Petrue Petrue komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Smutná, ale naprosto trefná bajka o tom, jak snadné je dobře mířenými slovy ostatním vymýt mozek, ovládnout je a udělat z nich otroky žijící v iluzi svobody. Prasata v hlavní roli mi perfektně sedí nejen kvůli vysoké inteligenci, ale hlavně proto, že toto přirovnání odpovídá i našim otrokářům. Výstižné bylo i přepisování oněch sedmi přikázání. Orwell opět nezklamal, pecka!

24.07.2016 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Na tuhle knihu jsem se velice těšila. A bylo proč. Zdánlivě nezáživné téma se pomalu, ale jistě, mění ve strhující drama, hodně zvrácené a smutné. Skvělé popisy osob, charakterů a různých detailů, díky kterým se zážitek ještě umocňuje. Sama jsem několikrát přecenila své síly a sotva pletla zničenýma nohama a je opravdu iritující, představit si v tu chvíli, okolo sebe, ještě svačící krvežíznivé diváky.

02.03.2017 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Knihu jsem si přečetla hlavně kvůli drsnému osudu autorky, zaujala mě její osobnost a chtěla jsem na chvíli vklouznout do její hlavy. Udělala jsem dobře. Její bohatá představivost a myšlenky mě nadchly. Povahy lidí, děj, atmosféra, krásná příroda...vše bylo vymazlené. Z Heathcliftovy lásky šel až mráz po zádech a Kateřinu bych nejradši vystřelila na měsíc. Jen škoda, že už Emily nestihla nějakou další.

26.07.2016 5 z 5

120 dnů Sodomy 120 dnů Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

Byla jsem připravená na hodně, ale tahle sadistická zvrácenost předčila veškeré mé očekávání. Gurmán de Sade dokázal opakovaně šokovat stále novými a ještě bizarnějšími nápady, jak si okořenit intimní chvilku. Přiznávám i bez mučení, že mě si kniha získala a dovolenou jsem si s ní parádně zpestřila. Samozřejmě nejen kvůli chlípnému obsahu, ale i vhledům do problematiky doby, psychologickým rozborům osobností, originalitou a dokonce se chvílemi člověk i zasměje. Určitě není vhodná pro slabší jedince a je zapotřebí umět se nad dějem povznést.

Obrana Sokratova Obrana Sokratova Platón

Úžasné dílo plné moudrosti a hlubokých myšlenek. Měl by si přečíst každý a vzít si ponaučení, jak nahlížet na svět s větší pokorou. Sokrates byl frajer, který se do poslední chvíle nedal zlomit a i po vyřčení ortelu cítil vůči lidu pochopení a předem jim odpustil za jejich nevědomost.

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

První polovina knihy byla sice zajímavá, ale nijak zvlášť poutavá, trvalo mi dlouho než jsem se pořádně začetla. To co se však odehrávalo v té druhé, bylo čisté šílenství. Myšlenkové pochody, emoce a atmosféra jsou vykreslené takovým způsobem, že vás hrůza a hnus úplně pohlcuje. I v napětí si vás kniha bude držet pěkně až do konce, který nemohl být lepší.

20.02.2017 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Je až neskutečné, v jakou bestii se člověk dokáže proměnit pro balík peněz. A ještě neskutečnější, kam až ho ostatní nechají zajít. Velice smutné a depresivní dílo plné beznaděje, chamtivosti a absurdity, ovšem velice čtivé a výborně napsané. Pro podpoření celkového dojmu doporučuji zajet do Šumperku na expozici čarodějnických procesů.

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Ač je nevinný vězeň na pokraji smrti mučen v nelidských podmínkách, zlomit se nenechá, naopak se z posledních sil ještě svému trýzniteli vysměje. To, že si tím vyslouží o level horší trest vůbec nevadí, protože jen, co v cele zůstane sám, stane se opět svobodným. Jeho silný duch totiž dokáže zvítězit nad hmotou. Krutá kniha s krásnými myšlenkami. Jen některé pasáže byly možná o něco méně zajímavé, ale to na kvalitě knihy určitě neubírá.

02.12.2016 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Ráda čtu knihy z anglického venkova, kde je atmosféra vždy tajemnější a mrazivější, nicméně prostředí zákeřného močálu, který je nebezpečný sám o sobě, natož s krvelačnou bestií, nemá konkurenci. Kniha měla jiskru, žádné nudné pasáže, četla se sama. A vůbec nevadilo, že jsem jako první viděla film, i tak jsem byla napnutá do poslední chvíle.

06.11.2016 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Přestože se kniha četla dobře, hlavní hrdina byl roztomilý a prostředí lunaparku jsem si užívala, ve finále jsem si připadala ošizená. Třeba část s duchem mohla být propracovanější a minimálně v jednom případě si mohl autor více pohrát s emocemi. Nevadí, další knihou si to 100% vyžehlí.

04.11.2016 4 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Emma díky románům, které čítávala, věřila, že manželství s Bovarym je jen začátek vysněné pohádky. Brzy si však uvědomila, že Bovary nevyhovuje jejim představám a manželství ji nenaplňuje. Svého manžela začala pomalu, ale jistě nesnášet. Marně se snažila svoji citovou prázdnotu vyplnit nákupy drahých luxusních věcí. K životu ji probudili až její milenci, díky nimž konečně poznala hlubokou lásku. Do vztahu s nimi dávala všechno, i tak ale neušla dalším zklamání.
Stejně jako ostatním mi nešťastnice Emma byla od začátku nesympatická, ale na druhou stranu jsem chápala její uvažování a bylo mi ji líto. Stejně tak Bovaryho, který se ale na rozdíl od ní vracel domů k ženě, kterou miloval.

21.10.2016 4 z 5

Pro mě zásadní a osvobozující kniha, která se mnou rezonovala od začátku až do konce. Nezměnila bych jedinou čárku a opakující se myšlenky byly rozhodně na svém místě. Lituji jen toho, že jsem na ni nenarazila daleko dřív. Po přečtení jsem si pustila i pár autorových videí, která mě jen utvrdila v tom, že Tolle opravdu ví o čem mluví a každou svou vyslovenou větou si mě získával víc a víc.

Ayahuasca aneb tanec s Bohy Ayahuasca aneb tanec s Bohy Jiří Kuchař

I přesto, že mám s ayahuascou osobní zkušenost, tak mě kniha velmi obohatila a rozšířila obzory. Po zjištění jak náročným výcvikem budoucí šamani prochází a jaká jsou přísná pravidla při vaření medicíny, mám k ceremonii a liáně samotné, ještě větší úctu. Jsem moc ráda, že se mi kniha dostala do ruky.

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

Vhled do Jackovy duše a jeho života v malé cele, je velmi emotivním a silným zážitkem. Opravdu úchvatným způsobem zpracované děsivé téma.

04.11.2016 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Dlouho jsem se Čapkovi vyhýbala, ale nakonec si mě stejně přitáhl. Výborná kniha se skvělou myšlenkou...a ten konec! Hodně mě bavila postava maršála a jeho egoistická argumentace, proč do války jít, čímž jen podtrhl její absurditu. A doktor Galén byl prostě zlatičko.

26.07.2016 5 z 5

Paměti Giacoma Casanovy Paměti Giacoma Casanovy Giacomo Girolamo Casanova

Jsem ráda, že jsem se při hlubším seznámení s životem Casanovy i velmi pobavila.

17.07.2016 3 z 5