piquillio piquillio komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Taky jste rádi poslouchali babičku, když se rozpovídala o svém dětství a mládí? Když byl náš svět o dost jiný, než jaký je teď. (Žádná televize, rozhlas, letadla, toaletní papír atd v životě většiny.) Taky jste se jí pořád ptali na to a ono? (Já jsem se třeba dozvěděl, že moje prababička si často zpívala jednu písničku, která je moje osudová. A to jsem prababička nezažil.)
Číst Kostel je jako poslouchat babičku. Ale ne jednu. A ne jen babičku. Jako byste v rukou měli rodinné poklady a nechali si vyprávět jejich historii. (Třeba jak se tenhle hmoždíř dostal do téhle rodiny.)
Všechny ty životy obyčejných lidí, obyčejných v tom nejlepším smyslu slova, jsou napsány krásným jazykem. Uvědomil jsem si to lépe až po přečtení jiné knihy, která mi do Kostela skočila z pracovních důvodů.
Zdá se vám, že jsem spokojený? Jsem o moc víc. Nadšený. A vlastně neumím lépe říct proč. Je to něco uvnitř v textu a v mém já, co padlo na správné místo. Jako když se potkají dva staří známí.
Kniha roku je tu.

06.03.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Moje splněná knižní noční můra. Konečně někdo zas ukázal náročnost dětství. A že každý nemá na to, aby byl rodič. Nepříjemná knížka. A skvělá!

26.01.2020 5 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Nic pro idealisty. Rodinná sonda plná zmaru. Rafinovaně vystavěná novela, skvěle napsaná a božsky zakončená.

30.11.2019 5 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Knihu může nazvat rozvleklou snad jen sváteční čtenář. Tady nepřekáží ani jedna věta. Skvostné dílo, které mám v srdci vedle klasiků doby, ve které se tato odehrává.

05.11.2017 5 z 5

Co jsi to za matku? Co jsi to za matku? Paula Daly

Mírně neviděný titul, který ovšem v mnohém předčí propagované dívky z různých dopravních prostředků (vlaků a trajektů), je v něm víc vody než v Do vody, je tam několik zmizelých a mrazivý je rovněž. Ostatně je tam přece námraza. :) Reklama někdy vyzdvihne šunt a zakryje tak vydařenější kousek. Neváhejte, čtěte.

28.08.2017 5 z 5

Pustá duše Pustá duše Dan Simmons

Naprosto pohlcující a nadmíru krásně vyvedená kniha. Čekání se vyplatilo! Nelze odložit, zběsilá jízda plná melancholie a krutosti.

06.05.2019 5 z 5

Terapie sdílením Terapie sdílením Ester Geislerová

Když už vydat, tak jako decela malou knížku, všechny "dialogy" zdrcnout pod sebe jako v knihách vtipů, graficky oddělit a je to. Něco malého do kabelky. Ale aby na jedné stránce (k tomu ještě kolorované) natištěno: Sorry, na to je to opravdu zbytečně velkorysé vydání. Jméno patrně otevírá možnosti a nakladatel si o svém čtenáři myslí pěkné věci.

07.05.2018 odpad!

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Dlouho jsem se tak nahlas nezasmál, až se divím, že se nikdo ze spolucestujících nezajímal o právě čtenou knížku. Jenže pod vším tím smíchem je sakra pořádná dávka hořkosti. Skvělá knížka, skvělá Eleanor. Doporučoval jsem kamarádce, ta však dále žije s pocitem, že se jedná o veselou romantickou knížečku. A přitom je to solidní lístkové těsto - jedna vrstva kryje druhou a všechny chutnají a fungují skvěle.

30.03.2018 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Už roky jsem si jej chtěl přečíst, tak dlouho, až nebyl ke koupi. S vydáním od Arga už jsem neváhal a slupnul ho jak malinu. Někdo patrně řekne, že čekal víc, ale v dnešních dnech je takto laděných knih mnoho, člověk snadno otupí a není šokován. Jistě mnozí známe nejeden young adult román z nedaleké budoucnosti s podivným zřízením. Pro takové je třeba podotknout, že román už je na světě déle než jejich oblíbené série.
Já dostal mrazivý příběh, který se odkrývá postupně a zvolna graduje. Jsem velmi rád, že jsem se dalšího vydání dočkal.

15.01.2018 5 z 5

Anna a Vlaštovčí muž Anna a Vlaštovčí muž Gavriel Savit

Veskrze poetická útlá knížka s hezkým výtvarným doprovodem. Nejsem si jist, zda ji ocení mladé publikum, kterému je doporučována. S ohledem na množství poetiky ji spíš vidím pro zasněné dospělé (a věčné děti), jako jsem ostatně já sám.

26.08.2017 5 z 5

Jarmark marnosti Jarmark marnosti William Makepeace Thackeray

Moje nová knižní láska. Tolik jedovatých pomluv s takovou dávkou vtipu jsem už hodně dlouho nečetl. Stále platný obrázek nás všech.

23.11.2020 5 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Romantismus ve skvělo formě, stíny, mráz, bílá na černé a černá na bílé, bouře, ostré hory, přemíra nevlídnosti v myšlenkách i dějích činí z této knihy stále živý skvost. Je zbytečné rozebírat zde psychologii a sociální hloubku románu. Kdo je nedocení, bude román hanět, kdo učiní opak, rád se k ní zase vrátí, jako jsem to učinil právě já.

04.02.2018 5 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Podmanivé, bohaté na emoce, příjemně vypjaté scény, mé oblíbené téma nedůvěry a tápání v neznámu. Rozuzlení není nijak chabé. Příjemná lahůdka.

16.10.2017 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Srdeční záležitost. Už aby vyšel čtvrtý díl. I když tento první román ze série je nepřekonatelný. Jeden z top románů dle mého vkusu.

12.01.2018

V Kalábrii V Kalábrii Peter S. Beagle (p)

Kniha křehká jako měsíční světlo. Dlouho jsem ji vyhlížel a moc se těšil. Tohle není knížka do autobusu, na rychlé zhltnutí. Ta se musí procítit.

05.11.2017 5 z 5

Rozsypaná slova Rozsypaná slova Martin Daneš

Kniha, která mě dohnala k slzám. Skromný román bez patosu o hrůzách, které se staly.

21.08.2020 5 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Nečekaně plné zvratů. Kniha pro pozorného čtenáře.

09.07.2020 5 z 5

Dort pro Fiškuse Dort pro Fiškuse Sven Nordqvist

Po letech se vrátil Fiškus a děda P. ve své první knížce. A já zase pookřál. Jednoduchý zábavný příběh o tom, že někdy musíte udělat moc věcí, než upečete jednu narozeninovou oslavu. Božské ilustrace a vlídný svět vás potěší.

10.02.2020 5 z 5

Tyll Tyll Daniel Kehlmann

Od prvních vět knižní láska. Už dlouho jsem nečetl s tak vytříbenou formou.

18.06.2019 5 z 5

Alchymistova šifra Alchymistova šifra Kevin Sands

Skvělá přímá kniha, která se nebrání hrůze i něžnosti. Hlavní hrdina si umí čtenáře snadno získat.

05.07.2018 5 z 5