petrulka petrulka komentáře u knih

Krysy Krysy James Herbert

Děsivá záležitost od prvního slova. Tenhle příběh se s nikým nemaže a servíruje jednu bruťárnu za druhou. Svižné, napínavé. Jen škoda, že je děj zaměřený dost jednostranně, tedy na útoky a zabíjení. Já bych chtěla nahlédnout těm potvorám do hlaviček. Jak moc dokázaly přemýšlet, plánovat a organizovat. Co si myslely, jestli si opravdu chtěly určité lidi vrýt do paměti. To jsou mimochodem dost nepříjemné momenty. Tahle knížečka se mi hrozně moc dobře četla, líbila a už mám nachystané pokračování..

13.10.2023 5 z 5

Píseň přežití Píseň přežití Paul Tremblay

Toto opravdu není horor. I mě nalákala recenze Stephena Kinga, ale říkám si, že asi četl něco jiného. Potenciál by kniha měla, sem tam je i pokus o akci či překvapení, ale vše zůstává právě ve fázi pokusu. Palce samozřejmě hlavním hrdinkám drží asi každý, ale povídka by byla naprosto dostačující. Na plnohodnotnou knihu se toho děje zoufale málo.

02.10.2023 2 z 5

Pramen života Pramen života Thomas Thiemeyer

Ačkoliv je to čtení pro děti, možná puberťáky, přesto jsem čekala víc. Je to celé takové nijaké, bez šťávy. Tragédie tedy úplně také ne, ale příběhu chybí šmrnc, mezi postavami není žádná osobnost. Promarněná šance vystřelit závěr knihy s Pramenem, to je asi pro mě největším zklamáním.

02.10.2023 3 z 5

Alfred Hitchcock 4 – ... ještě jednou strašidla Alfred Hitchcock 4 – ... ještě jednou strašidla John Wyndham (p)

Pekelná nuda. První příběh je spíš psychologický thriller, nebo spíše psychologická sonda do duše jedné slaměné vdovy, s lehkou kriminální zápletkou. Druhý příběh má slibnou zápletku, ovšem dokáže jí vytěžit až v poslední čtvrtině. Děj je zdlouhavý, plochý. Prostě žádná sláva.

21.09.2023 1 z 5

Záhada městečka Bleak Creek Záhada městečka Bleak Creek Link Neal

(SPOILER) Pro mě začala být kniha zajímavá v poslední třetině, ke konci dokonce velmi zajímavá. Tímto mohla začínat :-), pramenem, světem skrývajícím se za ním, či v něm, tajemnou bytostí. Zajímalo by mě, kam se všichni ztráceli, jak fungovalo jejich přežití. Prostě vše to, co je v knize jen naznačeno. Příběh jako takový ale špatný není. Náboženská pomatenost je nebezpečná vždy a není to všude jen pitím čarovné vody, co si budeme.

21.09.2023 3 z 5

Nymfomanka Nymfomanka Sonia Rosa

Jako když čtete Feťáka v ženském podání. Na jednu stranu šílenost, jak taková závislost dokáže s člověkem cvičit, na druhou stranu údiv, že Anita nedokázala víc zabojovat, nechat se hospitalizovat, nasadit léčbu, jakýkoliv pokus by se počítal. Depresivní kniha, smutná.

19.09.2023 4 z 5

Věž zajatců Věž zajatců Thomas Thiemeyer

Druhý díl se mi líbil víc, je akčnější, míň ukecaný. Nic extra to ale není...

19.09.2023 3 z 5

Město přeživších Město přeživších Thomas Thiemeyer

Tak...je to takové dětské čtení. Postavami, které asi opravdu svým jednáním odpovídají věku, zápletkou, která je jednoduchá a snadno pochopitelná. Nečekané překvapení bylo nalezení tamní civilizace. Je to celé takové spatlané, proč do takového děje tahat severská božstva a obyvatele alá vikingy, to jsem úplně nepochopila. Uvidíme, co další díl.

06.09.2023 3 z 5

Město strachu Město strachu Alexander Gordon Smith

Jelikož se už děj neodehrává v prostředí Výhně, přišel tím příběh, dle mého názoru, o ten největší potenciál. Ačkoliv stále hrozí velké nebezpečí přeměn ve stvůry, už je kniha více military než agrofobní a děsivá. Mě osobně nejvíc chyběli moji oblíbenci v maskách. Každopádně příběh má spád, o překvapení není nouze a navnadění čtenáře na pokračování taky nechybí. Pořád doufám v dobrý konec, ale ten se mi zdá čím dál tím méně pravděpodobný.

06.09.2023 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

(SPOILER) Ok, mám splněno, na tuhle knihu tak nějak číhám pár desetiletí a konečně jsem si mohla odškrtnout v seznamu nachystaného čtení. A že tohle je kniha, která za přečtení stojí. Lidstvo je geniální ve vymýšlení všelijakých způsobů sebedestrukce a zde nám autor naservíroval hned dva. K tomu trochu těch sociálních problémů, hádek, půtek a bojů o kus žvance, o moc, o život. Hlavní poselství románu je o schopnosti lidstva adaptovat se téměř na cokoliv. Takže žádné armády probíjející se trifidy zamořenou planetou. Žádná akční střílečka. Jen snaha přežít.

23.08.2023 5 z 5

Slunce na útěku Slunce na útěku František Niedl

Začátek mi nesednul. Resp. obě hlavní postavy mi neskutečně lezly na nervy. Po opuštění bunkru děj začíná poměrně rychle plynout. Neskutečná proměna Mikea v sympaťáka. Takhle...není to špatné postapo, celkem dobře se čte, závěr je top. Ale na druhou stranu nic, co bych chtěla číst znovu.

23.08.2023 3 z 5

Píseň války Píseň války Michaela Merglová

Série se mi líbila celá, ať už první díl, taková lehká, odpočinková, zábavná četba, tak i ten druhý, povídkový, skvělý. Některé povídky napínavé, dramatické, jiné zas zábavné. No a tento díl třetí, ten už je hlubší, více ponurý. Jeho obsahem je převážně válka. Tak skvěle napsaná, že má člověk pocit, jako kdyby stál po boku válečníků na hradbách v Dussu, jako kdyby s felčarem ošetřoval raněné ve sklepích tvrze. Co mě velmi příjemně překvapilo - některé události, resp. záměry hlavních postav se zdají jako předem jasné. Jako kdybych se díky zkušenostem z předchozích dílů odvážila odhadnout vývoj a snad i výsledek konkrétních plánů. Ale ono ne, ono to vůbec není tak snadné a růžové, naopak, snahy o zvrat v bojích jsou často plné nezdaru. Tato kniha je plná bolestných ztrát, bolesti a loučení. Je absolutně skvěle napsaná, čtivá, zatáhne vás do svého světa jako nic. Nezapomenutelný příběh.

14.08.2023 5 z 5

0.4 – Soumrak civilizace 0.4 – Soumrak civilizace Mike Lancaster

(SPOILER) Tohle ale vůbec nebylo špatné. Je to taková jednohubka, spíš povídka. Upgrading lidstva je neotřelá, zajímavá teorie, vcelku chvílemi mrazivá "nespatřili jste někdy něco koutkem oka, co tam nebylo, když jste se podívali zpříma?".
No a řekněme si upřímně, není už na nějaký ten upgrade nejvyšší čas?

03.08.2023 4 z 5

Píseň severu Píseň severu Michaela Merglová

Moje srdce zamilované do fantasy plesá :-) ač povídková kniha, luxus a čiré potěšení. Zde již několikrát zmíněná povídka s obrem je top, ale bavily mě všechny.
"Žába. Velká žába. Prostě velká žába" :-D
Minangar je tahoun celé knihy. Ne každý umí napsat opravdu milou a zároveň vtipnou postavu, která se opakuje jen tím svým otravným oslovováním "Cu". To tahá za uši, zrovna jako "zpěváček", je to infaltilní, až hrůza. Ale jinak co vytknout nemám, skvěle jsem se bavila a už mám nachystaný další díl.

31.07.2023 5 z 5

Poutník Poutník John Twelve Hawks

Nemůžu si pomoct, ale mě to prostě nebavilo. Možná je to tím, že na podobná témata mám načteno a mám zřejmě laťku vysoko. Žádná z postav mi nepřirostla k srdci. Opravdu zajímavé jsou pasáže s cestováním mezi světy. Pak možná vývoj postavy Michaela. Ale to nemůže vynahradit nudu prolínající se desítkami stránek. Málokdy vzdám sérii po první knize, ale tentokrát se tak stalo.

20.07.2023 1 z 5

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

Celou dobu jsem měla dojem, že čtu takový slabší mix Hraničářova učně a Zaklínače. Jenže o čem taky pořád psát, aby to už někde nebylo... Mě se líbilo moc. Jak už jsem psala, že pro mě byl příběh slabší odvárek jiných, tak na druhou stranu bylo fajn, že se tak nějak dopředu "ví", že vše dobře dopadne, bez nějakých extra velkých nervů a stresu. Hvězdou knihy je Minangard. Já mám na tyhle týpky prostě slabost a člověk se párkrát opravdu od srdce zasměje. Co mi vadilo...zdrobněliny při oslovování, hodně málo propracovaná postava Cuchenana, někdy až moc lehounce překonané potíže a problémy. Naopak moc mě bavili nadpřirozené bytosti, hlavně lesní potvory jsou boží. Kniha se čte "sama", děj svižně ubíhá a nebýt pár peprnějších sexuálních pasáží, byla by to velmi vhodná fantasy pro děti.

28.06.2023 4 z 5

Dej mamce pusu Dej mamce pusu Joy Fielding

Překvapivě dobrý příběh. První část z období manželství Victora a Donny je strhující. Aneb jak se setkali dva sociopati. Victor je zkušený manipulátor, jací skutečně v reálném životě existují a potřebují absolutně submisivní partnerku. Donna nejen že submisivní nebyla, ona byla navíc poměrně hloupá a naivní. Na druhou stranu, v tomto módu funguje řada žen. Druhá část knihy už mě tolik nezaujala, ačkoliv Victorova metoda týrání své bývalé ženy geniálně naplánovanými telefonáty, byla perfektní.

24.06.2023 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Příběh tak smutný, až se v člověku vše svírá lítostí. Tolik osamění, nejprve v blažené nevědomosti, kdy se můžeme utěšovat tím, že Charliemu vlastně ani moc nedochází, jak moc osamělý je. V průběhu děje mi ho bylo líto čím dál tím víc a konec, ten mi zlomil srdce. Jedna z knih, na které se asi nedá nikdy zapomenout.

19.06.2023 5 z 5

Magonie Magonie Maria Dahvana Headley

Božínku, tohle je taková ptákovina:-D Špatně napsané, ploché, nudaaaa. Přesto ta pohádková plavba v oblacích je docela fajn. Pokud potřebujete knížku do vlaku.

02.06.2023 2 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

Super výlet do Amazonského pralesa, napínavé, zajímavé i poučné - při přípravě potomka na maturitu z biologie jsem zazářila s priony :-D

30.05.2023 5 z 5