PetraBery

Mrtvé vzpomínkyMrtvé vzpomínkyAngela Marsons

Další vyšetřování Kim Stoneové, tentokrát s podtextem její těžké minulosti. Ačkoliv nechce, musí se ve vzpomínkách vrátit do svých nočních můr. Bez uzavření minulosti nelze hledět do budoucnosti.

Doba temnaDoba temnaAdéla Elbel

Autorku znám jako stand up komičku, která umí pobavit. Jsem ráda, že jsem měla touto cestou možnost dozvědět se něco o její minulosti, která nebyla právě sluníčková.

LeoLeoMia Sheridan

Oddechovka na pár hodin, kdy opravdu lze přelétávat očima řádky a není nutné nad ničím hloubat. Evie a Leo, láska z dětství a tajemný Jake přinášející Evie zprávy právě o Leovi. Zápletka očekávaná, zpracování spíše průměrné. Na odpočinek dostačující.

Nelituju ničehoNelituju ničehoColleen Hoover

Mladá matka Morgan a její dospívající dcera Clara prožívají nejtěžší životní období. Příběh o lásce - mateřské, partnerské i sourozenecké, ale i o tajemstvích, které můžou mít naši nejbližší. Já z knihy zklamaná nejsem, autorka mě prostě baví.

DokonaláDokonaláCecelia Ahern

Pokračování Vadné je dle mého názoru stejně podařené jako první díl. Hrdinka Celeste mi byla sympatická, celý příběh je psaný lehkou rukou, určený hlavně mládeži, ale k zamyšlení pro všechny. Jak je důležitá svoboda a mít možnost vlastní volby. Slovy z knihy - logika a soucit. Za mne palec nahoru :o).

DopisDopisKathryn Hughes

Dvě časové roviny, dvě ženy a jeden neodeslaný dopis. Román o nevysvětlených pohnutkách, náhodách, naději i lásce. Obě hrdinky se mi líbily, jejich příběh pěkně plynul, za mne odpočinková záležitost.

Uchem jehlyUchem jehlyZbigniew Czendlik

Příjemné rozhovory známého kněze se zajímavými hosty. Pořad v televizi nesleduji, některé osobnosti jsem neznala, takže díky za rozšíření obzorů.

GhostwriterGhostwriterAlessandra Torre

Podobná kostra příběhu jako u knihy Pravda, nebo lež. Poslední román úspěšné spisovatelky, ve kterém nám odhalí všechna temná zákoutí své minulosti. Čtivý psychologický román, se střídáním vypravěčů a celkem překvapivým závěrem.

Nejkrásnější dárekNejkrásnější dárek* antologie

Kniha vánočně laděných povídek mladých českých autorů a autorek. Ne všechny končí kladně, ne všechny jsou pozitivní, většina je naopak smutná až depresivní. Ale čtou se dobře a obálka i ilustrace jsou pěkným doplňkem knihy.

Ti druzíTi druzíC. J. Tudor

Třetí kniha autorky nás přenese do příběhu otce hledajícího svou dceru Izzy, kde nic není takové, jak se na první pohled zdá. Ti druzí totiž hlídají vyslovené požadavky. Četlo se opravdu svižně, ale nadpřirozeno tam dle mého být nemuselo.

BrzyBrzyMorris Gleitzman

Již čtvrté setkání s hlavním hrdinou Felixem. Stále stejně čtivé, působivé vyprávění, tentokrát v době poválečné. Podobně jako v jiném komentáři ani mně neodpovídal věk chlapce k jeho vyjadřování a myšlení po tom všem, co v minulých dílech prožil. Ale jinak nemám vůbec co vytknout.

BokovkaBokovkaBarbora Vajsejtlová

Název knihy jednoznačně ukazuje na téma, které je v knize zpracováno. A za mě je zpracováno velmi dobře. Střídání dvou vypravěčů - milenky Karolíny a ženatého Marka, jejich pohled na věc, měnící se city i celý proces nevěry. A za konec palec nahoru, čekala jsem jiný.

CejchCejchZdeněk Šmíd

Román o soužití Čechů a Němců v Krušnohoří během několika desítek let. Autora znám z humorných knih vodácké serie, tato kniha pro mne byla velkým překvapením. Zpočátku jsem měla trochu problém se začíst, ale brzy se to zlomilo a skvěle vystavěný příběh rodin jsem si užila. Téma odsunu Němců je zde i přes absenci přímé řeči velmi dobře zpracován.

Odvrácená strana matkyOdvrácená strana matkyMonika Valentová

Osobně mi nepřišlo, že by autorka tlačila na pilu, jak jsem zahlédla v některém komentáři. Je to spíš lehčí humor, ale spousta matek včetně mě se ve fejetonech může najít. Povedené ilustrace jednotlivé kapitoly dobře doplňují.

DědinaDědinaPetra Dvořáková

Obyčejné příběhy z jedné vesnice, kde si všichni vidí navzájem do talíře. Sama jsem z města, ale dětství jsem trávila i u prarodičů na venkově. Nářečí ke knize naprosto sedí, reálně popsané myšlení hlavně starší generace dává možnost nahlédnout na každodenní venkovský život.

Jak se Martínek ztratilJak se Martínek ztratilEduard Petiška

Krásné příběhy malého kloučka Martínka pro ty nejmenší. Syna Martínkovy příhody moc baví a ilustrace tuto milou knihu hezky doplňují.

Zlodějíček z pátých hradebZlodějíček z pátých hradebIlka Pacovská

Sedmý díl série Sedmý smysl - stejně jako předchozí akční, poutavý, skvěle promyšlený a překvapující. Nové světy a nové bytosti výborně doplňují naše známé hlavní hrdiny. Těším se až sáhnu po dalším díle.

Jak se spřátelit s temnotouJak se spřátelit s temnotouKathleen Glasgow

Šestnáctiletá Grace "Tiger" Tolliverová po smrti své matky prochází temnotou, kterou dokáže pochopit pouze ten, kdo přišel o někoho z nejbližších. Hledání dalšího smyslu života, odkrývání dosud neznámých příbuzných, síla přátelství, snaha jít dál... Kniha o zármutku, bolesti ze ztráty i překonávání překážek. Těžké téma, dobře zpracované.

Zázračný úklid – Pořádek jednou provždyZázračný úklid – Pořádek jednou provždyMarie Kondo

Myšlenka autorky na úklid není úplně od věci, obecně velká většina lidí má věcí více než je potřeba a ne ze všech věcí doma máme radost. Ale příčí se mi i jen představa, že bych jakékoliv knize měla vytrhávat stránky. To je pro mne prostě přes čáru. Takže ano, z knihy se dá čerpat inspirace, ale nesouhlasím se vším, co autorka doporučuje.

Vojtěch Bernatský: DvojtátaVojtěch Bernatský: DvojtátaVojtěch Bernatský

Milé příhody z rodinného kruhu známého moderátora doprovázené ilustracemi jeho malé dcerky. Z řádků je cítit láska ke všem členům rodiny, historky nejen s dětmi jsou vtipně a příjemně podané. Pohodové čtení nejen do nepohody.

Dlouhá traťDlouhá traťViktorie Hanišová

Syrové, hutné, smutné a depresivní povídky s tématem sebevraždy a smrti. Kvalitně napsané, k zamyšlení. Někomu, kdo na tom není psychicky dobře ale čtení nedoporučuji. Za mne ale dokonale popsané pocity a myšlenky aktérů všech povídek.

Díky za každé nové ránoDíky za každé nové ránoHalina Pawlowská

Od autorky moje první přečtená kniha, film jsem neviděla, takže nemám možnost porovnat. Krátký oddechový příběh Olgy, střípky z jejího života podané lehkou čtivou formou. Občas jsem se ztrácela v čase, možná zkusím od autorky i jinou knihu.

BestieBestieJackie Collins

Autorčinu tvorbu jsem četla kdysi dávno, v rámci třídění domácí knihovny a "darování" knih do knihobudky jsem přečetla i tuto knihu. Životy bohatých lidí, intriky, peníze, faleš a sex. A někde na konci i láska. Jednorázová záležitost, bez nutnosti přemýšlet nad dějem.

DravecDravecMarek Epstein

Inka, Jakub a Berucha / Bára. Rodinné komorní drama, které je dobře napsané a rozhodně ve Vás něco nechá. Pro mne hůře uvěřitelné smýšlení devítileté dcery a nesedí mi téměř americký konec. Ale téma i zpracování hodnotím určitě kladně.

Všechno, co dámeVšechno, co dámeKerry Lonsdale

Ianův příběh navazuje na předchozí knihy ze série. Jeho minulost před Aimee nebyla vůbec jednoduchá, kapitoly z dětství s matkou jsem četla se zatajeným dechem. Za konec jsem ráda už kvůli hlavním hrdinům, zažili si dost a je dobré si uvědomit, co je vlastně to nejdůležitější.

Temná krásaTemná krásaMary E. Pearson

Zakončení série se nese ve stejném duchu jako předchozí díly. I mě přišla závěrečná bitva nepříliš rozsáhlá, ale celkově hodnotím kladně, bavily mne všechny tři díly.

Hvězdy na cestěHvězdy na cestěKarin Krajčo Babinská

Čtivý, příjemně plynoucí příběh stárnoucího otce Igora a jeho dcery Vandy. Autorka krásně vystihla místo, kde se jejich osudy po delším odcizení setkávají. Kniha o nutnosti komunikace, o osamění, i když je člověk ve vztahu, o vnitřní síle každého z nás, lásce a naději.

Temné koutyTemné koutyGillian Flynn

Nevím, jestli mojí čtecí krizi zavinila tato kniha nebo okolnosti doma, ale už dlouho jsem nečetla knihu tak dlouho. Příběh o hledání viny / neviny bratra hlavní hrdinky, který měl vyvraždit celý zbytek rodiny. Postavy v knize mi neseděly, příběh ale špatný určitě nebyl a konec byl pro mne překvapivý.

Kuba nechce prohrávatKuba nechce prohrávatPetra Braunová

Pěkná kniha vhodná pro třeťáky s poučením. Syn má s prohráváním také někdy problém, příběh Kuby hezky popisuje chování a řešení situací. Přála bych všem žákům takového učitele, jako mají děti v knížce :o).

Na co slova nestačíNa co slova nestačíBrigid Kemmerer

Povedené volné pokračování Dopisů ztraceným a stejně jako předchozí díl neskutečně čtivé. Rev a Emma, on s traumaty z dětství, ona s problémy nejen v online světě. Pro cílovou skupiny jako dělané, ale může potěšit i starší čtenáře.