Plechy1

SaturninSaturninZdeněk Jirotka

Kromě úžasného humoru, o kterém zde bylo napovídáno už mnoho, vás určitě zaujmou i postavy, které jsou naprosto bravurně napsané a bez nich by ony vtipné momenty nevyzněly tak vtipně. Saturninovy rychlé reakce a přísloví tety Kateřiny mě nikdy nepřestanou samotným smíchem přivádět k slzám. Jasných pět hvězd

27.12.2019

KrysařKrysařViktor Dyk

Skvělá kniha s výborným koncem. Krysař je charismatický a jeho příběh vás nepřestane bavit. Jediné co mě na začátku trochu zarazilo, byl styl psaní a ona stará čeština, ale na tu jsem si zvykl rychle a při čtení už mě nerušila. Stojí za přečtení a pokud si chcete pustit film, tak si pusťte loutkové zpracování, které je na opravdu vysoké úrovni.

18.01.2020

O myších a lidechO myších a lidechJohn Steinbeck

Příběh o přátelství, který mě na konci dojal. To co mě nejvíce bavilo na této knize byly interakce mezi jednotlivými postavami. Rozhovor mezi Lenniem a Crooksem byla asi nejzajímavější a Crooksova následná, i když jen dočasná proměna, byla jedním z nejsilnějších momentů knihy. Další ze Steinbeckových skvělých děl.

27.12.2019

19841984G. Orwell (pseudonym)

Kniha je zajímavá a čtivě psaná, jak je u Orwella zvykem. Úvahy hlavní postavy jsou hodné zamyšlení a atmosféra knihy je pořádně hutná. Nicméně kniha byla občas na můj vkus až příliš popisná a některé věci mi nedávali příliš smysl. Ale pořád je to výborná kniha, kterou byste si měli přečíst.

SilmarillionSilmarillionJ. R. R. Tolkien

Dílo, u kterého jsem se neustále divil, jak je Tolkienův svět propracovaný. Jaká škoda, že už nedostaneme více příběhu z tak úžasného světa. Pro fanoušky Pána Prstenů je tato kniha povinnost.

18.01.2020

Na dně v Paříži a LondýněNa dně v Paříži a LondýněG. Orwell (pseudonym)

Zatím nejlepší kniha co jsme od Orwella četl. Orwell naprosto úžasně popisuje poměry v chudinských čtvrtích v Paříži a Londýně. Velice zajímavá je také část, kdy Orwell pracuje v kuchyni a pozoruje tamější poměry.

Tajný deník Adriana MoleaTajný deník Adriana MoleaSue Townsend

Vtipné, pohodové, krásné. Co k tomu dodat. Mně se tato kniha líbilo ještě o trochu víc než Deník malého poseroutky.

Severská mytologieSeverská mytologieNeil Gaiman

Gaiman prostě psát umí a dokazuje to i v této knize. Kniha je velmi čtivá a zábavná i pro ty co se o severskou mytologii nezajímají. Gaiman knihu píše jako kdyby vám povídal u táboráku nejrůznější dobrodružství ze severského světa a díky tomu je Severská mytologie pohodové čtení.

KávologieKávologieGloria Montenegro-Chirouze

Na první pohled vás kniha zaujme krásnými fotografiemi, které krásně vynikají na velkém formátu. Obsah je také velmi zajímavý, autorka píše o historii kávy přes alternativní druhy přípravy kávy až k nejrůznějším příchutím. Toto je zatím asi nejlepší vydaná kniha o kávě u nás.

Velký GatsbyVelký GatsbyFrancis Scott Fitzgerald

Velký Gatsby asi není kniha pro mě. Čte se příjemně, ale příběh a hlavně milostná zápletka mě absolutně nezasáhla. Bylo mi jedno co se charakterům stane. Asi proto, že mi přišlo mají téměř nulový charakter a já jsem je občas ani nerozeznal, podle toho co říkají. Jako kdyby neměli nic co bych z nich dělalo charaktery, každý jen řekl větu, kterou mohl říct úplně někdo jiný a nijak by to nenarušilo příběh. Doufám, že je tomto příběhu něco, čeho jsem si nevšiml, a že právě díky tomu je to považováno za tak vynikající dílo. Já jsem to bohužel neviděl.

18.01.2020

Harry Potter a prokleté dítěHarry Potter a prokleté dítěJ. K. Rowling (pseudonym)

Stejně jako mnozí přede mnou, i já jsem tuto knihu nemohl vystát. Prokleté Dítě zkrátka nepatří do knižní série. Je tu tolik chyb a tolik nedomyšlených věcí. Kdyby tato kniha byla jen scénářem k divadelní hře, tak by mi to nevadilo. Ale protože je oficiálně braná jako součást předešlých sedmi knížek, tak si zkrátka nedokážu pomoci. Nevím co vedlo Rowlingovou k rozhodnutí, že umožnila tomuto počinu aby se řadil k ostatním knihám v sérii. Ale abych to ukončil na trochu veselejší notu, tak doporučím divadelní záznam. Pokud nad tím nebudete moc přemýšlet a necháte se unášet atmosférou Harryho Pottera, tak si představení užijete.

Ocelové městoOcelové městoJules Verne

Klasická Verneovka, která vás bude bavit od začátku do konce.

Aréna smrtiAréna smrtiSuzanne Collins

Nejlepší díl trilogie. Dokáže dojmout a hlavně vás udrží při čtení. Aréna Smrti je jedna z mála knih u kterých jsem vydržel číst si až do půlnoci. Kniha je prostě mnohem lepší než film.

Síla vzdoruSíla vzdoruSuzanne Collins

Poslední a za mě nejhorší díl trilogie. Katniss je zde spíše v pozadí, což dává smysl. Jenže je problém, že se toho v pozadí moc neděje. Katniss se s lidmi spíše baví, prochází se po základně ale děj nemá žádný spád. K zlomu dojde až na samém konci knihy, protože ten je skvělý a dělá tuto knihu o něco lepší.

KmotrKmotrMario Puzo

Geniální kniha plná zrady, vražd, lásky a věrnosti. Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl.

Vražedná pomstaVražedná pomstaSuzanne Collins

Trochu mě zde štvalo, že se to velmi podobá prvnímu dílu. Ono to není špatně, protože první díl byl výborný a toto je také velmi dobrý díl, jen už to nebylo tak napínavé. Velmi se mi zde líbilo turné vítězů a následné období před dalšími hladovými hrami. Zkrátka pokud se vám líbil první díl, tak si přečtěte i druhý a určitě zklamaní nebudete.

27.08.2019

Kdo přinutil Hitlera přepadnout StalinaKdo přinutil Hitlera přepadnout StalinaNikolaj Starikov

Velmi mne zarazila vysoká hodnocení této knihy na Databáze knih. Nemůžu knize upřít, že sem tam se zde nachází zajímavý poznatek, ale jinak je kniha podle mého názoru naprosto neobjektivní. Stačí si pročíst úryvky o invazi do Polska, kde je SSSR vylíčen jako přítel Polska, protože nikdy nic špatného Polsku neudělal. To je jen jeden úryvek, ale v knize se nachází mnoho zvláštních a dovolím si říct ne úplně objektivně vyhodnocených událostí. Sovětský svaz, který zde vystupuje jako největší kladná mocnost, která nikdy nic špatného nedělá je třešničkou na dortu. Zároveň mě pobavilo, jak se kniha snaží vypadat, že prezentuje fakta, která jsou utajována, přitom jsou v knize většinou věci se kterými se běžně počítá a opravdu nejsou utajována. Naopak se nacházejí ve většině knih o tomto období. Jako alternativní výklad dějin to asi jde, pokud chcete nahlédnout do ruského smýšlení o dějinách. Ale jinak kniha nemá co nabídnout a doporučil bych spíše historiky, kteří se danou tématikou zabývají celý život a jejich kniha má více než osmdesát zdrojů.

01.04.2021

S nadějí za oceánS nadějí za oceánMartin Boček

Knihu jsem si půjčil, abych se dozvěděl něco nového o vystěhovalectví z habsburské monarchie a následné cestě do USA. Kniha se čte opravdu velmi dobře a tak jsem zkusil i druhou polovinu knihy o přístavech, ze kterých cestující vyplouvali, a soupeření společností o zákazníky. I když se nevyžívám v informacích o lodích samotných (tonáž, počet palub), tak zde byla vždy informace, kterou mě autor zaujal nebo i třeba líčení pasažérů o cestě do nového světa. Za mě mohu knihu jedině doporučit.

20.04.2021

Aréna smrti / Vražedná pomsta / Síla vzdoruAréna smrti / Vražedná pomsta / Síla vzdoruSuzanne Collins

Výborná trilogie, která vás chytne za srdce a nepustí. Obálka je něco skvostného a pokud jste fanouškem Hunger Games, tak tuto knihu musíte mít doma.

27.08.2019

Zaklínač a jeho světZaklínač a jeho světMarcin Batylda

Pro ty co se zajímají o svět Zaklínače je tato kniha povinnost. Hlavním tahákem této knihy jsou především ilustrace, které jsou jedním slovem nádherné. Kniha je psána z pohledu Marigolda, který vše popisuje svým osobitým stylem a i díky tomu víte, že čtete Zaklínače. Kniha si mohou přečíst i ti, co s knížkami nemají žádné zkušenosti, protože i když se občas kniha odkazuje na události z minulosti, tak jsou zde většinou podrobně vysvětleny.

Svět whiskySvět whiskyCharles Maclean

Pro všechny milovníky whisky je tato kniha jasná volba. Autor Vás zavede do nejrůznějších států kde se whisky vyrábí, a něco Vám řekne o každé palírně. Zároveň se snaží ochutnat co možná nejvíce whisky a musím říct, že se mu to daří. Kromě pár sezónních zde popisuje téměř každou whisky. Ano, tato kniha je o něco dražší než ostatní knihy s touto tématiku, ale stojí za to.

09.10.2019

Ostře sledované vlakyOstře sledované vlakyBohumil Hrabal

Kniha, která se čte velice příjemně a rychle utíká. Nicméně musím říct, že mi nevyhovovalo střídání témat, nad kterými se hlavní postava zamýšlela. Určitě bych uvítal více stran a rozvětvení úvah, nad kterými Miloš přemýšlí. Místo knihy doporučuji film, který je opravdu brilantní.

18.01.2020

Na horské dráze: Evropa v letech 1950-2017Na horské dráze: Evropa v letech 1950-2017Ian Kershaw

Pokud jste četli předešlý díl (Do pekel a zpět), tak není důvod proč si nekoupit druhý díl. Ian Kershaw je jeden z nejznámějších a nejprestižnějších historiků moderní doby. Kvalita tomu odpovídá a pokud se zajímáte o moderní dějiny, nebo si pouze chcete rozšířit obzory, tak Vám tuto kniho všemi deseti doporučuji.

01.02.2020

Osvětim: Nacisté a konečné řešeníOsvětim: Nacisté a konečné řešeníLaurence Rees

Čtivá a zajímavá kniha nejen o Osvětimi, ale také o vývoji konečného řešení. Nechybí zde ani rozhovory s očitými svědky oněch hrůz. Kniha nabízí také mnoho informací, o kterých jste nejspíš nevěděli.

27.08.2019

Černá ruka: Válka mezi geniálním detektivem a nejnebezpečnějším tajným spolkem americké historieČerná ruka: Válka mezi geniálním detektivem a nejnebezpečnějším tajným spolkem americké historieStephan Talty

Kniha se nečte jednoduše, ale nabízí spoustu informací o první "mafii" v Americe. Hlavní hrdina je sympatický a jeho osud vás dojme. Musím říct, že se již teď těším na filmové zpracování, pokud tedy vůbec někdy bude.

DraculaDraculaBram Stoker

Tato mě zaujala hlavně popisem krajiny, což autor umí opravdu bravurně. Hororová stránka knihy je obstojná a i když se v dnešní době najdou i lepší horory tak vás tato kniha dokáže trochu postrašit.

Plzeň v srpnu 1968Plzeň v srpnu 1968Viktor Steinbach

Hezky zpracovaná kniha plná fotografií.