pige pige komentáře u knih

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Moc se mi líbí, že hlavní hrdinkou se stala dívka, ačkoli její kamarád v příběhu figuruje více, za En v mnohém zaostává.

Jenže zbytek příběhu je pro mě neuvěřitelný. (Jaká náhoda, že rodiče jsou zrovna pryč.)
En přišla s geniálním řešením. Najednou neměla strach, všimla si důležitých věcí...

Nevěřila jsem ani probouzejícím se citům, lásce k babičce.

10.03.2024 1 z 5

Nebe po bouři Nebe po bouři Sabaa Tahir

I po přečtení ve mně příběh dlouho rezonoval.

Závěr tetralogie mě překvapil - jak veškerá proroctví byla promyšlená, že mnoho věcí není takové, jak se na první pohled zdá, že ani postavy nejsou jednoduché a jejich konání má svůj význam.

Závěrečný díl ve mně rozdmýchal emoce. Posledních 60 stran jsem četla se slzami v očích.

Ačkoli jsem k tomuto příběhu přišla zcela náhodou, jsem moc ráda, že jsem se dostala k novému žánru.

10.03.2024 5 z 5

Smrt před branami Smrt před branami Sabaa Tahir

Díl, ve kterém začaly zapadat jednotlivé dílky do sebe.

Ano, děj je místy hodně popisný, v tomto díle mě dost iritovaly zbytečné a krvavé boje, nicméně půdu pro další, závěrečný díl si autorka připravila skvěle.

Tento díl patřil Heleně, ne Krkavci, a Temnonošovi.
Ustoupila milostná dějová linie, hodně se bojovalo, přesto si hlavní postavy zachovaly lidskost.
(Nějak těžko se mi píše hodnocení, když předpokládám, že se všechno ukáže v závěrečném dílu aneb O co té Kertis jde a kdo to vůbec je?!)

01.03.2024 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Nepropadám obecnému velkému nadšení.
Asi toho na mě bylo moc - líčení přírody, strastiplná a nenaplněná láska, vhled do fungování společnosti, odborné zkoumání přírody, detektivka i krimi.

Určitě si mě ale autorka získala zápletkou ohledně vraždy. Myslela jsem si, že vrah je někdo jiný, takže mě překvapilo, jak to nakonec celé bylo.

16.02.2024 3 z 5

Jestli vůbec někdy Jestli vůbec někdy * antologie

Ačkoli nejsem fanoušek (krátkých) povídek, četla jsem antologii zejména kvůli "zvučným" jménům.

Mornštajnová, Tučková, Soukupová a Dvořáková nezklamaly.
Jejich povídky krásně vykreslovaly dobu, byly poutavé a čtivé.
Za mě BYT je nejlepší. "Krásná" deprese tehdejší doby.

Mile mě překvapila Klevisová.

A zbytek patří do slabšího soudku.
Dvacet devět zlodějů a Kulka pro kluka sice vykreslují realitu té doby, ale dosti na sílu. Věřím, že kdyby autoři nepsali jen povídku, příběh by si čtenáře získal více.
Plamen. No... Příběh OK, klasika té doby.

16.02.2024 3 z 5

Hlava plná lásky Hlava plná lásky Ali Hazelwood

Hypotézu lásky jsem doslova hltala.
Hlava plná lásky... Dost to pokulhávala. Začátek příběhu zcela očividný, v polovině to nabralo trochu tempo a spád.

Zvláštní odbočky k Marie Curie.
A čeho je moc...

10.02.2024 4 z 5

Plamen v temnotě Plamen v temnotě Sabaa Tahir

Nemám ráda rozečtené série, proto budu ve čtení pokračovat, ale...

Tento díl nepřinesl téměř nic nového.
Navázal přesně tam, kde skončil první (nechápu potřebu autorů objasňovat, kdo byl kdo v předchozím dílu).

Ke konci (!!!) konečně došlo k nějakým dějovým zvratům.
Tím si samozřejmě autorka připravila půdu pro další díl. Chápu, ale nuda.

V obou dílech se mi líbí, že postavy jsou stavěny do situaci, kdy se musí vybrat buď, a nebo.
Svádějí vnitřní boj.

10.02.2024 2 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Nakonec si mě příběh získal, i když sama nevím čím - nesedl mi autorčin styl a trvalo mi dlouho, než jsem se začetla, ale pak jsem se od knihy nedokázala odtrhnout.
Vcelku jasná milostná zápletka, příběh o naději i zradě.
Ačkoli toto není můj preferovaný žánr, musím se dozvědět, jak příběh pokračuje dál :D (to asi vysvětluje, pro má kniha obecně tak vysoké hodnocení...)

06.02.2024 3 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

Opět těžké téma.
Tentokrát neotřelé zpracování.
(Líbily se mi odbočky do minulosti, jaká ta daná osoba bude, jak se v současnosti třeba i mýlí. Také se mi líbí, jak si autorka přemýšlela každou jednu postavu. I zcela bezvýznamnou.)
Taková sonda do lidských duší. A opět se postavy potýkají s tím, že se nezeptaly/nechtěly se ptát, proto mnohdy tápou a jsou nešťastné, uzavřené.

06.02.2024 2 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Zdálo by se, že si autorka vybrala banální téma, jednoduchy pohled na věc.
Ale příběh je vrstevnatý, má mnoho skrytého a nevyřčeného. Je nadmíru smutný, osudy postav nemají žádné východisko, jsou jakoby zaseknuté.
Nikdo a nic se nezmění. Jen banální maličkosti. (Které možná jednou přerostou v něco velkého, ale to teď nevidí.)

Určitě se v příběhu najde nejedna matka, žena či sestra.
Vztahy vystihla autorka bravurně.

29.01.2024 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Romanťárna sladká jako dýňové cappuccino s předvídatelným průběhem i koncem.
Ale páni, ta knížka si mě naprosto získala!!! (Jo, bonusová kapitola byla trochu přes čáru...) Čtivá. Plná zvratů. Prostě pecka.

25.01.2024 5 z 5

Těla Těla Klára Vlasáková

Syrové, bez příkras jako sám život.

Místy mi připomíná Soukupovou, alespoň v tíze tématu a ženské otázce.

18.01.2024 4 z 5

Škvíra Škvíra C. J. Tudor

Velké zklamání.

Nedokončený příběh ve mě neprovozují fantazii, jak doplnit nevyřčené, jen mi přijde, že autorka potřebovala víc prostoru, ale musela povídku utnout, aby z toho nebylo samostatné románové dílo.

Osobně mi komentář předcházející každé povídce vadil.
K čemu jako čtenář potřebuji vědět, kdy a kde ji příběh napadl?

17.01.2024 odpad!

Jsi tam, brácho? Jsi tam, brácho? Marek Herman

Tuto knihu jsem od Hermana četla jako poslední (po "Marťanovi" a "Služce"), protože jsem se bála, že to nebude ono. Ale omyl!
Ano, brácho sem, brácho tam, to mi trochu lezlo na nervy, nějaké pasáže se ze "Služky" opakovaly, ale jinak je to velice povedené dílo.
Nadto souzní s dnešními moderními trendy ve výchově.

08.01.2024 4 z 5

Koloušek Koloušek Jana Bernášková

Uf.
Od děl této autorky nesmí čtenář příliš očekávat.
Je to oddechová, která člověku/ženě ukáže, je i hvězdy z plátna se mají někdy pod psa a že jim život háže klacky pod nohy. A to mnohdy stačí.

Kladně hodnotím, že už téměř vůbec nepromlouvala Šedivka. Konečně bylo více prostoru pro příběh.
(Ale co si budem' - prvotní zápletka na bazéně jasně určila spád celé knihy. Achjo.)

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Zcela jiný pohled na lásku. Očividně funguje a je platný napříč kontinenty.

Osobně bych vynechala omáčku okolo, sepsala příručku na 30 stran. Bylo by to údernější a naprosto jasné.

Uprdelizmus Uprdelizmus Jan Menděl

Velké zklamání.
Vlastně vůbec nic nového, jen plní balastu o tom, co bylo v jeho předešlých knihách.

05.01.2024 2 z 5

Modlitba za Černobyl - kronika budoucnosti Modlitba za Černobyl - kronika budoucnosti Světlana Alexandrovna Alexijevič

Ten jiný pohled na realitu, bez příkras, je ohromující. Až z toho mrazí.

27.12.2023 5 z 5

Děti to chtěj vědět taky – O respektujících vztazích a sexuálním zdraví Děti to chtěj vědět taky – O respektujících vztazích a sexuálním zdraví Dagmar Krišová

Nechce se mi věřit, že existují lidí, kteří nevědí, že žena má tři "otvory".
Nechce se mi věřit, jaká směšná označení pro pohlavní orgány lidé používají.
Nechce se mi věřit, že jsme v 21. století...

Nicméně po přečtení některých komentářů níže se už nedivím - sex a vše kolem něj je tabu. Snad už naše společnost někdy dospěje. Kéž by!

Když jsem knihu četla, rozhovory mě nebavily a přišly mi jako zbytečná vsuvka.
Opak je pravdou - ukazují i jiný pohled na věc (věřící, lidé LGBTQ+ komunity, odborníci).

Kniha je čtivá, nenásilná. Není vulgární. Nepodněcuje k nenávisti odlišných jedinců, nenabádá k potlačení odlišných názorů. Je skvělým průvodcem!

S LGBTQ+ nemám sebemenší problém.
Také jsem si mnohdy říkala, že se kolem toho dělá zbytečný humbuk. Teď už to chápu. Je to potřeba.
Většina naší společnosti je stále zabedněná. A pokud se někdo ztotožňuje s uvedenými slovy R. Uzla, bude zabedněná ještě dlouho.

14.10.2023 5 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Po přečtení této knížky mám rozporuplné pocity.

Měla bych před autorkou smeknout před tím, co všechno dokázala.
To vím rozumově.
Ale pocitově to ve mně příběh nevyvolal.
Rozumově chápu, že muselo být těžké jít s kůží na trh, ale toto zpracování je značně polovičaté.

Celou dobu jsem fandila manželovi.
Čím si prošel. Co s ní musel všechno zažít a přežít.
Jeho slova na závěr knížky byla citlivá, i když si prožil(i) své.

07.10.2023 2 z 5