Petrush.kaa Petrush.kaa komentáře u knih

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Nikdy jsem moc v knihách nevnímala, jak moc je důležitý překlad - vždy jsem obdivovala nebo zatracovala autora. Až u Kvítku mi došlo, jak je důležitá práce překladatele, který může postavit knihu o třídu výše. A nebo ji zatratit. V tomto případě došlo k první variantě a PAN překladatel odvedl geniální práci (díky Viktore).
K samotné knize mohu říct jen to, že mi bude Suger moc chybět. A William. A Sofie. A Emmelína, A Henry. A Agnes.. Ačkoli má Kvítek více než 900 stránek a já ho četla dva měsíce, tak ho stále nemám dost a vím, že najít knihu, která mě podobně zasáhne, bude velmi těžké.

20.02.2015 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Kdybych hodnotila 100% objektivně a porovnávala to s jinými knížkami, tak bych této nikdy nemohla dát 5 hvězdiček, ale já objektivně hodnotit nemůžu. Sedl mi autorův styl humoru, nadsázky, sebeironie, sarkasmu.. Nejen v této knížce, ale i v jeho příspěvcích a vystoupeních (např v Show Jana Krause, o Az-kvízu se není potřeba ani zmiňovat :D)
Teď něco málo přímo ke knížce - není o konkrétních "dobrodružstvích", co se během cesty udály, ale především o lidech, které Ladislav potkal a že jich nebyla zrovna málo. A ukazuje, že svět není jen černobílý a pořád nás spousta věcí dokáže (mile) překvapit.

19.11.2015 5 z 5

Nenasytná Nenasytná Sylvia Day

Totálně zbytečná knížka, která nikdy neměla spatřit světlo světa.

27.07.2015 1 z 5

Skrytá těla Skrytá těla Caroline Kepnes

Na rozdíl od ostatních mi vůbec nevadilo opuštění du-formy, kterou byl psaný první díl. Skrytá těla mě moc bavila od začátku, měla jsem knihu přečtenou během pár dní, ale mám pár ALE, která mě trápí.. V TY byla skvělá psychologie postav a tak nějak to bylo celé uvěřitelné. Skrytá těla na mne působila tak, že když Caroline nevěděla, co dál, tak Joe něco udělal, pozlátko bohatství na mě působilo lacině, jako kdyby autorce docházel dech, tedy nápady... Konečné hodnocení - 3,5* (a to jen kvůli geniálnímu prvnímu dílu).

30.05.2016 4 z 5

Dobře mi tak Dobře mi tak Radka Třeštíková

Při procházení přečtených knih jsem si uvědomila, že moc nečtu české autory a autorky ženy. Touto knížkou jsem chtěla napravit obojí, její psaní na internetu mě moc bavilo a říkala jsem si, že přesně tahle kniha by mohlo být to pravé ořechové. Ale bohužel. Možná jsem měla přehnaná očekávání, možná jsem čekala něco jiného, ale kniha byla velkým zklamáním. Střídaly se pasáže, kdy jsem se nemohla odtrhnou a ty, kdy jsem chtěla zahodit čtečku a už ji nevzít do ruky. Konkrétně mi vadil místy rozvláčný styl, zbytečné přecházení v době a především... Boris, Vanesa, Viktor, Rudolf, Marina, Andrej, Alex, Erika. To jako fakt? Pro mě zbytečně překombinované, bohužel. No a ten závěr? Nečekám šťastné konce, ani je vlastně nechci, ale tento byl zase trošku mimo...
I přes to všechno gratuluji autorce, že se ji povedlo napsat a vydat knížku, je to ohromný úspěch, o kterém já mohu jen snít.

24.06.2015 2 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Nejlepší kniha o láska? Já hlasuji pro Pěnu dní a Romeo a Julie se můžou jít zahrabat (ve vší úctě k Shakespearovi). Jak již bylo řečeno v mnoha komentářích níže - kniha se nebude líbit každému, na to je až moc..jiná..svá..a ujetá.. Ta hloubka, kdy si člověk při čtení uvědomuje pomíjivost lidského života, je fascinující, stejně jako to, jak člověk může během velmi krátké doby dospět. Jednoznačných pět hvězdiček a těžce závidím Nicolasovi jeho pomocnici - zvědavou myšku.

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Jako první musím vyzdvihnout literární talent autora. Sněhulák je hodně dobře napsaná knížka, která mě na první stránce vtáhla a na konci pustila s lítostí, že už je konec. Scény, kdy Sněhulák vraždí, mi běžely před očima, cítila jsem chlad. To je to, proč stojí za to číst knihy. Neříkám, že by se autorovi nedalo nic vytknout - chvílemi trošku překombinované a konec jak amerického thrilleru, ale protože mi Henry během knihy přirostl k srdci, autorovi to odpustím.
Ačkoli detektivky zas až tak moc nečtu, tak po přečtení Sněhuláka, hodnotím autora jako jednoho z nejlepších autorů detektivek současnosti a doufám, že si názor potvrdím i jeho dalších knih.

Jablko Jablko Michel Faber

Nejsem povídkový typ a u Jablka se mi to potvrdilo. Ačkoli jsou povídky skvěle napsané (a samozřejmě skvěle přeložené), jsem lehce zklamaná. Chtěla bych vědět víc.. Nebo naopak raději vůbec nic.

13.03.2016 4 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Tato kniha je něco zcela jiného, než jsem doposud od Kinga četla a okamžitě zaujímá přední místo v mých TOP knihách od něj. Politicky nepolitické téma, které mi opravdu sedlo a chytlo již od začátku a na konci mě ani moc nepustilo - chci vědět mnohem víc o H. L. Oswaldovi. Vlastně chci víc i Jaka/George a Sadie, i když to mám bohužel smůlu.
Při čtení člověk začne přemýšlet co by, kdyby.. A nemusí jít jen o tak "důležité" téma jako byl Kennedy, ale o jakékoli. V tom je geniální závěr - člověk by neměl chtít změnit minulost, nemuselo by to vyjít podle představ, měl by být spokojený s tím, co je.

04.08.2015 5 z 5

Ty Ty Caroline Kepnes

Nečtu moc ženské autory a ani nevím proč. Ale o této knize a Caroline Kepnes jsem slyšela jen samé superlativy, že jsem po ní prostě musela sáhnout. A rozhodně jsem nesáhla vedle. Ze začátku jsem trochu bojovala se stylem, kterým je kniha psaná (nepamatuji se na knihu, kterou bych četla a byla psaná stejně), ale po několika desítkách stran mě kniha plně vtáhla a du-forma byla velmi sugestivní. Tak proč vlastně dávám "jen" čtyři hvězdy? Je to především kvůli konci, který byl dle mého názoru nejjednodušším rozuzlením (a zároveň širší konec až příliš překombinovaný) a byl předvídatelný, dalo se z něj vytřískat mnohem více. Druhým důvodem jsou postavy. Ne, Joe není sympaťák. Ne, nebudu s ním sympatizovat, protože čte knížky a je knihkupec. Ne, neodpustím Joeovi žádnou vraždu. Za "normálních" okolností bych Beck nesnášela, myslela si, že je kr*va. Ne proto, že by spala s každým na potkání, to je snad každého soukromá věc, ale proto, že je tak snadno ovlivnitelná a velmi snadno "hodí kohokoli přes palubu". Nicméně v této knížce to byla ona, komu jsem fandila. Bohužel, vybrala jsem si špatnou stranu.

04.07.2015 4 z 5

Nabíječ Nabíječ Alice Clayton

Vysoká literatura se od takovéto knížky čekat rozhodně nedá.. Nicméně svůj účel splnila - chtěla jsem u ní vypnout a nepřemýšlet a trošku se i pobavit. Hlavní hrdinka mě lehce štvala - přehnaně sebevědomá a pubertální výraz "Očko" mě přiváděl k šílenství. Jinak ji řadím mezi povedenější knihy v rámci čtení pro ženy. (Porovnávám s FSoG, Crossfire sérií a Božským bastardem)

17.03.2014 2 z 5

Útek z tábora 14 Útek z tábora 14 Blaine Harden

Čtení ze kterého mrazí!
Od této knihy nelze očekávat vysoký umělecký zážitek, ale svůj účel splní - ukázat lidem, co se děje a nezavírat před tím neustále oči. Knihu bych popsala jako 200 stránkovou reportáž s mnoha vsuvkami, které dle mého názoru byly často zbytečné. Je až téměř neuvěřitelné, co se v dnešní době stále může dít a dovolujeme si se nazývat civilizovaným světem.. A nejsmutnější okamžik celé knihy - skutečnost, že ačkoli Sin dokázal utéct do "lepšího" světa, nikdy neprožije normální a plnohodnotný život, protože ho zážitky z pracovního tábora ovlivnily takovým způsobem, který už nelze vzít zpátky a navždy bude styl chování/života z pracovního tábora v něm..

19.02.2014

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Pedčítač je jedna z mých nejoblíbenějších knih.. Neobyčejně poutavé vyprávění neobyčejného příběhu, kdy se mladý chlapec zamiluje do straší ženy.. Neskutečně reálné a živé filosofické úvahy, které občas přesně vystihují i mé pocity a to co citím.. Tuhle knížku prostě miluju..

26.12.2011 5 z 5

Porno Porno Irvine Welsh

Neříkám to často - film mě asi bavil ještě víc, ale i knížka byla vážně jízda. Drogy, sex a všichni staří známí, které tak zbožňujeme (hlavně platonická láska Renton a dobrák Spud).
Ze začátku jsem bojovala se stylem psaní, vyjadřováním některých postav, přeskakováním ve vyprávění postav.. Ale po sžití se se nešlo odtrhnout. Všechno si sedlo jak hrnec na pr.... No a vyústění vztahu Simon - Renton? Naprosto geniální!

03.04.2017 5 z 5

U předchozí knihy 40 dní pěšky do Jeruzaléma jsem psala, že ji nemůžu hodnotit zcela objektivně a dala jsem ji 5*. Ani dnes nemůžu hodnotit objektivně - tentokrát to ale není z pozitivního důvodu.. Velice kladně hodnotím obálku a ilustrace uvnitř knihy, četla se téměř sama.. Ale mám pocit, že kdybych knihu nečetla, vůbec o nic bych nepřišla.. Neříkám, že je špatná, to vůbec ne. Jen mi přišla až moc podobná autorově prvotině.

10.02.2017 3 z 5

Prokletí Prokletí Chuck Palahniuk

Skončím v pekle.. Takže ode dneška nosím kvalitní boty, nejlépe s vysokým podpatkem, které se mi v pekle neroztaví, nosím jen takové oblečení, na kterém nebude vidět špína a kabelku nosím plnou tyčinek Milky Way. Díky Madison za instruktáž.

22.03.2014 4 z 5

Pavučina snů Pavučina snů Stephen King

Při prvním setkání s knihou jsem byla lehce skeptická, že taková kniha se mi rozhodně líbit nebude, Sci-fi a mimozemšťané nejsou můj šálek kávy, ale i toto King dokázal změnit. Nechutné, napínavé, dojemné, bravurně napsané. Během čtení jsem ani na chvilku nemohla povolit pozornost, protože nic nebylo předvídatelné (možná až na ten konec? - tím si nejsem jistá, Kinga zatím nemám tolik načteného). A to nejlepší na celé knize - hlavní postavy - naprosto reálné, které se dají potkat i na ulici. Ze začátku jsem se beznadějně "zamilovala" do Henryho, ale postupně jeho místo vystřídal Jonesy a především pan Šedý. Prostě láska na první přečtení.