Na horské dráze: Evropa v letech 1950-2017

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Renomovaný britský historik moderních dějin Ian Kershaw, mj. autor dvojdílného životopisu Adolfa Hitlera, v této práci navazuje na předchozí knihu Do pekel a zpět. Evropa v letech 1918–1949, již věnoval nejtragičtějšímu období evropských dějin 20. století (vyšla v Argu v roce 2017). Ve druhém díle se Kershaw zabývá poválečným vývojem v rozdělené Evropě a sleduje vzestupy a pády, které Evropa žijící dlouho pod hrozbou jaderného nebezpečí a v trvalé úzkosti, zažila. Evropané prošli zkušeností, již Kershaw popisuje jako „jízdu na horské dráze", ať už kvůli řadě událostí, které pro ně mohly skončit katastrofou, či proto, že přestali být do velké míry pány vlastního osudu a stali se jen figurkami ve hře tzv. studené války mezi SSSR a USA. V 90. letech sice Evropa dosáhla jistých úspěchů: rozpadl se komunistický blok i sovětské impérium a Německo se znovu sjednotilo, avšak zrychlující se proces globalizace způsobil komplikace a krize po roce 2008 Evropany jasně varovala, že mír ani stabilita nemusejí trvat dlouho. Kershaw podává velmi čtivý obraz současného světa kolem nás a se smyslem pro detail nám nabízí odpovědi na otázky, které jsou víc než aktuální. Svůj výklad dovádí do žhavé současnosti a na příkladem z celé Evropy vybízí čtenáře k tomu, aby se znovu zamyslel na tím, co vlastně pojem Evropa znamená a také to obnáší být její součástí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423408/big_na-horske-draze-evropa-1950-2017-R72-423408.jpg 4.48
Žánr:
Literatura naučná, Historie

Vydáno: , Argo
Originální název:

Roller-Coaster: Europe, 1950-2017, 2018


více info...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Na horské dráze: Evropa v letech 1950-2017

misko07
16.01.2021

Na rozdíl od prvního dílu, který zajímavě mapoval průřez evropským kontinentem během první poloviny 20.století, druhá kniha začíná ztrácet na dechu a s každým dalším desetiletím je méně a méně čtivá, zřejmě je to tím, že události posledních 20-30 let bude možné lépe uvidět až z delším odstupem času....

peteq
26.07.2020

Druhý díl je minimálně stejně kvalitní jako předchozí autorova kniha Do pekel a zpět. Oceňuji kvalitní český překlad, čtivost a výstižnost. Kershaw se snaží psát relativně nezaujatě a objektivně a nepředsouvá čtenáři svůj názor. Kniha se navíc nevěnuje jen politice, ale popisuje i proměnu společnosti, což je nutné pro širší pochopení nutných souvilostí. Jednotlivé kapitoly na sebe pěkně navazují, což také přispívání k lepšímu chápání souvislostí.

Za mě povinná četba pro všechny. Znát dějiny dvacátého století se vyplatí a dílo na Horské dráze mohu doporučit nejen dějepisem nepolíběným čtenářům, ale také těm více zběhlým do historie.


Plechy1
01.02.2020

Pokud jste četli předešlý díl (Do pekel a zpět), tak není důvod proč si nekoupit druhý díl. Ian Kershaw je jeden z nejznámějších a nejprestižnějších historiků moderní doby. Kvalita tomu odpovídá a pokud se zajímáte o moderní dějiny, nebo si pouze chcete rozšířit obzory, tak Vám tuto kniho všemi deseti doporučuji.