) :)

Autorskýprofil
11.06.2017

Inspirativní

douchová
16.11.2015

Teda já to četla jako detektivku, hltala jsem to od začátku do konce, pořád na vás vyskakují nějaké věci, co nevíte a co vás obohatí a doplní váš rozhled. Čtení o knihách patří mezi mé velmi oblíbené a tahle kniha je rozhodně v první linii. Máte pocit, že sedíte s těmi chlapíky v kavárně a jen hltáte, co řeknou, protože oni jsou fakt třídy.

zuzak07
08.09.2013

Měla jsem jinou představu o této knize. Dle anotace to mělo být zábavné povídání o knihách a jejich smyslu včera, dnes i zítra. O knihách to bylo tak z 1/3 a řešilo se tam spousta jiných věcí. Něco jsem si ale odnesla a dozvěděla se. Ale nutila jsem se to dočíst až do konce. Dobrý materiál na DNK 2013.

TerJac
26.06.2013

Na tuto knihu nedám dopustit! Opravdu skvělá a rozhodně doporučuji všem milovníkům literatury