Politre Politre komentáře u knih

Krysař Krysař Viktor Dyk

Krysaře a jeho příběh samozřejmě znám z povinné četby, ale až nějakých 10 let poté, jsem novelu i přečetl. Že se jedná o dílo nadčasové jsem věděl, ale překvapilo mě jak svižný, hravý a čtivý je Dykův text, přečteno na jedno posezení. Kniha má natolik nosnou myšlenkou , že nic ze svého kouzla neztratí ani snad za dalších sto let. Bavila mě i samotná atmosféra, jež se vyznačuje pochmurnou a skličující notou, sem tam prodchnutou lyrickými momenty. Zajímavostí je význam a pochopení díla ve vztahu k tvorbě a životnímu postoji buřiče a básníka Viktora Dyka.

26.06.2023 5 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Další skvělý román od mistra slova Michela Fabera, už třetí jeho větší román po Kvítku a Pod kůží, který jsem přečetl. I když jeho dvě předchozí knihy jsou v lecčems úplně jiné, jednu věc mají s Knihou nových zvláštních věcí společnou, jsou naprosto skvěle napsány. I když děj plyne spíše až meditativním tempem kupředu, přesto od začátku až do konce jsem se ani na jediné stránce nenudil. Příběh o lásce, vztahu dvou lidí, kteří jsou od sebe odloučeni, víře v Boha, kterou se hlavní hrdina vydá šířit a nutno říci, že celkem úspěšně, poznávání nové planety a jejich obyvatel a o postupné destrukci té staré, už opotřebované, o které se dovídáme z Beiných dopisů a končící otevřeně (což je u Fabera tak trochu nepřekvapující), na svém konci schovává pro mě dost zásadní poselství, co vlastně znamená láska a co jste jeden pro druhého ochotni podniknout či obětovat. Konec mě prostě emotivně zasáhl, jako u málo které knihy a jako se mi stalo už i u autorovy prvotiny, a o to mi jde v literatuře především. Doporučuji i pro ateisty jako jsem já, rozhodně se spíše než o náboženskou agitku jedná o psychologickou sondu do duše dvou lidí, s příměsí scifi.

09.10.2020 5 z 5

Nulorožec Nulorožec Petr Stančík

Opět jako u Mlýnů na Mumie jsem se královsky pobavil a knihu jsem zhlt jak dobře načepovaný plzeňský ležák. Autor rozehrává příběh plný konspiračních teorií jak z péra Dana Browna, tajných společenství a vražd a chlastu a bizarních situací a pitoreskních postaviček, to celé okořeněné typickým stančíkovským humorem a citem pro hraní si s českým jazykem. Po dočtení ve mně přetrvává takový spokojený hřejivý pocit jako po vyzunknutí dobrého šnapsu. Rozhodně jeden z nejoriginálnějších českých literarů, který stojí za to být čten a ctěn.

22.04.2021 5 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Dlouho jsem se vyhýbal tomuto autorovi a jeho sérii s Robertem Langdonem. Teď po přečtení jeho první knihy musím uznat, že to byla obrovská chyba. Takhle čtivou knihu jsem už dlouho nedržel v ruce. Brown mě už v prvních stránkách přikoval ke knize a až dokonce mě nepustil. Vůbec mi nepřišlo, že mám za sebou skoro 600 stran. Děj ubíhal v nesmírném tempu a ani na chvíli nenechá čtenáře vydechnout. Mám to štěstí, že jsem neviděl zatím filmovou verzi a tak jsem nebyl ochuzen o zajímavé dějové zvraty. Už se těším na další díly, mám co dohánět. :)

25.09.2018 5 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Monumentální mnohovrstevnatý psychologicko-filozofický román od znalce lidských duší Dostojevského, je především pojednání o víře v Boha, vině a trestu, odpovědnosti za napáchané skutky, kde se samotný příběhový děj v první polovině kolikrát utápí v teologických rozmluvách a dlouhých monolozích. Tudíž nic jednoduchého ke čtení a rozhodně doporučuji si na knihu udělat čas. Naproti tomu poté co se stane "ta věc", se kniha více soustředí na samotný děj až do strhujícího soudního finále. Zajímavostí je, že autor původně zamýšlel pokračování a je škoda že se k němu už nedostal. Jedna z nejnáročnějších knih, ať už svým rozpětím tak myšlenkovým obsahem, Dostojevského magnus opum, zaslouženě patří na hřeb klasické literatury a mezi pár těch knih, které nikdy nezestárnou.

07.10.2022 5 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Dojemný příběh chlapce Conora, co přichází pomalu a jistě o maminku, o jeho cestě k poznání o nevyhnutelnosti smrti, na níž ho provází Netvor, mě zasáhl a musí každého, kdo ve svém životě přišel o takhle blízkou osobu. Formát knihy a fantastické černobílé ilustrace od Jima Kaye, jsou velkým plusem skvěle dokreslujícím atmosféru celého příběhu. Kniha je určena dětem a mladistvým, ale nic ze své hodnoty neztrácí ani pokud se knihu chystáte číst ve zralejším věku.

26.07.2023 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Ne tak mnohovrstevnaté jako autorův opus magnum Bratři Karamazovi, ale za to je to román určitě přístupnější, méně náročný a zábavnější, proto je také nejznámějším a nejčtenějším Dostojevského dílem. Výborné zpracované je zde jednání vraha a hlavní postavy Raskolnikova po provedené vraždě, jeho myšlenkové pochody a pochyby, obavy z dopadnutí a konečně jakási jeho filozofická obhajoba vlastního činu, nám krásně ukazuje, jak si náš mozek dokáže utvořit vlastní představu o mylné spravedlnosti našich zločinů. Konec nabízí jakýsi skoro až “happyend", na kterém má lví podíl Soňa. Protikladná postava Raskolnikova je Svidrigajlov, který se snaží napravit své křivdy a poté se rozhodne pro zcela jinou cestu. Čteno nové vydání od Rybka publishers s ilustracemi mého oblíbeného kreslíře Dave McKeana, ve stejném formátu už vyšel i Bulgakovův román Mistr a Markétka, snad se v budoucnu dočkáme u nakladatelství i dalších takových bibliofilských skvostů.

23.12.2022

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Murakamiho další samostatně vydaná povídka v krásném provedení a s plno ilustracemi Kat Menschikové, která se natrvalo usadí v mé knihovně. Samotný děj je pak typicky snové a tajemné vyprávění opředené "Kafkovskou" atmosférou podivna a absurdna, zdejší jednohvězdičkové recenze jsou mimo mísu a Murakamiho práce si je jistě nezaslouží a zbytečně zde pak srazí celkové hodnocení.

16.08.2023 4 z 5

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Daphne du Maurier je předně skvělá vyprávěčka, a tak vás kniha vtáhne od úplného začátku a nepustí až do konce. Příjezd na Jamajku je vskutku atmosférický a tajuplný. Pocit neustálého napětí se autorce daří budovat i po celou dobu a tak není v knize hluchého místa. V tomto překonává i slavnou Mrtvou i živou, která přece jen gradovala spíše až na posledních stranách, ale přinesla zase pořádný zvrat, tady je jakési odhalení při konci knihy daleko průhlednější než bych býval chtěl, to je asi jediná výtka, ale zase naštěstí na tomhle jediném kniha nestojí. Nicméně kdo touží po dobře odvyprávěném temnějším dobrodružství s romantickou linkou, tomu nelze než dílo doporučit.

15.05.2021 4 z 5

Slepota Slepota José Saramago

Jeden z největších literárních zážitků. Rozhodně doporučuji si knihu sehnat a přečíst. Nebudu se tu zbytečně rozepisovat o ději knihy, protože to zde udělali už jiní, ale podivuji se nad nízkým hodnocením některých uživatelů, že kniha je obtížně čitelná atd., které tomuto skvostu zbytečně shazují hodnocení. Přitom se stačí soustředit a vnímat to, co čtu. Nic pro zhýčkané čtenáře.

21.11.2020 5 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Teď po dočtení se snažím pochopit, co nám Tolstoj chtěl příběhem Anny Kareniny/Levina říci. Snad asi to, že každý jednou umřeme a smysl života je v konání dobra a za tak krásnou myšlenku si kniha vysloužila tu čtvrtou hvězdu, jinak oproti opusu autora -!Vojny a míru, toto dílo dle mého zaostává. Ale psychologie postav je na úrovni a i takové kosení trávy dokáže Tolstoj popsat tak dobře, že vás přenese do parného léta mezi mužiky a doslova cítíte vůni luk a hájů ruské krajiny.

06.02.2024

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Sienkiewiczův styl psaní a podání příběhu je strhující a Quo vadis právem náleží mezi největší světová literární díla. Scény pořádání honu na křesťany divokou zvěří vně amfiteátru i dnes dokáží svou syrovostí hnout žalůdkem a jen tak je z hlavy nevyženu.

07.11.2023 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Jedna z klasik literatury 20. století, jež nestárne ani s přibývajícím počtem let od data napsání. Nabokovův kontroverzní text je vhledem do mysli nemocného člověka, vzdělaného evropana Humberta Humberta, trpícího v zálibě po nedospělých dívkách, jim nazývaným nymfičky, jehož prostřednictvím je nám příběh o posedlosti titulní Lolitou vyprávěn. Autor v žádném případě nechce vzbudit soucit s postavou H. H. a v žádném případě se nejedná o jeho obhajobou, ale o velice realistické a zároveň zasněné myšlenkové pochody, přibližující nám svět takto narušeného jedince. Druhou stránkou textu je jeho stylistická vytříbenost, lahodný jazyk a hrátky se slovy a kniha se i přes to o jakém tématu pojednává skvěle čte.

12.02.2023 5 z 5

Moje první setkání s tvorbou pana Vondrušky dopadlo na výbornou. Velice dobře čitelná kniha popisující příběh rodiny Prokopů na pozadí historických událostí mi svoji strukturou připomnělo díla Kena Folleta (Pilíře země, Na věky věku). Bavil jsem se stejnou měrou, jak u částí věnující se osobním problémům rodiny Prokopů, tak i u částí věnovaných spíše historickým událostem, částem věnovaným popisům o situaci v českém království a bojem Jana Husa za nápravu církve, což ne každý spisovatel umí napsat poutavě, ale tady se to p. Vondruškovi povedlo.

15.08.2020 5 z 5

Adelheid Adelheid Vladimír Körner

Baladická novela, surová a tragická, propletená lyrickými pasážemi. Körner umí zahrát na emoční strunu a dokáže vystihnout krutost a krásu lidství, to vše zaobalené krásným jazykem.

28.02.2024 5 z 5

Chřestýš Callahan Chřestýš Callahan Juraj Červenák

Přímočaré akční a hororové příběhy Chřestýše Callahana mě neskutečně bavily, možná jsem už něco takhle "jednoduššího" potřeboval k přečtení a vyprávění se mi strefilo přesně do vkusu. Když v druhé epizodě na scénu autor uvede hrdiny mého dětství, srdce mi zaplesalo radostí, jako po vyzunknutí dobré whisky. A protože westernů-hororů je pomálu, jako poctivejch chlapů v mexikánský hospodě, uděluji plný počet.

24.06.2023 5 z 5

Vrby Vrby Algernon Blackwood

Naprostý klenot hororové literatury. Atmosférické putování dvou vodáků po Dunaji, kde vrby nejsou tím, čím se zdají být. Psáno krásným jazykem a na to, že kniha vznikla před více než sto lety, se to velice dobře četlo, tzv. zhltnuto na jeden zátah. Pro mě osobně zábavnější než samotný H.P. Lovecraft, jež ostatně sám Vrby obdivoval.

29.06.2022 5 z 5

Tramvaj č. 1852 Tramvaj č. 1852 Edward Lee

Tak tady musím udělit plný počet, naprostá povinnost pro všechny fanoušky HPL. A ti kdož ho neznáte, přečtěte si nejprve něco od samotného Lovecrafta, až pak budete schopni docenit jak bravurně se Leemu povedlo napodobit jeho styl a zároveň ho s láskou parodovat v sexuálních scénách. Spojení archaického Lovecraftova jazyka s pornem u mě vedlo kolikrát k výbuchům smíchu. Pochválit se musí také překlad Milana Žáčka a prosím víc takových Leeů Carcoso! Takové moje guilty pleasure number one mezi knihami.

15.08.2020 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Perfektní žánrová záležitost ozvláštněná hlavní postavou "vyšetřovatele bioinformatika" a jeho metodami šetření. Téměř až mysteriozní ubírání děje mě velmi zaujalo a konání vraha opravdu nahánělo husí kůži. Konec jako vystřižený z devadesátkového thrilleru byl velmi strhující a napínavý do poslední strany. Pomyšlení, že takoví sérioví vrazi běhají po světě a my ani nemáme páru o jejich existenci, je opravdu mrazivě znepokojující.

04.12.2018 4 z 5

Až do posledního Až do posledního Jérôme Félix

Syrový realistický western s perfektním příběhem o konci jedné velké éry kovbojů. Scénář je naprosto skvělý, nepředvídatelný, krásně zakončený a na poli westernového komiksu u nás vycházejícího se řadí ke špičce, co si lze přečíst. Kresba, barvy - parádní. Jednoznačně komiks co si zaslouží všech pět hvězd.

02.12.2023 5 z 5