pige pige komentáře u knih

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Při čtení až mrazí, když si člověk představí, jak by mohla mohla vypadat naše každodenní realita.

Věřím, že si kniha najde i mnohé mladé čtenáře, kteří listopadovou dobu znají jen z učebnic a díky této knize si určitě uvědomí, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí a musí se o ně pečovat, někdy pro ně i bojovat.

25.03.2022 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Zamotaný začátek si mě získal. Chtěla jsem vědět, jak to celé bylo.
A pak se začaly příběhy namotávat a pomalu se odkrývalo i rodinné tajemství.

Naprosto mě uchvátil závěr, takový konec jsem vůbec neočekávala, ačkoli tomu mnohé nasvědčovalo.
Pak člověk spíš celému příběhu uvěří.

Je mi jasné, že se ke knize ještě vrátím.

23.02.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Ach, taková bezmoc!
Hodně silný příběh. Už od první stránky mě rozčilovala všudypřítomná nespravedlnost Baruna vs. Katuška.

15.05.2023 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Krásně syrové zobrazení příběhu z doby druhé světové války. A jelikož příběh primárně neútočí na smysly, a ani se o to nepokouší, o to víc příběh na čtenáře doléhá.
Není nic horšího, než nevědět, co bude zítra. Za hodinu. Za vteřinu.
A klasicky si přeživší vyčítá, že kvůli jejímu životu zemřel někdo jiný...

Celý příběh je mozaikou. Mozaikou zdánlivě obyčejných životů lidí, které ovlivnily životy druhých zcela (ne)vědomě.
Navíc celý příběh umocňuje nevědomost. Nejprve malé naivní holčičky, později čtenáře (zápletka opravdu překvapivá).

18.08.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Neuvěřitelné emotivní příběh.
Obdivuji autorku, jakým způsobem dokáže dát na papír "obyčejné" osudy "obyčejných" lidí.

Příběh je silný i tím, že je viděn jak z minulosti, jak z přítomnosti.
Poslední kapitoly změní celou perspektivu.

Nejvíce se mi líbí neukončenost celého románu. Možná svítá naděje na lepší zítřky. Možná to, co má velice chatrné základy se opět rozsype a už nikdy nebude moct být vybudováno znovu.

06.09.2019 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Čtu Mistra a Markétku každoročně. Pokaždé odhalím nějakou geniální maličkost, která mi, z nepochopitelných důvodu, během předešlého čtení unikla.

14.05.2019 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Příběh ve mně stále doznívá.
Od prvních odstavců mě pohltil, byla jsem zvědavá, jak to bude dál.
Snad nás to taky čeká? Kdoví. Snad si budeme knih vážit.

15.05.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Neuvěřitelně citlivě napsaná knížka.

Každý člověk je jiný. Jiný je i doba, ve které žije. Někdo bojuje, někdo vzdoruje, někdo zůstává netečný.

Díky autorce ožívá minulost a je jedině dobře, že není opomíjena.

29.09.2019 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Hodně silný příběh. Stále ve mně rezonuje.

01.06.2023 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Knížka napsána geniálním způsobem. Ovšem děj lze jen těžce převyprávět, ztratí tak veškeré své kouzlo.

14.05.2019 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Přečteno jedním, zatajeným dechem.
Z toho příběhu až mrazí. Snadno se dostává pod kůži.
Nečekala jsem, že Les v domě/Lež v domě přinese tak temné a těžké téma.

21.04.2023 4 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Další kniha série, která mě úplně pohltila. Styl psaní je opravdu chytlavý, takže příběh plyne hodně rychle a je těžké se čtením přestat.

Líbí se mi mí nenápadné vsuvky, které jsou ve finále velice důležité pro poskládání celého příběhu.
(Ovšem... už u třetího/čtvrtého dílu to jako čtenář očekáváte a víte, že to bude zásadní.)

Výjimečně se mi líbí zakončení příběhu - ten otevřený konec, který jasně ukazuje na další díl, ale příběh přinesl tolika otazníků, že je vcelku těžké odhadnout, jak se příběh bude vyvíjet dál. Přeci jen jsou tu dvě nové důležité postavy...

01.06.2022 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Trochu laciná zápletka s tím, proč se v průběhu vůbec objevuje křída a proč se s ní všude maluje, ale to je maličkost, kterou lze snadno skousnout.

Zápletka příběhu je vcelku jednoduchá, ale až do přečtení celé knížky vás bude nutit k rozluštění. I její nedořečenost se mi velice líbila.
A co víc, knížka není napsána ledabyle. Každá věta a vsuvka (asociace, přemýšlení nad skutečnostmi, rekapitulace) má hlubší význam a nutí k zamyšlení.

Skvělý thriller i příběh plný úvah o životě a o tom, nakolik jsme schopni ovládat svou existenci i své myšlenky.

09.07.2019 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Život je složitý, proto je dobré se učit od nejlepších. Někdo pochopí, někdo nikdy.

Lze číst i jako prvnoplanový příběh bez hlubšího zamyšlení.
Stručné a výstižné. Příběhu nic nechybí.

18.05.2020 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Geniální knížka. Nadčasová.

15.09.2019 5 z 5

Modlitba za Černobyl - kronika budoucnosti Modlitba za Černobyl - kronika budoucnosti Světlana Alexandrovna Alexijevič

Ten jiný pohled na realitu, bez příkras, je ohromující. Až z toho mrazí.

27.12.2023 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Dokonale vykreslené.

04.05.2023 5 z 5

Typická motivační knížka.

Často se autor opakuje a říká totéž stejnými slovy.
Vše je výstižně shrnuto na obale knihy, netřeba kupovat.

15.08.2019 1 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Milá slova z divadelního zákulisí. Ale toho osobního. Je to zajímavá sonda do herecké duše.
Autorka vypráví vše nevtíravým způsobem a s příjemným vtipným podtónem.
Pohodové oddechové čtení.

20.05.2019 5 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Nuda. Největší zklamání. Ději naprosto chybí nosný pilíř.

14.05.2019 odpad!