Phoenix16.cz Phoenix16.cz komentáře u knih

Archiv Archiv Victoria Schwab

Nápad celé knížky je skvělý a celkem originální a zaujal mě hned v anotaci. Bohužel tím to skončilo. Myšlenka Archívu je žalostně nevyužitá, v podstatě je tu spíš jako kulisa a celá kniha se věnuje pubertální holce, co má typické problémy tohoto věku. Ve výsledku je to téměř nepřetržitý monolog vnitřních pochodů "hrdinky", která řeší, jestli tohodle kluka, nebo toho druhého (a jeden z nich není tím, čím se zdá). Asi má autorka ráda Pýchu a předsudek a volně se inspirovala. A Archív zaniká v pubertálních výlevech a je v příběhu tak trochu navíc, protože tohle je vlastně obyčejný román pro náctileté dívky.

21.01.2018 2 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Další z mnoha knížek, u kterých mě mrzí, že jsou součástí povinné četby. Tzn. ve škole se povinně učíte, o čem to je, co z toho plyne atd. Takže ve výsledku nemusím u knihy moc přemýšlet, protože to někdo udělal za mě a při čtení mě nic moc nepřekvapí. Jinak je to samozřejmě velmi příjemný příběh, který každou stránkou vyzývá k zamyšlení.

21.01.2018 4 z 5

Přátelé Nadace – Povídky k poctě Isaaca Asimova Přátelé Nadace – Povídky k poctě Isaaca Asimova Martin H. Greenberg

Zpočátku mi kniha nebyla úplně sympatická, protože na mě působila jako že se autoři přihřívají v Asimovově slávě a snaží se jí kousek vzít pro sebe tím, že se pokusí na něho nějakým způsobem navázat. Po přečtení musím uznat, že některým se to celkem povedlo a napsali zajímavé příběhy, které opravdu zapadají do Asimovova universa. Jsou tu i slabší až slabé kousky, ale není jich moc. A samozřejmě dopisy od přátel jsou také příjemné zdroje informací o autorově životě.

10.01.2018 4 z 5

Škorpion se vrací Škorpion se vrací Anthony Horowitz

První příběh Alexe, který mě moc nebavil, což u pořadového čísla 9 není zas až tak překvapivé a o kvalitě série vypovídá poměrně hodně. Sice všechny předchozí díly jedou podle určitých pravidel a v každém příběhu se určité věci opakují, tady to bylo poprvé, kdy mi to začalo vadit. Poprvé mi připadalo, že postava Alexe se nikam dál neposunula a zabití jedné z postav připomínal zoufalý pokus "oživit" jinak šedý příběh.

10.01.2018 3 z 5

Jádro Slunce Jádro Slunce Johanna Sinisalo

Velmi zajímavá kniha, na kterou jsem narazila poměrně náhodou, ale na první pohled mě zaujala anotací. A po anotaci obsah rozhodně nezklamal. Všechny skutečnosti a události jsou tu značně nadsazené, což je záměr, a občas je poměrně děsivé, kolik podobností se se současným světem dá v příběhu dohledat. Někteří lidé k tomuto "budoucímu" světu bohužel mají poměrně blízko už teď.

10.01.2018 5 z 5

Skvělá oddechová knížka ideálně před spaním. Četla jsem vždy tak jednu dvě povídky a knížka mi tím pádem vydržela poměrně dlouho. Protože tu téměř není žádný navazující děj, není třeba se čtením spěchat a můžete si ho vychutnat velmi pomalu.

10.01.2018 4 z 5

Mimino: návod k obsluze Mimino: návod k obsluze Joe Borgenicht

Kdo chápe nadsázku, dokáže číst mezi řádky a umí se na život (a péči o dítě) podívat se zdravým rozumem, tomu kniha nebude připadat divná. Jsou tu obsažené základní rady pro první rok dítěte a jak se o ně starat. Nechybí žádná podstatná kapitola, a že je to psané jako manuál, je příjemné zpestření oproti "vážné literatuře" na toto téma. Rozhodně je to přínosnější než internetové diskuze nejmenovaných webů.

02.01.2018 4 z 5

Před zneuctěním Před zneuctěním Peter David

Další z nových Star Treků, který stojí za přečtení. Přímo navazuje na Odpor a k četbě je dobré znát z dříve vydaných TNG knih Vendettu. Děj jede kupředu, nezastavuje se a autor se nezdržuje zbytečnými popisy. Když se akce rozjede, už se nezastaví. Postavy z jiných ST univerzí tu jsou logicky začleněny, jediný Spock mi tu připadal zbytečný. Jeho jedinou hlavní úlohu mohl převzít kdokoliv jiný, čímž se v příběhu stává nepotřebným.

02.01.2018 5 z 5

Těhotenství a mateřství Těhotenství a mateřství Miloš Velemínský ml.

Kniha je ucelený průvodce od těhotenství až po první vývojové etapy dítěte. Přičemž první a poslední kapitoly jsou spíš jen stručný přehled. Nejvíce prostoru je v knize věnováno péči o novorozeně, což je přesně to, co potřebují především matky s prvním dítětem. Text je doprovázen velkým množstvím obrázků, takže je vše naprosto jasné. Za největší plus v knize považuji způsob psaní textu, který je odborný, ale každý laik mu porozumí. Slabší jsou pouze kapitoly, které psala spoluautorka-žena. Ty občas připomínají mluvu z internetových diskuzních fór.

31.12.2017 5 z 5

Pampeliškové víno Pampeliškové víno Ray Bradbury (p)

Kdo někdy jako dítě zažil prázdniny u babičky na venkově, bude vědět o čem je v knize řeč. Pokud je Bradbury váš oblíbený spisovatel, není co řešit a knihu si musíte přečíst. Takto krásné snové zavzpomínání na léta dávno minulá jsem dlouho nezažila.

07.08.2017 5 z 5

Záludný vesmír Johna Wyndhama Záludný vesmír Johna Wyndhama John Wyndham (p)

Na výběru povídek mě asi nejvíce překvapilo, jak byly kvalitativně vyrovnané. Nebyla tu žádná citelně slabší a naopak žádná mimořádně nevyčnívala. A všechny byly minimálně nadprůměrné. Stylem psaní mi tak trochu připomínaly povídky od Bradburyho, který má také ve zvyku příběh ukončit tak, že přímo neřekne, jak to dopadlo, ale čtenáři je to přesto naprosto jasné. Rozhodně nikde není potřeba dlouze přemýšlet, co tím autor vlastně myslel.

07.08.2017 4 z 5

Star Trek Kusy Star Trek Kusy * antologie

Na to, čím kniha prošla, než se konečně dostala do knihkupectví, je výsledek celkem solidní. Povídky jsou nejen z různého prostředí ST, ale také velmi rozdílné kvality. Moje hodnocení se pohybovalo mezi dvěma a pěti hvězdičkami. Za povšimnutí rozhodně stojí dvě slovenské povídky Moje oči vám osvietia cestu a Posledný modrý hrdina, z českých Odkud není návratu. Tyto tři mě nevíce oslovily stylem psaní, kdy autoři dokázali na omezeném prostoru najít kompromis mezi spádem děje, popisem postav a událostí a celkovým vyjádřením myšlenky.

07.08.2017 4 z 5

Kyberiáda (12 povídek) Kyberiáda (12 povídek) Stanisław Lem

Netušila jsem, co od Kyberiády čekat, ale výsledek byl skvělý. Je to soubor několika ne nijak zvlášť nápadných, poučných nebo zábavných povídek, všechny se točí kolem dvou géniů, kterým ne vždy vše dopadne tak, jak plánovali. Co je na této sbírce unikátní a jedinečné je jazyková vybavenost autora a u nás překladatele. Nad tímto musí zaplesat každé lingvistické srdce.

22.04.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Denně dojíždím, čímž mi byla knížka sympatická. A tím to skončilo. Během první kapitoly jsem ji chtěla zahodit, protože se tam popisovaly "myšlenkové" pochody nějaké ožralé krávy. Nakonec jsem vydržela a dočetla, ale jen díky tomu, že se to četlo extrémně rychle i v angličtině! A výsledek? Všechny postavy byly magoři a lišily se jen naprostými detaily. Že byl vrahem jeden z nich, bylo logické a celkem předvídatelné. Samotný závěr s vývrtkou úsměvný (samozřejmě ne záměrně). Posunutá časová linka je velmi prostá, nijak důležitá, slouží pouze k posunutí závěrečného odhalení logicky na konec. Několik dní od přečtení mi knížka stále nejde z hlavy a přemýšlím, jak je možné, že tohle je bestseller a najde se tolik lidí, kteří Rachel fandí a dokážou se s ní ztotožnit. Nebo je na světě tolik zoufalých ženských?!?

22.04.2017 2 z 5

Nemůžu si pomoct, ale autorka by prostě neměla psát divadelní hry. V klasickém vyprávění nevadí, když se skáče z jednoho do druhého, ale když si tohle (i jiné její hry) představím na pódiu, největší zážitek musí být z přestavování kulis. Scéna na půl stránky se dvěma větami není nic výjimečného. Ve výsledku je poměrně složité sledovat linku příběhu, když někdo někde pořád běhá a příběh připomíná tornádo. Jako klasický příběh si umím Fantastická zvířata představit mnohem lépe napsané a při čtení prožité.

14.04.2017 2 z 5

Orionovi psi Orionovi psi Christopher L. Bennett

První Titan byl vynikající, druhý velice dobrý a třetí už je bohužel sotva dobrý. Změnil se autor a je to vidět. Nejvíce na příběhu, který neodsýpá jako ty předchozí. K tomu změť postav, ve kterých mám bordel i po třetím díle a do toho přibyly jakési slepice jako hlavní padouchové, i když tak jednoduché to samozřejmě nebylo. Všechno v příběhu mělo minimálně dva úhly pohledu, nic nebylo černé ani bílé. Je to první Star Trek kniha/příběh, který na mě působil totálně odtržený od reality. Teorie IDIC je moc hezká, ale tady je jí prostě moc.

14.04.2017 3 z 5

Vendetta Vendetta Peter David

Jeden z lepších příběhů ST univerza, kde je rozjeto několik linií, které do sebe těsně zapadají. Příběh je vyvážený, obsahuje poměrně dost "nových informací" ze života a minulosti postav. Jediné, co mě odradilo od plného hodnocení, byly romantické výlevy kapitána Picarda. Působily příliš přehnaně až nedůstojně.

14.04.2017 4 z 5

Famfrpál v průběhu věků Famfrpál v průběhu věků Kennilworthy Whisp (p)

Nato, že je to kompletně smyšlené, to překvapivě působí velice realisticky. Jako doprovodná knížka k hlavní sérii funguje velice dobře a rozsahem stránek nemá prostor k vymýšlení zbytečných detailů, který by ve výsledku nudily.

08.04.2017 4 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Celková myšlenka knihy mě poměrně zaujala, protože nabízí spoustu prostoru na přemýšlení, ale její samostatné zpracování už tolik ne. Jako zarytý scifista jsem zvyklá u příběhu přemýšlet, zda vše do sebe zapadá a dává smysl, a zde bylo na můj vkus příliš mnoho nelogičností a často se příběh dostával do situací opravdu těžko představitelných, že by mohly být skutečné. Vrchol knihy představuje scéna, kdy konečně autor popíše vlastní průběh rozřezávání, který ve výsledku zas tak šokují stejně není. Prostě jen systematický, jako celý děj knihy, který se posouvá dopředu prvoplánovitě a bez žádných zásadnějších a nečekaných zvratů.
Příjemně překvapila náboženská linka, která krásně nastiňuje nesmyslnost (slepé) víry a poměrně přímo kritizuje tuto instituci jako celek. Náboženstvím se dá vlastně vysvětlit a především omluvit úplně všechno. My nic, to bůh...

06.04.2017 3 z 5

Krokodýlí slzy Krokodýlí slzy Anthony Horowitz

K Alexovi jsem se vrátila asi po pěti letech a s klidným svědomím můžu prohlásit, že i příběh s takto vysokým pořadovým číslem neklesá na kvalitě a pevně drží laťku nastavenou ve Stormbreakerovi. Díl nijak nenavazuje na předchozí, je samostatnou jednotkou a tentokrát se věnuje poměrně aktuálním tématům terorismu a charitativním společnostem s příchutí africké kultury. Příběh svěže ubíhá kupředu a i když se dá tušit, že Alex zase všechno zvládne, přesto jeho dobrodružství nenudí ani po takové době.

06.04.2017 4 z 5