piquillio piquillio komentáře u knih

Valčík stromů a nebe Valčík stromů a nebe Jean-Michel Guenassia

Zvláště první půlka knihy je excelentní.

11.02.2018 5 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Romantismus ve skvělo formě, stíny, mráz, bílá na černé a černá na bílé, bouře, ostré hory, přemíra nevlídnosti v myšlenkách i dějích činí z této knihy stále živý skvost. Je zbytečné rozebírat zde psychologii a sociální hloubku románu. Kdo je nedocení, bude román hanět, kdo učiní opak, rád se k ní zase vrátí, jako jsem to učinil právě já.

04.02.2018 5 z 5

Moje sestra žije na krbové římse Moje sestra žije na krbové římse Annabel Pitcher

Když vás knih dojme, když se vám u ní zatají dech, tak nemůže být špatná.

04.02.2018 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Už roky jsem si jej chtěl přečíst, tak dlouho, až nebyl ke koupi. S vydáním od Arga už jsem neváhal a slupnul ho jak malinu. Někdo patrně řekne, že čekal víc, ale v dnešních dnech je takto laděných knih mnoho, člověk snadno otupí a není šokován. Jistě mnozí známe nejeden young adult román z nedaleké budoucnosti s podivným zřízením. Pro takové je třeba podotknout, že román už je na světě déle než jejich oblíbené série.
Já dostal mrazivý příběh, který se odkrývá postupně a zvolna graduje. Jsem velmi rád, že jsem se dalšího vydání dočkal.

15.01.2018 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Srdeční záležitost. Už aby vyšel čtvrtý díl. I když tento první román ze série je nepřekonatelný. Jeden z top románů dle mého vkusu.

12.01.2018

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Jak jsem mohl zapomenou, že je to knížka plná humoru? Po letech znovu přečteno a do poslední stránky vychutnáno.

03.01.2018 5 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Pokračování nebylo třeba a nepřineslo nic nového. Jak by také mohlo. Styl je velmi blízký, ale humor místy hrubší (v původním díle by nedošlo na varlata, prostě nedošlo), často jdoucí ke grotesce. Chybí mu noblesa "zlatých časů", které jsou přisouzeny tehdejší době.
Nadto musím poukázat, že tato variace postrádá pořádný děj. Kniha nikam nesměřuje, jen v každé kapitole odkazuje na originál (chování a vyjadřování postav).
A velmi mne drásá postava strýce Františka. Když se na konci Saturnina vdává teta Kateřina (zajisté kvůli žertu, neboť jak víme, každý dobrý příběh končí svatbou), pak se musíme divit, proč nový choť svou ženu odkazuje "ať jde strašit jinam". Logicky vzato si ji přece onen pán nebral proto, že mu byla nesympatická. Proto si myslí, že v pokračování Saturnina by z této dvojice měl vzniknou nepříjemný pár, který s sebou nese obtíže, ne teta Kateřina s doprovodem, jenž má na čele napsáno "Jen ji nechte, ať si kecá."
Neurazí (z 98 procent), nenadchne.

26.11.2017 3 z 5

Senzační sestry Turnerovy Senzační sestry Turnerovy Juliette Fay

Pro všechny ty postavy hlavní i vedlejší plný počet bodů z nadšení.

17.11.2017 5 z 5

Nebezpečné známosti Nebezpečné známosti Pierre Choderlos de Laclos

Nechci, ale pořád musím myslet na to, jak je tenhle román starý. A jak je pořád čerstvý! Obdivuhodný výkon. A moje velká knižní láska.

05.11.2017 5 z 5

V Kalábrii V Kalábrii Peter S. Beagle (p)

Kniha křehká jako měsíční světlo. Dlouho jsem ji vyhlížel a moc se těšil. Tohle není knížka do autobusu, na rychlé zhltnutí. Ta se musí procítit.

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Knihu může nazvat rozvleklou snad jen sváteční čtenář. Tady nepřekáží ani jedna věta. Skvostné dílo, které mám v srdci vedle klasiků doby, ve které se tato odehrává.

05.11.2017 5 z 5

Kromobyčejná pouť Barnabyho Brocketa Kromobyčejná pouť Barnabyho Brocketa John Boyne

Příjemná svižná knížka, která není jen pro děti. Sám si říkám, co asi čtenář dětského věku pocítí při první kapitole. Co si asi říká. A pozná co... psst, nic nechci prozradit. Zkrátka byl bych zvědav, co na to dětský čtenář. Novodobá Dahlovina.

29.10.2017 4 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Klasický thriller pro milovníky filmu Sedm a knihy J. Deavera. Poctivé a překvapivé.

24.10.2017 4 z 5

Není co ztratit Není co ztratit Rowan Coleman

Příjemné čtení že života. Místy trochu naivnější. A opět mám pocit, jako v knihách často, že dětská postava není dobře zvládnutá.

22.10.2017 4 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Podmanivé, bohaté na emoce, příjemně vypjaté scény, mé oblíbené téma nedůvěry a tápání v neznámu. Rozuzlení není nijak chabé. Příjemná lahůdka.

16.10.2017 5 z 5

Paříž Katakomby Paříž Katakomby Jeremy Bates

Slabé, nenapínavé a nudné. Nejlepší byla první třetina knihy, než se začnou dít ty děsivé věcičky. Škoda. Zapomenuto už během dočítání.

03.10.2017

Velké myší spiknutí Velké myší spiknutí Roald Dahl

Příjemná povídka, ani ne jako pro děti, jako spíš ohlédnutí za dětstvím a kuriózní příhodou. Milá jednohubka.

28.09.2017 4 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Největším zábleskem originality je samotné místo děje, které jako by mělo prsty a pěkně si vás tvaruje podle svých linií. Kdo čeká napětí, bude jej hledat marně. Tak jako je interiér domu holý a plný rovných linií bez ozdob, je i tato kniha poměrně chladná - až na přemíru sexu, který mohl dokreslit charakter, ale nakonec byl tak trochu jako řvavý koberec z umělého vlákna na elegantní podlaze. Po řadě propagovaných trháků je to však vydařený kousek. Nejezděte vlakem, nelezte do vody, zmizelá se sice nevrátí, ale ta přede mnou si zaslouží nejen moji pozornost.

16.09.2017 4 z 5

Kuráž pro začátečníky Kuráž pro začátečníky Karen Harrington

Skvělá kniha o dívce, která musí mít sílu za všechny ostatní ve své rodině - ale kde ji brát, když se z nejlepšího kamaráda postupně klube opravdu divná pavouk, máma není schopná vyjít z domu a postarat se o rodinu? Kniha o nevšedním životě ve všedním světě. Každý se srdcem ji musí docenit.

16.09.2017 5 z 5

Pusinka Pusinka Jacqueline Wilson

Růžová kniha o domácím násilí, malém sebevědomí, dětské obezitě a dalších nerůžových problémech. Opět skvělé.

11.09.2017 5 z 5