Poutník

Poutník https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5212/bmid_poutnik-lRS-5212.jpg 4 65 14

Čtvrtý svět série

Svět, do něhož vstoupíme v románu Poutník, je nápadně podobný tomu našemu. Mimo pozornost téměř všech lidí tu však probíhá možná poslední dějství odvěkého boje mezi zastánci lidské svobody a jejími potlačovateli. Nejmocnějšími z nich jsou nyní příslušníci Tabuly, kteří mají k dispozici nejmodernější techniku – využívají všudypřítomné bezpečnostní kamery, nasazují nejdokonalejší odposlechy, jejich počítačové programy jim umožňují přístup do všech databází. Na základě nejrůznějších technologií, vládních projektů, sociálních i bankovních systémů tak vznikla globální Síť – a nyní schází už jen krůček k tomu, aby se podařilo udělat z lidí obyvatele jednoho velkého neviditelného vězení... Mladé dívce Maje zavraždí Tabula v Praze otce. Ten byl jedním z posledních Harlekýnů, kteří mají odedávna za úkol chránit Poutníky, což jsou lidé obdaření zvláštní schopností vstupovat do jiných světů a přinášet odsud lidem vize opravdového vnitřně svobodného života. Maja je okolnostmi nucena otcovo poslání převzít. Musí okamžitě pohřbít všechny své sny o normálním životě – pro žoldáky Tabuly je teď totiž hlavní protivnicí. Harlekýnka za dramatických okolností opouští Evropu a ve Spojených státech se pokouší najít bratry Gabriela a Michaela Corriganovy, kteří by snad mohli být posledními Poutníky. Maja se během své dobrodružné pouti často ocitá na prahu beznaděje, a přitom si musí neustále počínat jako bezcitná bojovnice, která se nezalekne žádného násilí. Gabriela Corrigana se jí nakonec podaří získat na svou stranu, ale od té chvíle je všechno ještě složitější a nebezpečnější. Michaela Corrigana zatkla Tabula a její žoldnéři vyvíjejí maximální úsilí, aby se zmocnili i jeho bratra... Napínavý thriller s prvky fantasy je plný nečekaných zvratů a v rychlém tempu se ocitáme v nejrůznějších nevšedních prostředích, a to jak reálných, tak fiktivních. Boj se světem zla, který se zde odehrává, se zdá být předem ztracený, Harlekýni se ale jen tak nevzdávají...... celý text

Literatura světová , Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

The Traveler , 2005

petrulka
petrulka
20.07.2023 1 z 5

Nemůžu si pomoct, ale mě to prostě nebavilo. Možná je to tím, že na podobná témata mám načteno a mám zřejmě laťku vysoko. Žádná z postav mi nepřirostla k srdci. Opravdu zajímavé jsou pasáže s cestováním mezi světy. Pak možná vývoj postavy Michaela. Ale to nemůže vynahradit nudu prolínající se desítkami stránek. Málokdy vzdám sérii po první knize, ale tentokrát se tak stalo.

nevermore3
nevermore3
26.01.2023 5 z 5

Četl jsem poprvé v roce 2006. Utkvělo mi jako výborný příběh, ke kterému se jednou vrátím. Dal jsem plný počet a švihnul mezi své oblíbené.
Uplynul nějaký čas a doba se změnila. Přečetl jsem si ji teď znova a půjčil zbytek trilogie v knihovně. Reálie (DVD apod) zestárly. Neva. Ale dnes jsem nějak víc náchylný na takovou tu hru toho, že někdo ví víc než jiný. Anebo "stejně nikdo neví, kde je pravda, všichni nám lžou" Konspiračky apod. No a Tabula v této knize má připomínat soudobou cenzuru/kontrolu a tak dál. Jsem na tyhle kecy dnes alergickej. Podstatná část lidí může být tak svobodná, jak se rozhodne být.

Co mi nevadilo v roce 2006, když jsem četl jako mladičký, irituje mě dnes.
Nicméně fakt se mi líbilo to Poutníkovo cestování mezi světy - bariéra ohně a svět hladových duchů. Dám dalším dvěma částem šanci a hodnocení měnit nebudu. Zatím

LadyAlena
LadyAlena
02.04.2020 5 z 5

četla jsem ji dávněji a dodnes si pamatuji ten pocit "zaražení", vše jsem přirovnávala k dnešnímu světu. Výborně napsaná kniha, čtivá, podbízivá k přemýšlení

Janík511
Janík511
28.03.2019

Četla jsem již před časem a dodnes mě z ní mrazí. Na další díly už si netroufám. Tahle série není nic pro mě.

LordSnape
LordSnape
30.07.2018 3 z 5

Rozporuplná kniha. Líbilo se mi zasazení do antiutopického světa, ale po slibném začátku v Praze a seznámení se s Majou pak příběh nabere takové nemastné neslané tempo, až jsem si říkal, že nebude stačit ani průměrné hodnocení. I když po formální stránce je to vše v pořádku, protože tu najdeme od každého něco. Honičky, tajemnou a zlou korporaci, sledovačky, technologie v rukou skrytých mocných, dědické schopnosti, možnost volby mezi zlem, ještě větším zlem a slabým odbojem, bojování s osudem, dobré, zlé i trochu slizké postavy, duchovní rozměr a teorii více paralelních světů i když to je zase úplně vykradený z buddhismu... Kniha na konci trochu naváže na slibný začátek a opět mě začala bavit. Po dočtení jsem měl celkem silnou potřebu číst hned další díl, abych věděl, kam se bude příběh ubírat a to se určitě počítá. Ale to, že skončila nakonec v Levných knihách je celkem pochopitelné. Nejedná se o žádný zázrak. Jenže zvědavost nakonec stejně převládá.

trudoš
trudoš
26.11.2017 3 z 5

Existují-li nepsaná pravidla nízkorozpočtové literatury, román Poutník je splňuje všechna a beze zbytku. Konspirační motiv utajeného vládního společenství, které nemá na práci nic jiného, než nonstop sledovat a ovládat pracující plebs, černobílé postavy s jasně definovanou psychologií, jednoduché dialogy okořeněné povšechnou filosofií, obehraný scénář se všedními zvraty, nějaké to střílení, trocha bojového umění, zběsilé honičky a samozřejmě láska, co hory přenáší. Od každého zde najdete dostatek, celku však bohužel chybí špetka nadsázky, která by dávala na srozuměnou, že ta průměrnost je vlastně záměrná. Protože i přes zřejmou snahu Johna Twelve Hawkse (ať už se pod pseudonymem skrývá kdokoliv) vytvořit akční příběh s hlubším podtextem à la Matrix či V jako Vendeta, nabízí úvodní román série Čtvrtý svět pouze nenáročné akční dobrodružství, které díky dějovým nelogičnostem nijak nepřesahuje průměr oddechové literatury. Mít to o polovinu stran méně, možná bych i uvažoval o dalším díle.

antuka
antuka
20.01.2016 odpad!

Páni, tak on mě někdo pořád sleduje! Neřikejte! Bentham vymyslel Panoptikon v 18. století, Foucault o něm (mimochodem mnohem poutavěji než Hawks) psal před víc než čtvrtstoletím. Už jenom to dělá tuhle knížku strašně zastaralou a směšnou. Moderní je snad jen minimální využití slovní zásoby a souvětí...

honajz
honajz
05.12.2015 2 z 5

Koukám, že zase budu proti proudu. Pořád jsem čekal, kdy mi kniha nabídne něco víc, než třeba Oškliví od Westerfielda. Tak nějak se to snažilo tvářit a klamat tělem, že to opět nebude bojovka teenagerů proti dospělým a jejich korporacím, ale byla. Štvaly mne tam průběžné nesmysly - autor evidentně umí používat Google Maps a Street View, což je sice hezké, ale mně je tak nějak jedno, jestli lidé zahýbají vlevo nebo vpravo a jaké obchody jsou v ulici, nehledě na to, že měl poněkud staré mapy, neb v době psaní už tam ty obchody nebyly. Také jsem si říkal, když holka nechala všechny věci v hotelu, za co jezdila vlakama po Evropě, než se dostala ke skrýši (a jako z udělání plné věcí, jež potřebovala, i když není moc lidí, kteří by ji doplnili). Takawa se hned první den přihlásí do supertajné sítě, a nikde nikomu to nepošle hlášení? Takawy se počítač ptá na každou odchylku na jeho trase, ale Takawa si změní dovolenou a jede do Paříže, kde se setká s Harlekýnem, a všem těm zlým supertechnikům z Tabuly je to u pérdele? A to nemluvím o mnoha náhodách, když se děj přesune do Ameriky. Postavy jsou nakonec všechny ploché - nemyslím kolem hrudního košíčku, ale charakterově (Maja je věčně naštvaná, Viki udivená, Gabriel drsný mladík na super motorce /co by za to holky čtenářky daly/...). Přijde mi, že kniha má takový ohlas jak pro tu hezkou PR historku o tajemném spisovateli mimo Síť (haha) a celou tou svou konspirační paranoidní teorií, která v sobě navíc mixuje křesťanství, judaismus, spiritismus, kabalu a mnohé další, až se Dan Brown musí červenat, že jeho Langdon na podobná zvěrstva nepřišel. Knížka se sice čte lehce, klouže, ale je posléze ukecaná, zdlouhavá (tak od půlky můžete zkusit domyslet si, co se bude dít, přeskočit pár stran, a zjistíte, že se to skutečně stalo), bez nadhledu, taková úporná, na sílu napsaná.

Makyta
Makyta
14.10.2015 5 z 5

Moc dobře napsaná knížka s úžasným dějem a "čtvrtý svět" co se technických vymožeností a NEsoukromí týká je opravdu ten náš na 100% mohu jen doporučit a čtu hned dál :)

()))_______)__)
()))_______)__)
01.07.2014 5 z 5

Celá trilogie by se měla brát skoro jako povinná četba, hlavně pro ty, co si naivně myslí, že žijí v růžovém světě, kde je ti "hodní" lidé chrání aby na ně ti "zlí" nemohli.
Děj knihy je samozřejmě odlehčen i příběhem, kde nechybí zápletka, milostné a mezilidské vztahy, včetně trochu sci-fi náhledu, který ale dělá knihu o to zajímavější.

Doporučuji navštívit oficiální stránky autora na randomhouse.com.

Brambram
Brambram
02.05.2014 4 z 5

Začátek slabší, chtěla jsem jí odložit, neustále jsem se nemohla zorientovat v názvech Bratří, Tabula, Mašinérie, Síť,ale tak od třetiny knihy mě to chytlo a líbilo se mi to, fakt že jo. Určitě se chystám na další dva díly.

Fiza
Fiza
15.01.2013 3 z 5

Kniha to byla zajímavá, ale neměla ty správné koule, které jsem očekával. Četlo se to příjemně, ale nijak zvlášť mě to nezůstávalo v hlavě a nenutilo mě to číst dál a dál... 3.5*

Lenka Žofka
Lenka Žofka
06.11.2012 3 z 5

První díl začíná celkem vlažně...ale děj upoutá. Pro mě minimálně jen fakt, že děj začíná zrovna v Praze :)

alipeli
alipeli
15.06.2012 5 z 5

Poutník je prvním díle série a už se nemůžu dočkat, až si přečtu zbývající díly, protože to vypadá na jednu z nejlepších sérii, které jsem v posledních letech četla.

antiutopie, dystopie, kakotopie

2006  80%Poutník