PetraBery

HanaHanaAlena Mornštajnová

Dlouhá čekací doba v knihovně na tuto knihu byla oprávněná. Výjimečná kniha o životních osudech židovské rodiny, o následcích, které válka na člověku může zanechat i o tom, jak jedno nesprávné rozhodnutí může ovlivnit celý život. Silný příběh Hany i její neteře Miry je o nelehkých dobách a z knihy mi bylo opravdu smutno, tím spíš, že je psaná podle skutečných událostí. Za mne možná i kniha roku, kterou všem doporučuji!

18.11.2017

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

Neuvěřitelně výjimečný příběh muže jménem Ove. Smutná, dojemná, vtipná, chytlavá a lidská kniha, kterou rozhodně chci mít ve své knihovně, protože se ke všem hrdinům určitě chci vracet. Přesně takové knihy jsou důvod, proč stojí za to trávit volný čas čtením. Neskutečný zážitek, pohlazení na duši, uvědomění si síly přátelství a lásky. Rozhodně doporučuji všem!

17.06.2018

Stařec a mořeStařec a mořeErnest Hemingway

Klasika čtená po více jak dvaceti letech. A stejně jako tenkrát, jsem i teď uchváceně četla souboj starého muže s jeho životní rybou. Ač krátký příběh, tak naprosto lidský, silný a výborně napsaný.

13.09.2020

MedvědínMedvědínFredrik Backman

Po dlouhé době kniha, která mě nutila číst dlouho přes půlnoc, protože jsem opravdu potřebovala vědět, jak vše dopadne. A vyplatilo se. Skvěle vystavěný a vyprávěný příběh o jednom městečku, kde je hokej vlastně vše… Kniha o tom, čeho všeho jsou rodiče kvůli svým dětem schopní, kniha o přátelství, plnění snů a vině/nevině. Určitě si přečtu ostatní knihy tohoto spisovatele, neboť píše vážně skvěle. Doporučuji všem, i těm, co hokeji zrovna nefandí!

11.02.2018

Poslední kabrioletPoslední kabrioletAnton Myrer

Nádherný příběh pěti přátel, kde jejich studentská léta přeruší válka. Naivní mládí, krutě vytrženo z bezstarostného života, kdy už nelze navázat tam, kde skončilo předtím. Dojemný, čtivý a krásný příběh vyprávěný jedním z pěti pistolníků Georgem, kdy jako němý svědek je vždy v pozadí kabriolet Císařovna.

06.10.2019

NůžNůžJo Nesbø

Dvanácté setkání s Harry Holem a stejně jako předchozí naprosto skvělé čtení. Opět napínavé, dramatické a chytré provedení celého příběhu. Těším se na další případný díl, který ukáže, jaké číslo zobrazila hozená kostka.

23.12.2019

Eleanor se má vážně skvěleEleanor se má vážně skvěleGail Honeyman

Hořkosladký příběh hlavní svérázné hrdinky Eleonor je kniha nejen o důležitosti přátelství. Eleonor neměla lehké dětství ani dospívání, její snaha o „normálnost“ v dospělosti je psána lidsky, vtipně a skutečně. Krásně psaný příběh, který ve mně dokázal probudit téměř všechny emoce. Opravdu povedená kniha, pro mě velké překvapení.

21.04.2018

Babička pozdravuje a omlouvá seBabička pozdravuje a omlouvá seFredrik Backman

Sedmiletá, téměř osmiletá, Elsa je jiná. A stejně tak její babička může být brána jako jiná, protože se nechová jako klasická babička. Nádherný příběh malé chytré holčičky formované fantazií své babičky, která ovlivnila osudy všech obyvatel bytového domu. Kniha při které se usmíváte, zamýšlíte a i si popláčete, protože Vás chytne za srdce. Rozhodně kniha, kterou jsem nečetla naposledy. Doporučuji všema deseti!!!

01.09.2018

Zlámané kostiZlámané kostiAngela Marsons

Již sedmá kniha ze série a stále si autorka drží svůj standard. Případ zavražděných prostitutek a odloženého miminka šetří tým v čele s Kim Stoneovou. Stejně jako předchozí díly opravdu čtivé, napínavé a další díl si nenechám ujít.

27.03.2020

SynSynJo Nesbø

Super čtení. Samostatný román autora mě pohltil stejně jako série HH. Možná i o něco víc, protože mě Sonny prostě hodně bavil. Ano, něco bylo přitažené za vlasy, ale jako celek to fungovalo naprosto skvěle. Jsem ráda jak za romantickou linku, tak za rozlousknutí celé minulosti a konečné prozrazení leváka. Jo, tenhle autor prostě psát umí.

23.05.2020

Po strništi bosPo strništi bosZdeněk Svěrák

Příjemné, rychlé, odpočinkové vzpomínky malého chlapce Edy přestěhovaného z Prahy na venkov. Nelehká doba viděna očima dítěte psaná krásným jazykem, autorem, jehož knihy jsou vždy pohlazením na duši.

25.07.2020

ŽízeňŽízeňJo Nesbø

Já se rozhodně řadím k těm, které jsou z dalšího pokračování o Harrym nadšené. Další hodně povedený díl, kdy jsem četla každou volnou chvilku a byla zvědavá, jak si s případem Harry a ostatní poradí. A jako téměř pokaždé to byla skvělá jízda a doufám, že tímto dílem autor tuto sérii nekončí, protože konec naznačuje možnost pokračování. A já se těším už teď... :-).

09.06.2017

Postel, hospoda, kostelPostel, hospoda, kostelZbigniew Czendlik

Kniha psaná jako rozhovor s možná nejznámějším farářem v Čechách. Rozhodně zajímavé čtení, občas pro mě překvapující vnímání Boha i celé církve, stejně tak informace o každodenním životě. Líbilo se mi časté doplnění myšlenky uvedením příkladu. Příjemné, přínosné, vtipné, vážné i pohodové čtivo nejen pro věřící, ale i pro všechny ostatní.

10.06.2018

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Moje očekávání před četbou této knihy byla opravdu vysoká a musím konstatovat, že se naplnila vrchovatě. Nádherná kronika zatraceného havířského města, spletité a ne vždy jednoduché osudy obyvatel, které se místy prolínají. Autorka předvedla skvělou práci s češtinou, po pár stránkách jsem se snadno začetla a velmi nesnadno jsem knihu odkládala. Jsem ráda, že mám knihu ve své knihovně, knihy domů již tolik nekupuji, ale tuto jsem určitě nečetla naposledy. Fotografie na stránkách autorky by klidně mohly být i v knize pro dokreslení místa. Za mne zatím nejlepší kniha letošního roku, krásná práce.

04.05.2020

Dvojitý křížDvojitý křížChris Carter

A tak to je pro mě velké překvapení, nechápu, jak mi tento detektiv mohl uniknout... :-). Skvělá detektivka se sympatickým hlavním hrdinou, příběh s dokonalou zápletkou, děj ubíhal ani nevím jak. Určitě plný počet a další díl si nenechám ujít.

26.07.2016

Manželovo tajemstvíManželovo tajemstvíLiane Moriarty

Podařené vyprávění tří žen, jejichž osudy se během jednoho týdne změní tak, jak si to nikdo ani nedokázal představit. Kniha o tajemství (které si manžel snad měl vzít raději do hrobu), nevěře a bolesti ze ztráty dítěte. Autorka opět nezklamala, kniha se četla jedním dechem a byla jsem zvědavá, jak se ženy s osudem poperou. A epilog byl pomyslnou třešničkou na dortu.

16.04.2017

Do posledního dechuDo posledního dechuRobert Bryndza

Erika Fosterová v další knize řeší případ zavražděných mladých žen, které vrah pohodil do kontejneru. V knize je dobře popsané nebezpečí sociálních sítí, což je rozhodně aktuální téma dnešní doby. Ačkoliv vraha nám autor představí již v průběhu příběhu, není to na škodu. Tento díl je stejně čtivý a napínavý jako předchozí.

30.05.2018

KříďákKříďákC. J. Tudor

Nejsem přesvědčená, že placka na obale je zasloužená, na druhou stranu jsou v této edici i horší knihy. Příběh o smrti mladé dívky, kdy po 30ti letech na povrch vyplují nové informace a zjištění. Celý příběh vypráví Eddie, který byl jedním z dětí, které mrtvou dívku nalezly. Minulost střídá přítomnost, vrah nepřekvapil tolik jako to, kde byla celou dobu část dívčina těla. Psáno je to čtivě, takže spokojenost.

26.02.2019

TrhlinaTrhlinaJozef Karika

Už dlouho se mi nestalo, že jsem knihu nechtěla číst po večerech před spaním, z důvodu samoty a stísněnosti. S touto knihou jsem to tak měla, četla jsem většinou jen ve vlaku, doma jsem sáhla po něčem jiném. Zajímavé téma, neotřelé zpracování a hlavně tísnivé až strašidelné pocity. Je příběh pravdivý nebo ne? Těžko říct, každopádně kniha za přečtení rozhodně stojí.

08.11.2019

NenávistNenávistChris Carter

Ač desáté pokračování série, tak stejně výborné jako předchozí díly. Neskutečná brutalita, neskutečná inteligence a neskutečná jízda je čtení této knihy. Krátké kapitoly jako vždy nutí číst dál a dál a my musíme Robertovi a Carlosovi držet palce, aby se jim tak strašného pachatele jako je Lucien podařilo zastavit.

23.12.2019

Zvuk slunečních hodinZvuk slunečních hodinHana Andronikova

Hutný, syrovy a bolavý příběh rodičů Daniela - otce Tomáše a matky Rachel. Ne vždy se mi podařilo hned vplout do textu, občas jsem tápala, o kom se vypráví. Přesto má kniha velkou výpravnou hodnotu nejen z válečného pohledu. Vsuvky z Indie, Racheliny příběhy a podtext životní lásky, to vše tvoří dokonalý celek. Je velká škoda, že autorka již nic dalšího nenapíše.

23.05.2020

KatkaKatkaMichael Třeštík

Příběh asi nejznámější české narkomanky Katky v knižní podobě doplněný skvělými fotografiemi pana Třeštíka. Pokud jste viděli dokument paní Třeštíkové, téměř žádné nové informace nedostanete. Přesto je čtení stejně hutný, syrový a smutný zážitek. Začarovaný kruh, kdy prostě nechápete a jste překvapeni, co všechno lidské tělo vydrží.

01.11.2020

Harry Potter a prokleté dítěHarry Potter a prokleté dítěJack Thorne

Přečtení této knihy je asi téměř povinností každého milovníka Harryho. Knížku jsem měla přečtenou za cca 2 hodinky a moc jsem si užila návrat k oblíbeným postavám. Kupovat jí ale nebudu, forma divadelní hry není moje oblíbená.

25.08.2017

Má ji rád, nemá ji rádMá ji rád, nemá ji rádSharon J. Bolton

Čtivý psychothriller, kde do téměř poslední stránky nevíte, jestli je Hamish Wolfe opravdu pachatelem vražd, za které sedí ve vězení nebo ne. Důvody obhájkyně Maggie, která se nakonec rozhodne případ převzít byly překvapující, stejně jako konec. Kniha se četla opravdu dobře a rozhodně se v knihovně poohlédnu po dalších dílech této autorky. Za mne spokojenost.

04.09.2017

FajaFajaPetra Stehlíková

Faja je skvělým pokračováním Naslouchače. Do knihy jsem vplula po pár stránkách, a kdybych se nemusela věnovat i rodině, čtu bez přestávky. Ilan, kapitán Joel, Vargas i ostatní z Pětadvacítky pokračují ve svém boji se zlem. A já si jejich osudy neskutečně užívala. Autorka vytvořila nádherný promyšlený svět, do které se moc ráda vrátím.

24.02.2018

Schindlerův seznamSchindlerův seznamThomas Michael Keneally

Silný příběh zachránce Oskara Schindlera je poutavým příběhem o nezměrné lidské odvaze v době válečného běsnění. Spíše literatura faktu, podložená svědectvím přeživších. Kniha se nečte snadno, jako žádná jiná kniha z této doby. Přesto je nutné si toto období připomínat. Aby se nikdy neopakovalo.

09.04.2019

Papírová městaPapírová městaJohn Green

Kniha plná hledání – hledání hlavní hrdinky Margo, která měsíc před ukončením střední školy zmizí, ale i hledání svého směru v životě. Quentin je fajn hlavní hrdina, zamilovaný do představy, jaká Margo je. Spolu s přáteli sleduje stopy, které Margo nechává a absolvují neobvyklou pátrací akci. Autor má příjemný styl a jeho knihy se mi dobře čtou.

08.11.2019

Vzkaz v láhviVzkaz v láhviJussi Adler-Olsen

Další zajímavý případ Oddělení Q, tentokrát tajemný vzkaz v láhvi, který je voláním o pomoc. Rozplétání minulosti, hledání případných obětí, sektářství a propracované finále. Ráda si přečtu další díl Carla, Asada a Rose, jejich špičkování je příjemným bonusem během vyšetřování.

04.05.2020

SítěSítěPetra Dvořáková

Kniha tří silných příběhů, kde je v hlavní roli (ne) sebevědomí ženských hrdinek. Kristýna, Karolína a Naďa, rozdílné osudy, všechny zajímavě zpracované. Hodně k zamyšlení, autorčino pojetí celé knihy se mi líbí.

15.12.2020

Gump – pes, který naučil lidi žítGump – pes, který naučil lidi žítFilip Rožek

Dojemné vyprávění psího hlavního hrdiny Gumpa, jeho vnímání lidí během jeho cesty za páníčkem. Krásná kniha doplněná ilustracemi a fotkami, dotkne se každého, kdo si uvědomuje to, co nám zvířata dokážou dát.

17.12.2020